فهرست
گزارش ویژه / کارلوس کی‌روش در فیلم فیفا :هیچ بازیکنی بزرگ‌تر از تیم ملی نیست
گزارش ویژه / کارلوس کی‌روش در فیلم فیفا :هیچ بازیکنی بزرگ‌تر از تیم ملی نیست

گزارش ویژه / کارلوس کی‌روش در فیلم فیفا :هیچ بازیکنی بزرگ‌تر از تیم ملی نیست

آی اسپورت- بخش رسانه‌ای فیفا یکی از قوی‌ترین بخش‌های فدراسیون جهانی فوتبال است. این بخش که ارتباط مستقیمی با مهم‌ترین رسانه‌های جهان از روزنامه و وب‌سایت گرفته تا شبکه‌های مختلف تلویزیونی دارد، بخشی به نام فیفاتی‌وی دارد. فیفاتی‌وی، نام شبکه تلویزیونی فیفاست که چند سالی است فعال شده است. البته فیفا هنوز به صورت رسمی تلویزیونش را راه نینداخته اما فیلم‌هایی که می‌سازد را در مواقعی منتشر می‌کند. اگر مسافر پروازهای خارجی بوده باشید، در این پروازها و زمانی که مسافران می‌خواهند از تلویزیون‌های پرواز استفاده کنند، در بخش فیلم‌های ورزشی، بخشی به نام فیفاتی‌وی وجود دارد که فیلم‌های مربوط به فیفا را نشان می‌دهد. فیفا هنوز به توجیه اقتصادی نرسیده که تلویزیون راه بیندازد و سپ بلاتر همیشه در مقابل این ماجرا مقاومت کرده است.
فیفا با توجه به هزینه‌های گزافی که بابت برگزاری مسابقات پرداخت می‌کند، هنوز اعتقادی به داشتن شبکه تلویزیونی ندارد و به همین دلیل، گهگاهی فیلم‌هایی می‌سازد و روی وب‌سایت فیفا قرار می‌دهد. فیلم‌های کوتاه البته روی سایت‌هایی که فیلم‌ها را آپلود می‌کنند موجود است اما فیلم‌های تاریخی که فیفا آرشیو تلویزیونی خوبی از آنها دارد را به شبکه‌های تلویزیونی می‌فروشد. مثل فیلم مستند 10 لحظه برتر فیفا که در آن گل تاریخی حمید استیلی به آمریکا قرار دارد. یا فیلم 100 گل برتر فیفا که گل مهدی مهدوی‌کیا و حمید استیلی در آن قرار دارند. فیفاتی‌وی البته فیلم‌های دیگری هم دارد که دیدنی است و معمولا آنها را رو نمی‌کند.

فیلمی درباره ایران
 
فیفا درباره تیم‌های جام جهانی، فیلم‌های مختلفی ساخته است که فیلم ایران یکی، دو روز پیش منتشر شد. فیلمی جالب که در آن به شیوه جالبی تیم ملی معرفی شده است. کارگردان این فیلم یک ایرانی به نام مهرداد مسعودی است که از ورزشی‌نویس‌های سابق ایران در دهه 60 و اوایل دهه 70 بوده و تنها ایرانی بخش رسانه‌ای فیفاست و برای فیفا برنامه فوتبال موندیال را می‌سازد. برنامه‌ای که فیفا در اقصی‌نقاط جهان فوتبال را پوشش می‌دهد و یکی از پرطرفدارترین برنامه‌های تلویزیون‌های خارجی است. در هر حال فیلم با صحنه‌هایی از بازی ایران و کره‌جنوبی در اولسان کره‌جنوبی شروع می‌شود. دو تیم که وارد زمین می‌شوند، چهره مضطرب کی‌روش نشان داده می‌شود که نگران نتیجه بازی است. سپس کسی که نریشن می‌خواند از موقعیت‌های زیادی می‌گوید که کره‌ای‌ها برای گلزنی از دست داده‌اند. سپس گل رضا قوچان‌نژاد و شادی گل بازیکنان و کادر فنی تیم ملی به تصویر کشیده می‌شود. نکته جالب آنجاست که امید نمازی، دستیار کی‌روش که بعدها با او به مشکل خورد، به حالتی جالب با کی‌روش دست می‌دهد و شادی گل می‌کند. بعد مصاحبه او با قوچان‌نژاد در چارلتون انگیس نشان داده می‌شود که می‌گوید: «هر بازیکنی در فوتبال آرزو دارد که جام جهانی را تجربه کند و من هم یکی از آن بازیکنان هستم و افتخار می‌کنم که به همراه تیم ملی به جام جهانی می‌روم. امیدوارم در برزیل بتوانیم خودمان را نشان دهیم و در کل برای فوتبال ایران روزهای خوبی را خلق کنیم.»
 سپس نوبت به بازیکن فولام می‌رسد. اشکان دژاگه هم در انگلستان با گزارشگر فیفاتی‌وی مصاحبه کرده و گفته است:«آرزوی هر بازیکنی بازی کردن در جام جهانی است و من برای دومین سال است برای فوتبال ایران بازی می‌کنم و خوشحالم که در جام جهانی هستم.» صحنه‌های بعدی رقص و پایکوبی مردم در خیابان‌های تهران پس از صعود تیم ملی به جام جهانی بود.


 
معرفی ایران در فیلم فیفا
 
سپس کسی که نریشن فیلم را به زبان انگلیسی می‌خواند ایران را به‌عنوان یک تمدن بزرگ معرفی می‌کند که از سال 1908 با اکتشاف نفت، توانسته در طول سال‌ها به چهارمین تولید‌کننده نفت جهان تبدیل شود و از پسته و چای ایرانی تعریف می کند و البته  فوتبال از سال 1898 به ایران راه یافته و استقلال تهران، پرسپولیس تهران و سپاهان اصفهان پرطرفدارترین تیم‌های ایران را تشکیل می‌دهند. اولین باری که ایران به جام جهانی صعود کرده است، در سال 1977 بوده که ایران توانست مجوز حضور در جام جهانی 1978 آرژانتین را دریافت کند. سپس صحنه‌هایی از بازی‌های ایران در جام جهانی 1978 مقابل هلند و اسکاتلند نشان داده می‌شود و گلزنی ایران به اسکاتلند. البته حشمت مهاجرانی در این باره روی تصاویر حرف می‌زند و می‌گوید که بزرگ بودن بازیکنان هلند روی بازیکنان ایران تاثیر منفی گذاشته بود. ایران در آن بازی سه بر صفر شکست خورد. سپس کی‌روش دوباره نشان داده می‌شود و رزومه‌ای از کار او به تصویر کشیده می‌شود. جایی که او را دستیار اول فرگوسن و سرمربی سابق رئال‌مادرید و همچنین سرمربی تیم جوانان پرتغال که در سال 1989 قهرمان جهان شد معرفی می‌شود. کی‌روش صحبت‌هایش را این‌طور شروع می‌کند: «دو سال سخت را گذراندیم و تمرین کردیم و می‌دانستیم که باید کجا برویم. بازیکنان در بازی آخر 90 دقیقه از جان و دل مایه گذاشتند و می‌خواستند بهترین باشند.
» سپس دوباره نریشن‌خوان سراغ تصاویر رضا قوچان‌نژاد می‌رود و او را یک بازیکن لژیونر معرفی می‌کند که درباره کی‌روش حرف می‌زند: «کی‌روش مرد بسیار خوبی است و مربی‌ای است که کارش حرف ندارد.» بعد دوباره کی‌روش نشان داده می‌شود: «ما به بازیکنان بین‌المللی احتیاج داشتیم و برایمان مهم بود که بازیکنان تجربه بین‌المللی داشته باشند. ایران ممکن است یک روز با عمان بازی کند، یک روز با برزیل، یک روز با اروگوئه و یک روز با تونس. به همین دلیل بازیکنان بین‌المللی باید وارد تیم ملی ایران می‌شدند و این اتفاق افتاد.»
 تصاویر روی بازی ایران- کره‌جنوبی در تهران می‌رود و صحنه گل نکونام به کره با ارسال خوب اشکان دژاگه نشان داده می‌شود و این بار حرف‌های بازیکن فولام ادامه‌دهنده فیلم است. البته نریشن‌خوان به لاتین می‌گوید که اشکان دژاگه کلید صعود به جام جهانی 2014 برزیل بوده است. حرف‌های اشکان را درباره حضورش در ایران را بخوانید: «همیشه می‌خواستم برای تیم ملی ایران بازی کنم اما فرصت نمی‌شد، اما وقتی کی‌روش با من صحبت کرد، راضی شدم که برای تیم ملی ایران بازی کنم. کی‌روش تمرکز خوبی به من داد تا به خوبی تصمیم بگیریم.» در این فیلم محمد تقوی بازیکن سابق استقلال و تیم ملی هم به عنوان یک کارشناس فوتبال درباره تیم ملی صحبت می کند و از کارلوس کی روش به عنوان یک مربی که توانسته خط دفاعی ایران را ترمیم کند و از بازیکنان دورگه ایرانی که در خارج از کشور بازی می کنند نام می برد و کارلوس کی روش را باعث دعوت شدن آنها به تیم ملی ایران می داند. تقوی افت کیفیت بازیکنان داخل کشور را باعث دعوت از بازیکنانی مثل قوچان نژاد، دژاگه و دیگر بازیکنان می داند. در هر حال تقوی در چند صحنه فیلم ظاهر می شود و نکات جالبی را درباره تیم ملی بر زبان می آورد که مهم و شنیدنی هستند.
 
ماجرای رحمتی سوژه فیلم فیفا
 
اما ماجرای خداحافظی رحمتی از تیم ملی هم سوژه فیلم شده است. جایی که نریشن‌خوان می‌گوید:«در سه بازی آخر، رحمتی به دلیل مشکلاتی که با کی‌روش داشت از تیم ملی خداحافظی کرد. اختلافات دلیل اصلی خداحافظی‌اش شد.» کی‌روش به فیفا تی‌وی می‌گوید: «تصمیم راحتی نبود. همه می‌دانند تصمیمات حرفه‌ای با تصمیمات دوستانه فرق دارند. اما آن چیزی که مهم است این است که هیچ بازیکنی بزرگ‌تر از تیم ملی نیست و تیم ملی بزرگ‌تر از هر بازیکنی است.» سپس صحنه‌هایی از سه بازی آخر تیم ملی نشان داده می‌شود که رحمان احمدی با رشادت اجازه نمی‌دهد کره‌ای‌ها در اولسان به گل برسند. بعد هم صحنه‌هایی از گلزنی قوچان‌نژاد به قطر در دوحه، ‌لبنان در تهران و کره جنوبی در اولسان نشان داده می‌شود و نریشن‌خوان او را پایه‌گذار اصلی صعود ایران به جام جهانی معرفی می‌کند. کی‌روش دوباره روی صحنه می‌آید: «اول شدن در گروه راحت نبود، خوشحالم که این اتفاق افتاد، بازیکنان مسئولیت‌شناس بودند و هر چه از آنها خواستم انجام دادند.»
 قوچان‌نژاد هم با اشاره به اینکه تیم ملی ایران 3-3-4 بازی می‌کند ایران را تیمی معرفی کرد که روی زمین بازی می‌کند و درهمین حین کارگردان تلویزیونی، گل خلعتبری به ازبکستان را در تاشکند نشان می‌دهد که روی زمین به ثمر رسید.
 
آندو، نکونام و منتظری‌، ‌شش‌های تیم ملی
 
حشمت مهاجرانی سرمربی تیم ملی ایران در جام جهانی 1978 آرژانتین، آندرانیک تیموریان، جواد نکونام و پژمان منتظری را شش‌های تیم ملی می‌داند و از آنها به‌شدت تعریف می‌کند و البته تعریف ویژه او از آندرانیک تیموریان است. در پایان فیلم گل حمید استیلی به آمریکا و گل آنگولا به ایران نشان داده می‌شود و اعلام می‌شود آخرین امتیازی که ایران در جام جهانی گرفته مقابل آنگولا در جام جهانی 2006 آلمان بوده است. حرف‌های امیدوار‌کننده قوچان‌نژاد پایان‌دهنده فیلم فیفاست؛ جایی که می‌گوید به برزیل می‌رویم تا زنگ تفریح نباشیم و نمایش خوبی داشته باشیم.

چیا فوادی 
     
آی اسپورت
2014-05-06 12:59:06
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر