فهرست
چرا شایعه تبانی ایران - سوریه خنده دار است؟
چرا شایعه تبانی ایران - سوریه خنده دار است؟

چرا شایعه تبانی ایران - سوریه خنده دار است؟

آی اسپورت – توییت‌های نامعقولانه برخی ازدلواپسان خیلی راحت راهش را به کنفرانس مطبوعاتی ایران - سوریه باز کرد و پس از بازی سر از توییت نماینده مجلس شورای اسلامی در آورد. این حجم از پیشنهاد و شایعه در مورد بازی ایران سوریه سبب شد که کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کند بازی هفته آخر را با دقت بررسی خواهد کرد. ازبک‌ها به نتیجه مشکوک شده‌اند و اعتقاد دارند ایران طوری بازی کرده که سوریه بتواند با یک مساوی به پلی آف برسد. اما چرا این جملات و این شایعه خنده دار است؟

۱ - دلایل فنی: اولین چیزی که کنفدراسیون فوتبال آسیا بررسی خواهد کرد اتفاقات بازی است که حتما از همان متوجه خواهد شد که هیچ چیز غیرعادی‌ای رخ نداده است. تیم ملی ایران پس از مدت‌ها با غیبت مهره تاثیرگذاری مثل عزت اللهی مواجه بوده که ردپای غیبتش هم در گل اول و هم گل دوم دیده می‌شود. گل اولی هم که تیم ملی ایران خورد بسیار شبیه به گلی بود که قبل از این بیرانوند از الاهلی خورده بود. ضعف دروازه‌بان ایرانی روی ریباندها در اصل کار دست تیم ملی ایران داد  نه اتفاقی عجیب و غریب و غیرفوتبالی.

به غیر از این دو نکته مهم تیم ملی ایران پیش از خوردن گل اول یک موقعیت گل را از دست داد و در جریان بازی هم ذره‌ای از تلاش برای پیروزی کم نگذاشت. زدن گل به سوریه آن هم دوبار توسط آزمون نشان می‌دهد که ایران تلاشی برای تبانی نکرده است. مخصوصا اینکه اگر ازبکستان در بازی همزمان یک گل به کره جنوبی می‌زد ازبکستان تیم دوم صعود می‌کرد، کره جنوبی سوم و تساوی هم کاری را از تیم سوریه پیش نمی‌برد. در اصل سوریه با کسب تساوی، نتیجه‌ای ایده‌آل به دست نیاورده و این ازبکستان بوده که در یک بازی خانگی موفق نشده به سه امتیاز و صعود مستقیم برسد. گزارش‌ها از بازی ازبکستان نشان می‌دهد این تیم بسیار خوش شانس بوده که گلی هم دریافت نکرده و عملا به دلایل فنی و همزمانی بازی شایعه تبانی بسیار خنده‌دار است.

 ۲- دلایل حیثیتی: فوتبال ایران رابطه خوبی با فوتبال سوریه ندارد. این نه به خاطر سابقه قدیمی که به خاطر بازی رفت است. تیم ملی سوریه فقط در برابر ایران توانست مجوز بازی در زمینی باتلاقی شکل را بگیرد. زمینی که استانداردهای لیگ های داخلی را هم نداشت اما ناظر فیفا برگزاری بازی را در آن بدون مانع اعلام کرد. سوری‌ها در آن دیدار به مقدار بسیار زیادی وقت کشتند. کی‌روش پس از آن دیدار از فدراسیون فوتبال سوریه بسیار انتقاد کرد و این رفتار کنفدراسیون را شدیدا تقبیح کرد. خب در چنین شرایطی همه منتظر بازی برگشت بودند که ثابت کنند تیم ملی ایران به نتیجه‌ای بسیار بهتراز تساوی در برابر تیم سوریه دست پیدا خواهد کرد. اگر تیم ملی ایران انگیزه امتیازی نداشت اما بازیکنان به خوبی یادشان بود که در دیدار رفت چه اتفاقی رخ داده و همین مساله به صورت کلی جلوی هرگونه آرام بازی کردن بازیکنان را می‌گرفت. حالا مرور صحبت‌های سرمربی سوریه: «من تعجب می‌کنم که چرا بازیکنان ایران اینقدر جدی بازی می‌کردند» اعتراض او شاید نشان از حیثیتی بودن بازی برای بازیکنان بود.

۳- دلایل غیرفوتبالی: رابطه بازیکنان ایران و سوریه هم شدیدا وخیم است. صحنه‌های درگیری بازیکنان در بازی رفت و برگشت بهترین شاهد برای این مساله است. اینکه چرا بازیکنان دو تیم بسیار با هم بد هستند ممکن است ریشه در تفکرات سیاسی بازیکنان سوریه داشته باشد یا چیزی دیگر اما به هرحال به شهادت سردار آزمون آنها در جریان بازی مدام به بازیکنان ایرانی فحاشی می‌کردند و شعارهای داخل رختکن‌شان هم نشان از بغضشان نسبت به ایرانی‌هاست.

به هرحال سوریه موفق شده بود به پلی اف برسد و بازیکنان باید از این صعود خوشحال باشند اما شعارهای ویدیوی منتشر شده نشان از بغض آن‌ها نسبت به ایرانی‌ها خبر می‌دهد؛ بغضی که از بازی اول بوده و بعد از تساوی به تیم ملی ایران هم منتقل شد و شاید همان بغض دلیل اصلی شادی ویژه سردار آزمون با زبان بیرون آمده بود.خب اگر تبانی وجود داشته باشد نه نیازی به گل زدن و این طور شادی کردن است و نه نیازی به گل خوردن. شاید اگر قرار بود دو تیم تبانی کنند بهتر بود روی نتیجه ۰-۰ تبانی کنند که رکورد ایران هم حفظ شود. والا چه دلیلی دارد ایران هم رکوردش را از دست بدهد هم سوریه رابه پلی آف برساند؟

۴- کی‌روش و رکورد تیم ملی: کی‌روش مهمترین رکورد در مسابقات مقدماتی جام جهانی را همراه داشت. حالا سوال این است که چه کسی جرات دارد به کی‌روش بگوید که رکوردت را بشکن؟ هرچند این روزها مقایسه عجیبی بین عدم دعوت مسعودشجاعی به تیم ملی و احتمال رخ دادن تبانی انجام شده است. اما این قیاس اساسا اشتباه است. کی‌روش شاید در برهه‌ای به خاطر خطوط مهم قرمز کشور روی نام بازیکنی در شرایطی سنی شجاعی که مانند حیدری و تیموریان قبل از جام جهانی به هر حال خط می‌خورد، خط بکشد اما اینکه زیربار کار غیرقانونی برود، رکوردش را از دست بدهد و بعد تیم ملی را آماده تساوی کند، اتفاقی عجیب است.

ضمن اینکه هنوز طرح کننده شایعه تبانی به روی خودشان نمی‌آورند که تساوی ۲-۲ فقط در شرایطی برای سوریه کافی بود که ازبکستان گل نزنند. بگذارید یک بار دیگر با هم مرور کنیم. به دلیل تاخیر دو دقیقه‌ای در نیمه دوم بازی کره جنوبی و ازبکستان بازی ایران زودتر شروع شد و در شرایطی که گل سوریه به ثمر می‌رسید ازبکستان  فرصت داشت که یک گل به کره جنوبی بزند و به جام جهانی برسد. در اصل تساوی برای سوریه حکم پلی آف نبود. هرچند که اگر شرایط زمانی به این شکل هم نبود باز در دقیقه پایانی بازی چه کسی می‌تواند به ۷بازیکن پیغام نفوذ بدهد، یک نفر اشتباه کند و بعد از ۴ مهره دفاعی هم اشتباه کنند. این مدل نگاه کردن به بازی ایران و سوریه فقط می تواند زاییده توهمات و خیالات باشد نه فکت و واقعیت.

۱۴ ۲۰  
آی اسپورت
2017-09-08 13:33:00
نظر دهید

۲۰ نظر
یاسر
جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۶، ۱۳:۴۴
با عرض معذرت مهم نیست شما چی برای خودتون میبافید. وقتی همه جا صحبت از تبانی هست تا جایی که شما هر روز دارید واکنش نشون میدید به قدر کافی گویاست که افکار عمومی چی فکر میکنن. اگر بازهم اصرار دارید یه نظر سنجی بذارید. توهم و مهمل بافی برای اون کسانی هست که یادشون رفته قبلا در بازی با قطر یا بحرین چه اتفاقاتی افتاد. یا همین بازی های مساوی استقلال و پرسپولیس یا .....
جامعه شناس
جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۶، ۱۶:۳۸
مردم اون چیزی رو باور می کنن که دوست دارن باور کنن. کسانی که از روابط سیاسی ایران و سوریه ناراضین دوست دارن باور کنن که تبانی شده چون اینجوری میتونن احساسات ضد حکومتی همفکرانشون رو تحریک کنن. حالا اگه هزار تا مدرک هم رو بشه شما باز اونچیزی که دوست دارین رو باور میکنین
۷
علی به جامعه شناس
جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۶، ۱۷:۳۲
حتما مطلب وطن امروز رو که همینجاهم بازنشر شد خوندید. پیروزی جبهه مقاومت. یعنی دخالت سیاست در فوتبال. یعنی تبانی واضح و آشکار. اون نماینده مجلس که ضد حکومت نیست؟بی سواد هم نیست. تاجایی که بنده اطلاع دارم چندبارهم بهش سوء قصد شده. بعضی حرفا رو نه میشه گفت نه چاپ میکنن. درهمین حد عرض کنم که منافع حکومت کننده های به ویژه ایدئولوژیک الزاما و همیشه بازتاب دهنده منافع ملی نیست.
امید از تفت
جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۶، ۱۷:۴۸
آفرین به جامعه شناس
۴
یاشار تبریزلی
جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۶، ۱۳:۵۵
باور کردیم
کلا 40 ساله داریم باور میکنیم
حالا ما مردم ایران که اصلا از نظر شما آدم نیستیم لطف کن این ماله ها را جلوی کارشناسان ای اف سی بکشید
امید از تفت
جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۶، ۱۴:۰۴
دلیل تساوی پرگل ایران-سوریه همین فضای احساسی بود که بر بازی حاکم شد. یه رسانه کره ای از احتمال تبانی حرف زد، برخی به قول شما دلواپسان آرزوی موفقیت برای سوریه کردند چون ما صعود کرده بودیم و در مقابل یه عده برای نشان دادن بازی جوانمردانه ایران، بحث دشمنی و نفرت از سوریه را بیان کردند. حتی توی همین سایت مطلبی با مضمون " سوریه، حریفی برای له شدن" که حاکی از همین جوگیری و فضای احساسی بود. من گفتم جوگیر نشید سوریه حریفی برای له شدن نیست. تیمی که روز آخر به همراه کره و ازبکستان حتی شانس صعود مستقیم به جام جهانی هم داره یعنی چی حریفی برای له شدن!!؟ گفتم سوریه الان دوتا از بهترین مهاجمان آسیا را داره. حتی گفتم تساوی دور رفت هم صرفاً بخاطر زمین نبود چون زمین گل آلود برای دو طرف بود. این فضای احساسی، بازی تیم ملی را احساسی کرد و کیروش هم نتوانست جو احساسی تیم ملی را مثل بازیهای قبل کنترل کنه. و همین جا گفتم اگر تیم ملی، مثل بازیهای قبل باشه میتونه یک بر صفر بازی را ببره. ولی استایل بازی احساسی ایران برای زدن گلهای بیشتر ناشی از همین جوگیری، به کلی با بازیهای قبل متفاوت بود و تیم ملی خیلی برای رسیدن به دروازه سوریه عجله داشت که روی ضد حملات باعث گل خوردنش شد اونم در مقابل سوریه ای که براش بازی مرگ و زندگی بود و اومده بودند یا موفق شوند یا بمیرند. یا همه یا هیچ. انگیزه اونها هم کاملاً مشخص بود. کل بحث بازی سوریه همین بود. حالا یه عده دوست دارند بگن تبانی بود مشکلشون جای دیگه است. حتی مردم سوریه بعد از بازی با ایران که خوشحال بودند و به خیابانها ریختند توی مصاحبه ها به ایران بخاطر صعود به جام جهانی تبریک گفتند و می گفتند فرقی بین ما و ایران نیست. ولی یه عده دوست دارند بین دو ملت و مردم، نفرت و دشمنی را رواج بدهند. فوتبال وسیله نزدیکی ملت هاست نه نفرت و دشمنی.
۴
مهدی
جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۶، ۱۴:۱۸
یه دلیل دیگه هم اینه که اگه قرار بر تبانی بود باید قبل از دقیقه ی نود گل مساوی زده میشد. بازیکنها از کجا اید میدونستن که داور قراره پنج دقیقه وقت اضافه بگیره ؟
۴
یوسف
جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۶، ۱۴:۴۹
کلا شایعه هر نوع تبانی تو فوتبال ایران خنده داره چون تو موقعیت حساس کنونی به سر می بریم!
۷
ارش
جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۶، ۱۴:۵۵
برای تبانی که لازم نیست همه در جریان باشن، اصلا نمیشه که همه بدونن چون لو میره، معمولا یکی دو نفر در جریانن و بازی رو درمیارن واسه حریف. واسه همین استدلالاتی مثل توافق روی تساوی بدون گل و حتی اختلافات بین بازیکنا بی معناست. با این اوصاف باز هم بنظرم تبانی رخ نداده
۹
شاهین ممسنی ❤❤
جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۶، ۱۶:۲۰
همین که ایتقدر رسانه های حامی کیروش تلاش می کنند ایشان را ازین ماجرا تبرئه کنند خود اماره قانع کننده ای برای وجود تبانی است.
به قول دوستی وقتی کیروش برای منافع شخصی خودش شجاعی را قربانی می کند، شل گرفتن برابر سوریه نیز امر ِ بعدی نیست.

پ.ن: همان گونه که برای شما شائبه تبانی ِ خالقی فر جلوی پرسپولیس وجود دارد چنین امری برای بخشی از مردم نیز وجود دارد که در همین کامنتها مشخص و مشهود است.
امیر
جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۶، ۱۶:۲۳
به عیچ عنوان تبانی در کار نبود، ایران فقط به برد فکر می کرد و با بچه های تیم ملی باهمه وجود بازی کردند، بعضی وقت ها کار گره می خورد، معمولا تیم ایران در برابر نوع بازی کشور های عربی از جمله عربستان ، عراق و سوریه به مشکل می خورد.
۲
طلبه ی از مشهد
جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۶، ۱۷:۳۱
ای کسانی که ایمان آورده اید از تهمت های دنیوی و شکستهای دنیوی نهراسید زیرا جای شما در زیر درختان پر ثمره بهشت والا و رود عسل می باشد . خداوند برای شما هوریهای در نظر گرفته که شما باید به آنها فکر کنید ... آیه 77 سوره بقره

خواهران و برادران گرامی از این جنجالهای که عده ای به راه انداخته اند تا اذهان عمومی را تشویش کنند و مردم ولایت مدار حکومت اسلامی ایران را از برادران و خواهران سوری خود متنفر کنند . شما آگاه باشید که این حرفها دسیسه غربی ها می باشد تا بین شما و آرمانهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران فاصله بیندازند . خودتان را با اراجیف دشمنان گول نزنید زیرا که این اعمال شما امتحان الهی است بدون شک تمام این پستی و بلندیها را ما به همت برادران و خواهران مسلمان در مینوردیم
۱
خاطره بازی العین
شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۶، ۰۹:۱۳
بردار گرامی...اخوی اپوزیسیون....راه تغییر نظام این مسخره بازی نیست که راه انداختی...راه تغییر از فضای مجازی نمی گذرد...لطف گن جناب امیر حسین خان این بساط سیرکت و جمع کن...تو دوست داری بچه ها بیان به نظام فحش بدن...با جملات تحریک امیز وچرت و پرت گویی می خوای مردم بیان فحش بدن تو ارضا شی....هر قدر فحاشی پشت در مستراح باعث تغییر شد...این فحاشی در فضای مجازی هم باعث تغییر میشه...لطف کن این سایت زرد محترم و به فضای چرت وپرت گویی تبدیل نکن
من الله توفیق
۵
سينا
جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۶، ۱۸:۲۱
نميشه گفت صددرصد تباني بود اما خيلي سخته كه بگيم اصلا مشكوك نبود اين عملكرد و نتيجه. تيم ملي ما بارها نشون داده بود كه جلوي تيم هاي بزرگ تر هم استاد نگه داشتن بازيه و به اين راحتي ها اجازه نميده دروازه اش تهديد بشه چه برسه به گل خوردن. اونم دقايق پاياني كه خيلي راحت مي تونستن بازي رو مديريت كنن و نگه دارن.
بازم خداكنه خداكنه شما درست بگي و شرافتمون رو به مسايل غيرفوتبالي نفروخته باشيم چون اين جور جام جهاني رفتن هيچ لذت و ارزشي نداره...
امیر حسین از کشوری اسلامی
جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۶، ۲۰:۰۵
متاسفانه در این سایت شاهد حتاکی به نیروهای جان بر کف انقلاب اسلامی (از جمله : روحانیون ، بسیجیان ، سوریه ای ها ، لبنانیها و....) میباشیم و برای اینجانب جالب است که تمام این نظرات سخیف توسط عوامل سایت تایید میشوند . از این اشخاص میتوانم به شخص و یا اسامی مستعار: خاطره بازی العین ملعون ، پرسپولیسس پرسپولیسه نماینده شیطان در سایت ، مارال ،AVA-86 و چند از خدا بی خبر دیگر... به این اشخاص هشدار میدهم چنانچه وجود دارند خودشان را معرفی کنند تا ببینند چه بلای بر سرشان خواهم آورد ... مرگ بر منافق
۳
آژانس کاریابی
شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۶، ۰۱:۳۰
شما کاملا شرایط کار کردن برای نظافت سرویس های بهداشتی در ترمینال جنوب رو دارید...فردا با یک برگ فتو کپی کارت میلی(بخشید یادم رفت شما هویت ندارید)
فردا تشریف بیارید با یک عدد افتابه و جارو..و اسید (البته اسید برای نظافته نه برای هدایت)...ما هم در خدمت شما هستیم....
۴
خاطره بازی العین
شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۶، ۰۲:۱۷
بی مزه
همه دیگه فهمیدن داری نظام و به تمسخر می گیری..جمع کن بساطت رو...این سایت ورزشی...نه سایت دلقک بازی و مسخره بازی...شما دوست داری دلقک باشی تشریف ببر سیر ک
۵
حمید
شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۶، ۲۱:۱۵
برو دوغتو بنوش ، امیر حسین پفیوز !!! اصلا از کجا معلوم تو جاسوس صهیونیستها نیستی ؟؟!!! حمال تو همون بی پدر و مادری هستی که ادعا کردی باید اسم مملکت ما رو عوض کنند !! برو اسم مادر بی شرفتو عوض کن . بی پدر تو چرا تا اسمی از سوریه ننگین میاد ، شروع به لجن پراکنی می کنی ؟؟؟!!! نکنه اقل شام هستی ؟؟؟!!! داعشی !!!
حسن
جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۶، ۲۱:۳۸
ای‌اف‌سی رسما بازی ایران و سوریه را بررسی می‌کند/متهم به تبانی شدیم!
ورزش > مدیریت ورزش - ای‌اف‌سی رسما اعلام کرد هفته پایانی بازی‌های انتخابی جام‌جهانی را بررسی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ کنفدراسیون فوتبال آسیا به دلیل اعتراض های طرح شده از سوی تیم های ازبکستان و استرالیا ، تحقیق درباره نتایج بازی های هفته پایانی انتخابی جام جهانی در آسیا را در دستور کار قرار داده است. ازبک ها می گویند نتیجه بازی ایران و سوریه مشکوک است . خبرآنلاین
http://www.khabaronline.ir/detail/705029/sport/sport-management
مسعود
شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۶، ۱۰:۰۳
عجب تبانی بود الان سوریه میره استرالیا رو میزنه بعد میره تیم قاره آمریکا رو میزنه بعد میره جام جهانی مردمش هم کیف میکنند خدایی چرا تعصب ایرانی بودنمون باید چشممون رو کور کنه آقا ازعرب خوشمون نمیاد بگیم خوشمون نمیاد نه اینکه بیایم چیزی رو بیان کنیم که با عقل هیچ انسانی جور درنمیاد آخه این چه تبانی بود که اصلا هیچ سودی نه برای ما داشت(رکوردمون از دست رفته) نه برای اونها که رفتن پلی آف
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر