فهرست
یادداشت ویژه : سقوط امپراتوری پپ
یادداشت ویژه : سقوط امپراتوری پپ

یادداشت ویژه : سقوط امپراتوری پپ

هیوا حکمتی - تحلیلگر ونویسنده فوتبال 

آی اسپورت -آنچه که بیش از هر عاملی سبب حیرت و تعجب در بازی مونیخی ها بود ، عدم تمرکز ، استرس و پریشان حالی شان بود چیزی که بشکل تاریخی بندرت در ژرمن ها چه در شکل باشگاهی و چه ملی دیده شده .

مونیخی ها و آلمان ها هیچگاه اینچنین مستاصل ، آشفته و عصبی دیده نشده بودند . آنها در فوتبال جهان معروف به اراده پولادین و ممکن ساختن از غیر ممکن بودند دیدار امشب نشان داد که پپ کاملا در تهیج کردن روحیه آلمانی ناموفق و هنوز تا شناخت فرهنگ و زبان آلمانی فاصله زیادی دارد...و شاید اگر در این یکی دو روز قبل از بازی کار را کاملا بدست سامر و بخش آلمانی تیم می سپارد نتیجه بهتری حاصل می شد. اضافه کنید تاثری که از مرگ تیتو در روحیه او بوجود آمد و به تیم سرایت کرده بود بقول مخلص هندوستانی افسرده دل افسرده کند انجمنی را .

دیدارهایی در این سطح بیش از آنکه بشکل تاکتیکال قابل برنامه ریزی باشد بیشتر نیاز به آمادگی ذهنی و روانی دارد عاملی  که در نزد مونیخی ها از ابتدای بازی به هیچ وجه دیده نمیشد و بر عکس در نزد مادریدی ها در سطح بالا .  در بخش فنی هم انتقادات زیادی به پپ وارد است.

نگارنده شاید جزء اولین نفراتی بود که در مرداد ماه طی یادداشتی در سایت گل نوشت  کلید گواردیلا به قفل بایرن نمیخورد.البته ازدواجی که بعد از طلاق حتما دستاوردهای مثبتی برای هر دو طرف بجا خواهد گذاشت.

در بازی با برانشوایگ تبلیغ با مسمایی در کنار زمین دیده میشد. تبلیغ ماشین SEAT که معروف ترین کارخانه سازنده اتومبیل دراسپانیاست. آنهایی که این ماشین را رانده اند میدانند در کنار خوش دست و فرمانی اش مشکلش این است که اصلا شتاب ندارد و بقول معروف راه نمی رود. جالب اینکه اخیرا این کارخانه توسط آئودی آلمان خریداری شده و جالبتر اینکه مکانش هم در نزدیکی های بارسلوناست.

آوردن پپ به آلمان قراردادن موتور SEAT LEON بروی بدنه آئودی بود.پپ در دسته مربیان ایدئو کرات قرار میگرد دسته ایی شامل رینوس میشل ، کرویف ، بیه لسا و ... ایدئو کرات ها عاشق زایش و خلق کردن هستند. میخواهند چیزی را به فوتبال جهان اضافه کنند حتی اگر با شکست مواجه شوند. تئوری های فوتبالی آنها نه از راه کلاس های مربیگری که از قاپیدن ایده ها بدست می آید. ایده آلیست هایی که روز به روز تعداد آنها در جهان نتیجه گرای فوتبال در حال کم شدن است و البته شایسته احترام زیاد.

Real Madrid's goalkeeper Iker Casillas comforts Philipp Lahm after their Champions League semi-final second leg soccer match in Munich

تیکی تاکای بارسا بزرگترین اتفاق فوتبال در هزاره سوم بود اتفاقی که نه تنها فوتبال جهان را به جلو پرتاب کرد بلکه سبب خلق ورژنی از دفاع - ضد حمله در فوتبال جهان شد که قبلا در دنیای فوتبال سراغ نداشتیم اما هرچقدر این تیکی تاکا در بارسا چشم نواز نشان میداد در بایرن با توجه به فرهنگ فوتبالی آلمانها نچسب بود پاس های کوتاه زیادی رد و بدل میشد تا توپ به روبن و ریبری برسد تا این دو استارت حمله را بزنند همان سازمان دهی حملات بوسیله دو بال که بوسیله فن خال پی ریزی شد و در ز��zن یوپ کبیر به اوج خود رسید. بازیکن ها بویژه بخش آلمانی تیم مدل بازی خودشان را فراموش کرده بودند هنوز هم درخشانترین بخش تیم تونی کروس بود که خیلی آلمانی بازی میکرد بقول هاینکس مخلوطی از نتزر و اووورات.

بایرن در تمام فصل از شکل ثابت چهار نفرعقب زمین و سه نفر جلو بهره می بردو پپ به این قسمت اصلا دست نزد .در همه فصل در حال تغییر سه نفر وسط از نقطه نظر نام و چینش بود . اوایل با یک هافبک دفاعی ، دو نفر در جلو ( مثلث برعکس ) بعدا سه نفر خطی ، سه نفر بشکل طولی .... دست آخر در همین بازی امشب به همان مثلث هاینکس رسید. در تمام فصل از لام به عنوان هافبک دفاعی استفاده کرد دست آخر فهمید جای لام در دفاع راست است اما مشکل این شد که فلیپ لام بازی در دفاع راست را فراموش کرده بود!

پپ هنوز مانند بارسا از راه ضد حملات و ضربات ایستگاهی گزیده میشود فرقی نمیکند چه کسی در دفاع بازی کند سال آینده اگر او در آلمان بماند با رو شدن دستش در بوندس لیگا هم مشکل خواهد داشت  با این حال شجاعت و بکارگیری همه این تئوری های آزمون و خطا قابل تحسین است. رساله تیکی تاکای پپ نیاز به متمم دارد . شاید این مهم بدست خودش نوشته نشود و شاید در سالیان آینده کسی بیاید و آنرا به کمال برساند چه خود تیکی تاکا از دل توتال فوتبال هلندی بیرون آمد و جالب اینکه در پشت تمام تئوری های گنده فوتبالی چهل سال اخیر دنیا یک هلندی ایستاده است .

شکست پپ شکست آرمانگرایان در دنیای فوتبال است . از آن نباید خشنود بود اما مهمترین نکته اینکه یواخیم لو تا مدت کوتاهی که تا جام جهانی دارد باید تاثیرات گواردیلا گونه را در تیم ملی آلمان به حداقل رسانده و بیشتر بدنبال مدل های یورگن کلوپی برای منشافت باشد .

دست آخر باید کار سترگ آنجلوتی و ریال مادرید را ستود و اینکه حالا آنها در یک قدمی دسیما قرار گرفته اند. غافل اینکه باز هم یک ایتالیایی زهر خودش را به فوتبال آلمان ریخت.

     
آی اسپورت
2014-04-30 10:12:48
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر