فهرست
دست و دلتان لرزید؟ وقت تغییر است
دست و دلتان لرزید؟ وقت تغییر است

دست و دلتان لرزید؟ وقت تغییر است

آی اسپورت - دیروز برای یکی دو ساعت دست و دل مسوولان ورزش و به خصوص فوتبالی‌ها حسابی لرزید. گمانه زنی‌هایی هم که درباره تعلیق فوتبال ایران انجام شد نگرانی‌ها را بیشتر کرد. تعبیری که به نظر می‌رسد نمی‌تواند خیلی از واقعیت فاصله داشته باشد. اما متصدیان فوتبال آن را یک اشتباه «تایپی» و «نگارشی» عنوان می‌کنند تا از زیر بار کلمه سنگین تعلیق خود را نجات دهند. آیا حذف نام ایران از سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا تنها یک «زهرچشم» بود تا فیفا نشان دهد که ضرب الاجل تعیین شده برای ورود زنان به ورزشگاه ها یک شوخی نیست؟ آیا سایه تعلیق باعث می‌شود که مسوولان ورزش و متولیان فرهنگی نیم نگاهی به لزوم اجرایی کردن دستورات فیفا داشته و پشت لفاظی‌های دروغین پنهان نشوند؟

در حاشیه بازی‌های جام جهانی زنان که ماه قبل در فرانسه برگزار شد، در شصت و نهمین کنگره فیفا با «فاطما سامورا» دبیرکل فدراسیون جهانی فوتبال، دقایقی گفتگو کردم. از شرایط فوتبال زنان ایران گفتم و پرسیدم فیفا چه تمهیداتی در نظر دارد تا آنها بتوانند وارد ورزشگاه‌ها شوند؟ مادرانه دستی به پشتم زد و گفت: «ما حرف‌های‌مان را گفتیم و به نظرم با صدای بلند هم گفتیم.» سپس لبخندی زد و رفت. این یعنی خودتان می‌دانید که باید هر چه سریع‌تر اقدام کنید و فیفا از اینکه نگاه جنسیت زده به فوتبال دارید خرسند نیست. دیروز شاید یک زنگ خطر کم صدا برای فوتبال به صدا در آمد. بدون شک مردان فدراسیون فوتبال هم از این اتفاق ترسیدند ولی ترجیح دادند یا سکوت کرده یا آن را یک اشتباه سهوی قلمداد کنند تا برای اجرایی نکردن خواسته‌های فیفا باز هم زمان بخرند. اما حداقل متوجه شدند که «این تو بمیری از آن تو بمیری» ها نیست و راه فراری وجود ندارد. آیا نگاه سکسیسم و مردسالارانه به فوتبال با تلنگر دیروز تغییر می‌کند؟

۵ ۳  
آی اسپورت
2019-07-16 17:05:00
نظر دهید

۳ نظر
کالین کاظم
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸، ۲۱:۲۵
1400 قبل
۲
سامان
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸، ۲۱:۴۲
این تو بمیری از اون تو بمیری ها نیست دیگه از این غائله نمیتونید قصر در برید و با دروغگویی فریبکاری سر فیفا رو شیره بمالید
۲
قارتال
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸، ۰۲:۱۳
با اینکه تصمیم گرفتم در آی پورن کمتر نظر بدم ، اما لازم بود بگم اتفاقا دین اسلام دین مساوات زن و مرد است یعنی رفتن به استادیوم ها همانقدر سهم مردان جامعه است که سهم زنان همون جامعه نیز هست ، اون اسلامی که سوراخش با نرفتن زنان به استادیوم درز گرفته شده اون اسلامی که حضرات سنگشو به سینه می زنند همون اسلامی است که با توسل بهش لقمه هاشون رو از سفره من و شما چرب میکنند ، خودتونو پاک تر و متدین تر از اروپایی ها می دونید کافیه یه نگاه به جو استادیومهاش بندازید که چجور زن و مرد و پیر و جوان ، ارازل و بافرهنگ همه دوش به دوش هم منظم تو استادیوم هاشون تیمشونو تشویق میکنند چون فرهنگ یه کار با اجرای اون کار نهادینه میشه نه با تاخیر در اجراش ، یک مثالی هم بزنم و مطلب و به پایان برسونم ، یه چند سال پیش بود تو دهه ی اول محرم بودیم مراسم شاه حسین گویان شهرک باغمیشه تبریز ، از شب دوم یا سوم بود سرو کله ی سه چهار تا جوان متشخص ارازل و اوباش تو صف تماشاچیان پیدا شده بود که باعث بی نظمی و اغتشاش تو اجرای مراسم میشد شب اول با زبان خوش ازشون خاسته شد حرمت شبهای عزیز را نگه بدارند ولی وقتی با زبان خوش طرفی نبستند خود جوانان هیئت با چوب و چماق اردنگی دوباره فضای آرام و روحانی را به مراسم عزاداری برگردوندند ، حالا همین مثال ورزشگاههای ما هم هست اگه به بانوان اجازه ی حضور در ورزشگاهها داده بشه همین جوانان عاشق فوتبال که برای تماشای فوتبال به استادیوم ها میرند و با اینکارشون نشون میدند اوقات فراغتشونو با برنامه های درست پر میکنند پای همون تعداد اندک ارازل و اوباشی را که احیانا هوس نیت های شوم به سرشان خواهد زد از ورزشگاهها خواهند برچید .
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر