فهرست
هواداری شرم‌‌‌‌آور، مدیریت خجالت‌آور
هواداری شرم‌‌‌‌آور، مدیریت خجالت‌آور

هواداری شرم‌‌‌‌آور، مدیریت خجالت‌آور

۱- «بعضی از مردم فکر می‌کنند فوتبال مسأله مرگ و زندگی است. من از چنین طرز فکری ناامید می شوم. می‌توانم به شما اطمینان بدهم که مسأله خیلی خیلی مهم تری است هر یک از ما بارها برای اثبات اهمیت فوتبال بارها از این نقل قول بیل شنکلی، مربی فقید لیورپول استفاده کرده‌ایم. هر بار که قلب هواداری به خاطر هیجان قهرمانی و سرخوردگی ناکامی می‌ایستد، این جملات در ذهن همه ما رژه می‌رود. حالا در روزهایی که همه دنیا درگیر کرونا هستند و مرگ و زندگی مردم لیگ‌های فوتبال دنیا را تعطیل کرده، باز هم به صورت مسأله اصلی می‌رسیم؛ آیا فوتبال از مرگ و زندگی خیلی خیلی مهم‌تر است؟ 

۲-  در یازده روز ابتدایی سال ۹۹ به صورت میانگین روزانه دو تا سه هزار نفر در ایران به کرونا مبتلا شده‌اند و روزانه بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ نفر به خاطر ابتلا به ویروس کوید ۱۹ جان‌شان را از دست داده‌اند. نگرانی همه ایران را فرا گرفته و روند آمارها نه تنها نزولی نشده که هنوز روند صعودی به همراه دارد. این نگرانی تنها برای مردم ایران نیست و مردم تمام دنیا درگیر آمار نگران کننده ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا هستند. در این وضعیت  در دنیا هیچ خبری از فوتبال نمی‌شنویم جز اخباری که از حمایت مالی سلبریتی‌های فوتبال برای مبارزه با کرونا یا ویدئوهای فان ستاره‌ها در دوران قرنطینه خانگی. در همین روزها در ایران چه خبر است؟ کرونا چه تاثیری روی فوتبال ایران و هوادارانش گذاشته؟  

۳- در روزهای گذشته  جدال بر سر  نظرسنجی اسطوره ایرانی تاریخ لیگ قهرمانان آسیا تیتر برتر تمام رسانه های وزشی بود. یک نظرسنجی ساده که ادمین سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا هم باورش نمی‌شد اینطور به جنجال کشیده شود؛ نظرسنجی ساده‌ای که هدفش سرگرمی هوادارن در روزهای بدون فوتبال بود اما خروجی آن نه سرگرمی که جنگ شد. شاید فکر کنیم که این بحث‌های سطحی و سبک تنها برای بخشی از هواداران آنلاین فوتبال ایران بوده  ولی متاسفانه  هشت میلیون کاربر در نظرسنجی شرکت کردند تا این فرضیه هم زیر سوال برود. این هشت میلیون نفر راه‌هایی هم برای تقلب و ارسال  چندباره رای کشف کردند و بی‌شرمانه آن را در کانال‌های هواداری چند میلیونی هم آموزش می‌دادند.  اما آیا این بازی سخیف تنها به هواداران محدود شد و بدنه اصلی فوتبال نسبت به آن بی‌تفاوت بود؟

۴- باشگاه پرسپولیس در نامه‌ای رسمی به کنفدراسیون فوتبال آسیا نسبت به این رای‌گیری اعتراض کرد. خبر ساده و عجیب بود. یک باشگاه در روزهایی که همه باشگاه‌ها در دنیا درگیر مسئولیت اجتماعی‌شان برای مبارزه با کرونا هستند، به یک نظرسنجی آنلاین اعتراض کرد. پیش از این هم مدیران فوتبال ایران توجه زیادی به شیوع کرونا نداشتند. از جنگ مدیریتی دو تیم سپاهان و پرسپولیس در روزهای پایانی سال گذشته که یک کمدی تلخ را در ورزشگاه نقش جهان ساخت تا جنگ بر سر جام قهرمانی این فصل لیگ برتر. در تمام دنیا کرونا به قدری همه را نگران کرده که  قهرمانی در چهار لیگ تاپ اروپا هم دیگر اهمیتی برای هواداران ندارد و کاپ قهرمانی برای مردم به یک فلزِ بی‌ارزش تبدیل شده! در ایران چه خبر است؟ جدال هواداری بر سر اینکه چرا لیگی که پرسپولیس با ده امتیاز اختلاف در صدر آن ایستاده به اوج رسیده. هواداران سرخ اعتقاد دارند نباید فرصت قهرمانی دوباره ار از پرسپولیس گرفت و برای همین به قدری فشار آورده‌اند که مدیران پرسپولیس هم در رایزنی با سازمان لیگ به دنبال از سر گیری لیگ‌برتر هستند؛ بدون اینکه ذره‌ای به این موضوع اهمیت بدهند که انجام هر بازی فوتبال در هر روزشگاه نیازمند حضور دست‌کم دویست سیصد نفر در ورزشگاه است و این یعنی گسترش زنجیره انتقال ویروس کوید ۱۹.  مدیران تصمیم‌گیرنده فوتبال ایران در دوران قرنطینه چه می‌کنند؟

۵- هنوز هیچ اتفاقی در راستای مبارزه با کرونا در فوتبال ایران رصد نشده. از باشگاه‌های بزرگ تا فدارسیون فوتبال کاری در راستای مسئولیت اجتماعی‌شان نکرده‌اند تا واژه فرهنگی در عنوان «باشگاه فرهنگی-ورزشی» برای هر تیمی بی‌معناتر از گذشته شود. البته در این میان مدیران ارشد ورزش از دوران قرنطینه  نهایت استفاده را هم برده‌اند. انتخاب دبیر کل فدراسیون فوتبال و انتصاب  مدیرعامل باشگاه استقلال مشتی نمونه خروارِ مدیریت ناکارآمد فوتبال ایران است که تعطیلی رسانه‌ها و فوتبال را بهترین فرصت برای اتخاذ تصمیمات غیرقابل دفاع می‌داند. 

۶- آیا مسأله فوتبال خیلی خیلی مهم‌تر از مرگ و زندگی است؟ جواب این سوال را شاید بهتر باشد از زبان سرمربی باشگاهی بشنویم که  سی سال در حسرت قهرمانی در لیگ‌برتر انگلیس بوده و حالا پس از این حسرت طولانی مدت با  ۲۵ امتیاز فاصله با نزدیک‌ترین رقیب در صدر جدول ایستاده.  یورگن کلوپ اینطور جواب خبرنگاران را داده: «اگر لغو مسابقات به نجات جان تنها یک نفر کمک کند، بدون سئوال آن را می‌پذیریم»

ایران ورزشی

۱۴    
آی اسپورت
2020-03-31 13:24:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر