فهرست
کمی خویشتنداری لطفا!
کمی خویشتنداری لطفا!

کمی خویشتنداری لطفا!

آی‌اسپورت- بدهی برانکو پرداخت نشده و هنوز مشخص نیست منبع تهیه پول برای پرداخت باقیمانده این بدهی سنگین چیست یا کیست، شجاع خلیل‌زاده یکی از ارکان تیم یکی از بهترین‌های مجموعه در مسابقات اخیر دوحه یک هفته قبل قراردادش را فسخ کرده و اگر تا ده روز پولش را نگیرد به تیم قطری می‌رود، بشار رسن با اینکه پول گرفته ساز جدایی کوک کرده، تمرینات تیم با نیمی از بازیکنان شروع شده و قهرمان لیگ و فینالیست آسیا نامشخص‌ترین و نگران‌کننده‌ترین شرایط را در آستانه شروع فصل تازه و فینال لیگ قهرمانان دارد. این وضعیت، هوادار و پیشکسوت پرسپولیس را کلافه کرده و برخی از این دو طیف نیز فارغ از خویشتنداری اوضاع را خراب‌تر می‌کنند. مدیریت باشگاه سعی در توجیه و توضیح اقاماتش برای هوادار معترض دارد اما دیوار اعتماد بین آنها مدت‌هاست در فضای مجازی فرو ریخته و این اقدامات به چشم هوادار نمی‌آید. 

این خلاصه‌ای کوتاه از وضعیت تیمی است که الان باید روی ابرها سیر می‌کرد اما شرایطش حتی نسبت به آن تیمی که روز آخر در لیگ ماند یا تازه به دسته برتر آمده، نامساعدتر و نگران‌کننده‌تر است؛ حتی اگر عنوان قهرمان چهار دوره اخیر لیگ برتر و فینالیست آسیا را یدک بکشد و با سابقه‌ای ۶۰ ساله و برخورداری از هواداران میلیونی نام و اعتباری جدا از تمام باشگاه‌های فوتبال ایران برای خودش دست و پا کرده باشد. 

همه می‌خواهند بدانند مسئول این همه ناهنجاری و بحران کیست اما واقعیتش برای رسیدن به جواب این سؤال باید داستان صد من یک غاز را تعریف کرد که همه، جزئیاتش را از برند و جواب را هم خوب می‌دانند. انتخاب مدیران ناکارآمد البته که پرسپولیس را به این روز رسانده است. مدیرانی که اگر نتایج چهار فصل اخیر تیم نبود، مشخص نبود از چه چیزی برای خود در برابر انتقادها سپر درست می‌کردند. این سپر اما حتی برای مدیریت فعلی کارآمد نیست چرا که هوادار برخلاف چهار سال قبل که مرعوب روش مدیریت ظاهراً درست و سالم مدیران باشگاه شده بود، حالا به درستی حساب تیم و مدیران را از هم جدا می‌کند. مدیرانی که غیر از یک روش روتین و مشخص و طبق آنچه طی پنج، شش فصل گذشته در باشگاه اتفاق افتاده روش دیگری برای درآمدزایی و فرار از بحران‌های مالی بلد نیستند طبیعتاً با وضعیتی مثل آنچه امروز رسول‌پناه، معاونان و هیأت مدیره مدیره باشگاه با آن مواجهند، رودررو خواهند شد و باید ضمن انجام اقدامات روتین برای فرار از محرومیت و راه انداختن تیم، دشنام و لعن و نفرین هم بشنوند و دروغگو لقب بگیرند. همه می‌دانند مسئول به وجود آمدن این شرایط کیست و طبیعتاً همه نشانه‌ها شما را به سوی مدیریت ضعیف و ناکارآمد سوق می‌دهد اما برای عبور موقت از این بحران، پیش گرفتن کمی خویشتنداری و داشتن مقداری انصاف هم بد نیست. 

بازیکن پرسپولیس با وجود تمام فداکاری‌ها، از خودگذشتگی‌ها و تلاشی که در طول فصل و مسابقات دوحه به خرج داده بخش عمده‌ای از مبلغ قرارداد خود در این فصل را دریافت کرده و تنها آپشن‌های قرارداد خود را می‌خواهد که البته طبق آنچه در قرارداد آمده حق اوست اما در حال حاضر و بحران ناشی از موضوع برانکو که حل نشدنش عواقب وحشتناکی برای باشگاه دارد، چه کسی بیشتر و بهتر از همین بازیکن می‌تواند یا باید شرایط باشگاهش را درک کند و با کمی خویشتنداری کوتاه بیاید و برای رسیدن به خواسته‌اش چند صباح دیگر دندان روی جگر بگذارد؟ 

البته که بازیکنان پرسپولیس به خاطر آنچه به دست آورده‌اند، مستحق بهترین پاداش‌ها و بالاترین دستمزدها هستند اما این طرف قضیه را هم باید دید و منطقی پیش رفت. در بحران مالی ناشی از کرونا که کل دنیا را فرا گرفته و بزرگترین بنگاه‌های اقتصادی دنیا را در آستانه ورشکستگی و سقوط قرار داده بدقولی مدیران باشگاه پرسپولیس برای پرداخت آپشن‌ها با توجه به سبقه تاریک مدیریت و ناکارآمدی‌اش از این جهت که هیچ‌گاه نتوانسته منابع درآمد متفاوتی داشته باشد، کاملاً قابل باور است. 

یادمان نرود اگر امروز پرسپولیس با فداکاری و تلاش تک‌تک این بازیکنان به فینال لیگ قهرمانان رسیده نام پرسپولیس هم به همان اندازه به تک‌تک این نفرات اعتبار و اهمیت بخشیده است ضمن اینکه اثاث منزل آنها در خیابان نیست و هیچ‌کدام هم در چادر زندگی نمی‌کنند. اگر امروز بازیکنی از پرسپولیس هوادار میلیونی دارد و هوادار پشتش ایستاده و حرفش را می‌خرد به اعتبار نام و پیراهن پرسپولیس است. حالا که باشگاه مثل گذشته برای به دست آوردن این پیراهن آپشن نمی‌گذارد و با برعکس شدن شرایط این بازیکن است که برای باشگاه آپشن می‌گذارد و متمم می‌خواهد، اندکی تحمل و خویشتنداری جای دوری نخواهد رفت و حتی به شأن و اعتبار بازیکن نزد افکار عمومی می‌افزاید. 

اگر دوست دارید بحث حرفه‌ای و حرفه‌ای بودن را پیش بکشید هم باز یک سر ماجرا به جایی می‌رسد که در شرایط بحرانی بازیکن می‌تواند هوای باشگاه را داشته باشد. درست مثل آنچه در باشگاه‌های بزرگ اروپایی اتفاق افتاد و در بحران مالی ناشی از کرونا بازیکنان بخش عمده‌ای از مبالغ قراردادهای خود را بخشیدند یا برای دریافت دستمزدشان کوتاه آمدند.

۶ ۲  
آی اسپورت
2020-10-17 18:35:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
Ali
يكشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹، ۰۰:۰۱
بخدا اگه‌بحث فینال اسیا وترس ازدست دادنش‌نبود یه بار هم‌نمیگفتیم‌نگهشون دارید.مثل همیشه میگفتیم‌هرکی نموند بسلامت.....
پرسپولیس اینارو ادم‌کرده وبهشون اسم‌ورسم‌وفالوئرو محبوبیت ومشهوریت داده حالا ناز میکنن بی صفت های بی وجود
۳ ۱
ارتش سرخ
يكشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹، ۰۸:۲۱
عزیزم! برای بازیکنی ک برای تیممون زحمت کشیده صفات نامناسب اطلاق نکن، هر کسی موند ناز قدمش و هر کسی رفت ممنون و به سلامت
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر