فهرست
آفریقا نباید سوار موفقیت فرانسه شود
آفریقا نباید سوار موفقیت فرانسه شود

آفریقا نباید سوار موفقیت فرانسه شود

آی اسپورت – ضرب‌المثلی قدیمی می‌گوید: «موفقیت، پدرهای زیادی دارد» اما کمتر موفقیتی به اندازه قهرمانی تیم ملی فرانسه در جام جهانی مورد ادعا قرار گرفته. پانیل جوزف در سی‌ان‌ان نوشت: «پیروزی 4 بر 2 فرانسه برابر کرواسی پیروزی مهاجرانی از همه جا بود». در سراسر دنیا اشارات زیادی به تنوع نژادی تیم فرانسه شد: «حدود دوسوم تیم رگ و ریشه مهاجر دارند.»

پرسروصداترین ادعا اما از قاره آفریقا آمد و بیش از نیمی از بازیکنان فرانسه به تبار خود خوانده شدند. ساندی اولیسه بازیکن و مربی سابق تیم ملی نیجریه در توییتر نوشت: «بالاخره آفریقا نخستین قهرمانی‌اش در جام جهانی را به دست آورد با رنگ‌های فرانسه». ویلیام روتو، معاون رییس جمهوری کنیا هم فرانسه را «تنها تیم آفریقایی جام جهانی» توصیف کرد. اینها بیشتر به شوخی شبیه است، قاره‌ای که بدترین عملکرد خود را در 36 سال گذشته داشت و برای نخستین بار بعد از جام جهانی 1982 هیچ تیمی از این قاره به مرحله حذفی راه پیدا نکرد، مشتاق بود سهمی از موفقیت را بردارد.

اما کارن عطیه در مقاله‌ای در واشنگتن‌پست به خطرات انطباق تیم فرانسه به‌عنوان یک تیم آفریقایی اشاره کرد و نوشت: شادی درخشش سیاه‌ها در فضاهای با اکثریت سفیدها این ایده هولناک را تقویت می‌کند که مهاجران سیاه باید سوپرمن باشند تا ارزش تعلق به جوامع با اکثریت سفید را به دست آورند. عده‌ای حتی به «آبی‌ها» هم راضی نیستند و می‌گویند خود فرانسه به آفریقا تعلق دارد.

شاید این حرف غلط نباشد اما اشکالش اینجا است که رهبران آفریقایی به جای توضیح اینکه چرا آفریقایی‌ها باید از قاره‌شان بروند تا موفقیت را تجربه کنند، سعی می‌کنند در موفقیت تیم فرانسه خودشان را شریک کنند؛ آفریقایی‌ها چرا باید خطر مرگ در راه مهاجرت در قایق‌های با جمعیت چند برابر استاندارد را به جان بخرند تا شاید آرزوهایشان را در کشور دیگری جست‌وجو کنند؟

کنیا که هیچ وقت قدرت فوتبالی آفریقا نبوده، پیش از این طعم چنین نوعی از سهم‌خواهی را چشیده. در سال 2008 و بعد از انتخاب باراک اوباما به‌عنوان رییس جمهوری آمریکا، کنیا تعطیل رسمی اعلام کرد و مقامات این کشور می‌خواستند خودشان را به نحوی به این انتخاب ارتباط دهند اما همان موقع هم اعتراف شد که اگر پدر اوباما پسرش را به کنیا می‌آورد و نمی‌گذاشت همراه مادرش بماند، داستان شکل دیگری می‌گرفت و رییس جمهوری آینده آمریکا هرگز چنین فرصتی به دست نمی‌آورد.

به هر حال، آفریقا به جای اینکه سوار موفقیت فرانسه شود و به دنبال سهمی از آن باشد، بهتر است دلایل ضعف خود را جست‌وجو کند که عمدتا به خاطر نخبگان فاسد است. کنیا مثل دو سال قبل و المپیک ریودوژانیرو، تصمیم گرفت مقامات سیاسی خود را به روسیه بفرستد نه ورزشکاران و مقامات اجرایی ورزشی‌اش را تا برگزاری چنین مسابقاتی را بیاموزد. در این قاره، فساد در فوتبال به شدت وجود دارد و سوءمدیریت به همراه بودجه ناکافی باعث ناکامی‌شان شده، شاید اینجا جای خوبی برای تلاش برای پیداکردن پاسخ‌ها باشد.

 

منبع: واشنگتن‌پست

۳    
آی اسپورت
2018-07-19 12:52:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر