فهرست
از پرسپولیس یاد بگیر آقای رئال مادرید!
از پرسپولیس یاد بگیر آقای رئال مادرید!

از پرسپولیس یاد بگیر آقای رئال مادرید!

آی اسپورت - انگار در فوتبال ایران هیچ‌وقت، هیچكس قرار نیست از تجارب قبلی درس بگیرد و گذشته را چراغ راه آینده كند. در این حوزه مكرر در مكرر شاهد تكرار اشتباهات قدیمی هستیم و حالا ظاهرا یكی از آنها در باشگاه پرسپولیس در شرف وقوع است. محمد حسن انصاری‌فرد، مدیرعامل جدید سرخپوشان كه از زمان انتصاب در این باشگاه عمده وقتش به دید و بازدیدهای فرعی گذشته، اخیرا ملاقاتی هم با رییس فدراسیون شنا داشته است. خروجی این نشست اما قطعی شدن تصمیم پرسپولیس برای فعالیت در سایر رشته‌های ورزشی (غیر از فوتبال) بوده است. برای آنكه بدانید این تصمیم خیلی جدی‌تر از یك قول و قرار شفاهی ساده و گذرا بوده، خوب است بدانید تیم واترپلوی پرسپولیس رسما تشكیل شده و بعد از قرعه‌كشی، حتی رقبایش را هم شناخته است. به این ترتیب سرخپوشان با دانشگاه آزاد اسلامی، استخر شهید نوفلاح و سایپا هم‌گروه شده‌اند كه لابد قرعه مرگ است! آیا واقعا كسی می‌داند زیر پوست فوتبال ایران چه می‌گذرد و چرا باشگاهی كه تا خرخره در مشكلات مالی غرق است، باید به صرافت ماجراجویی در شنا و واترپلو بیفتد؟

از احسان حدادی و سیامند رحمان چه خبر؟

باشگاه پرسپولیس تا به حال بارها در ادوار مختلف اقدام به تاسیس تیم‌های غیرفوتبالی كرده، اما تنها حاصل همه این كوشش‌ها، شكست‌هایی همه‌جانبه بوده؛ از ناتوانی و اضمحلال زودهنگام فنی تا افزوده شدن چهره‌های غریبه به انبوه طلبكاران باشگاه! هنوز تصویر تلخ مصادره اموال پیش پا افتاده پرسپولیس -در حد میز و صندلی و حتی استكان و قندان- توسط اعضای تیم كشتی این باشگاه برای خیلی از هواداران زنده است؛ اتفاقی كه در میانه‌های دهه هشتاد رخ داد و یك بار دیگر ناكامی چنین پروژه‌هایی را نشان داد. بعدتر محمد رویانیان در این قبیل فعالیت‌های عوامگرایانه شاخه جدیدی گشود و تصمیم گرفت به جای فعالیت ریشه‌ای و رشته‌ای، باشگاه پرسپولیس را به اسپانسر تك‌ستاره‌های سرشناس غیرفوتبالی تبدیل كرد. به این ترتیب قهرمانانی مثل احسان حدادی، پرتاب‌كننده دیسك و بهداد سلیمی، وزنه‌بردار مشهور به باشگاه پرسپولیس پیوستند. این قاعده حتی شامل سیامند رحمان، ستاره سنگین‌وزن ورزش جانبازان و معلولان هم شد؛ بی‌آنكه باشگاه اساسا زمینه‌ای برای فعالیت این افراد داشته باشد! همانطور كه از قبل هم قابل پیش‌بینی بود، پروژه صددرصد تبلیغاتی محمد رویانیان به سختی شكست خورد و تنها دو چیز از این همكاری‌های نافرجام باقی ماند؛ یكی تصاویر دو نفره سردار با این قهرمان‌ها و دیگری مصاحبه‌های تند آنها علیه بدقولی مدیریت باشگاه كه مسلما مایه خسران حیثیت و اعتبار این برند بزرگ بود. حالا هم انگار مدیریت باشگاه پرسپولیس سودای دوباره آزمودن همین آزموده‌ها را دارد.

آیا از رئال مادرید بزرگتر هستید؟

سایت باشگاه پرسپولیس هدف از تاسیس رشته‌های غیرفوتبالی را «کمک به توسعه ورزش و همچنین درآمدزایی» عنوان كرده است. در رابطه با آیتم اول بدیهی است كه پرسپولیس ابتدا باید تمركزش را صرف رتق و فتق امور تیم فوتبالش كند و بعد اگر مجالی باقی ماند (كه قطعا نمی‌ماند!) دنبال مسایل دیگر برود. عالم و آدم می‌دانند كه باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال با كلی مشكل مالی مواجه هستند، به طوری كه هر سال شایعه محرومیت آنها از لیگ قهرمانان آسیا، تن و بدن هواداران را می‌لرزاند. همین حالا پرسپولیس غیر از تمام مخارج هنگفت یومیه‌اش، یك طلبكار بالفعل مثل برانكو و یك طلبكار بالقوه به نام گابریل كالدرون دارد كه طبعا درآمد اسپانسری و اعانه‌های مردمی و پیامكی هواداران، تكافوی تسویه‌حساب با آنها و بازیكنان قدیمی و جدید را نمی‌كند. حالا بگذریم از هزینه‌های متنوع ریز و درشت كه مدام برای باشگاه پیش می‌آید و اجتناب‌ناپذیر است. در مورد آیتم دوم یعنی درآمدزایی هم باید از آقایان پرسید مثلا واترپلو چه سود مالی خاصی ممكن است برای آنها داشته باشد؟ رشته‌ای كه هوادار و تماشاگر چندانی ندارد و طبعا حامیان مالی هم رغبتی به سرمایه‌گذاری در آن ندارند، از كجا قرار است برای پرسپولیس سود بسازد؟ در عوض اما بازیكنانی كه این باشگاه استخدام می‌كند، طبعا دستمزد خواهند خواست و قطعا هزینه‌های دیگری مثل تمرین و لباس و خورد و خوراك و سفر برای مدیران می‌تراشند. جالب است كه باشگاهی با عظمت و ثروت رئال مادرید فقط در دو رشته فوتبال و بسكتبال فعالیت می‌كند، اما پرسپولیس بدهكار در ایران تیم واترپلو هم راه می‌اندازد؛ بیراهه‌ای آشنا منتهی به ناكجاآباد! فلورنتینو پرس، رییس متمول رئال و پادشاه بی‌چون و چرای مادرید، حتی سال‌ها در مقابل اصرار هواداران و فشار رسانه‌ها برای راه‌اندازی تیم بانوان فوتبال مقاومت كرد و آن را فاقد صرفه اقتصادی موجه دانست؛ آن هم در حالی كه فعالیت در بخش بانوان تازه می‌توانست نوعی ژست اجتماعی هم تلقی شود. پرس تازه امسال متقاعد شد امتیاز یك تیم بانوان را بخرد كه هنوز نام آن را هم عوض نكرده است، بعد در پرسپولیس یك جلسه ساده با رییس فدراسیون شنا، منجر به تاسیس تیم واترپلو می‌شود. مدیریت انگار آنقدر كه خارجی‌ها فكر می‌كنند كار سختی نیست؛ لااقل برای مدیران ما كه مثل آب خوردن است!

 

۱۶ ۱  
آی اسپورت
2019-10-15 00:49:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
آرش
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸، ۰۷:۲۰
اگر غیر فوتبال کاری نکنه ، همین مقاله نویس فریاد که پرسپولیس باشگاه نیست و تیم فوتبال داره . حالا هم مقالات بلند بالا در رابطه با نفی حرکت به سوی باشگاه شدن . ورزشهای دیگه هزینه های چندانی ندارن ، پس بیخودی اشک تمساح نریزیم .
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر