فهرست

مدیرعامل سپیدرود رشت: می خواهیم به سطح اول فوتبال برگردیم /هدف نهایی سپیدرود حضور در لیگ برتر است

آی اسپورت- سپیدرود تیم ریشه دار شمال کشور پس از سالها دست و پا زدن در لیگ دسته دوم ایران، امسال در حالی بدترین روزهای زندگی نیم قرنی اش را سپری می کرد به فراموشخانه لیگ دسته سوم سقوط کرد تا نه فقط هواداران پرشمارش در شمال را که تمام فوتبال دوستان حرفه ای کشور را در غم و حسرت فرو ببرد. اما درست در کمتر از بیست و چهار ساعت تا این شکست جلسه هیئت مدیره این باشگاه برگزار شد و ناگهان بر روی خروجی خبرگزاری ها یک خبر جالب قرار گرفت: سپیدرود یا خرید امتیاز یک تیم لیگ دسته یکی دوباره به سطح بالای فوتبال ایران باز خواهد گشت.

از این رو با محمد پورمحسن مدیرعامل این باشگاه به گفتگو نشستیم تا نظراتش را در ارتباط با وضعیت حال و آینده این باشگاه قدیمی جویا شویم:

چه اتفاقی افتاد که سپیدرود سقوط کرد؟

سقوط تیمی هم چون سپیدرود که به همراه ملوان شناسنامه فوتبال گیلان است عمدتا ریشه در عدم سرمایه گذاری مناسب، مدیریت خلاق و مبتکر و بی توجهی به سرمایه اجتماعی این باشگاه دارد و ارزیابی ها نشان می دهد که مدیران باشگاه در این حوزه، ضعف های اساسی داشته اند. فوتبال گیلان روزهای تلخ و شیرین، شکستها و پیروزی های زیادی رابه خود دیده است، اما باید اذعان داشت که از این فراز و فرودها، کمتر درس گرفته شده است و نتیجه آنکه، فوتبال گیلان همچنان بر مدار توسعه نیافتگی دور می زند.

یعنی مشکلات مالی اصلی ترین دلیل سقوط بود؟

عمدتا دلیل تمامی ناکامی های فوتبال مشکلات مالی عنوان می شود، در حالی که توسعه نیافتگی فوتبال گیلان را بدون توجه به ضعف های تشکیلاتی، برنامه ریزی ومدیریتی آن نمی توان تحلیل کرد و مشکلات را تنها به مسائل مالی ربط داد. به نظر می رسد طرح مشکلات مالی سرپوشی برای تمامی عقب ماندگی های مدیریتی و تشکیلاتی فوتبال گیلان ارزیابی می شود. البته وجود منابع مالی کافی و مشخص در زمینه پیشرفت هر برنامه ای یک اصل است، اما همه چیز نیست.

پس مشکل اصلی در کجاست؟

گیلان همواره در بالاترین سطح فوتبال ایران حضور داشته است، اما در حال حاضر این موقعیت تضعیف گردیده است. توانایی ها و ظرفیت اجتماعی فوتبال گیلان بسیار زیاد است، اما بدون برنامه ریزی اصولی، امکان رشد و توسعه همه جانبه فوتبال گیلان فراهم نخواهد شد. تشکیلات منسجم و کارآمدی در سطح تشکیلات فوتبال و باشگاه های استان دیده نمی شود اما وقتی به شرایط فوتبال در استان هایی مثل اصفهان و تبریز توجه شود مشاهده می گردد که باشگاه هایی چون سپاهان، ذوب آهن و تراکتورسازی با سازمانی زنده، پویا و با نشاط فعالیت می نمایند.

چه راهی وجود دارد تا یک بار و برای همیشه به این سقوط ها پایان داد؟

بایستی ریشه ای عمل شود و علاوه بر اداره کل ورزش و جوانان، دستگاه های اجرایی و نهادهایی چون شورا، شهرداری، متخصصین علم مدیریت و ورزش و پیشکسوتان، به کمک تشکیلات فوتبال گیلان بیایند. وجود تشکیلات با ثبات و پویا و باشگاه های زنده و کارآمد، بار دیگر فوتبال گیلان را در عرصه ملی، مطرح خواهد کرد.

با این همه مشکلات چگونه تیمی مانند سپیدرود همچنان پابرجا مانده است؟

مساله مهمی که در خصوص باشگاه باسابقه ای چون سپیدورد وجود دارد، این است که این باشگاه به رغم مشکلات ساختاری، لجستیکی، مدیریتی و دست به دست شدن های فراوان، محبوب ترین تیم مردمی رشت به شمار می رود و تنها با اتکا به اندوخته سرمایه اجتماعی خود توانسته است که تاکنون به حیات خود ادامه دهد. همانگونه که سپیدرود در طول بیش از 40 سال حیاتش فراز و نشیب های زیادی را پشت سر نهاد ولی طرفداران خون گرم و با تعصبش هیچ گاه تیم محبوبشان را تنها نگذاشتند.

حالا با این هیات مدیره تازه و گروه مدیریتی جدید، چه برنامه هایی برای سپیدرود دارید؟

ما در وهله نخست دست به ایجاد و توسعه ساختار اداری و اجرایی باشگاه خواهیم رید، چیزی که تقریبا در این باشگاه وجود ندارد. سپس تیم های پایه سپیدرود که در اصل همان شریان های حیاتی هر باشگاه هستند را ساماندهی می کنیم و اصلی ترین قسمت برنامه های مان یک هدف گذاری اصولی و با برنامه است که رساندن سپیدرود به لیگ برتر و قرارگیری اش در جمع مدعیان فوتبال کشور خواهد بود.

شما از لیگ برتر صحبت می کنید، اما سپیدرود در حال حاضر به دسته سوم سقوط کرده است؟

ببینید، این هیئت مدیره حدود دو ماه است مدیریت باشگاه را بدست گرفته در حالی که سپیدرود در وضعیتبسیار بدی قرار داشت طی این مدت ما فقط تلاش کردیم که تیم حفظ شود انتظار صعود نداشتیم و با توجه به ساختار و پتانسل تیم پیش بینی می کردیم که تیم سقوط بکند ولی ما نیامده بودیم که متوقف بشویم هدف گذاری ما از روز اول حضور در سطح اول فوتبال بود و البته دلایل سقوط تیم آن قدر روشن است که در بخشی از عرایضم توضیح دادم آن چه برای برای ما مهم است این که در گذشته نمانیم و با درس گرفتن از گذشته و آسیب شناسی درست و منطقی را آینده را پیدا کنیم.

و این هدف را چگونه عملی خواهید کرد؟

هواداران سپیدرود از درجا زدن و قرار گرفتن در قسمت های زیرین فوتبال ایران خسته شده اند. من با قاطعیت به شما می گویم بازگشت سپیدرود به لیگ برتر و دسته اول آرزوی همه فوتبال دوستان کشور است. همانگونه که همه دوست دارند به جای تیم های بدون تماشاگر و نو بنیان در لیگ برتر تیم هایی مانند ابومسلم، آرارات، شاهین تهران و بوشهر، نساجی و نفت آبادان در لیگ برتر بازی کنند.به همین دلیل ما تصمیم گرفته ایم که اقدام به خرید امتیاز یک تیم لیگ یکی بنماییم و بیشتر از این آرزوی هواداران سپیدرود را برای رسیدن تیمشان در سطح بالای فوتبال ایران را طولانی نکنیم.

چگونه می خواهید خود را در این جایگاه حفظ و تثبیت نمایید؟

با تدوین بودجه سالانه باشگاه بر اساس اصول علمی و واقعی و پشتیبانی فکری، علمی، مالی و فنی از باشگاه سپیدرود در هیئت مدیره و سطح استان توسط نخبگان. همچنین با تدوین و برنامه ریزی یک برنامه اجرایی و ایجاد درآمد پایدار برای باشگاه نیاز مالی سپیدرود را برای همیشه برطرف نماییم.

سیاست های کلی باشگاه در تیم داری چگونه خواهد بود؟

ما اصل را بر بومی گرایی خواهیم گذاشت. چه در مدیریت و کادر فنی و چه در جذب بازیکنان. قصد داریم با استفاده از ظرفیت های درون استان و پرهیز از هزینه گرایی و جذب بازیکنان گران قیمت راه تازه ای از تیمداری را در کشور اجرا کنیم. اینکه می گویم نه اینکه بخواهیم با تفکرات شووونیستی راه را بر جذب بازیکنانی از خارج از استان که در پست های گوناگون به آن نیاز داریم ببندیم.نه! هدف ما این است که اولویت بر بومی گرایی باشد. همانگونه که مکتب سپیدرود در این نیم قرن بوده و همیشه سپیدرود را به یک تیم بومی و بازیکن ساز می شناختند.

حالا که از مکتب سپیدرود صحبت کردید، ما هم می خواهیم از شما شفاف بپرسیم که شایعه خرید داماش تا چقدر صحت دارد و آیا این با مکتب سپیدرود تناقض نخواهد داشت؟

ما به شدت خرید داماش را تکذیب می کنیم. از سقوط داماش به مانند همه شهروندان رشتی و گیلانی ناراحت هستیم و اعتقاد داریم که شهر رشت به مانند اهواز و تبریز و تهران و اصفهان ظرفیت داشتن حداقل دو تیم در سطح اول فوتبال را دارد و باید کمک کرد تا فوتبال رشت با داشتن این تیم ها جان بگیرد. بودن داماش جای کسی را تنگ نمی کند بلکه موجب افزایش رقابت در بین دو تیم خواهد شد. ما اولویت مان خرید یک امتیاز تیم لیگ یک در خارج از استان است. در این بین توافقاتی هم تا حدودی انجام گرفته است. اما اگر ببینیم کسی به داد داماش نمی رسد، در این شرایط آمادگی کمک به تیم داماش گیلان را هم خواهیم داشت.
     
آی اسپورت
2014-05-03 15:59:46
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر