فهرست

جوابیه ایران ورزشی به مدیر روابط عمومی وزارت ورزش / آیا وزارت ورزش حق تذکر به ایران ورزشی را دارد؟!

آی اسپورت – سردبیر روزنامه ایران ورزشی در پاسخ به این اظهارات مازیار ناظمی مدیر روابط عمومی وزارت ورزش که " روزنامه ایران ورزشی نزدیک به دولت است و به طور سنتی با سازمان تربیت بدنی و وزارت ورزش کار کرده است. اگر می‌خواستیم به رسانه‌ها فشار بیاوریم اول از همه باید به ایران ورزشی تذکر می‌دادیم" در یادداشتی که امروز در روزنامه درج شده، نوشته است که "ایران ورزشی" مشی مستقل خود را حفظ می کند و اگر ایرادی در مجموعه های متعلق به دولت مشاهده کند، مثل همیشه واکنش نشان خواهد داد.

متن یادداشت سردبیر روزنامه ایران ورزشی در زیر می آید:

در روزهایی سرنوشت‌ساز برای دو باشگاه پرسپولیس و استقلال، در روزهای تصمیم و انتخاب مسیر فردای این دو باشگاه، جدل‌های رسانه‌ای جای اندیشیدن درباره چگونگی خصوصی‌سازی، تغییر مدیریت و مالکیت و مکانیزم کاهش هزینه‌ها را گرفته و این امیدوارکننده نیست. نه برای دامن زدن به این بحث‌ها بلکه برای روشن شدن ماجراهای چند روز اخیر برای مخاطبان ایران ورزشی، بازخوانی نگاه ایران ورزشی ضرورت یافته است. نگرانی از این بابت است که این رویارویی رسانه‌ای به تصمیماتی شتابزده و حرف‌هایی نسنجیده منجر شود.

1- ایران ورزشی از مدتها پیش منتقد باشگاه پرسپولیس بود، در چندین مقطع و بر سر چندین ماجرا. قراردادهای غیر قانونی در فصل نقل و انتقالات و آن پنجره‌هایی که برای محمد رویانیان گشوده می‌شد و راه را برای محمد رضا خلعتبری و دیگران باز کرد و سازمان لیگ هم هیچ نگفت و پیش از آن خریدهای پرماجرایی مثل قاسم دهنوی یا مهم‌تر از آنها سیاق تیمداری که پیشاپیش نوید می‌داد یک تیم بدهکار و ورشکسته از پرسپولیس خواهد ساخت. اینها برای آنکه به منتقد پرسپولیس تبدیل شوید کافی نبود؟

2- اما حالا. انتشار ادعای علی دایی درباره اینکه وزارت ورزش و جوانان به رسانه‌ها پول داده تا از این وزارتخانه حمایت کنند، به معنای تاییدش نیست و اینکه ایران ورزشی جمله‌ای از دایی درباره همین ادعا را در شماره دیروزش به‌عنوان یکی از تیتر‌های صفحه اول انتخاب کرد نیز به معنی هم داستانی با این ادعای دایی نیست. شاید چند اتفاق اخیر در تصمیم گیری‌ها از جمله انتشار فایل صوتی آن جلسه معروف و... دایی را اینچنین دچار بدبینی کرده باشد.

3- دیروز مازیار ناظمی، مدیر روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان در کنفرانس خبری‌اش یک نسخه از روزنامه ایران ورزشی را به خبرنگاران نشان داد و گفت: «روزنامه ایران ورزشی نزدیک به دولت است و به طور سنتی با سازمان تربیت بدنی و وزارت ورزش کار کرده است. اگر می‌خواستیم به رسانه‌ها فشار بیاوریم اول از همه باید به ایران ورزشی تذکر می‌دادیم، ضمن اینکه این روزنامه تنها روزنامه‌ای است که امروز در پیشخوان خود صحبت دایی را درباره اینکه وزارت ورزش به رسانه‌ها پول می‌دهد، تیتر یک کرده است.»

درباره آنچه مازیار ناظمی گفته، نوشتن چند نکته خالی از لطف نیست:

 ایران ورزشی، روزنامه مستقلی است و بارها و بارها منتقد سرسخت وزارت ورزش یا باشگاه‌های دولتی و فدراسیون‌ها و... بوده و این سرسختی در نقد را ویژگی خود می‌داند. مدیرمسوول و سردبیری ایران ورزشی همواره دیدگاه‌های روزنامه نگاران خود را پاس داشته و نگاه آزاد نویسندگانش در این روزنامه را راهی برای پویایی این رسانه و یاری رساندن به ورزش می‌داند. بی‌پرده بودن در نقد تا آنجا که به انصاف نقد آسیبی نرساند، کار و بار هر روز ماست.

اینکه مدیر روابط عمومی وزارت ورزش گفته‌اند «ایران ورزشی به‌طور سنتی با سازمان تربیت بدنی و وزارت ورزش کار کرده» برای ما عبارت شفافی نیست. ایران ورزشی همکاری خارج از عرف حرفه‌ای روزنامه نگاری با وزارت ورزش نداشته و برایش خوشایند نیست که درباره همکاری‌اش با جملاتی غیر شفاف سوء تعبیری ایجاد شود. در این باره واژه‌ها را با حساسیت و وسواس زیاد می‌خوانیم و تحلیل می‌کنیم و اینکه «ایران ورزشی به طور سنتی با سازمان تربیت بدنی و وزارت ورزش کار کرده» برای ما شفاف نیست.

مدیر روابط عمومی وزارت ورزش گفته «اگر می‌خواستیم به رسانه‌ها فشار بیاوریم اول از همه باید به ایران ورزشی تذکر می‌دادیم». سوال کلیدی این است که آیا وزارت ورزش و جوانان می‌تواند به روزنامه ایران ورزشی تذکر بدهد؟ آیا چارچوب‌های قانونی اجازه تذکر دادن به یک روزنامه را به وزارت ورزش داده است؟ ایران ورزشی تذکری را نمی‌پذیرد و مهم‌تر اینکه با این لحن که «اگر... به ایران ورزشی تذکر می‌دادیم...» دچار چالش می‌شود.

 مازیار ناظمی از مدیرانی است که تجربه رسانه‌ای را با خود به وزارت ورزش برده است. از او توقع می‌رود که وقتی در حوزه استقلال رسانه‌ها سخن می‌گوید، حساسیت‌های روزنامه‌ها دراین باره را از خاطر نبرند، آسان‌گیری از نوع و جنس آسان گیری علی دایی در اظهارنظر درباره رسانه‌ها از او توقع نمی‌رود.

4- ایران ورزشی سیاست خود را حمایت از ورزش تعیین کرده اما این حمایت به‌معنای چشم بستن بر اشکالات و تصمیمات نادرست نیست بلکه این روزنامه بر این باور است که اگر معایب و نقاط ضعف ورزش به‌درستی نقد و کارشناسی شود، کمک بهتری به ورزش کرده تا اینکه به تعریف و تمجید از عملکرد ورزش و مدیرانش بپردازد. ایران ورزشی نقد را سرلوحه کار خود قرار داده و در این مسیر نه از وزارت ورزش تذکر می‌پذیرد و نه مراعات دایی و باشگاهش را می‌کند بلکه ما معتقدیم که نقد بهترین شیوه حمایت است. ایران ورزشی به اصول خود پایبند بوده و هست و متاثر از هیچ نهادی، خط و مشی خود را تغییر نخواهد داد.

     
آی اسپورت
2014-04-28 11:29:36
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر