فهرست
یادداشت روز: مسی و گواردیولا، حلقه هایی که تنها در کنار هم تکمیل می شوند
یادداشت روز: مسی و گواردیولا، حلقه هایی که تنها در کنار هم تکمیل می شوند

یادداشت روز: مسی و گواردیولا، حلقه هایی که تنها در کنار هم تکمیل می شوند

آی اسپورت - گواردیولا دست هایش را سه شنبه شب بالا آورد و شکست را پذیرفت. شکست 4-0 سنگین ترین باختی بود که گواردیولا در تاریخ دوران مربی گری اش پذیرفته است. فلسفه ی مالکیت توپ او بدون هنر لیونل مسی گویا در آلیانز آره نا با مشکلات زیادی رو به رو است.

گواردیولا در بارسا برای اجرای فلسفه ی «تیکی تاکا» ابزار مناسبی در اختیار داشت. بازیکنانی که همگی از جوانی این سبک از فوتبال را آموزش می بینند. بازیکنانی مانند ژاوی، اینیستا و مسی برای اجرای تفکرات پپ نسلی طلایی محسوب می شدند. اما اوضاع در بایرن بسیار متفاوت است.پپ در بایرن مهم ترین حلقه ی اجرای تفکراتش را در اختیار ندارد، لیونل مسی.


موفقیت بایرن تحت هدایت  هاینکس بیش تر تحت تاثیر بازی تیمی بود تا نبوغ فردی بازیکنان. ریبری و روبن فوق العاده بودند اما آن ها جزئی از تیمی فوق العاده محسوب می شدند. ریبری نقشی تعیین کننده در موفقیت بایرن داشت اما لیاقت عنوانی همچون توپ طلا را که یک جایزه ی کاملا فردی محسوب می شود، نداشت. به عنوان مثال مسی که تحت هدایت گواردیولا  فاتح توپ طلا شده بود به تنهایی می توانست تفاوت ها را در شرایط سخت رقم بزند، مانند همان چیزی که گواردیولا سه شنبه شب به آن نیاز داشت.

گواردیولا خود به خوبی نقش مسی را می دانست. زمانی که در فصل 2009-2008 پپ 3 جام دیگر به افتخارات خود اضافه کرد، این چنین پیرامون مسی اظهار نظر کرده بود: " بدون مسی نیز ما تیم فوق العاده ای هستیم. اما باید پذیرفت که اگر لئو وجود نداشت، ما به همه ی این افتخارات دست پیدا نمی کردیم."


گواردیولا امیدوار بود تا ماریو گوتزه بتواند چنین نقشی را در تیمش عهده دار شود اما این مسئله به هیچ عنوان محقق نشد.

پپ در تمام بازی های بزرگ این فصل همراه با بایرن به نوعی دچار لعزش شده است. او از 3 بازی که مقابل دورتموند انجام داده، در 2 بازی شکست خورده است و 7 گل در این 2 بازی دریافت کرده است . در برابر یونایتد و آرسنال نیز دست کم در 1 بازی دچار لغرش شد و در نهایت نیز دو بار پیاپی مغلوب رئال مادرید شد تا از لیگ قهرمانان کنار رود.

مشکلات تدافعی شاید مهم ترین عامل در شکست تحقیر آمیز بایرن بود. آن ها 3 بار در ضربات ایستگاهی مغلوب شدند که 2 بار آن نیز روی ضربات سر راموس بود. گواردیولا پیرامون نحوه ی عملکرد مدفعان تیمش این چنین صحبت کرد: " ما بد بازی کردیم و مادامی که نمایش بدی داشته باشیم طبیعتا دفاع بدی نیز خواهیم داشت."

بارسای گواردیولا نیز معمولا خیلی خوب دفاع نمی کرد. او در زمان هدایت بارسلونا اظهار نظر جالی کرده بود: " ما بلد نیستیم که چگونه باید دفاع کرد. ما با حمله کردن و مالکیت توپ دفاع می کنیم."

مسی در زمان هدایت گواردیولا در چهار فصل به ترتیب 38، 47 ، 53 و در نهایت 73 گل به ثمر رساند و هیچ گاه نیز مصدوم نشد.کافی است شرایط او را در زمان پپ با این فصل مقایسه کنید. نمایش های او در برابر اتلتیکو مادرید در لیگ قهرمانان و همچنین فینال کوپا دل ری به خوبی نمایانگر اوضاع نا مساعد وی است.


از زمانی که نیمار وارد بارسلونا شده، مسی دیگر آن حس" مهم ترین بودن" را ندارد. در نقطه ی مقابل رونالدو به زیبایی جولان می دهد. او رکورد مسی را سه شنبه شب شکست و اکنون تنها بازیکنی است که در یک فصل لیگ قهرمانان 16 گل به ثمر رسانده است.

مسی مطمئنا مجددا تلاش خواهد کرد تا در فصل بعد همراه با بارسلونا باز هم چشم ها را به خود خیره کند. پپ گواردیولا نیز در تلاش خواهد بود تا با جذب بازیکنان مورد نیازش، بایرن را بازسازی کند و هر چه بیشتر این تیم را به تفکرات خودش نزدیک کند. اما در این بین یک حقیقت غیر قابل انکار وجود دارد. پپ و لئو بدون هم، هیچ گاه نخواهند توانست همچون سال 2008 تا 2012 چشم ها را به خود خیره کنند.
ترجمه: شهاب شهابی
     
آی اسپورت
2014-05-01 13:06:59
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر