فهرست
فلسفه فوتبال متفاوت پرسپولیس
فلسفه فوتبال متفاوت پرسپولیس

فلسفه فوتبال متفاوت پرسپولیس

آی اسپورت - مصاحبه دیروز برانکو را با دقت و وسواس بخوانیم؛ دو بخش در این مصاحبه هست که همه چیز را درباره تحول پرسپولیس با برانکو نشان می‌دهد. آنهایی که فوتبال را با عشق و علاقه و دقت زیاد نگاه می‌کنند، یک چیز را فهمیده‌اند: «پرسپولیس با همه تیم‌های ایران فرق دارد.» اینکه تفاوت از کجا نشأت می‌گیرد و سرچشمه آن کجاست را همه می‌دانند؛ برانکو ایوانکوویچ!

آنچه در ذهن برانکو می‌‌گذرد یا به عبارت صحیح‌تر فلسفه کاری برانکو، عامل اصلی شکل‌گیری «این پرسپولیس» است که با همه تیم‌های لیگ، در شکل و شمایل بازی فرق دارد. انگار پرسپولیسی‌ها جور دیگری بازی می‌کنند، جور دیگری پاس می‌دهند و به شکل محسوسی در تمام بازی‌ها سوار حریف هستند. به قول فوتبالی‌ها، توپ و میدان را در اختیار دارند.

برگردیم به عقب و چند خط بالا را مرور کنیم؛ بحث ما چرایی تفاوت پرسپولیس و بقیه تیم‌ها است که در مصاحبه دیروز برانکو، کدهایی درباره آن دیده می‌شد. برانکو در مواجهه با خبرنگاران حرف‌های زیادی زد اما دو بخش کلیدی صحبت‌های او، ما را عمیق به فکر فرو برد: «تمرینات ما طاقت‌فرساست و تنها سیدجلال حسینی از فشار تمرینات خسته بود و شکایت داشت.»

این بخش نخست صحبت‌های برانکو بود که در پی آن، به فلسفه کاری‌اش اشاره کرد که ما از آن با عنوان بخش دوم یاد می‌کنیم: «بازیکنان جدید کاملا به انتظارات ما پاسخ دادند و اعتماد مرا جلب کردند؛ البته به زمان نیاز دارند تا به خواست و فلسفه کاری و فوتبالی ما عادت کنند. هر مربی فلسفه کاری خاص خودش را دارد.»

کنار گذاشتن همین جملات، بدون هیچ توضیح اضافه‌ای به ما می‌فهماند که دلیل تفاوت پرسپولیس و بقیه تیم‌ها چیست: «فلسفه کاری و فوتبالی سرمربی!» فلسفه کاری و فوتبالی برانکو در یک جمله خلاصه نمی‌شود؛ تماشای پرسپولیس از روزی که برانکو را بالای سرش داشته تا امروز که به عنوان مدعی قهرمانی در اوکراین چنان سخت و طاقت‌فرسا تمرین می‌کند که آقای کاپیتان از شدت و فشار تمرینات به ستوه آمده، نشان‌دهنده فلسفه کاری برانکو ایوانکوویچ است که آن را می‌توان در یک کلمه خلاصه کرد: «پرس!»

برانکو در دانشگاه زاگرب تحصیلات عالیه را گذرانده و نکته ماجرا اینجاست که پایان‌نامه دکتری او، بدنسازی است؛ پس با این حساب، او خیلی خیلی خوب فیزیولوژی بدن را می‌شناسد و با تمرینات چنان بر بدن‌ها شلاق می‌زند که بعد از تمرین، هیچ بازیکنی نای راه رفتن هم ندارد. او از بازیکنانی که به لحاظ فنی و تکنیکی در حد بالایی هستند و در زمره ستاره‌های لیگ قرار می‌گیرند، یک جنگجو می‌سازد که اول از همه و پیش از هر تاکتیکی، در نبردهای تن به تن پیروز باشد. او مردانی می‌خواهد که برای تصاحب توپ، آنقدر قوی و محکم باشند که «پرس» را با کمترین ضریب خطا انجام دهند و تیم را مالک توپ کنند. حالا که توپ داریم، پس بازی را «ما» می‌سازیم. از اینجا به بعد، تاکتیک و نقشه‌های سرمربی شروع می‌شود. برانکو پس از حدود 40 سال حضور در فوتبال و تجربیات مختلف، در استراتژی بازی هم فلسفه خودش را دارد که الان موضوع بحث ما نیست.

تفاوت پرسپولیس با همه تیم‌های لیگ ایران، در همین فشار تمرینات ابتدای فصل خلاصه می‌شود. او بازیکن ظریف و بازیساز فانتزی نمی‌خواهد. او همه را از یک زاویه نگاه می‌کند؛ از مدافعان تا خط حمله: «آنهایی که توان پرس دارند و آنهایی که در این زمینه کم می‌آورند که در تیم برانکو جایی ندارند!»

همین فلسفه کاری برانکو بود که پرسپولیس را تغییر داد و از یک تیم نرم و اهل تعامل، به یک تیم خشن و جنگنده تبدیل ‌کرد که از شروع بازی می‌کوبد و جلو می‌رود. در چنین تیمی، محسن مسلمان ابتدا جایی نداشت و کمال کامیابی‌نیا هم هفته‌ها ثابت که صدای اعتراض منتقدان را هم بلند کرده بود تا سرانجام فلسفه کاری برانکو کار خودش را کرد. این پرسپولیس نبود که با فریادهای اعتراض‌آمیز هفته‌های نخست تغییر شکل و ماهیت می‌داد بلکه این محسن مسلمان بود که خودش را عوض کرد و شروع به تکل زدن کرد.

کامیابی‌نیا هم وقتی اعتماد سرمربی را دید، بر شیوه کارش پافشاری کرد تا هفته‌های سخت و پر انتقاد ابتدایی لیگ پانزدهم سپری شد و فلسفه برانکو جا افتاد؛ حالا ما با پرسپولیسی مواجه بودیم که از همه تیم‌ها آماده‌تر بود، بیشتر می‌دوید و بهتر پرس می‌کرد. کاشته‌های برانکو، با نتایج بهتر جوانه زد و پرسپولیس آرام آرام شکل گرفت؛ همان شکلی که برانکو می‌خواست. حالا فلسفه کاری برانکو بر بازیکنان تحمیل شده بود و از این به بعد، پالایش تیم شروع شد، بازیکنانی که در این قالب و چارچوب نمی‌گنجند کنار رفتند و خریدهای تازه که به کار سرمربی می‌آمدند، به پرسپولیس اضافه شدند.

پرسپولیس برای لیگ هفدهم آماده می‌شود؛ یک تیم جوان که جمع جبری انرژی بازیکنان قدیمی و جدیدش، باید از سقف تیم‌های مطرح آسیا هم بالاتر برود. در این میانه تنها جلال حسینی 34 ساله کم آورده که احتمالا شجاع خلیل‌زاده – یکی از همان‌هایی که برانکو گفته زمان می‌خواهد تا فلسفه فوتبالی‌اش عادت کند - شاکی و خسته است. پرسپولیس دور از چشم همه در اوکراین مهیای یک فصل پرتلاطم می‌شود. پرسپولیس جدید را بر  مبنای آنچه پارسال و پیرارسال دیده‌ایم می‌شناسیم اما این تیم یک تفاوت دیگر هم با تیم‌های قبلی دارد. جوان‌تر، آشناتر به فلسفه مربی و شلاق خورده آماده نبرد از همان هفته‌های نخست.

سوپرجام و شهرآورد برای باز شدن بدن‌های پرسپولیس لازم است؛ فلسفه برانکو، پرسپولیس را به سمت عبور از الاهلی حرکت می‌دهد. با عبور از این گردنه سخت، شاید تصویر یک جام که سال‌ها سرخ‌ها حسرت آن را داشته‌اند، از دور نمایان می‌ شود. حالا فلسفه برانکو و هدف او را بهتر درک می‌کنیم. تیمی جوان که برای جام گرفتن همه را محاصره می‌کند؛ پرسینگ، ویژگی پرسپولیس برانکوست که آنها را با بقیه متمایز کرده است.

۴۲ ۲۱  
آی اسپورت
2017-07-16 11:45:00
نظر دهید
۲۱ نظر
استقلالیم
يكشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶، ۱۱:۵۰
خخخخخخخخخخخخ پیروزی؟قهرمانی آسیا؟حسرت شنیدن سوت نیمه نهایی آسیا؟
لاک پشت ها پرواز می کنند،خر سلطان جنگل است
مصطفی
يكشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶، ۱۲:۰۶
منصوریان خوبه
666666
يكشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶، ۱۵:۰۷
فقط ببین چقدر ترسیدی ک اول همه نظر گذاشتی و سه بار زدی برا ارسال.
متخصص آسیا هستیم
يكشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶، ۱۶:۰۷
بعد از شش تایی شدن می سوزیم
عموری کجایی
استقلالیم
يكشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶، ۱۱:۵۰
خخخخخخخخخخخخ پیروزی؟قهرمانی آسیا؟حسرت شنیدن سوت نیمه نهایی آسیا؟
لاک پشت ها پرواز می کنند،خر سلطان جنگل است
۹ ۱
هانی نوروزی
يكشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶، ۱۳:۰۲
قهرمان نشه دیگه شش تا نمیخوره که ! حالت رو میفهمم عزیزم! خوب میشی فقط همینطوری خودت رو به بی رگی و بی خیالی بزن! خخخ
استقلالیم
يكشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶، ۱۱:۵۰
خخخخخخخخخخخخ پیروزی؟قهرمانی آسیا؟حسرت شنیدن سوت نیمه نهایی آسیا؟
لاک پشت ها پرواز می کنند،خر سلطان جنگل است
۸ ۱
فهمیدیم شش تای عموری می سوزونه
يكشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶، ۱۶:۴۶
بی خیال شو خخخ
حرف حساب
يكشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶، ۱۱:۵۸
چقدر متن خوبی بود! متین و فنی و بدون گزافه گویی! ممنون از شما! فقط کاش دوستان دیگه آی اسپرت هم به جای تیکه پرانی و غرضورزی و حاشیه درست کردن برای تیمها میتونستند حداقل دو خط فنی، با استدلال و بی طرف مطلب بنویسند!!
عبدالرضا یوسفی
يكشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶، ۱۱:۵۸
دوست من
قهرمانی باشکست دادن سلانگورمالزی و سدان اندونزی قهرمانی است اما با بردن الهلال در نیمه نهایی قهرمانی نیست?
چشم ها را باید شست جور دیگر باید دید .
رییس فیفا هستم از دوستان منصوریان
يكشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶، ۱۲:۰۲
شلاق زدن و تمرینات بدن سازی فوق العاده فقط تخصص مستر جونز دستیار استاد منصوریان هست.
ضمن اینکه تیم استقلال تحت نظر سرمربی خود که چشمان مصممی داره از بهترین مکمل های دارویی مثل جک 3D به خوبی بهره میبره که این تخصص رو قراره ایشون بعد از آموزش و تدریس دفاع یوونتوس به همه مربیان جهان آموزش بدن.
پرسپولیس کبیر
يكشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶، ۱۲:۵۸
دهنت سرویس
ناشناس
يكشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶، ۱۲:۰۴
بله تیم های چینی رو هم می برند و اون تیم ژاپنی هم که با مادرید تا نود دقیقه تساوی کرده بود هم می برند و ............ در ضمن برگردیم به چند سال قبل فلسفه ی کرانچار خیلی با بقیه متفاوت است البته بعدش هم وقتی رفت برعکس گفتید تا وقتی استقلال می بره منصوریان خوبه با فلسفه ی عالی حالا که نمی بره فلسفش بد شده در صورتی که فلسفه تغیر نکرده وقتی برانکو قعر نشینه فلسفش بده وقتی اومده بالا خوبه در ضمن جوانی این تیم کجاست ؟؟؟؟؟؟ یک دونه مصلح ؟؟؟؟؟؟ یا کرملا چب هم که بازی نمی کنه هم جوان گرایی هست ؟؟؟؟ من نمی گم استقلال جوان گرایی کرده و اونم مثل پرسپولیس هست در آخر هم بگم قهرمان شدن با تیمی که پر از ستاره هست فلسفه ی خاصی نیاز ندارد منم بلدم با بیرو و سید جلال و شجاع کم گل بخورم با طارمی و منشا و مسلمان اون همه گل و پاس گل بدم منم بلدم برای نگه داشتن بازی کن زیر قولم بزنم منم حتی بهتر بلدم وقتی تیمم دفاع چپ نداره جاش مرکز داره دفاع سه نفره بچینم و بفهمم وقتی به تیم گل زدیم لازم نیست دوباره تمام حمله بازی کنیم و بلدم با دبل کردن تیم آخر قطر و قل دادن توپ به سمت الهلال گل بزنم منم بلدم در لیگ بی رقیب قهرمان شم
۵ ۶
منصوریان هستم عضو هیات مدیره فیفا
يكشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶، ۱۲:۲۹
وای تو چقدر چیزای خوب بلدی چرا به فکر خودم نرسید؟
از امروز بیا تمرین استقلال و قدمت رو چشم من و کادر فنی استقلال
شام هم پیتزا مهمون من
دماریانصوغثاد
يكشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶، ۱۲:۳۸
همین که نشستی سر جات داری اینجا کامنت میذاری نشون میده چقدر همه چی بلدی.والا ملت تو زندگی شون هیچکار مهمی نکردن بعد میان اینجا اعلام میکنن که بلدن!اتفاقن علی منصور هم معتقده خیلی بلده منتها از رفتارش همه میفهمن چقدر بی سواده.
مهرداد
يكشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶، ۱۳:۲۲
میانگین سنی تیم بین 24 تا 26 یعنی تیمی که میتونی تا 6 سال بازی کنه -- به این میگن تیم جوون-

دوم اینکه مسلمان قبل برانکو چی بود -- داشت نابود میشد ولی تو تیم برانکو از یه بازیکن که عشق دریبل و فانتزی بازی داره به یه بازیکن جنگنده تبدیل شد که راحت پاس میده و وقتی توپ دست حریفه راحت تکل میزنه-- کمال تو تیم داچعلی یه تعویضی بود الان مهره ای که کی روش هم وقتی بازکنای لژیونر نباشن بهش نگاه ویژه میکنه تبدیل شده- سید جلال خوب و بیرو ولی انصاری و محرمی که سطحشون بالا رفته رو چی میگی -- ماهینی که همه جا بازی میکنه تو دفاع و تو اوجه چی ؟؟

فرشادی که مثل همیشه خوب میدوه تو زمین اما با هدف بیشتر و پرس بهتر -- طارمی که دیگه نمیخاد بگیم با اومدن برانکو رو اومد و علیپور که داره زیر نظر برانکو پخته تر میشه از همیشه --

من اصلا جانبدارانه حرف نمیزنم -- کرانیچار هم همین طور بود و اسکوچیچ -- همشون کارشون رو بلدن ولی مربی هیا داخلی یه جای کار میلنگن اخرش یا دانش کمی دارن یا مدیریت ندارن رو تیم
&
يكشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶، ۱۳:۴۸
پرسپولیس از امثال مسلمان ، انصاری، کامیابی نیا، محرمی، نوراللهی ، طارمی و .. ستاره ساخت استقلال داره ستاره میخره فرقش از زمین تا اسمونه فلسفه کاری چیزیه که اصلا در مخیله منصوریان نمیگنجه
میم
يكشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶، ۱۳:۵۲
گمگشته ی این فوتبال،‌ به حق که شمایی ... چرا بیرون گود نشستی؟ برو داخل گود که دانای بی عمل مثل زنبور بی عسله... که از زنبور بی عسل، عایدی جز نیش نیست !
در جواب مهرداد
يكشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶، ۱۶:۵۱
عزیزم حالا ببین چه بازیکن هایی رو نابود کرد سروش تا اومد به تیم ملی دعوت نشد خبری از شیرجه های بیرو نیست سید جلال تنها خرید موفقه طارمی زمان دایی کشف شد رامین نابود شد مسلمان و فرشاد موندن سر جا مکانی هم یادم رفت زمان دنیزلی چه دروازبانی بود ولی دیگه نیست
۴
یاشار تبریزلی
يكشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶، ۱۲:۱۲
اگر استقلال هم به جای پول های میلیاردی که داره به بازیکن های میلیونی میده با یک تیک پا مربی شومن بیسوادشو پرت میکرد بیرون و به جای اون کمک پارسال برانکو پانادیچ را میاورد و همون بازیکن های جوون سال پیش را حفظ میکرد
و اگر تراختور افسانه ای حد اقل و حد اقل کیروش یا مربی در اندازه کیروش روی نیمکتش مینشست
بساط بازیکن سالاری...دلال بازی...فرافکنی...تقصیر داور تقصیر داور...زیر توپ کشیدن و پرتاپ اوت دستی...تو زمین راه رفتن و بازی ساکن...
برای همیشه از فوتبال ایران برچیده میشد
شاهین
يكشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶، ۱۶:۴۹
با پروفسور هیچ آرزویی محال نیست...
امیدوارم روزی رقیب قدرتمند و جنتلمن و بزرگ داشته باشیم که نگاه طرفدارانش حقیر نباشد
مرسی که هستی ❤❤
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر