فهرست
به بهانه  تشکیل کمیته فنی پرسپولیس و تعریف این کمیته در فیفا/ دایی اجازه تعیین استراتژی در فصل نقل و انتقالات را می دهد؟
به بهانه تشکیل کمیته فنی پرسپولیس و تعریف این کمیته در فیفا/ دایی اجازه تعیین استراتژی در فصل نقل و انتقالات را می دهد؟

به بهانه تشکیل کمیته فنی پرسپولیس و تعریف این کمیته در فیفا/ دایی اجازه تعیین استراتژی در فصل نقل و انتقالات را می دهد؟

آی اسپورت – دوشنبه شب  4 نفر از پیشکسوتان و مدیران سابق باشگاه پرسپولیس  به عضویت کمیته فنی پرسپولیس در آمدند اما هنوز مشخص نیست این کمیته چه اهداف و وظایفی دارد و چگونه قرار است با علی دایی در راستای ساختن تیمی قدرتمند از پرسپولیس تعامل کند.

اما هر چقدر که کمیته فنی در باشگاه های فوتبال ایران  هیچ گاه ثمره مناسبی نداشته و پروژه ای شکست خورده بوده اما در سطح اول فوتبال دنیا شکل گیری و فعالیتش مثل یک  برنامه روتین در دستور کار باشگاه ها قرار گرفته و  تاثیراتش در تیم های فوتبال آن باشگاه ها قابل ردگیری و ملموس است.
تعریف فیفا از کمیته فنی  کمیته ای است رابط میان کادر فنی  با تیم های مختلف  رده های سنی باشگاه که با هیات مدیره  و مدیرعامل باشگاه هم تعامل دارد.
حالا افراد حاضر در این کمیته باید دارای  چه مشخصاتی باشند؟یکی از مشخصات این افراد  حضور در رده های ملی  به عنوان بازیکن  است،دوم تجربه کار حرفه ای  و مربیگری،سوم محبوبیت و معقولیت  و سابقه فعالیت در باشگاه.
اما از بحث  شرایط و مشخصات افراد که بگذریم  باید  به وظایف کمیته فنی اشاره کنیم  که اهمیت کار آنها را نشان می دهد.طبق تعریف فیفا اهم وظایف کمیته فنی یک باشگاه عبارت است از:
1)دریافت برنامه های سرمربیان رده های مختلف باشگاه
2) تعیین استراتژی  و اهداف نقل و انتقالات و تعیین بودجه نقل و انتقالات
3)تعیین استعدادیاب جهت شناسایی و گزینش استعدادها برای تیم های تمامی رده های  باشگاه  و معرفی آنها به سرمربیان رده های مختلف
4)برگزاری نشست میان سرمربیان همه رده های باشگاه  برای اتخاذ سیستم فنی مشابه در تمام تیم های باشگاه.
5)بررسی مداوم  و آنالیز عملکرد تیم های کلیه رده های باشگاه  و ارائه راهکار  برای اتخاذ بهترین عملکرد به مربیان.
6)تهیه تقویم زمانی مشخص  برای برنامه ریزی  در همه  رده های باشگاه جهت حضور  در مسابقات  و اردوها.
7)ارائه گزارش درباره رقبای تیم.
8)برنامه ریزی برای توسعه امکانات باشگاه.
شاید چکیده ای از موارد فوق را بتوان در این  جمله نسبتا طولانی خلاصه کرد که فوتبال حرفه ای نیازمند ابزار  و تفکر حرفه ای است اما تفکر حرفه ای هم نیازمند حضوران متفکرانی حرفه ای در باشگاه هاست  که باید دید اعضای کمیته فنی پرسولیس از عهده این کار برخواهد آمد یا نه.
همچنین با اشاره به موارد فوق و شرح وظایف کمیته فنی این سوال مطرح می شود که  آیا علی دایی - که اصولا دوست دارد همه برنامه های تیمش  را خودش پیش ببرد -  به اعضای کمیته فنی اجازه دادن راهکار،اتخاذ سیستم فنی ،تعیین استراتژی در فصل نقل و انتقالات و ... را می دهد؟
     
آی اسپورت
2014-05-06 16:29:14
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر