فهرست
یادداشت روز: ویرانی بایرن و ردپای پپ
یادداشت روز: ویرانی بایرن و ردپای پپ

یادداشت روز: ویرانی بایرن و ردپای پپ

آی اسپورت- روزی که گواردیولا از بارسا رفت هر چه کردم نشد بنویسم خداحافظ پپ کبیر یا اینکه فیلسوف بزرگ فوتبال از بارسا رفت.پشت تمام افتخارات بزرگ پپ ابهامی عجیب بود.سوال هایی ساده اما جواب هایی ساده تر.و برای ما که جواب ساده ها را میدانستیم، چرا پپ بهترین بود؟ نمیدانم.

1- خود گواردیولا در جمله ای تاریخی گفته اگر مسی نبود باید در دسته سوم مربیگری میکردم.صادقانه است اما زیاد از حد صادقانه. امروز که به پایان عصر تیکی تا کا نزدیک میشویم این تواضع بزرگ را واقعیتی نه چندان دور میبینم. گواردیولا با سبک مبتنی بر پاسکاری اش بیش از حد متکی به ابزار است. حالا اینکه رئال بیل و رونالدو دارد، چندان مهم نیست.مهم استفاده از ابزار است.چیزی که گواردیولا جلوی رئال نتوانست انجام دهد.

2- پپ فیلسوف فوتبال است.اما فلسفه همیشه جوابگوی احساسات بشر نیست.اصولا بهتر است بگوییم فلسفه به دنبال حقیقت است و شاید نه خود حقیقت. حال و روز سه شنبه بایرن حال و روز انسان فلسفه زده ای را داشت که در برابر رقیب پر شور اما واقع بین قرار گرفته بود. تیمی که فقط ایدئو گرا بود در برابر تیمی که میدانست چه میخواهد.عقل سبک بال در برابر عقل خسته. شور و نشاط ایتالیایی در برابر غم پپ.

3 - هرگز به یاد نمی آورم تیمی به این قدرت بعد از قهرمانی لیگ اینقدر از هم پاشیده شود. یک هنر از مربیان بزرگ همین نگه داشتن توازن روانی تیم است.اما گواردیولا بعد از صعود از مرحله گروهی لیگ قهرمانان از من سیتی باخت و بعد از قهرمانی در آلمان 3 بر صفر بازی را به دورتموند واگذار کرد. باخت ها با تیم دوم که ابزار کمتر بوده جای خود دارد.



http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/7017d5bd043.jpg


4 - گواردیولا مربی خوبی است اما بدون هیچ تردیدی برازنده لقب بزرگترین مربی دنیا نیست. نه بخاطر افتخاراتش که اتفاقا زیاد نیز هست. نه بخاطر شکست برابر رئال که هیچکس باخت رئال برابر دورتموند در حضور موریینیو یا باخت با 5 گل مورینیو برابرهمین گواردیولا را فراموش نخواهد کرد.دلیل بزرگترین نبودن اصول گوارددیولاست.برای اینکه بدانید حفظ توپ و تعدد پاس چندان کاری خارق العاده نیست میتوانید تیم معمولی سلتاویگو با مربیگری لوییس انریکه را ببینید. همان بایرن با ابزار کمتر. یا همان رم انریکه را با این رم زیبای گارسیا مقایسه کنید.امروز اصولا گواردیولا خاصیتی منحصر به فرد ندارد. وقتی تیتوی فقید هم بعد از پپ قهرمان میشود.

5- گواردیولا اصولا دنبال چالش های بزرگ نیست. بایرن لقمه آماده بود. درست که قبل از قهرمانی های بزرگ پپ قرارداد بست اما گواردیولا برای چالش خود میتوانست لیگی قوی تر و پر فشارتر از آلمان انتخاب کند.اگر به فرگوسن نه گفته شاید چون فرگوسن یا ونگر هم نیست حتی

حرف آخر

گواردیولا باید از پوسته تنگ و تاریک این فلسفه بیرون بیاید.کاری که خواست سال آخر با بارسا انجام دهد اما نشد. وقتی 3 دفاع را امتحان کرد.حالا کمتر کسی رای به بهترین بودن گواردیولا میدهد. وقتی سیمونه و کلوپ با هیچ کارهای به مراتب سخت تری نسبت به پپ انجام میدهند. در روزهای که فوتبال در پیچ و گذر از تیکی تاکا قرار دارد، پپ و بارسا به یک اندازه تحت فشارند.

وقتی با 70درصد مالکیت توپ در دو بازی موقعیت خلق نمیشود اما با 3 پاس از دفاع رئال گل میزند یعنی یک جای کار میلنگد. یا فلسفه پپ آنقدر ها فلسفه نیست و یا پا استدلالیان چوبین بود و لاجرم دیر یا زود باید بشکند که البته حال شکسته است. پپ باید دنبال چالش جدید تر باشد وگرنه با این روش فقط لیگ آلمان را میبرد که ماگات هم میتوانست.  

محمد باقر زنگنه

     
آی اسپورت
2014-05-01 15:48:49
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر