فهرست
زهرا اشراقی ( نوه ی امام ): به خاطر خصومت شخصی، پروین را کنار گذاشتند/ از این هیات مدیره، فقط استیلی را می شناسم!/مدیر دولتی، دلش برای پرسپولیس نمی سوزد/ علی آقا پیر نشده، بزنیم به تخته جوان است و برمی گردد
زهرا اشراقی ( نوه ی امام ): به خاطر خصومت شخصی، پروین را کنار گذاشتند/ از این هیات مدیره، فقط استیلی را می شناسم!/مدیر دولتی، دلش برای پرسپولیس نمی سوزد/ علی آقا پیر نشده، بزنیم به تخته جوان است و برمی گردد

زهرا اشراقی ( نوه ی امام ): به خاطر خصومت شخصی، پروین را کنار گذاشتند/ از این هیات مدیره، فقط استیلی را می شناسم!/مدیر دولتی، دلش برای پرسپولیس نمی سوزد/ علی آقا پیر نشده، بزنیم به تخته جوان است و برمی گردد

امیر اسدی

آی اسپورت- اگر نام زهرا اشراقی را میان سیاسیون بیاورید، اول تصویر یک سیاستمدار، فعال حقوق بشر و مدافع حقوق زنان ترسیم می‌شود. اگر میان مردم عامه همین نام را به زبان برانید، او را به‌عنوان نوه دختری امام خمینی (ره) و البته فرزند حجت‌الاسلام شهاب‌الدین اشراقی و همسر محمدرضا خاتمی می‌شناسند اما چه کسی باور می‌کند نوه دختری امام (ره) و فعال سیاسی و مدافع حقوق زنان، یک پرسپولیسی دو آتشه، هوادار سرسخت علی پروین و علی دایی و پیگیر نتایج بازی‌های سرخ پوشان باشد؟ زهرا اشراقی را می‌توان یکی از فوتبالی‌ترین سیاسیون ایران دانست که البته دایره اطلاعات فوتبالی‌اش از بسیاری از عوام هم بیشتر است. می‌گوید علاقه‌اش به پرسپولیس با علی پروین گره خورده و آنقدر شیرین از فوتبال و خانواده فوتبالی‌اش حرف می‌زند که نمی‌توان از حرف‌هایش گذشت.

شما را به‌عنوان یک هوادار متعصب پرسپولیس می‌شناسیم. آیا تغییر و تحولات تیم محبوبتان را پیگیری می‌کنید؟ آیا اعضای هیات مدیره را می‌شناسید؟

- من یک مساله کلی را بگویم چون تیم مورد علاقه‌ام پرسپولیس است و از بچگی، این تیم را دوست داشتم اخبار را پیگیری می‌کنم اما خیلی فنی نه. راستش را بخواهید از اعضای هیات مدیره جدید، فقط آقای استیلی را می‌شناسم. همین!

واقعا؟ بقیه اعضا را نمی‌شناسید؟

- نه، حتی اسمشان را هم تا الان نشنیده بودم.

اما خیلی‌های‌شان افراد سیاسی هستند و فعالیت دولتی داشته‌اند...

- واقعا آنها را نمی‌شناختم. متاسفانه مشکل بزرگ فوتبال یا ورزش ایران، دولتی یا سیاسی بودن آن است. این باعث می‌شود که فوتبال رشد نکند. من این هیات مدیره را نمی‌شناسم اما حرفم این است که فوتبال و دو تیم پرسپولیس و استقلال باید سمت خصوصی‌سازی بروند. باید سایه دولت و در سطح وسیع تر، حکومت از بالای سر این دو تیم برداشته شود تا آنها بتوانند به سمت خصوصی شدن حرکت کنند. اگر تیم خصوصی شود، آن فرد یا بنگاهی که هزینه می‌کند نگران هزینه‌اش است. پس سعی می‌کند بهترین تصمیمات را بگیرد تا پولش بیهوده از بین نرود اما اگر فوتبال دولتی باشد و دولت مدیر باشگاه‌ها باشد، نگرانی قلبی برای هیچ کس وجود ندارد. نتیجه‌اش این می‌شود که از کیسه دولت به کیسه دیگرش پول ریخته می‌شود تا این دو تیم اداره شوند و مشکل مالی نداشته باشند.

اما این مشکلات را می‌توان با حضور افراد اقتصادی مرتفع کرد. همین کاری که وزارت ورزش انجامش داده...

- گفتم که فرد دولتی، دغدغه‌ای ندارد که تیم نتیجه بگیرد و یا نه. بهترین کار این است که افرادی بیایند که عاشق پرسپولیس باشند. با برد و باخت تیم، آنها ناراحت شوند و برایشان موفقیت پرسپولیس مهم باشد. بهترین کار این است که علی پروین به پرسپولیس برگردد و مدیریت را به عهده بگیرد. من طرفدار علی پروین هستم و متاسفم که فعلا در پرسپولیس نیست اما مطمئن باشید او دیر یا زود به پرسپولیس برمی گردد.

وقتی افراد جدید آمده‌اند یعنی حالا حالاها نباید انتظار داشت که پروین به پرسپولیس برگردد...

- در این مملکت چیزی دور از ذهن نیست. خیلی از اتفاقات یک‌شبه رخ می‌دهد. من نظر قلبی و دید شخصی‌ام را می‌گویم. علی پروین، علی دایی، اینها افرادی هستند که فوتبال به وسیله آنها شناخته می‌شود. پس نباید اینقدر راحت از اسم بزرگ آنها عبور کرد.

به نظر شما چرا پروین را از پرسپولیس کنار گذاشتند؟

- فکر می‌کنم به دلیل اختلافات شخصی. با پروین خصومت شخصی داشتند و به همین دلیل او را کنار گذاشتند. این تصمیمات فردی است که می‌گویم به فوتبال ضرر می‌زند.

واضح‌تر می‌گویید چه کسانی با پروین مشکل داشتند؟

- نمی‌توانم واضح بگویم. رفتن علی پروین به خاطر خصومت شخصی آقایان بود. نگرانی و ناراحتی من به این دلیل است که برای پرسپولیس، تصمیم شخصی گرفتند. اگر فوتبال به سمت خصوصی شدن برود، دیگر از این تصمیمات اتخاذ نمی‌شود. کسی نمی‌آید به خاطر مشکلات شخصی، مدیری باتجربه را از کار برکنار کند. بخش خصوصی دیگر دولت برایش مهم نیست، نظرات شخصی افراد برایش مهم نیست. پس این اتفاقات هم نمی‌افتد اما متاسفم که فعلا اینگونه نیست.

این را هم در نظر بگیرید که اگر استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی واگذار شوند از لحاظ امنیتی مشکل‌ساز می‌شوند چون طرفداران زیادی دارند. به این موضوع فکر نکرده اید؟

- نظر شخصی‌ام این است که خیلی از بخش‌ها باید خصوصی شوند. مثلا آزادراه‌ها را شرکت‌های خصوصی تجهیز کنند، یا ادارات خصوصی شوند. اگر اینطور شود افراد و بخش‌های مختلف خیلی بهتر می‌توانند کار کنند. فوتبال هم همینطور. استقلال و پرسپولیس هم همینطور. ما با گفتن مسائل امنیتی، دولت را بزرگ می‌کنیم. منظورم مستقیما به دولت یا نهاد ریاست جمهوری نیست. کلی می‌گویم.

از خصوصی‌سازی بگذریم. پرسپولیس با این هیات مدیره جدید موفق می‌شود؟

- تغییر و تحولات قبلی باعث شد تا پرسپولیس چند گام به جلو بیاید و به‌عنوان نایب قهرمانی برسد. الان هم موفقیت تیم بستگی به این دارد که باشگاه چه بودجه‌ای برای جذب بازیکنان یا کادر فنی در نظر بگیرد. اگر خرج تیم کنند و علی دایی بتواند آنچه در ذهن دارد را در زمین پیاده کند، آن‌وقت می‌توان به آینده پرسپولیس امیدوار بود. باشگاه و هیات مدیره باید به علی دایی کمک کنند تا پرسپولیس، یک فصل موفق را رقم بزند.

این را قبول دارید که اعضای هیات مدیره، نه هیات مدیره فعلی، بلکه اکثر هیات مدیره‌ها فقط برای شهرت به فوتبال می‌آیند؟ مثلا امیررضا خادم که 25 سال در سطح اول، کشتی می‌گرفت در دوران ورزشی‌اش اینقدر مصاحبه نکرده بود و اینقدر در دید نبود که در این یکی، دو ماه اخیر بود؟

- من در مورد اشخاص نمی‌توانم حرفی بزنم. فقط یک سوال از شما دارم.

بفرمایید...

- اگر به شما بگویند عضو هیات مدیره پرسپولیس شوید آیا قبول نمی‌کنید؟ وقتی در فوتبال، رابطه جای ضابطه را بگیرد نتیجه‌اش همین می‌شود. خصوصی‌سازی، دست واسطه‌ها را کوتاه می‌کند. به همین دلیل می‌گویم که پرسپولیس و استقلال باید به بخش خصوصی واگذار شوند.

حالا شما این سوال را جواب بدهید. اگر همین امروز بگویند که زهرا اشراقی عضو هیات مدیره پرسپولیس است و از شما بخواهند که در جلسات حاضر شوید و کار اجرایی کنید قبول می‌کنید؟

- به من که هیچ‌وقت نامه فدایت شوم نمی‌دهند. اگر من به پرسپولیس بروم که فاجعه است چون نه تخصصش را دارم و نه سابقه مدیریت. در حق پرسپولیس خیلی ظلم می‌شود و من نمی‌توانم تحمل کنم. ما نباید یک چنین مساله مهمی را نادیده بگیریم و خیلی راحت از کنارش عبور کنیم. خیلی وقت‌ها هویت یک کشور با فوتبال دیده می‌شود. پس اگر روابط کنار برود و ضوابط جایش را بگیرد می‌توانیم روزهای موفق تری برای پرسپولیس و کل فوتبال شاهد باشیم.

چند سوال فانتزی. انگار برای طرفداران استقلال خیلی کری می‌خوانید؟

- به شوخی است دیگر. من می‌دانم که نسل جدید بیشتر استقلالی هستند و قدیمی‌ترها پرسپولیسی. البته نه اینکه در نسل جدید، پرسپولیسی نداشته باشیم اما تعدادشان کمتر است. نه اینکه بخواهم تعصبی حرف بزنم اما یک وقت‌هایی آدم احساس می‌کند فضای جامعه خیلی سنگین است و باید رو بیاورد به فان تا نشاط به‌وجود بیاید. همه‌اش غم و غصه که نمی‌شود، به همین دلیل من این بحث‌ها یا به قول شما کری‌ها را راه می‌اندازم تا جوان‌ها و مردم کمی بانشاط شوند.

خودتان هم تا آخر در این کری‌ها شرکت می‌کنید؟

- نه. کری را راه می‌اندازم و می‌روم کنار.

در خانواده با چه کسی کری می‌خوانید؟

- بیشتر با دخترم چون او استقلالی است. البته برادرم مرتضی هم استقلالی است و برایش گاهی کری می‌خوانم. به خصوص در بازی‌های رو در رو که اسمش دربی است.

سید حسن هم که استقلالی است...

- او استقلالی است اما خدابیامرز پدرش سید احمد آقا پرسپولیسی بود. در خانواده خمینی، خاتمی و اشراقی، درصد طرفداران استقلال و پرسپولیس 50-50 است. به همین خاطر کسی احساس تنهایی نمی‌کند. البته الان تیم ملی مهم‌تر از این بحث هاست.

گفتید تیم ملی. پیش‌بینی‌تان از جام جهانی چیست؟ شما که فوتبال را تا این حد دنبال می‌کنید آیا می‌توانیم از گروه مقدماتی جام جهانی به مرحله حذفی صعود کنیم یا نه؟

- خیلی توقع نداریم که جایگاه خوبی داشته باشد. همین که تیم ملی به جام جهانی صعود کرد کار بزرگی انجام داد اما امیدوارم خیلی بد هم نتیجه نگیریم و افت فاحشی نداشته باشیم.

حرف آخر اینکه امیدوارم علی آقای پروین به پرسپولیس برگردد تا شما خوشحال شوید...

- من فوتبال را با پروین شناختم و امیدوارم که این اتفاق بیفتد.

پروین نباید جای خود را به جوان‌ترها بدهد؟

- مگر علی آقا چند سالش است که اینچنین می‌گویید.

او به دهه هفتم زندگی‌اش نزدیک است...

- واقعا؟ مگر متولد چه سالی است؟

1325...

- ماشاءا... می‌زنم به تخته. شما هم بزنید به تخته. مدیریت ورزش که پیر و جوان ندارد. تازه از نظر ما علی پروین همیشه جوان است.

     
آی اسپورت
2014-05-06 13:55:30
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر