فهرست
یادداشت ویژه: رئال باهوش و بایرن عصبانی
یادداشت ویژه: رئال باهوش و بایرن عصبانی

یادداشت ویژه: رئال باهوش و بایرن عصبانی

جاناتان ویلسون

آی اسپورت- سه گل در 34 دقیقه ی ابتدای بازی از سرخیو راموس و رونالدو، برد حیرت انگیز رئال برابر بایرن را، در دور برگشت مرحله ی نیمه نهایی رقابت های لیگ قهرمانان تثبیت کرد. البته رونالدو در دقایق پایانی بازی یک بار دیگر گلزنی کرد، تا رئال در مجموع با نتیجه ی 0-5 از سد بایرن بگذرد و برای اولین بار از سال 2002 به فینال رقابت های لیگ قهرمانان راه یابد.

بازیکن برتر میدان : آنخل دی ماریا، رئال مادرید

دو گل سرخیو راموس به خوبی نشان داد، بایرن در دفاع سازماندهی مناسبی ندارد. روی گل اول اشتباه مسلم توماس مولر و روی گل دوم فضای خالی بین دانته و ماندزوکیچ باعث شد، راموس از این بی برنامگی و فقدان نظم حداکثر استفاده را بکند و ضربه ی شدیدی به پیکره ی بایرن بزند. جالب اینجاست که بایرن، در بازی دور رفت در سانتیاگو برنابئو، 15 ضربه ی کرنر داشت و نتوانست از هیچ کدام از این ضربات استفاده کند. با این وجود اما، برتری رئال مادرید در دیدار برگشت، در خط میانی این تیم خلاصه می شد.

لوکا مودریچ که با ضربه ی کرنر او راموس توانست، گل اول رئال را به ثمر برساند فوق العاده کار کرد، اما تاثیر گذارترین مهره ی این مسابقه آنخل دی ماریا بود.


http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/a6eae6cdcb1.jpg


این ضربه ی آزاد زیبای دی ماریا بود که با برخورد جزئی با سر په په موقعیت را برای راموس فراهم کرد تا او گل دوم رئال را به ثمر برساند. اما نقش اساسی او در این بازی، در زمان ضد حملات رئال بود که اینجا او نقش یک "کانال" را بازی می کرد. شاید در حال حاضر بهترین بازیکن دنیا در زمینه ی رساندن توپ از دفاع به حمله همین دی ماریا باشد، که با پاس های بلندش به مقصد مهاجمان توپ را به سرعت از دفاع به حمله منتقل می کند.

پاس او به کریم بنزما و سپس پاس بنزما به بیل بود که موقعیت را برای بیل و رونالدو فراهم کرد، تا با یک همکاری بی نظیر گل سوم رئال را وارد دروازه ی بایرن کنند. او در دقایق 69 و 81 نیز موقعیت های مشابهی برای رونالدو و واران فراهم کرد، که البته بایرنی ها اجازه ی هنرنمایی بیشتر را به شاگردان آنچلوتی ندادند.

مهم ترین اثر جانبی بازی دی ماریا خارج کردن کامل فیلیپ لام از جریان مسابقه بود. لام که در این مسابقه شدیدا درگیر کنترل کردن حرکات دی ماریا بود، نتوانست در حمله مفید ظاهر شود. یکی از اصلی ترین برنامه های گواردیولا برای این مسابقه استفاده از پتانسیل زوج لام – روبن بود، که با بازی خوب دیماریا لام موفق نشد، فرصتی برای کمک کردن به تیمش در فاز حمله پیدا کند.

لحظه ی تعیین کننده بازی : عصبانیت زودهنگام بایرنی ها

سه دقیقه از بازی گذشته بود. فرانک ریبری از سمت راست دفاع رئال به سمت کناره ها نفوذ کرد و این کارواخال بود، که با مدیریت بازی ریبری و سد راه شدن در برابر او این حمله ی خطرناک را تبدیل به یک ضربه ی دروازه کرد. ریبری که در نیمه ی اول بسیار ضعیف ظاهر شده بود، نتوانست در این مسابقه به عمق دفاع رئال نفوذ کند و این مساله او را عصبانی کرده بود. پس از این صحنه او کارواخال را با یک تنه ی محکم به زمین انداخت.

وقتی کارواخال به زمین خورد، سریعا به ریبری نگاه کرد. نگاهی که نشان می داد او دقیقا می داند، چه چیزی در جریان است و در حال کنترل کردن بازی یار مقابلش است.http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/3b2e7053121.jpg


په په سریعا به این درگیری اضافه شد و دستانش را در برابر مانژوکیچ بالا برد. این درگیری با دخالت داور ختم به خیر شد اما نکته ی مهم اینجا بود که بایرن خیلی سریع عصبانی شده بود و مایوس و فرسوده به نظر می رسید. رئال هم به خوبی از این جریان سود برد. کمی بعد دوربین های تلویزیونی تصویر سیلی محکم ریبری به کارواخال را نشان دادند که به معنای قبول باخت از سوی بایرنی ها بود.

فصل گذشته توانایی بایرن در بردن جنگ روانی از نکات مهم این تیم بود. روبن و ریبری اساتید شبیه سازی خطا بودند و با این روش سرعت بازی را کم و زیاد می کردند. توماس مولر هم، به خوبی می دانست چگونه باید داوران را تحت فشار بگذارد. اما دیشب بایرن از همین شیوه ضربه خورد.

آرایش رئال در بازی فینال چگونه خواهد بود؟

بازی فینال فارغ از اینکه چه تیمی برابر رئال قرار خواهد گرفت، هیجان انگیز و جذاب خواهد بود.

رئال از سال 1999 تا دسامبر سال 2013 برابر اتلتیکو مادرید شکست نخورده بود اما همین تیم در دوبازی رفت و برگشت لیگ توانست از رئال چهارامتیاز بگیرد و فقط یک امتیاز به کهکشانی ها بدهد. پیشتر دو تیم در فینال رقابت های لیگ قهرمانان اروپای سال 1959 برابر هم قرار گرفته بودند، که نتیجه برد رئال بود.

در صورت برخورد رئال با چلسی هم قرار گرفتن آنچلوتی و مورینیو، برابر تیم های سابقشان، جذاب و دیدنی خواهد بود.

هر کدام از دو تیم چلسی و اتلتیکو که به فینال برسند باید انتظار داشته باشیم، رئال با ارائه ی یک بازی پیش گیرانه و فعال با در اختیار گرفتن بخش اعظم مالکیت توپ، سعی در عقب راندن حریف و حملات پر تعداد داشته باشد. باید دید آیا آنچلوتی می پذیرد تیمش که در ضد حمله فوق العاده کار می کند، اینبار دست به حملات پر دامنه و همه جانبه بزند؟http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/e015a766c81.jpg


این فقط رونالدو و بیل نیستند که برای بازی در ضد حمله ایده آل هستند، بلکه دیماریا و مودریچ نیز نشان داده اند می توانند در این سبک خاص به خوبی از پس وظایف دفاعی بر بیایند.

مساله ای که رئال باید با آن کنار بیاید غیبت ژابی آلونسوست که در بازی برگشت برابر بایرن به دلیل خطا روی شواینشتایگر کارت زرد دومش را گرفت و از بازی فینال محروم است. خدیرا که ماه نوامبر از ناحیه ی لیگامنت دچار مصدومیت شد، هنوز مصدوم است و احتمالا این آسیر ایارامندی است که باید جای خالی ژابی آلونسو را پر کند.

ترجمه: وحید فتوحی

     
آی اسپورت
2014-04-30 18:21:50
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر