فهرست
درآمد تیم‌های ایرانی از جام۲۰۱۸ چقدر است؟
درآمد تیم‌های ایرانی از جام۲۰۱۸ چقدر است؟

درآمد تیم‌های ایرانی از جام۲۰۱۸ چقدر است؟

آی اسپورت - جام جهانی رویدادی سرشار از سود اقتصادی برای فدراسیون جهانی فوتبال است. رویدادی که در سراسر دنیا مخاطب میلیاردی دارد، از سراسر دنیا مسافران بسیاری راهی کشور میزبان می شوند، حق پخش تلویزیونی بالایی نصیب فیفا می شود و درآمدهای حاصل از اسپانسرینگ و فروش بلیط مسابقات آن بی شمار هستند. برای همین فدراسیون های فوتبال سال های سال به فدراسیون جهانی اعتراض داشتند که در طول سال هفته های بسیاری بازیکنان باشگاهها در اختیار تیم ملی هستند و در زمان برگزاری جام جهانی هم حدود 2ماه اکثر فعالیت های باشگاهی مختل می شود و بازیکنان ملی پوش کشورهای حاضر در جام جهانی در اختیار باشگاههایشان نیستند و این موضوع ضرر و زیان اقتصادی برای باشگاهها و البته فدراسیون های کشورها به دنبال خواهد داشت. اعتراضاتی که در نهایت باعث شد تا اتحادیه باشگاههای اروپا از سوی تمام کشورهای حاضر در جام جهانی با فیفا به مذاکره بنشیند  و بتواند فیفا را قانع کند تا رقمی از درآمدهای حاصل از جام جهانی را به بازیکنان حاضر در این رویداد و باشگاههایشان اختصاص بدهد. این رقم در سال 2010 حدود 40 میلیون دلار بود؛ در سال 2014 به 70 میلیون دلار رسید و با بالارفتن درآمدهای حاصل از حق پخش تلویزیونی در جام جهانی 2018 روسیه به 209 میلیون دلار رسید.

این رقم به عنوان درآمد بازیکنان به باشگاههایشان پرداخت می شود و باشگاهی که می خواهد کل درآمد یک بازیکن را دریافت کند باید حداقل دو سال پیش از جام جهانی بازیکن را در اختیار داشته باشد. مثلا اگر بازیکنی یک سال در یک باشگاه و سال بعد در باشگاهی دیگر توپ می زده و راهی جام جهانی شده هر دو باشگاه از درآمد او بهره می برند.

 درآمد ایران از جام جهانی روسیه

درآمد هر بازیکن به نسبت روزهایی که در جام جهانی حضور دارد محاسبه می شود و در حقیقت فیفا درآمدی روزانه برای این موضوع اختصاص داده است. جام جهانی روسیه برای تیم ملی ایران خیلی زود و در پایان مرحله گروهی به انتها رسید و بازیکنان ایرانی راهی کشورمان شدند. بنابراین به تعداد روزهایی که در مرحله گروهی جام حضور داشتند رقم درآمدشان مشخص می شود. طبق مطلبی که پیش از جام جهانی روی سایت فدراسیون فوتبال قرار گرفت هر بازیکن به ازای هر روز حضور در جام جهانی ۸هزار و ۵۳۰دلار دریافت می کند.

طبق لیست تیم ملی ایران که تعداد زیادی از لژیونرها را دربرمی گرفت تنها 6باشگاه داخلی از درآمد حضور بازیکنانشان در جام جهانی منتفع می شوند که استقلال با داشتن چهار بازیکن در تیم ملی فوتبال ایرانی در صدر قرار می گیرد و سیاه‌جامگان تنها باشگاهی است که بدون داشتن بازیکن در جام جهانی درآمد کسب خواهد کرد.

رقم کلی درآمد باشگاههای ایرانی از حضور بازیکنانشان در جام جهانی رقم 2میلیون و 524هزاردلار است که این رقم ایران را در رتبه بیستم درآمدها بین کشورهای حاضر در جام جهانی 2018 قرار داده است. البته که باشگاههای ایرانی نمی توانند با دیدن درآمدهایشان از جام جهانی خیلی ذوق زده باشند، چرا که برای این مطالبات ارزی معمولا با معضلی به نام تحریم روبه رو هستند که این روزها بسیار شدیدتر هم شده و باید دید باشگاههای ایرانی چه تمهیدی برای اصطلاحا «زنده کردن» پول خود خواهند اندیشید.

سهم هر باشگاه ایرانی چقدر است؟

همانطور که پیشتر اشاره شد استقلال در میان باشگاههای ایرانی بیشترین نفع را از جام جهانی 2018 برده است. پرسپولیس با دوبازیکن در رتبه دوم قرار دارد و البته با توجه به آن چیزی که در قرارداد مهدی طارمی با باشگاه الغرافه ذکر شده است، درآمد طارمی از جام جهانی هم به درآمدهای بیرانوند و وحید امیری اضافه شده و به حساب باشگاه پرسپولیس می رود.

تیم پدیده نیز به خاطر حضور مهدی خانزاده در روسیه از این درآمدها بهره مند خواهد شد. خانزاده دو فصل پیش برای سیاه‌جامگان توپ می‌زد. به همین خاطر سیاه‌جامگان نیز به جمع باشگاههای ایرانی منتفع از جام جهانی می پیوندد و حدود ۸۷ هزار دلار از فیفا دریافت می‌کند. باشگاههای سایپا و ذوب آهن نیز هر کدام با یک بازیکن مبلغ 261هزار و 166دلار درآمد خواهند داشت.

استقلال (امید ابراهیمی، روزبه چشمی، سیدمجید حسینی، پژمان منتظری)

957هزار و 564 دلار

پرسپولیس (وحید امیری، علیرضا بیرانوند، مهدی طارمی)

783هزار و 498 دلار

سایپا (مهدی ترابی)

261هزار و 166 دلار

پدیده (مهدی خانزاده)

174هزار و 66دلار

سیاه جامگان (مهدی خانزاده)

87هزار و 100 دلار

روزنامه سازندگی

۱    
آی اسپورت
2018-07-11 19:04:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر