فهرست
قدرتمندترین اقتصادهای جهان فوتبال؛ پی‌اس‌جی در صدر
قدرتمندترین اقتصادهای جهان فوتبال؛ پی‌اس‌جی در صدر

قدرتمندترین اقتصادهای جهان فوتبال؛ پی‌اس‌جی در صدر

آی اسپورت - بنابه گزارش سالانه مالی ساکرکس (Soccerex Football FInance 100 Report) پاریسن‌ژرمن با عبور از منچسترسیتی به قدرتمندترین باشگاه اقتصادی دنیای فوتبال تبدیل شده است. این گزارش اما نمی‌تواند حاوی اخبار خوبی برای منچستریونایتد و دوست دارانش باشد. شیاطین سرخ نسبت به آخرین گزارش سالانه 8 پله افت داشته اند، از جمع 10 تیم برتر خارج شده اند و برای اولین بار، پایین تر از لیورپول قرار گرفته اند. بایرن مونیخ و رئال مادرید به ترتیب در رده های سوم و پنجم حضور یافته اند و تاتنهام نام غافلگیرکننده رده های بالایی این فهرست است؛ تیمی که توانسته با حضور بین رئال و بایرن، در جایگاه چهارم قدرتمندترین باشگاه های اقتصادی دنیای فوتبال قرار گیرد.

باشگاه ها در این رده بندی براساس یک ضریب اقتصادی فوتبالی (Football FInance Index, FFI) رده بندی شده اند که این ضریب نیز براساس عوامل گوناگونی نظیر ارزش ترکیب کنونی، دارایی های ملموس، سرمایه موجود در حساب های باشگاه، میزان استقراض و البته سرمایه گذاری احتمالی که از سوی مالک به سوی باشگاه سرازیر می‌شود تعیین شده است.

البته این آنالیز این از گزارش های مالی سالیانه باشگاه ها و در کنار آن گزارش های نهادهایی مثل یوفا، فایننشال تایمز، بلومبرگ، یاهو فایننس، ترانسفرمارکت، فوربس و هوور نیز بهره گرفته است. این تجزیه و تحلیل، متعلق به سال مالی 18-2017 است. براساس تمامی داده های موجود، ضریب FFI پاریسن‌ژرمن در عدد 5.318 تنظیم شده است و منچسترسیتی با ضریب 5.197، اختلافی نسبتا زیاد با صدرنشین این جدول دارد.

این مطالعه نشان می‌دهد پاریسن‌ژرمن 58 میلیون پوند از میزان استقراض خود کاسته و در طرف مقابل، حدود 75 میلیون پوند بر میزان قرض های منچسترسیتی افزوده شده است. رشد پی‌اس‌جی را می‌توان به پیشرفت در سطوح مدیریت اقتصادی این باشگاه متعلق دانست. در سایه این مدیریت، دارایی نقدی خزانه باشگاه افزایش یافته و میزان استقراض کم شده است. عامل آن نیز فروش بازیکنان با قیمت مناسب و سرریز شدن دارایی نقدی به خزانه از سوی مالکان قطری بوده است. مطابق این تحقیقات، افزایش دارایی نقدی پی‌اس‌جی نسبت به منچسترسیتی در سال مالی گذشته، 5 برابر بوده است.

در 10 رده نخست این فهرست که سلطه باشگاه های لیگ برتری بر آن به شکلی محسوس به چشم می‌خورد، بایرن مونیخ با ضریب 3.888 در رده سوم حضور دارد. تاتنهام (3.441، چهارم)، آرسنال (3.150، ششم)، چلسی (2.893، هفتم) و لیورپول (2.616، هشتم) تمامی نماینده های لیگ برتر در 10 رده نخست این فهرست هستند.

رئال مادرید (3.336، پنجم)، یوونتوس (2.195، نهم) و بوروسیا دورتموند (2.154، دهم) دیگر تیم های شکل دهنده 10 رده نخست هستند. دارایی های محسوس تاتنهام به لطف نقل مکان به ورزشگاه جدید، به 830 میلیون پوند افزایش یافته است. رئال مادرید هم علیرغم از دست دادن سلطه خود بر اروپا، جهشی یک پله ای داشته و انتظار می‌رود با تکمیل برنامه های توسعه سانتیاگو برنابئو در سال های آتی، از جایگاه بهتری در این جدول برخوردار شود.

لیورپول، قهرمان اروپا، با جهشی 22 درصدی در ارزش ترکیب خود مواجه بوده (830 میلیون پوند) اما میزان تزریق سرمایه به حساب های باشگاه از طریق مالکان (1.9 میلیارد پوند) موجب تضعیف آن ها در مقایسه با رقبا بوده است.

منچستریونایتد با افتی 8 پله ای به رده شانزدهم سقوط کرده که دلایل عمده آن، افزایش میزان استقراض نقدی و البته تنزل بهای ترکیب بازیکنان بوده است. بارسلونا نیز دیگر باشگاهی است که غیبت آن در بین 10 باشگاه نخست به چشم می‌آید. بلوگرانا با ضریب 2.036 در رده دوازدهم و پایین تر از اتلتیکومادرید دیده می‌شود و نسبت به سال گذشته، 5 رده سقوط کرده است.

در بین 25 باشگاه نخست، نام های غافلگیرکننده ای نیز به چشم می‌خورند: لایپزیش (1.949، سیزدهم)، هوفنهایم (1.922، چهاردهم)، گوانگژو اورگراند (1.853، پانزدهم)، لس آنجلس اف‌سی (1.657، هجدهم) و ناگویا گرامپوس (1.275، بیست و چهارم) برخی از این باشگاه ها هستند. هوفنهایم و ناگویا گرامپوس، دو تازه وارد به فهرست 25 باشگاه نخست محسوب می‌شوند.

در بین 30 باشگاه نخست این جدول رده بندی، 80 درصد از باشگاه ها متعلق به قاره اروپا هستند. اما باید این نکته را هم در نظر داشت که حدود نیمی از باشگاه ها مالکانی از آمریکای شمالی، خاورمیانه و آسیای جنوب شرقی دارند. در 100 رده نخست، لیگ برتر انگلیس با داشتن 18 نماینده رتبه نخست بین لیگ ها را به خود اختصاص داده و MLS آمریکا نیز با 17 باشگاه دوم است.

در ادامه بار دیگر نگاهی به 25 باشگاه نخست این رده بندی و تغییر آن ها نسبت به رده بندی سال گذشته خواهیم داشت:

1-پاریسن‌ژرمن (یک پله صعود)

2-منچسترسیتی (یک پله سقوط)

3-بایرن مونیخ (بدون تغییر)

4-تاتنهام (بدون تغییر)

5-رئال مادرید (یک پله صعود)

6-آرسنال (یک پله سقوط)

7-چلسی (3 پله صعود)

8-لیورپول (3 پله صعود)

9-یوونتوس (بدون تغییر)

10-بوروسیا دورتموند (5 پله صعود)

11-اتلتیکومادرید (2 پله صعود)

12-بارسلونا (5 پله سقوط)

13-لایپزیش (3 پله صعود)

14-هوفنهایم (تازه وارد)

15-گوانگژو اورگراند (3 پله سقوط)

16-منچستریونایتد (8 پله سقوط)

17-ناپولی (6 پله صعود)

18-لس آنجلس اف‌سی (تازه وارد)

19-بایر لورکوزن (5 پله سقوط)

20-موناکو (2 پله صعود)

21-لسترسیتی (2 پله سقوط)

22-لس آنجلس گلکسی (4 پله سقوط)

23-زنیت سن پترزبورگ (6 پله صعود)

24-ناگویا گرامپوس (تازه وارد)

25-اینترمیلان (یک پله سقوط)

۱    
آی اسپورت
2020-02-14 20:47:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر