فهرست
علی رضا جهانبخش: سن ترنسفر پایین آمده / خیلی پولدارم نشدم اما همه چیز بهتر می شود
علی رضا جهانبخش: سن ترنسفر پایین آمده / خیلی پولدارم نشدم اما همه چیز بهتر می شود

علی رضا جهانبخش: سن ترنسفر پایین آمده / خیلی پولدارم نشدم اما همه چیز بهتر می شود

آی اسپورت - علی رضا جهانبخش از یک باشگاه کوچک در شمال ایران بعد از کمتر از دو سال حضور در لیگ برتر به قلب اروپا ترانسفر شد. وی با اینکه در پایان فصل گذشته یک پیشنهاد وسوسه انگیز یک میلیارد و دویست میلیونی از سپاهان داشت، به این پیشنهاد نه گفت تا یک ماجراجویی تازه را آغاز کند. خودش در رابطه با این انتقالش می گوید:
مساله این است که دو سالی که در داماش بودم و برای این تیم بازی کردم شرایط مالی مان اصلا خوب نبود و راحت تر گزینه برای من پاسخ دادن به یک پیشنهاد خوب در داخل ایران بود. اما برای من مهمتر از بهبود وضعیت مالی پیشرفت در آینده حرفه ای ام بود. اینکه در داخل بمانم و زندگی راحت تری در حال داشته باشم تا امروز را به خودم سخت کنم و در آینده زندگی راحت تری داشته باشم من دومی را انتخاب کردم.
وی در ارتباط با تفاوت مبلغ قراردادش با تیم های داخل می گوید: ببینید با توجه به تفاوت ارزش ارزی با ریالی که بین اینجا و ایران است من اگر پولم را به ایران بیاورم از میانگین قراردادهای داخل بیشتر است، اما چون من در هلند دارم زندگی می کنم و برای گذران زندگی به این پول نیاز دارم پس باید بگویم در حال حاضر رقم قراردادم خیلی بالا نیست. اما می دانم که در آینده همه چیز بهتر خواهد شد.
جهانبخش نسبت قرارداد بین بازیکنان در لیگ ایران را اما طبیعی می داند: این بالا پایین بودن ها بین بازیکنان یک تیم و یا سایر تیمها در همه جای دنیا وجود دارد. اینجا هم فاصله زیادی است بین یک بازیکن ملی پوش تا یک جوان تازه آمده. اما نکته قضیه در این است که در اروپا قیمت یک بازیکن آینده دار و مستعد از یک بازیکن پا به سن گذاشته بیشتر است و اینجا اصل را بر روی سرمایه گذاری روی کسانی می گذارند که آینده بهتری دارند.
او از خودش مثال می آورد که چگونه توانسته به باشگاهش کمک کند: ترانسفر من توانست در سخت ترین زمان مالی به کمک داماش بیاید و این برای من بهترین و مهمترین اتفاق زندگی بود که بتوانم به باشگاهی که در آکادمی اش پرورش یافتم کمک کنم.
جهانبخش در ارتباط با وضعیت جوانانی که با او هم بازی بوده اند و شرایط امروزشان می گوید: من و سردار آزمون از تیمی به اروپا رفتیم که در بازی های آسیایی حذف شد و نتوانست در جام جهانی حاضر شود. من این شانس را داشتم که در سه دوره تیم ملی با جوانان بازی کنم و در یک دوره با افرادی چون کریم انصاری فر، صادقیان، عالی شاه و مسلمان هم بازی بودم. یک دوره زیر نظر آقای اکبر محمدی کار کردم و این دوره آخر هم سردار آزمون و بهنام برزای عالی بودند.
اگر ما به جام جهانی و مراحل بالاتر می رفتیم شک ندارم که هفت هشت بازیکن از تیم ما به اروپا می رفتند. یکی از دلایلی که کشورهای افریقایی در جام های جهانی نوجوانان و جوانان انگیزه زیادی دارند و قوی ظاهر می شوند این است که می دانند اگر موفق شوند و بدرخشند به اروپا می روند و این برای یک جوان بزرگترین انگیزه است.
اما در تیم های ما اکثرا از روی باری به هر جهت بودن و ااینکه چون مجبورند یک تیم در رده پایه به مسابقات اعزام می کنند و اگر روزی باشگاههای ما به این باور برسند که سرمایه گذاری روی جوانان هزینه نیست بلکه نوعی پس انداز برای رسیدن به سوددهی است فوتبال ما از این حالت رخوت بیرون می آید. باز هم می گویم رمز موفقیت و پوست اندازی فوتبال ما حضور تیم های نوجوانان و جوانان در جام جهانی است تا در یک کلاس جهانی بازیکنان ما دیده شوند و در رنج بازار جهانی قرار بگیرند و در اروپا حاضر شوند.

     
آی اسپورت
2014-05-03 09:36:15
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر