فهرست
گابریل، قهرمان جدید سیتیزن‌ها
گابریل، قهرمان جدید سیتیزن‌ها

گابریل، قهرمان جدید سیتیزن‌ها

آی‌اسپورت – از همان لحظه‌ای که برای اولین بار با پیراهن منچستر سیتی، مقابل تاتنهام هاتسپرز، پا به زمین گذاشت، گابریل ژزوس شروع به درخشیدن کرد. پدیده‌یِ جدید فوتبال برزیل در تنها 10 دقیقه یک ارسال خطرناک از چپ به باکس تاتنهام داشت، یک ضربه‌یِ سر زد که با اختلاف کمی از روی دروازه‌یِ هوگو یوریس بیرون رفت و یک گل هم زد که آفساید اعلام شد.

راز موفقیت گابریل از همین بازیِ اول مشخص شد: او نمونه‌ای بارز از پیشرفتِ سریعِ یک فوتبالیست بود. گابریل بخشی از این سرعت را مدیون حرف‌هایی بود که مربیِ سابقش در پالمیراس، برونو پتری، بهش زده بود: «دیدم باید یه حرفهایی را بهش بزنم، حرفهایی که ذهنیتش را تا حدی تغییر داد. اون فهمید که فوتبال یه بازیِ انفرادی نیست و از اون به بعد تلاش بیشتری کرد. گابریل غریزه‌یِ بالایی داشت و پایِ راستی قوی. اما باید رویِ پای چپ و ضرباتِ سرش کار میکرد.» دو سال بعد گابریل با استفاده از سر و پایِ چپش سیتی را به پیروزی رساند.

خیلی از فوتبالیست‌هایِ مستعد و جوان صرفا رویِ غرایز و نقاط قوت‌شان کار می‌کنند و از نقاط ضعف‌شان غافل می‌شوند. گابریل اما از این دست بازیکنان نیست و سرعتِ پیشرفت فوق‌العاده‌ای داشته. در واقع با تماشایِ دو بازیِ اول برزیل در المپیک به هیچ وجه نمی‌شد تصور کنیم که شش ماه بعد گابریل با نیمکت‌نشین کردنِ سرخیو آگوئرو در ترکیبِ اصلی سیتی قرار بگیرد و عامل اصلیِ پیروزیِ تیمش مقابلِ سوانزی شود.

برزیل در دو بازیِ اول المپیک به دو تساویِ ناامیدکننده و بدونِ گل مقابل آفریقایِ جنوبی و عراق رسید. گابریل در این دو بازی نمایشی بسیار ضعیف داشت و تنها سایه‌ای از بازیکنی بود که لیگ برزیل را تحت شعاع درخششِ خودش قرار داده بود. در سه بازیِ بعد برزیل با تغییر سیستم سه پیروزی متوالی کسب کرد تا به فینال برسد، جایی که با شکست دادن آلمان در ضربات پنالتی بالاخره فاتح المپیک شد. اما اتفاق بزرگ چند روز بعد رخ داد، وقتی تیته، مربیِ جدید سلسائو، گابریل را برای جدال حساسِ مقدماتی جام جهانی مقابل اکوادور به تیم ملی دعوت کرد.

برزیل روزهایِ خوبی را سپری نمی‌کرد و در رده‌یِ ششمِ جدول آمریکای جنوبی قرار داشت. یکی از مشکلاتِ اصلی این تیم پستِ مهاجم مرکزی بود. با این حال تیته اعتراف می‌کند خودش هم از انتخابِ گابریل برای بازی در ترکیب اصلی کاملا مطمئن نبوده. اما در حالی که تنها 20 دقیقه به پایان مانده بود، مهاجم پالمیراس که اکثر دقایق بازی در کیتو را در آفساید سپری کرده بود، با گرفتنِ یک پنالتی و زدنِ دو گل موجبات پیروزیِ حساس کشورش را فراهم کرد. از این روز به بعد دیگر شک و تردیدی درباره‌یِ پیراهنِ شماره‌یِ 9 برزیل وجود نداشت.

اعتماد به نفس گابریل بعد از این بازی روز به روز بیشتر و بیشتر شد و او با زدنِ پنج گل در شش بازیِ اول ملی‌اش نقشی کلیدی در برگشتنِ ورق برای برزیل داشت، تیمی که حالا با وجود باقی ماندنِ یک سوم از بازی‌هایِ مقدماتی در آستانه‌یِ صعود به جام جهانی روسیه قرار گرفته است. پایِ راست، پایِ چپ، ضربه‌یِ سر، بازی منطقه‌ای، بازیِ ترکیبی، تمام جوانب فوتبال گابریل در این دوران پیشرفتی چشمگیر داشته است.

یکی از درخشان‌ترین لحظاتِ گابریل با پیراهنِ سلسائو نه یک گل، بلکه پاس گلِ فوق‌العاده‌ای بود که در پیروزیِ حیاتیِ 0-3 مقابل آرژانتین به نیمار داد و پابلو زابالتا و نیکولاس اوتامندی، هم‌تیمی‎هایِ حال حاضرش در سیتی را با یک ضربه از جریان بازی خارج کرد. گابریل در این لحظه بود که احترامِ این مدافعین را جلب کرد و حالا با اعتماد به نفس بالایش تحسین هوادارانِ سیتیزن‌ها را هم به دست آورده است.

البته همیشه خطراتی در تحسین زودهنگام و بیش از حدِ یک بازیکن جوان وجود دارد، نکته‌ای که به خصوص درباره‌یِ گابریل می‌تواند صحت داشته باشد. درباره‌یِ او نشانه‌هایی دیده شده که وقتی بازی به میلش پیش نمی‌رود خودش هم در جریانِ آن محو می‌شود. دو بازیِ اول المپیک نمونه‌ای بارز از این شرایط بودند.

فصل پیش در برزیل هر تصمیم داوری که به ضررِ گابریل اعلام می‌شد انگار برایش بحرانی اگزیستانسیالیستی پدید می‌آورد. گابریل همچنین در یکی از حساس‌ترین بازی‌هایی که در رده‌یِ باشگاهی تجربه کرد، خارج از خانه مقابل روزاریو سنترال در کوپا لیبرتادورس، کنترل اعصابش را از دست داد و از زمین اخراج شد.

هوادارانِ سیتی هنوز شاهد این روزها نبوده‌اند، روزهایی که ضرباتِ گابریل از این سو و آن سویِ دروازه به بیرون می‌روند و خطاهایی که رویش انجام می‌شود از چشم داور دور می‌مانند. اما این هواداران فعلا می‌توانند از بازیِ پدیده‌یِ جوان و فوق‌العاده با استعدادی لذت ببرند که با سرعتی خیره کننده در حال پیشرفت است.

۷    
آی اسپورت
2017-02-06 10:25:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر