فهرست
گزارش از جزیره: سرنوشت پیروزهای ۵بازی اول
گزارش از جزیره: سرنوشت پیروزهای ۵بازی اول

گزارش از جزیره: سرنوشت پیروزهای ۵بازی اول

آی‌اسپورت- چلسی و لیورپول در این فصل پنج برد را تا هفته پنجم کسب کرده‌اند. در هفته پنجم لیگ جزیره، لیورپول در ومبلی یک برد ارزشمند به دست آورد و با برتری ۲-۱ مقابل تاتنهام، ۱۵ امتیازی شد تا موقتاً به صدر جدول برسد. اما صدرنشینی لیورپول دوام چندانی نیافت چرا که چلسی در استفوردبریج با نتیجه ۴-۱ از سد کاردیف گذشت و با تفاضل گل بهتر، جای لیورپول را در صدر جدول گرفت. حالا تا پایان هفته پنجم لیگ برتر، دو تیم هر پنج بازی را با پیروزی پشت سر گذاشته اند. اتفاقی که از زمان شروع لیگ برتر در فصل ۹۳-۱۹۹۲ بی سابقه بوده است. در حقیقت تنها دو بار در تاریخ فوتبال انگلیس، دو تیم در بالاترین سطح توانسته اند در پنج هفته ابتدایی به پیروزی برسند. تنها در فصل های ۰۶-۱۹۰۵ و ۰۹-۱۹۰۸، دو تیم توانسته اند تا پایان هفته پنجم به ۵ پیروزی متوالی دست یابند. حال چلسی و لیورپول بعد از ۱۱۰ سال تاریخ را تکرار کردند و در فضای لیگ برتر، اتفاق بی سابقه ای را به وجود آوردند.

البته این اتفاق می‌توانست تاریخی تر هم باشد. در کنار لیورپول و چلسی، واتفورد دیگر تیمی بود که تا پایان هفته چهارم به ۱۲ امتیاز کامل دست یافت و می‌توانست در هفته پنجم با برتری خانگی در مقابل منچستریونایتد ۱۵ امتیازی شود تا فوتبال سطح اول انگلستان برای نخستین بار در تاریخ، سه تیم با پنج پیروزی متوالی تا پایان هفته پنجم داشته باشد. اما واتفورد ۲-۱ مغلوب شیاطین سرخ شد تا این فرصت را از دست بدهد.

البته اگرچه از آغاز لیگ برتر انگلیس هیچ زمان دو تیم پنج برده در ابتدای فصل نداشته ایم، اما در هشت فصل مختلف پیش آمده که بعد از هفته پنجم، تیم های ۱۵ امتیازی داشته باشیم. از این هشت تیم، تنها چلسی تیمی بود که در نهایت موفق شده قهرمان شود، آن ها دو بار توانسته اند در فصول ۲۰۰۵-۲۰۰۶ و همینطور ۲۰۰۹-۲۰۱۰ بعد از پنج برد ابتدایی آغاز فصل، در نهایت قهرمان شوند، اما در بقیه موارد، تیم ها نتوانستند روند خوب خود را ادامه دهند و از جایگاه صدر به پایین کشیده شدند.

آیا چلسی به مدد همین سبقه تاریخی خوب می تواند بار دیگر قهرمان لیگ برتر شود؟ یا لیورپول می تواند بعد از ۲۸ سال قهرمان لیگ برتر شود؟ بیایید به آمار سال های گذشته نگاهی بیندازیم:

نیوکاسل یونایتد - فصل ۱۹۹۴-۱۹۹۵ جایگاه پایانی: ششم 

فوتبال هجومی نیوکاسل تحت نظر کوین کیگان مورد تحسین خیلی ها قرار داشت، آن ها در فصل ۹۴-۹۵ نه تنها ۵ برد در ابتدای فصل کسب کردند و ۱۹ گل زدند، بلکه هفتم ششم نیز دست به کار بزرگی زدند و آرسنال را در لندن شکست دادند تا در شش هفته نخست ۱۸ امتیاز کسب کرده باشند، اما در هفته هفتم مقابل لیورپول متوقف شدند، با این وجود تیم کیگان تا پایان هفته یازدهم ۹ برد و ۲ تساوی داشت ولی افت این تیم در ماه های نوامبر، دسامبر و ژانویه کار را خراب کرد. نیوکاسل در نهایت در آن فصل ششم شد و سهمیه اروپایی هم نگرفت. بلکبرن هم قهرمانی را از چنگ منچستریونایتد در آورد.

آرسنال - فصل ۲۰۰۴-۲۰۰۵ جایگاه پایانی : دوم

آرسنال مدافع عنوان قهرمانی، و تیم شکست ناپذیر فصل قبل، با قدرت فصل ۲۰۰۴-۲۰۰۵ را شروع کرد، تیم ونگر در پنج هفته نخست ۱۹ گل زد و به پنج برد رسید، تا اینکه بولتون ترمز آرسنال را کشید. بعد از این تساوی، آرسنال سه برد دیگر هم کسب کرد ولی در نهایت ۲۴ اکتبر در دیدار مقابل یونایتد ۲-۰ شکست خورد تا روند ۴۹ بازی بدون شکست آن ها خاتمه یابد. در نهایت آرسنال فصل را در جایگاه دومی پشت سر چلسی پایان داد.

چلسی - فصل ۲۰۰۵-۲۰۰۶ جایگاه پایانی : قهرمان

بعد از کسب قهرمانی پس از ۵۰ سال، چلسی به عنوان مدافع قهرمانی، بار دیگر شروع قدرتمندانه ای داشت. تیم مورینیو نه تنها در پنج هفته نخست به برد رسید که تازه در هفته هفتم برای اولین بار دروازه اش باز شد، و بالاخره بعد از ۹ برد پیاپی در مقابل اورتون متوقف شد. دو هفته بعد تیم مورینیو مقابل یونایتد هم شکست خورد، اما کسب ۱۷ برد در ۱۹ بازی نیم فصل، کار قهرمانی را یکسره کرده بود. چلسی در آن فصل قهرمان شد. اما نه با پنج برد پیاپی در ابتدای فصل، بلکه با ۹ برد!

چلسی - فصل ۲۰۰۹-۲۰۱۰ جایگاه پایانی : قهرمان 

اگر چلسی مورینیو تیمی دفاعی تلقی می شد، در عوض چلسی انچلوتی در سال ۲۰۱۰ در قامت یک تیم هجومی قهرمان شد. آن ها در شش هفته نخست به شش برد رسیدند تا اینکه در هفته هفتم ۳-۱ مقابل ویگان شکست خوردند. اما تیم آنچلوتی در طول فصل ۱۰۳ گل زد و با تفاضل گل ۷۱+ که در آن زمان رکورد بود، به قهرمانی رسید.

چلسی - فصل ۲۰۱۰ -۲۰۱۱ جایگاه پایانی : دوم

چلسی آنچلوتی در قامت مدافع عنوان قهرمانی، شروع قدرتمندانه تری هم داشت، ۵ برد در ۵ هفته نخست، زدن ۲۱ گل و دو برد ۶-۰ در همان پنج هفته نخست، نوید تکرار قهرمانی را می داد. اما شکست مقابل منچسترسیتی در هفته ششم، روند چلسی را دچار اختلال کرد، چلسی در فاصله نوامبر تا دسامبر، شش بازی را بدون برد پشت سر گذاشت تا اینکه در نهایت هشتم می با شکست مقابل یونایتد، جام را از دست داد.

منچستریونایتد - فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۲ جایگاه پایانی: دوم

اگرچه تیم فرگوسن خیلی کم پیش می آمد که شروع های خوبی را تجربه کند ولی این اتفاق در فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۲ رقم خورد و آن ها در پنج هفته نخست، پنج برد کسب کردند، با آماری خیره کنند: ۲۱ گل زده و شکست دادن آرسنال، چلسی و تاتنهام. تیم فرگوسن در هفته سوم آرسنال را ۸-۲ تحقیر کرد، اما بعدتر یونایتد در چهار هفته بعدی فقط یک برد کسب کرد و بدتر این که مقابل سیتی ۶-۱ شکست خورد. با این وجود شیاطین سرخ تا هفته پایانی که هیچ، تا لحظات پایانی لیگ برتر، برنده جام بودند که ناگهان گل آگوئرو همه چیز را برای آن ها خراب کرد.

منچسترسیتی - فصل ۲۰۱۵-۲۰۱۶ جایگاه پایانی: چهارم

سیتی در پنج هفته نخست، ۱۱ گل زد و حتی گل هم نخورد، تا آن ها امیدوار شوند دوباره قهرمان انگلیس شوند، اما این ۵ برد با ۲ باخت همراه شد که یکی در مقابل تاتنهام با نتیجه ۴-۱ رقم خورد. در ادامه سه باخت در نوامبر و سپس فوریه، کار را برای سیتیزن ها مشکل کرد، آن ها پایین و پایین تر رفتند تا این که در نهایت در هفته پایانی به لطف تفاضل گل موفق شدند در رده چهارم قرار گیرند و سهمیه لیگ قهرمانان را از رقیب همشهری بربایند.

منچسترسیتی - فصل ۲۰۱۶-۲۰۱۷ جایگاه پایانی: سوم

فصل بعد هم سیتی شروع خوب خود را تکرار کرد. این بار پپ روی نیمکت سیتیزن ها بود و آن ها تحت رهبری سرمربی اسپانیایی شش برد پیاپی کسب کردند و ۱۸ گل زدند. اما باخت مقابل تاتنهام ترمز تیم پپ را کشید. آن باخت شروع یک بحران کوتاه مدت برای سیتی بود که باعث شد آن ها از چلسی عقب بیفتند از ابتدای اکتبر تا نوامبر، سیتی در پنج مسابقه فقط یک برد کسب کرد. سه باخت هم در ماه دسامبر کار را سخت کرد تا در نهایت پپ در اولین فصل حضورش در سیتی، با این تیم در لیگ برتر به مقام سوم برسد.

۲    
آی اسپورت
2018-09-18 02:52:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر