فهرست
آقامعلمی که نباید نیست می‌شد
آقامعلمی که نباید نیست می‌شد

آقامعلمی که نباید نیست می‌شد

آی‌اسپورت- داوری را عامل برتر می‌بینیم! داوران را از عوامل تعیین‌کننده می‌یابیم!

1- صدای کمیته داوران هم در آمده است! رئیس کمیته داوری هم به اشکالات هفته به هفته اقرار دارد و اذعان می‌کند! آقای اصفهانیان، اشتباهات را در دو دسته قرار می‌دهد:

۱- خطاهای داوری کم‌تأثیر!

2- خطاهای داوری پرتأثیر‌! مثل پنالتی‌های ناروا، مثل گل‌های صحیح که به غلط مردود اعلام می‌شوند! مثل آفسایدهای الکی و...

خطاها، اغلب سهوی‌اند‌! غلط‌ها غالباً غیرعمدی‌اند! خواستی در کار نیست! فقر دانستگی و فقر تشخیص باعث و بانی این همه‌اند!

نیش عقرب نه از ره کین است!

اقتضای طبیعتش این است!

در یک بازی هر دو طرف می‌نالند و حق هم دارند! در اکثر بازی‌ها هر دو تیم احساس غبن می‌کنند! بازی‌های پرشماری را در همین چهار هفته اول دیده‌ایم که برنده و بازنده‌اش از ناحیه داور گزیده شده‌اند! داوران که باید پاسدار و مجری قانون و تصمیم‌گیرندگانی سریع‌العمل بر اساس روح قانون باشند از فلسفه کار خود جدا می‌افتند! داوران که باید باعث روان شدن بازی و رسیدن حق به حقدار شوند بر عکس عمل می‌کنند!

داوران یک خطای بزرگتر بلکه یک خطای مهلک‌تر هم مرتکب می‌شوند و خود را «لازم‌الخطا» می‌پندارند! با این استدلال: بازیکن اشتباه تکنیکی و غلط تاکتیکی دارد؛ مربیان اشتباه کوچینگ و اشتباه چیدمانی دارند، پس داور هم باید اشتباه داوری داشته باشد!

هر چه بگندد نمکش می‌زنند!

وای به روزی که بگندد نمک‌!

و این نمک در حال گندیده شدن است! داوری‌ها در حال خراب شدن و خراب کردن است! آش به قدری شور شده که خان هم فهمیده است! اشکالات تا به آنجا پرتعداد و تأثیرگذار و تعیین‌کننده شده است که جناب قاضی‌القضات داوری، آقای فریدون اصفهانیان هم «مقر» آمده و در صف دراز منتقدان قرار گرفته است! آیا کسی دست بالا می‌زند؟ آیا دستی از آستین همت خارج می‌شود؟ و آیا علیرضا فغانی الگوی حی و حاضر نمونه تمام‌نمای داوری ما و داوران ما خواهد شد؟

داوری از امور استراتژیکی است که همواره باید به خوب و بدش پرداخت! داوری از «مهماتی» است که نباید به حال خودش رها کرد!

2- مجید جلالی را چند سال پیش که سال سربرآوردن ژوزه مورینیو در اروپا بود «آقامعلم» نامیدیم! نشانه‌ای از یک جوشش جهانی‌ شونده! همه می‌خواستند «آقامعلم» را الگوی مطلوب خود بدانند! «مجید کامپیوتر» لقب دیگری بود برای مجید جلالی که به دگراندیشی و نوآوری و تازه‌باوری او اشاره می‌کرد!

امروز نه خبری داریم از آقامعلم و نه اثری می‌یابیم از مجید کامپیوتر! تیم پیکان هم شباهتی به هیچ یک از تیم‌های مجید جلالی ندارد! نه به تیم وحدت! نه به زمین آهنگ! نه به مربی پاس و نه به مردی که یک روز از سوی علی پروین دعوت شد که مربی تام‌الاختیار پرسپولیس باشد! جلالی کجاست؟ آقامجید چه‌کار می‌کند؟ تیم پیکان که بازی‌اش شاخصه ندارد و بی‌شناسنامه، سر خود را به دیوار می‌کوبد و از ۴ بازی فقط ۲ امتیاز دارد، با مجید جلالی چه نسبت و چه سر و سری دارد؟ راستی از ملی‌پوش افغانستان پیکان چه خبر؟

جلالی کجاست؟ فوتبال شیک و جلوتر از بقیه‌اش کجاست؟ بازیکن‌سازی‌های جلالی را چه آفتی زده است؟ تیم‌سازی آقامجید را کدام عامل بازدارنده به این روز انداخته؟ پیکان آقامعلم چرا این همه دم‌دستی و این همه پیش‌پاافتاده بازی می‌کند؟ بی‌اصل، بی‌نسب، عادی، معمولی و فاقد هر نوع ویژگی! بری و تهی از هر نوع خاص بودن! جلالی را این‌گونه نمی‌خواستیم! داوری‌هایمان را هم اینگونه نمی‌خواستیم! پرغلط، پراشتباه!

۵۶ ۵  
آی اسپورت
2017-08-21 16:57:00
نظر دهید

۵ نظر
هرمز
دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶، ۱۷:۰۴
اول علامت تعجب بوده بعد دست و پا دراورده!
برزو
دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶، ۲۰:۰۰
يادداشت هاي آقاي لارودي غير از تعداد زياد علامت تعجب ايرادات ديگه اي هم داره. در نگارش و دستور زبان هم ايراد داره.
مثلا در خط چهارم فعل "اقرار دارد" غلطه "اقرار كردن" درسته.
۲
فرنام
دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶، ۱۷:۱۳
جلالي خيلي وقته تموم شده ،تيمهاش نه تنها نتيجه نميگيرن بلكه خوب هم بازي نميكنند تاسف بارتر اينكه خود اقا معلم به اين مساله باور نداره و هميشه اعتقاد داره تيمهاش فوتبال فردا بازي ميكنند و دلايل نتيجه نگرفتنش يا بدشانسي هست يا داوري ؛فقط كافيه مصاحبه بعد از بازيهاش رو تو اين چندساله مرور كنيد
علی
دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶، ۱۷:۲۸
آخه شما اصلا یه بازی پیکان رو دیدید که این حرف رو میزنید؟؟؟ پیکان همیشه باید برای سقوط نکردن تلاش کنه ولی جلالی با ششم کردن پارسال پیکان الکی انتظارها رو بالا برد، این فصل هم با همین بازیکنهای 2زاری تو لیگ میمونه، شما نگران نباشید. تیمش تو هر 2 تا بازی که باخته سر تر از حریف بازی کرده و مشکل تیمش گلزن نبودن بازیکناشه و بس
۶
جيم
دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶، ۱۸:۴۷
اون جمله ي ملي پوش افغانستاني پيكان يعني چي اون وسط؟

يه مشت پيزوري و درب داغون ايراني اون وسط رو چي مي گي؟ چرا وسط يه مطلب بيربط بايد نژاد پرستي انقد كلفت تو دوق و تو چشم بزنه؟ خجالت بكشيد يكم فكر كنيد وقتي چيزي مي نويسيد..،
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر