فهرست
سکوی آبرومند
سکوی آبرومند

سکوی آبرومند

یک – سکانس بسیار تاثیرگذار در پایان فیلم آفساید ساخته جعفر پناهی وجود دارد. وقتی از دختر بازداشتی گریان پرسیده می شود «تو که فوتبالی نیستی ، واسه چی اومدی استادیوم؟» در جواب می گوید: «اومدم جاش خالی نباشه،دوستم جز هفت نفری بود که تو بازی ایران-ژاپن کشته شد، اگر بود میومد بازی رو می دید». این حق نیمی از جامعه است که بتوانند آزادانه تیم محبوب خود را تشویق کنند و بازی آنها را از نزدیک تماشا کنند.  

دو - وریا غفوری مانند بسیاری از ورزشکارانی نظیر علی کریمی،مسعود شجاعی دغدغه های بیشتری از قرارداد،تیم،نتیجه دیدار و ... دارد. او سعی کرده در دیدار برابر نفت مسجد سلیمان یاد و خاطره دخترآبی را زنده نگه دارد. اما هجمه ای که از طرف برخی خبرگزاری ها با طیف فکری خاص به او شده، به هیچ وجه منطقی نیست.  آنها اقدام ووریا غفوری را اقدامی غیرقانونی خوانده اند، احتمالاً استدلال هم این است که بر اساس نامه فیفا، استفاده از شعارهای سیاسی،مذهبی،قومیتی و ... ممنوع است. اما آیا با همین استدلال هنگامی که فلان بازیکن با پیراهن‌های دیگر وارد میدان می شود یا هنگام گلزنی زیرپیراهنش را نشان می دهد غیر قانونی نیست؟ یا آنکه اقداماتی از این دست چون با طرز تفکر آقایان خبرنگار و خبرگزاری همسود است اقدامی ارزشی قلمداد می‌شود؟  

سه- صحبتهایی مبنی بر مشکلات روانی سحر خدایاری دختر آبی ، صادر نشدن رای و دروغ بودن احتمال شش ماه حبس تعزیری و ... برای او صرفاً منحرف کردن افکار عمومی است، در حالی که مطالبه اول این است که به چه دلیل و بر اساس کدام قانون حضور بانوان در سینما،پارک،سالن های والیبال و بسکتبال بلامانع است و در ورزشگاههای فوتبال مسئله دار؟ چرا دخترانی که برای رفتن به ورزشگاه اقدام می کنند مجرم شناخته می شوند؟ چرا آنگونه که داورزنی معاون وزارت ورزش گفت عده ای سعی دارند با سیاه نمایی حضور بانوان از مراجع فتوای غیر شرعی بودن حضور آنان را بگیرند؟ چرا عده ای اراده دارند تا با نا امن کردن عمدی ورزشگاهها، مانع حضور بانوان در ورزشگاهها شوند؟ اتفاقات ورزشگاههای آزادی،نقش جهان،یادگار امام و ... همه حاصل همین طرز تفکر است. نتیجه همه‌ی این اقدامات و تک جنسیتی کردن استادیوم های فوتبال، جو مسمومی است که در ورزشگاهها وجود دارد.راهی که اتاق فکر آقایان در نظر گرفتند پایانی به مراتب بدتر از هولیگانیسم موجود در استادیوم ها خواهد داشت. چرا آقایان در اتاق فکرشان به این نتیجه نمی رسند که روش مدیریت غلط آنها بوده که باعث به وجود آمدن این اتفاقات شده؟

چهار- اقدام هواداران داماش گیلان نشان داد که گیلانی ها همچون همیشه پیشرو بودند، به جای تحریم ورزشگاهها، می توان با مطالبه گری پیگیر حق همسران،خواهران،مادرانمان بود.

۱۰    
آی اسپورت
2019-09-20 14:54:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر