فهرست
نارسیسیسم جوانی؛ طغیان علیه تمام بت‌ها
نارسیسیسم جوانی؛ طغیان علیه تمام بت‌ها

نارسیسیسم جوانی؛ طغیان علیه تمام بت‌ها

آی‌اسپورت- وقتی می‌خواهی یکی را نقد کنی باید حواست به چند نکته باشد. این که طرفت کیست و چیست و ظرف زمانی و مکانی‌اش چیست و این که چگونه به‌دنیا و زندگی نگاه می‌کند. جهان‌بینی یک چهره است که به منتقد کمک می‌کند تا مطلب درست و درمانی بنویسد و حرفش را هم بزند. بنابراین قبل از آن که به حسین حسینی بپردازیم، اول باید نسل و زمانه حسین حسینی را بررسی کنیم.

نسل حسینی، نسل جدید است که من و شما خوب شناختی از آنها نداریم. نسل ما قانع‌تر بود و صبورتر و دلیل اینکه به‌جایی هم نرسیدیم همین بود. سکوت می‌کردیم و حق‌مان خورده می‌شد و ته دلمان امید داشتیم که عین فیلم‌ها، این خوبی است که پیروز می‌شود و ما حتما نان دل پاکمان را خواهیم خورد. بین نسل ما تنها آنهایی موفق شدند که عین نسل ما نبودند. آنهایی که دریده‌تر رفتار کردند، جسورتر بودند، سکوت نمی‌کردند و اگر اعتراضی داشتند حتما با مشت روی شیشه‌ای می‌کوبیدند تا به‌جایی برسند. ما که هیچ‌وقت روی میزی نکوبیدیم، شیشه‌ای نشکستیم و بر سر حقوق‌مان داد و بیدادی راه نینداختیم یا به روسای‌مان نگفتیم که وعده یک ماه قبل‌تان چه بود و حرف امروزتان چه، حالا به سید‌حسین حسینی نگاه می‌کنیم که در ۲۶ سالگی، شهر را به هم می‌ریزد. یک دهه هفتادی ناآرام که می‌خواهد شماره یک باشد. می‌داند که اگر سکوت کند روی نیمکت می‌پوسد. می‌داند اگر فریاد نزند، قافیه را بیشتر خواهد باخت. ناراحت جام‌جهانی هدر رفته است و نگران جام ملت‌های آسیایی در پیش. در روزنامه‌ها خوانده که در نیم‌فصل دوم بیرانوند به ترکیه می‌رود و مظاهری به پرسپولیس و رحمتی به ذوب‌آهن اما زمان کافی به‌منظور صبر کردن برای این انتقال را ندارد. نمی‌خواهد جام ملت‌ها را نیز از دست بدهد و بعد در استقلال فیکس شود. این است که طغیان می‌کند، شور به راه می‌اندازد و درگیر می‌شود. ما همه اینها را با تعجب نگاه می‌کنیم و ضمن تحسین ساکت نبودنش، همزمان نمی‌توانیم رفتارش را مورد حمایت قرار دهیم. نمی‌توانیم به این نتیجه برسیم که هدف وسیله را توجیه می‌کند. نمی‌توانیم از او دفاع کنیم چراکه رفتارش غلط است و کاری که می‌کند هیچ اجازه دفاع کردنی به ما نمی‌دهد.

او انگار یک تنه تجسم همان ترانه معروف «ایستاده علیه همه بت‌ها»ست که ورد زبان گزارشگران انگلیسی زبان شده. وقتی یک تیم کوچک یا یک بازیکن گمنام دروازه تیم بزرگی را باز کند، این عبارت علیه تمام بت‌ها، یکی از جذاب‌ترین تکیه کلام‌های گزارشگران انگلیسی است.

این وسط، شهرآشوبی‌های سید‌حسین حسینی، بخشی از نارسیسم جوانی است و بخشی از ایستادگی مقابل بزرگ‌ترهای ظاهر‌الصلاح.

او بازی‌های سید‌مهدی رحمتی در این سال‌ها را یادش است. از آن قصه شب دربی خانه فرهاد مجیدی رفتن تا داد و بیدادی که روز خداحافظی میک‌مک‌درموت صورت گرفت و حتی آن بازی معروف استقلال و تراکتورسازی که استقلال از حریف پیش بود و کری خواندن رحمتی برای قلعه‌نویی ورق را برگرداند. اتفاقا ناراحتی او از همین است که این چیزها را می‌بیند و می‌گذارد کنار نیمکت‌نشینی خود و دو را با دو جمع می‌کند و به یک چهار خطرناک می‌رسد. عصیان او را از این بابت باید تحلیل کرد نه اینکه فکر کنیم خوشی زیر دلش زده.

اما فراز آخر. اگر فکر می‌کنید که این کارها در فوتبال ایران جواب نمی‌دهد اشتباه می‌کنید. 100 سال فوتبال ایران اتفاقا ثابت کرده که حق همیشه با یاغی‌ها بوده است. بیشتر درآورده‌اند، بیشتر ماندگار شده‌اند و تا زمانی که کیفیت فنی‌شان باقی بوده وضع‌شان ثبات داشته است. مخصوصا در این زمانه که قرارداد یک سال آنها حقوق یک عمر من و شماست. از منظر فوتبال اخلاقی، البته این روش او غلط است. هوادار را مقابل او قرار می‌دهد و رسانه‌ها قدرت حمایت‌شان کمرنگ می‌شود و عمر ورزش قهرمانی‌اش یا دست‌کم عمر در اوج بودنش می‌تواند کم شود. صبر سیاست بهتری است اما یادتان باشد نه در مورد یک سیاستمدار ماهر و زبردست که در مورد یک دهه هفتادی صحبت می‌کنیم. یک نارسیست بالقوه.

 

https://t.me/hoomanjafari

۱۴ ۴  
آی اسپورت
2018-08-18 21:06:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
ع ع ب
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷، ۲۱:۳۴
واقعا مسخره بود ، بی ظرفیتی و بی شخصیتی و کم جنبگی یه بچه که فکر می کنه کسی شده رو با این چملات حماسی و احساسی خامه مالی می کنی و به خورد ملت میدی ؟؟!!! واقعا مزخرف ترین تحلیلی بود که تا حالا خونده بودم در باره یه دروازه بان جوگیر و کم ظرفیت !!! لطفا از این تحلیلهای شبه روشنفکری صد من یه غاز تحویل مردم ندین از یه کوتوله بت و اسطوره نسازین ...
امین آبی پررنگ
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷، ۲۱:۴۵
به نظرم سید حسین حسینی نباید فراموش کنه که اون طرف قضیه سید مهدی رحمتی کم دروازبانی نیست، دروازبانیعه که حدود هشتاد بازی ملی داره و کلی تجربه... ولی باید خوشبین باشه که شفر سرمربی ای نیست که بی گدار به اب بزنه و مطمئنا اگه حسینی با ارامش بیستری تمرین کنه و خودشو اثبات کنه میتونه سنگربان فیکس استقلال بشه
امید
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷، ۲۳:۲۱
همین بود می گفتند بهترین دروازه بان فصل قبل بوده!!؟ نصف بازیها را ذخیره بود امسال هم کلاً ذخیره هست. معنی بهترین را هم از نظر استقلالی ها فهمیدیم.
۸
علیرضا
يكشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷، ۰۹:۱۷
این همه آسمان ریسمان بافتن، القاب حماسی دادن به یک اعتراض و توهمات خودت رو از چشم حسینی دیدن،
صرفا برای دشمنی با مهدی رحمتی؟
نکن این کار رو برادر من! بخدا قلم ارزشش خیلی زیاده!
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر