فهرست
شفر: کسی نمی‌تواند به من بگوید چه کار کنم
شفر: کسی نمی‌تواند به من بگوید چه کار کنم

شفر: کسی نمی‌تواند به من بگوید چه کار کنم

آی اسپورت – یک روز قبل از بازی حساس استقلال و پارس جنوبی جم وینفرد شفر در نشست خبری این بازی حاضر شد. سرمربی آلمانی استقلال در این نشست از افت استقلال در هفته‌های گذشته و ماجراهای سید مهدی رحمتی و سید حسین حسینی حرف زد.

استقلال مثل بایرن مونیخ شده

بازی قبلی ما در لیگ را دیدید. الان همه می‌خواهند جلوی ما برنده باشند. همه تیم‌ها 20 تا 30 درصد مقابل ما بیشتر تلاش می‌کنند. همه تیم‌ها می‌خواهند نخستین تیمی باشند که ما را شکست می‌دهند، امروز، پیش از بازی با پدیده و قبل از دو مسابقه قبلی هم به بازیکنانم گفتم که این یک تمجید از شما به حساب می‌آید که همه تیم‌ها می‌خواهند جلوی شما برنده باشند. همانند بایرن مونیخ در آلمان که همه تیم‌ها می‌خواهند نخستین تیمی باشند که این تیم را شکست می‌دهد لذا بازیکنان وقتی از رختکن خارج می‌شوند باید مانند یک قهرمان باشند. از آخرین شکست استقلال زمان زیادی می‌گذرد. باید بگویم در لیگ همه تیم‌ها به این منظور پشت هم صف بسته‌اند. من فیلم بازی‌های استقلال و همچنین تیم‌های دیگر را تماشا کرده‌ام و همه بازی‌ها سخت و دشوار هستند که این برای کی‌روش و تیم ملی بسیار خوب است. پیش‌تر گفته بودم که این خیلی مهم است که بازیکنان ملی در باشگاه‌های خود خوب بازی کنند و سپس به تیم ملی بروند.

بازی کردن نورافکن تصمیم خوبی بود

در بازی مقابل پدیده می‌دانستیم که شماره هفت این تیم بسیار خوب در کارهای تهاجمی شرکت می‌کند و بازیکن بسیار خوبی است. ضمن اینکه داریوش شجاعیان هم مصدوم بود و ما اگر می‌خواستیم مهدی قائدی را به جای این بازیکن بازی دهیم او باید خیلی عقب‌تر از پست واقعی خود بازی می‌کرد و شاید نمی‌توانست کیفیت تهاجمی خود را نشان دهد، به همین دلیل ما با کادرفنی صحبت کردیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که امید نورافکن می‌تواند گزینه خوبی برای این پست باشد. نورافکن هم در نیمه اول در این پست تازه استفاده می‌شد، اما به خوبی توانست بازیکن شماره هفت پدیده را کنترل کند.

سیستم بازی ما دفاعی نشده

شاید خیلی‌ها به ما گفتند دفاعی بازی کردید، اما اگر شما نگاه کنید ما پنج موقعیت عالی داشتیم در حالی که حریف فقط دو موقعیت گل داشت. مقابل سایپا هم موقعیت‌های ما و حریف 5-5 برابر بود. در بازی‌های گذشته هم تعداد فرصت‌های گلزنی تیم ما خیلی بیشتر از حریف بود، ولی مساله مهم زدن ضربه آخر برای گلزنی است. در بازی مقابل پدیده جابر انصاری و بازیکنان دیگر موقعیت‌های خوبی داشتند که نتوانستیم از آنها استفاده کنیم. برای آینده نیز همین کار را خواهیم کرد. فیلم بازی‌های تیم حریف را می‌بینیم و آنها را آنالیز می‌کنیم تا بدانیم باید از چه تاکتیکی استفاده کنیم و به پیروزی دست یابیم. شما در آمارها دیدید که خطاهای تیم حریف بسیار بیشتر از ما بود، حریف فردای ما تیم بسیار خوب و قدرتمندی است و در ضدحملات خیلی خوب کار می‌کند. باید ضدحمله‌های پارس جنوبی را به سرعت متوقف کنیم و گل بزنیم.

کسی نمی‌تواند به من بگوید چکار کنم

بعد از بازی با تراکتورسازی گفتم که مهدی رحمتی در جام حذفی و حسین حسینی در لیگ برتر بازی می‌کند، ما بازی بسیار بسیار مهمی مقابل صنعت نفت آبادان در جام حذفی داریم و رحمتی نمی‌تواند به یک باره و در حالی که پیش از آن بازی نکرده در مسابقه‌ای به این مهمی به میدان برود. به رحمتی گفتم مقابل پدیده بازی کند و اگر عملکرد خوبی داشته باشد مقابل پارس جنوبی بازی می‌کنند. او اگر مقابل پارس جنوبی هم عملکرد خوبی از خود ارائه کند در جام حذفی به میدان می‌رود. اگر رحمتی مقابل پدیده خوب نبود عوض می‌شد و حسینی در جام حذفی بازی می‌کرد. این نکته شاید برای حسینی راحت نباشد، اما برای ما تیم، تیم و تیم مهمترین چیز است. بعضی‌ها می‌گویند مهدی رحمتی روی تصمیماتم تأثیر دارد. شما من را می‌شناسید؟ فکر می‌کنید من چنین کاری می‌کنم؟ در فضای مجازی یک خانم یا یک آقا می‌تواند حرفی بزند و 100 هزار نفر جواب او را بدهند. من مربی جوانی نیستم. هیچ‌کس نمی‌تواند به من بگوید چه کاری انجام بدهم. مسئول تصمیم‌گیری در تیم من هستم.

حسینی باید دروازه‌بان ایران در جام جهانی باشد

همه و همچنین کارلوس کی‌روش می‌دانند که حسینی دروازه‌بان بسیار خوبی است و او باید دروازه‌بان اصلی تیم ملی در جام جهانی باشد. شاید اگر او به طور اتفاقی کارت زرد بگیرد سه اخطاره می‌شود و نمی‌تواند در دیدار بعدی به میدان برود. من در این خصوص با او صحبت کردم. ما فقط بازیکنان فوتبال نداریم بلکه تیم ما یک روح بزرگ دارد. وقتی پنج نفر در یک طرف تیم و سه نفر دیگر در طرف دیگر هستند شما نمی‌توانید در بازی‌ها پیروز شوید و همه باید یکدل باشند، از این بابت افتخار می‌کنم.

 می‌توانیم در جدول بالاتر هم برویم

زمانی که ما به استقلال آمدیم، شرایط خیلی خوب نبود. ما کار سختی داشتیم، ولی همه کنار هم می‌توانیم افتخار بزرگی برای استقلال کسب کنیم و در جدول رده بندی بالاتر از این هم برویم. برخی از بازیکنان ما مانند وریا غفوری خیلی بهتر از قبل بازی می‌کنند، روح بسیار خوبی هم در تیم ما وجود دارد و هواداران بسیار خوبی هم داریم که با تیم ما یکدل هستند. تمام تماشاگران ما پس از بازی با استقلال خوزستان بازیکنان را با روش ایسلندی تشویق کردند. همه ما می‌دانیم به هواداران احتیاج داریم و آنها هم از ما راضی هستند. در دیدار برابر سایپا ما فقط یک اشتباه انجام دادیم و آن هم این بود که مدافع ما به جای اینکه جلوی بازیکن سایپا بایستد پشت او ایستاد. در دقایق پایانی همان دیدار هم قربانی یک فرصت بسیار خوب را از دست داد. در بازی با پدیده هم در لحظات پایانی پنالتی گیر ما آمد که به نظرم قبل از ضربه زدن امید ابراهیمی چهار پنج بازیکن حریف وارد محوطه جریمه شدند. نمی‌خواهم بگویم داور باید پنالتی را تکرار می‌کرد یا چیز دیگر، چیزی که ما نیاز داریم کمی شانس بیشتر است. بازیکنان ما باید در ضربات آخر کمی محکم‌تر عمل کنند. از جانب من برای هواداران بنویسید که ما با تمام وجود تلاش می‌کنیم و بازیکنان با صددرصد توان در زمین حضور دارند. به بازیکنان هم گفتم شاید هواداران دوست دارند ما تمام مسابقات را با اختلاف سه الی چهار گل پیروز شویم، کیفیت لیگ بالا رفته و ما باید بیشتر از قبل تلاش کنیم. همه حریفان ما 20 الی 30 درصد بیشتر از بازی‌های قبلی خود تلاش می‌کنند و همه می‌خواهند اولین تیمی باشند که موفق می‌شوند استقلال را شکست دهند.

دو بازیکن خوب در راهند

دو بازیکن مدنظر ما هستند یکی از آنها شاید آنقدر مطرح نباشد که وقتی اسمش را ببرم همه او را به یاد بیاورند اما بازیکن خیلی محکم و با قدرتی است و می‌تواند در محوطه جریمه حریف توپ را نگه دارد و گل بزند. ما یک بازیکن دیگر هم دعوت می‌کنیم که به ایران بیاید، اما نمی‌توانم اسم او را بگویم. او بازیکن خوبی است و در آسیا همه این بازیکن را می‌شناسند. این بازیکن یک بازیکن پشت مهاجم است. در این شرایط و مقطع از فصل نمی‌توان به راحتی دست روی هر مهاجمی گذاشت و او را جذب کرد. همچنین تیمی نیستیم که شیخی عرب پشت سر ما باشد و ده‌ها میلیون دلار خرج کنیم. این را هم باید بدانید که فقط جذب یک مهاجم گلزن کافی نیست. بلکه این بازیکن باید موقعیت خوبی برایش فراهم شود تا گل بزند. همچنین اگر یک هافبک بسیار خوبی داشته باشیم و پاس‌های خوبی ارسال کند، اما کسی نباشد تا از این پاس‌ها استفاده کند همه می‌گویند چرا این موقعیت‌ها از دست رفت. لذا باید یک مهاجم و یک بازیکن پشت مهاجم خوب داشته باشیم.

100 مدیر برنامه به من بازیکن پیشنهاد کردند

به مدیرعامل باشگاه هم گفتم که در العین یک بازیکن از کشور شیلی جذب کردیم که در پست پشت مهاجم بسیار خوب بود و پاس‌های خوبی برای مهاجمان ارسال می‌کرد، اما مهاجمی نداشتیم که توپ‌ها را به گل تبدیل کند. این موضوع را به مالک باشگاه اطلاع دادم و یک مهاجم آرژانتینی خوب جذب کردیم، پس از آن در مدت سه ماه سه جام گرفتیم. ساختن یک تیم آسان نیست نمی‌توانیم بگوییم این یا آن را می‌خواهیم بلکه باید ببینیم کدام ترکیب مناسب است. با مدیرعامل باشگاه، پندار توفیقی و همچنین دستیارانم ملاقات‌های زیادی در دفتر باشگاه استقلال داشتیم. فیلم‌های زیادی از بازیکنان مختلف در اینترنت دیدم و مدیرعامل باشگاه با دقت به این فیلم‌ها نگاه و آن را ارزیابی می‌کرد که این بسیار خوب است. پندار توفیفی بازیکنانی را نشان می‌داد و من می‌دیدم بازیکنان خوبی هستند که در پایان به این دو بازیکن رسیدیم. اگر تلفن همراه من را نگاه کنید میی‌بینید که بیش از 100 مدیربرنامه به من بازیکن پیشنهاد کردند. این یک تصمیم جمعی بود که در این خصوص با هم صحبت کردیم. فکر می‌کنم این دو بازیکن برای ما مناسب هستند. مهم نیست بازیکنی را من از ابتدا انتخاب کرده باشم یا اینکه توفیقی به من پیشنهاد کرده باشد. جمع‌بندی نهایی ما این بود که این دو بازیکن بهترین هستند.

مهاجمان قبلی جواب ندادند

دیدید که در ابتدای فصل مهاجمانی مانند بیت‌سعید و شهباززاده به تیم ما آمدند، اما به هر دلیلی نتوانستند به سطحی که ما می‌خواستیم برسند و استقلال را ترک کردند. امیدوارم بازیکنان جدیدی که مدنظر داریم بیایند، بهتر در تیم جا بیفتند و شرایط خوبی داشته باشند. گاهی ملاقات‌های طولانی در باشگاه داشتیم که خیلی طول می‌کشید، آن قدر که مدیرعامل باشگاه پیتزا سفارش می‌داد! از باشگاه تشکر می‌کنم و امیدوارم نتایج خوبی کسب کنیم.

به چشمی استراحت می‌دهم

وضعیت داریوش شجاعیان را فردا در جلسه بررسی می‌کنیم و باید وضعیت او تست نهایی شود. محسن کریمی هم برای این دیدار آماده نیست. روزبه چشمی نیز مشکل کوچکی دارد و نمی‌خواهیم در مورد او ریسک کنیم. چشمی بازیکن ملی است و باید برای بازی در استقلال و تیم ملی آماده باشد. ما در خط دفاع مجید حسینی و لئوناردو پادوانی را داریم و احتمالاً به روزبه چشمی استراحت خواهیم داد.

۵ ۱  
آی اسپورت
2018-01-24 16:01:00
نظر دهید

۱ نظر
مجید
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۹:۰۵
درود بر شفر بزرگ..همینکه تمام تیم ها جلوی ما استرس دارند..یعنی اینکه شما خیلی خوب تیم رو به انسجام رسانده اید...ایمان دارم فصل بعد استقلال ابر قدرت فوتبال ایران خواهد شد..اغراق نمیکنم من کیروش و تیم ملی رو خیلی دوست دارم اما نه به اندازه استقلال....من مدعی هستم تیم استقلال بسیار شیک تر و تاکتیکی تر از تیم ملی بازی میکنداگرگم شده استقلال در خط حمله پیدا شود سبک بازی تیم جذابتر هم خواهد شد....فردا به سبک بازی استقلال توجه کنند...دوستت داریم شفر بزرگ
۷
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر