فهرست
یادداشت روز: درس هایی از دیدار لیورپول-چلسی
یادداشت روز: درس هایی از دیدار لیورپول-چلسی

یادداشت روز: درس هایی از دیدار لیورپول-چلسی

محمد تقوی- بازیکن سابق تیم ملی ایران

آی اسپورت- براندان راجرز مغلوب استاد خود مورینیو شد.لیورپول در یک بازی حساس نتوانست چلسی را در انفیلد شکست دهد. لیورپول با قدرت حفظ توپ مقابل تیمی قرار گرفت که به استاد ضد حمله در اروپا لقب گرفته است. درصد مالکیت لیورپول %74.1در مقابل%25.9 چلسی نشان از تفاوت زیاد فلسفه مربیگری این دو همکار سابق است.

راجرز چهار سال در چلسی و در کادر فنی مورینیو با این مربی بزرگ همکاری می کرد.اما تفکرات این مربی با هوش تفاوتهای فراوانی با مورینیو دارد. فلسفه مربیگری راجرز در حفظ توپ و بازیسازی از خط دفاعی با پاسهای کوتاه است؛ همین موضوع کار دست  داد.جرارد که بنظرم بهترین بازیکن زمین بود دچار اشتباه شد و چلسی توانست از همین اشتباه به گل برسد. کوله توره مدافع میانی لیورپول در بازی با وست بروم ویج نیز با اشتباه خود موجب شد تا لیورپول پیروزی را در دقایق پایانی با تساوی عوض کند. راجرز در پایان بازی نه تنها توره را مقصر ندانست بلکه معتقد بود بازیسازی از خط دقاعی تاوانی است که هر تیمی باید آنرا قبول کند.Lampard has sympathy for Liverpool fall guy Gerrard

نبود هندرسون و ناآمادگی استوریج از مهمترین دلایلی بود که لیورپول نتوانست در این بازی حساس به موفقیت برسد. بدون این بازیکنان سیستم 2-4-4 لوزی لیورپول به 3--3-4 تبدیل شد که در این سیتم سوارس بازیکنی مکمل در کنار خود نداشت.لیورپول بدون تردید شایسته قهرمانی است و شاید کمی به تجربه و زیرکی نیاز دارد.

باید تمام اعتبار این پیروزی را از ان مورینیو بدانیم.سیستم 1-3-2-4  این تیم در زمان دفاع به 2-4-4 تبدیل می شد. سیستم اول بیشتر مورد توجه تیمهایی است که با قدرت حفظ توپ قصد دارند به برتری دست پیدا کنند اما سیتم 2-4-4 بهترین روش دفاعی است. چلسی در دفاع به این سسیتم تبدیل می شد.

ماتیچ ،میکل،صلاح و شورله خط دفاع ابتدایی بودند. کالاس،ایوانوویچ،آسپلیکوئتا و اشلی کول خط دفاعی دوم را تشکیل می دادند. لمپارد و دمبا با نیز پرسینگ را در جلوی این دو خط دفاعی بخوبی انجام می دادند. هافبکهای چلسی به مانند مدافعین از نوع بازی دفاع خطی بخوبی آشنایی داشتند و همین موضوع موجب شده بود تا بازیکنان لیورپول نتوانند هیچ روزنه ایی برای رسیدن به گل پیدا کنند. در نیمه اول کالاس می توانست در یک ضربه کرنر دروازه لیورپول را باز کند در این صحنه حرکت ایوانوویچ در سد کردن یار مستقیم کالاس و ایجاد زمان و فضا برای این بازیکن می تواند مورد توجه فوتبال دوستان قرار گیرد.Calculated Mourinho shows he is still the master

نکته قابل توجه سیاست درست مورینیو در بازی مهم روز چهارشنبه است.این مربی لیگ قهرمانان اروپا را بمراتب مهمتر از لیگ داخلی می داند و به همین دلیل و با توجه به اینکه در کورس قهرمانی نیز قرار دارد اما بیشتر بازیکنان کلیدی اش را در این بازی استراحت داد. دلیل اصلی برتری چلسی نه موضوعات فنی بلکه تجربه فراوان و تیزهوشی مربی پرتغالی این تیم است که توانسته به رغم مشکلات فراوان این تیم را در دو جام معتبرهمچنان در صف قهرمانی قرار دهد. این موضوع می تواند درسی باشد برای تراکتورسازی که بی دلیل موجب شد تا لیگ قهرمانان آسیا را از دست بدهد. در حالی که پیروزی مقایل استقلال هیج حسنی برای این تیم نداشت اما بازی سنگین استقلال موجب شد تا درمقابل الاتحاد براحتی بازی را واگذار کند.

     
آی اسپورت
2014-04-28 16:25:48
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر