فهرست
چلسی – بارسلونا؛ نکاتی از یک بازی دوستانه
چلسی – بارسلونا؛ نکاتی از یک بازی دوستانه

چلسی – بارسلونا؛ نکاتی از یک بازی دوستانه

آی اسپورت - مسابقه دوستانه چلسی - بارسلونا در ژاپن با برتری 2-1 تیم لمپارد پایان یافت. هر چند همه می دانیم که رقابت های دوستانه پیش فصل نمی تواند محک خوبی برای سنجش کیفیت تیمها باشد و شرایط در آغاز فصل با پایان فصل می تواند کاملاً متفاوت باشد. ضمن اینکه شرایط دو تیم نیز در این مسابقه خاص، یکسان نبود. چلسی اکنون مدتی است که تمرینات پیش فصل را آغاز کرده و تاکنون 3 بازی دوستانه را به جز این دیدار انجام داده است.

تیم لمپارد نسبت به بارسلونا از نظر بدنی شرایط بهتری دارد چرا که نزدیک تر به شروع لیگ است و کم کم برای آغاز فصل جدید حاضر می شود. در مقابل بارسلونا، تازه اولین دیدار دوستانه فصل خود را برگزار کرد. از نظر بازیکنان نیز، شرایط دو تیم آسان نبود. بارسلونا اکثر ستاره های بزرگ خود از آمریکای جنوبی من جمله سوارز و مسی را به دلیل حضور در کوپا آمریکا در اختیار نداشت. در آن سمت نیز چلسی بازیکنان تاثیرگذاری چون کانته و رودیگر را در ترکیب نمی دید و برخی ستارگان جوان تیم مثل هادسون اودوی و لوفتوس چیک نیز در ترکیب تیم لمپارد غایب بودند.

با تمام این اوصاف، یک مسابقه دوستانه همیشه چیزهایی برای هواداران، کارشناسان و مربیان به همراه دارد. حتی اگر ترکیب‌ها کامل، بازیکنان در دسترس و آماده نباشند. اصلاً فلسفه یک بازی دوستانه همین آزمون و خطا و فرصت دادن به برخی بازیکنان دیگر می تواند قلمداد شود. بر همین اساس نگاهی می کنیم به آنچه که این بازی دوستانه در ژاپن برای ما به همراه داشت.

چلسی تحت نظر لمپارد کم کم شکل خود را پیدا کرده است. سیستم مورد علاقه لمپارد در چلسی 4-2-3-1 به نظر می آید. سرمربی جوان چلسی، رفته رفته توانسته ترکیب تیم خود را بیابد و احتمالاً تا هفته دیگر می داند در روز نخست لیگ برتر مقابل منچستریونایتد چه ترکیبی به زمین می فرستد. هر چند که در سیستم فعلی او، مهره های گمشده‌ای نیز وجود دارند.

کانته بازیکنی است که فعلاً در ترکیب چلسی حاضر نیست، اما خیلی بعید است که در ابتدای فصل کانته در ترکیب اصلی تیم لمپارد دیده نشود. بر همین مبنا، معمای دو نفر هافبک مقابل مدافعین چلسی مطرح می شود. در دیدار با بارسلونا، کواچیچ و جورجینیو در ترکیب حضور داشتند و با حضور احتمالی کانته در ترکیب، باید شاهد خروج یکی از این دو از ترکیب باشیم، چرا که در پست های جلوتر زمین، لمپارد روی بازیکنان دیگری حساب باز کرده است.

علاوه بر این، چلسی توانسته در چند مسابقه دوستانه خود، سبک مشخصی از بازی را تحت نظر لمپارد به نمایش بگذارد. در دیدار با بارسلونا، به طور ویژه شاهد پرس از جلوی سریع و شدید بازیکنان چلسی بودیم. در عین حال تیم لمپارد نشان داد که به بازیسازی از عقب زمین اعتقاد دارد، ولو اینکه بازیسازی آنها بیشتر معطوف به توپ‌های مستقیم بود تا پاسکاری از عقب زمین.

پولیشیچ ستاره تازه وارد چلسی حالا جزو معدود نفرات باتجربه و گرانقیمت چلسی در بخش هجومی زمین است و انتظارات زیادی از او می رود. هر چند باید در مورد وی نیز صبر کرد. احتمالاً او برای اخت شدن در ترکیب چلسی زمان می‌خواهد و پیش فصل نیز موکد این نکته است. اما در فصلی که دیگر هازارد در چلسی حضور ندارد، بخش بزرگی از بار خلاقیت تیم به روی دوش کسی مثل پولشیچ خواهد بود.

آیا تامی آبراهام می تواند بار گلزنی چلسی را به دوش بکشد؟ آبراهام یکی از آن ستاره های متعدد جوان چلسی است که در طی سالهای اخیر به صورت قرضی در تیم های مختلف حضور داشته و حالا شاید امیدوار است با مربی‌ای مثل لمپارد و با جدایی موراتا و هیگواین، فرصت حضور در ترکیب اصلی را پیدا کند. اما آیا او به اندازه کافی برای حضور در نوک خط حمله چلسی خوب است؟ در بازی با بارسلونا او نشانه هایی از خود بروز داد. روی یک فرصت طلبی گل زد و البته یک موقعیت عالی را از دست داد. باید منتظر ماند...

صحبت درباره بارسلونا به همان دلایلی که در بندهای اول و دوم ذکر شد، سخت‌تر است. تیم والورده تازه در اولین دیدار دوستانه خود به میدان رفت و چندین بازیکن ترکیب اصلی خود را در اختیار نداشت. اما همین مسابقه فرصت خوبی بود برای برخی بازیکنان جوان و تازه‌واردها.

آیا بارسلونا واقعاً به نیمار نیاز دارد؟ گریزمن در اولین حضورش در ترکیب بارسلونا، خیلی نمایش درخشانی نداشت. اما خب نمی توان انتظار معجزه در بازی نخست داشت. نکته مثبت این دیدار، همکاری خوب میان او و هموطنش بود. گریزمن و دمبله در چند نوبت به خوبی همدیگر را در زمین یافتند و توانستند خطرساز شوند. درخشش دمبله در این مقطع و تا پیش از بسته شدن پنجره ترانسفر، شاید باعث شود بارسلونا از خرید نیمار صرف نظر کند. اما خرید نیمار، قطعاً فرصتی برای درخشش دمبله نمی گذارد و جدایی احتمالاً بهترین راهکار برای وی است.

خط هافبکی که نیاز به جراحی دارد. شاید بر همه واضح شده که خط هافبک بارسلونا نیاز به یک تحول عظیم دارد. نمایش بوسکتس در دیدار با چلسی، باز هم تردیدهایی را در مورد افت وی مطرح ساخت. بوسکتس که فصل قبل هم در استانداردهای خودش عمل نکرد، شاید کم‌کم به پایان دوران فوتبالش در بارسلونا نزدیک می‌شود. او اشتباه بدی در دیدار مقابل چلسی انجام داد که منجر به گلزنی آبراهام شد. البته خستگی هم می تواند دلیلی بر این اشتباه باشد، اما نشانه‌های خوبی در مورد بوسکتس وجود ندارد.

همین‌ها دلایل کافی هستند که باشگاه در ژانویه برای خرید دی یونگ دست به کار شد. اما دی یونگ جوان خود نیز می‌داند که در بارسلونا کار به مراتب سخت تری نسبت به آژاکس دارد. او در این ترکیب حتی اگر اماده باشد، شاید تنهاست. اما می تواند رشد کند و جا پای بزرگان بگذارد. نمایش نخستش بد نبود. 42 پاس موفق با آمار 100 درصد پاس صحیح در اولین حضورش به عنوان بازیکن برای بارسلونا (آن هم به عنوان تعویضی) آمار بدی محسوب نمی شود.

 

90tv 

۱    
آی اسپورت
2019-07-24 08:40:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر