فهرست
اگر می‌توانی من را بگیر!
اگر می‌توانی من را بگیر!

اگر می‌توانی من را بگیر!

آی اسپورت - دیدار عصر شنبه میان تیم‌های لایپزیش و فرایبورگ بیشتر از همیشه توجهات را به خود جلب کرد. دلیل این مسئله اما شروع مجدد فوتبال در پنج لیگ معتبر اروپایی پس از دو ماه تعطیلی نبود، ماجرا به شایعات انتقال «تیمو ورنر» به لیورپول برمی‌گشت. به همین دلیل نیز جدال در ورزشگاه «ردبول آرنا» فرصتی خوب برای دیگر مشتریان ورنر فراهم ساخت تا مهاجم آلمانی لایپزیش را دقیق‌‌تر از قبل زیر نظر بگیرند.

ورنر با زدن ۲۷ گل در تمام رقابت‌ها تا این مقطع از فصل، بهترین دوران حرفه‌ای خود را سپری می‌کند. استعداد پیشین تیم اشتوتگارت، حالا در ۲۴ سالگی به نظر آماده ورود به مرحله جدیدِ زندگی حرفه‌ای خود قرار دارد.

تیمو در «باد کانشتات» در اشتوتگارت چشم به جهان گشود. پدرش «گانتر شوه» در تیم‌های محلی بازی می‌کرد و از این رو فوتبال در ژن تیمو جریان داشت. شوه در زمان بازی به عنوان مهاجم راست ایفای نقش می‌کرد و به پسر جوان خود یاری رساند تا با تمرینات سخت، توان بدنی‌اش را افزایش دهد. او از ورنر می‌خواست اطراف تاکستان واقع در دامنه کوه در شرق شهر بدود و ظرفیت بدنی خود را بالا ببرد.

ورنر از تیم محلی «اشتین‌هالدنفلد» در سن شش سالگی به تیم اشتوتگارت منتقل شد و هم‌زمان با «جاشوا کیمیچ» و «سرژ گنبری» پله‌های ترقی را در آکادمی این باشگاه طی کرد. خیلی زود شم گلزنی او در تیم جوانان اشتوتگارت مورد توجه ویژه مسئولان باشگاه قرار گرفت. «فریدر شروف» رئیس سابق بخش پیشرفت جوانان اشتوتگارت در این خصوص می‌گوید: «بخش جوانان باشگاه هر هفته گزارشی داخلی از عملکرد تمام تیم‌ها ارائه می‌کرد. کنار نام تیمو همواره عدد سه، چهار یا شش دیده میشد. حتی به عنوان یک پسر بچه هم او می‌خواست بیشترین تعداد گل را به ثمر برساند.»

ظهور تیمو ناگزیر خاطرات ترکیب طلایی اشتوتگرات ملقب به «جوانان وحشی» را زنده می‌کرد؛ تیمی متشکل از بازیکنان جوان و بومی همانند «ماریو گومز»، «سامی خدیرا»، «سردار تاسکی»، «کریستین گنتنر» و «آندریاس بک». ترکیبی که توانست اشتوتگارت را به قهرمانی فصل ۲۰۰۶ بوندسلیگا برسانند.

ستاره جوان و نوظهور سرخ‌ها، نخستین بازی رسمی خود برای اشتوتگارت را در لیگ اروپا برابر «باته پلودیف» بلغارستان در آگوست 2013 انجام داد؛ جایی که با تنها 17 سال و 148 روز سن، جوان‌ترین بازیکن تاریخ باشگاه لقب گرفت. او با سرعت بالای خود توجهات را بیش از پیش به خود معطوف ساخت و در صحنه‌ای صد متر را در 11.1 ثانیه دوید. «اولیور تراست» روزنامه‌نگار مشهور آلمانی در این خصوص می‌گوید: «در آن زمان طبیعتاً سرعت و قدرت تمام‌کنندگیِ او در سطح فعلی قرار نداشت اما از همان زمان مشخص بود که از چه موهبتِ بزرگی بهره می‌برد.»

ورنر در نخستین فصل حضورش در ترکیب اشتوتگارت، در ۳۴ مسابقه پا به میدان گذاشت و در ادامه به رکوردشکنی‌هایش تداوم بخشید. از جوان‌ترین گلزن اشتوتگارت و جوان‌ترین بازیکنی که در بوندسلیگا موفق به ثبت دبل شده تا جوان‌ترین بازیکنی که به پنجاه بازی در بوندسلیگا - رکوردی که بعدها توسط کای هاوارتس شکسته شد - رسیده است.

مشکل تیمو در ورزشگاه «مرسدس بنز» اما پیچیده بود؛ گرچه او در طول سه فصل کم‌کم به مدت زمان بازی مد نظرش دست یافت اما اشتوتگارت در آن دوران شرایط بی‌ثباتی را پشت سر می‌گذاشت و به این ترتیب مهاجم جوان در همین بازه زیر نظر شش سرمربی متفاوت به میدان رفت. سرخ‌ها در دو فصل نخست حضور ورنر، در منطقه سقوط دست‌وپا می‌زدند و سرانجام در فصل ۲۰۱۵ به بوندسلیگا دو سقوط کردند.

ورنر «پسر طلایی» باشگاه به حساب می‌آمد، در این قضیه هیچ شکی وجود نداشت اما حتی او نیز در فصل آخر حضورش در باشگاه، از گزند انتقادات در امان نماند. به عنوان مثال او در ابتدای فصل با یک ضربه سر در دقایق پایانی گل تساوی تیمش برابر هوفنهایم را به ثمر رساند ولی در کمال ناباوری «الکساندر زورنیگر» مربی وقتِ اشتوتگارت پس از بازی ستاره جوان را متهم کرد که بیشتر مشغول بوسه فرستادن به سمت تماشاگران است و فراموش کرده چگونه گل پیروزی‌بخش را وارد دروازه حریف کند.

تیمو آن فصل را با زدن ۶ گل در ۳۳ مسابقه به پایان رساند تا موج انتقادات به ورنر افزایش یابد. افرادی که فراموش کرده بودند در آن تیم هیچ ثباتی وجود نداشت. تراست در اینباره می‌گوید: «زمانی که ۱۷ ساله بود برای تیم نخست به میدان رفت، آنهم در شرایطی که اشتوتگارت آن روزها در مشکل غلت میزد. او یک پدیده به حساب می‌آمد و هواداران تمام انتظارات و امید خود را روی شانه‌های او گذاشتند. بار سنگینی بود. او به ثبات نیاز داشت اما اشتوتگارت نمی‌توانست آن را تامین کند. تیمو سپس فهمید برای نجات زندگی حرفه‌ای خود باید باشگاه را ترک کند.»

لایپزیشِ تازه صعود کرده به بوندسلیگا با ده میلیون یورو ورنر را در ژوئن ۲۰۱۶ به خدمت گرفت. «رالف رنگنیک» مدیر ورزشی وقت باشگاه به ورنر قول ارائه فوتبال زیبا و هجومی را داده بود و با نمایش فوق‌العاده لایپزیش در نخستین فصل حضور در بوندسلیگا، تیمو توانست در تمام رقابت‌ها ۲۱ گل برای تیمش به ثمر برساند. همین گل‌ها نیز به لایپزیش کمک کرد تا به مقام نایب قهرمانی در لیگ برسد و برای نخستین بار سهمیه لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد.

نقش ردبول و پول‌هایش در رشد لایپزیش با مقاومت و مخالفت هواداران رقیب همراه شد. زمانی هم که ورنر در جدال برابر شالکه با تمارض یک پنالتی گرفت و آن را تبدیل به گل کرد تا تیمش ۲-۱ به برتری برسد، به دشمن نخست هواداران تیم‌های رقیب تغییر نام داد. ستاره جوان ابتدا قصد طفره رفتن از این اتفاق را داشت اما در نهایت مجبور به عذرخواهی شد. البته هواداران رقیب اصلاً قصد بخشش او را نداشتند. «آندریاس هانزینگر» خبرنگار حوزه لایپزیش در نشریه معتبر «کیکر» در این مورد می‌گوید: «عملکرد او پس از آن داستان هفته‌ها افت کرد زیرا در هر ورزشگاه به شدت هو میشد و این قضیه روی روحیه‌اش تاثیر منفی گذاشت.»

بازی در تیم ملی آلمان هم برای او آسایشی به همراه نداشت و ورنر در همان نخستین دیدار خود با لباس مانشافت برابر تیم ملی سن مارینو در ژوئن ۲۰۱۷ در شهر نورمبرگ، مورد تمسخر شدید هواداران قرار گرفت. با این حال او ارزش خود را در ادامه و در جام کنفدراسیون‌ها به اثبات رساند؛ جایی که در دیدار فینال برابر تیم ملی شیلی پاس گل قهرمانی را برای «لارس اشتیندل» فرستاد تا مانشافت با جام قهرمانی روسیه را ترک کند.

تیمو گرچه در فصل‌های دوم و سوم خود در بوندسلیگا نتوانست به ۲۰ گل در فصل برسد اما با هدایت «یولیان ناگلزمن» در فصل جاری به سطح جدیدی دست یافته است. ورنر در حال حاضر ۲۱ گل زده و ۷ گل ساخته که نشان از سطح عالی او دارد. ستاره آلمانی در این فصل در پست جدیدی ایفای نقش می‌کند؛ او پیش از این در جناح چپ خط حمله یا نوک پیکان هجومی به میدان می‌رفت اما اکنون به عنوان مهاجم پشتیبان به مستطیل سبز پا می‌گذارد. او دو پا و خونسرد است و می‌تواند با آزادی عمل فعلی، دقایق جهنم‌گونه‌ای را برای حریف رقم بزند. خودش در اینباره می‌گوید: «حالا پست متفاوتی دارم و به نوعی بازیکن شماره ده هستم. از آزادی عمل بیشتری برخوردار شده‌ام. به عنوان بازیکن باید اغلب دقایق مسابقه انتظار بکشید تا شانس به شما رو کند. باید صبور باشید. در این قضیه پیشرفت کرده‌ام.»

خارج از زمین هم ورنر پیشرفت کرده و اکنون از حواشی‌ها خود را دور نگه می‌دارد. بازیکن تحصیلکرده‌ای که خال‌کوبی ندارد و سمت هیچگونه خلافی نرفته. ستاره‌ای که حالا بیش از پیش در مرکز توجهات قرار گرفته و از بارسلونا و رئال مادرید گرفته تا لیورپول و بایرن مونیخ، خواستگار دارد.

 

 سازندگی 

۳ ۱  
آی اسپورت
2020-05-21 13:45:00
نظر دهید

۱ نظر
omid
پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، ۱۴:۲۰
alan khalkobi dashtan yani khalaf :))))
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر