فهرست
سنت‌شکنی به سبک تاتنهام
سنت‌شکنی به سبک تاتنهام

سنت‌شکنی به سبک تاتنهام

آی اسپورت - در حالی که بسیاری فکر می‌کردند تابستان ۲۰۲۰ هم همانند پنجره‌های نقل‌وانتقالاتی چند فصل اخیر برای تاتنهام سپری شود، ناگهان از سناریوی جدیدی در لندن رونمایی شد. یک روز خاطره‌انگیز و فراموش‌نشدنی برای اسپرز؛ روزی که دو ستاره به طور هم‌زمان با لباس سفید تاتنهام عکس یادگاری گرفتند و به لیست تیم در فصل جدید اضافه شدند. یکی «سرخیو رگیلون» و دیگری «گرت بیل». یکی ستاره فصل گذشته سویا که نمایش درخشانی از خود به جا گذاشته و دیگری شاهزاده ولزی که قدم زدنِ مجددش در خیابان‌های لندن یکی از خاطره‌انگیزترین و البته چالش‌برانگیزترین بازگشت‌ها تاریخِ فوتبال را رقم خواهد زد.

هر چند یک دیدار برای قضاوت یک تیم، اصلا معیار خوبی به حساب نمی‌آمد اما شکل شکست تاتنهام برابر اورتون در هفته نخست فصلِ جدید رقابت‌های لیگ برتر انگلیس نشان داد که این باشگاه آن چیزی نیست که هواداران به آن دل خوش کنند. «بن دیویس» یک مدافع بسیار مطمئن است ولی در کارهای هجومی ضعف مشهودی دارد و این امر به تعادل ترکیب ضربه سنگینی می‌زند. تاتنهام در حمله هم گزینه‌های زیادی در اختیار نداشت؛ مشکلی که فصل گذشته هم گریبان تیم را گرفت.

بنابر دلایل مذکور کاملاً مشخص است که پروژه جذب سرخیو و گرت کاملاً روی برنامه و بر اساس نیازهای کلیدی تیم انجام شده. بله؛ با توجه به اتفاقات فصل گذشته اقدام به جذب ستاره‌ای همچون بیل یک قمار بزرگ به نظر می‌رسد. بازیکنی ۳۱ ساله که دستمزد بالایی دارد! بازیکنی که با شرایط آرمانی‌اش فاصله فاحشی دارد و مدت‌های زیادی‌ست که از شرایط بازی به دور بوده. ستاره‌ای گران‌قیمت که فصل گذشته تنها در شش دیدار برای کهکشانی‌ها در لالیگا به طور کامل (نود دقیقه) توپ زد و در پنج فصل اخیر، تنها در ۴۶% دقایق بازی در میدان حضور داشته. اما با تمام این اوصاف اگر «ژوزه مورینیو» بتواند شاهزاده ولزی را به همان مهره‌ای که پیش از ترک این باشگاه در سال ۲۰۱۳ بود تبدیل کنند، به طور قطع دست به یک جادوی بزرگ زده است.

در طرف دیگر اما رگیلون بازیکنی در حال پیشرفت است؛ مدافع چپ ۲۳ ساله‌ای که فصل گذشته نامش به طور مکرر در ترکیب تیم‌های منتخب لالیگا از سوی سایت‌ها و رسانه‌های قرار گرفت. او با سویا قهرمانی در جام یوفا را جشن گرفت و با نفوذهایش در سمت چپ به حدی درخشان ظاهر شد که خیلی زود توانست نظر «لوئیس انریکه» سرمربی لاروخا را نیز برای دعوت به اردوی اسپانیا جلب کند. حضور او در تاتنهام سمت چپ اسپرز را در فاز هجومی به بهترین شکلِ ممکن فعال خواهد کرد تا تیم گزینه‌های بیشتری برای فرو ریختن دروازه رقیب در اختیار داشته باشد. رگیلون تنها در فصل گذشته با ۴۹ دریبل موفق در لالیگا، نسبت به تمام دریبل‌های «بن دیویس» در ۱۲۹ بازی برای تاتنهام در جزیره – ۴۵ دریبل – آمار قابل‌توجه‌تری از خود به ثبت رساند.

در نبود رگیلون و با حضور دیویس در میدان، اسپرز بیشتر با «سرژ اوریه» از جناح راست حمله می‌کرد. بازیکنی که فصل گذشته ۲۸۰ پاس صحیح در یک‌سوم دفاعی حریف ارسال نمود و ۵۳ مرتبه در محوطه جریمه حریف پا به توپ شد که به ترتیب چهارمین و پنجمین بازیکن برتر تاتنهام در این بخش‌ها نام گرفت. با این حال نه او و نه «دنی رز» هرگز در سمت چپ چنین عملکردی از خود به نمایش نگذاشتند. اینجاست که حضور رگیلون و تلاش تاتنهام برای جذبش بیشتر مشخص می‌شود؛ بازیکنی که می‌تواند این مشکل را در جناح چپ سفیدپوشانِ لندنی حل کند و این جناح را نیز همانند سمت راست فعال و کارآمد سازد. ستاره اسپانیایی فصل گذشته 369 پاس صحیح در یک‌سوم دفاعی و ۸۲ لمس توپ در محوطه جریمه حریف داشت.

تاتنهام در سمت راست خط دفاعی، «مت دوهرتی» را با چنین سبک و خصوصیاتی جذب کرده؛ ستاره‌ای ۲۸ ساله که ۳۲۱ پاس در یک‌سوم دفاعی و ۹۳ لمس توپ در محوطه جریمه رقیب از خود به جای گذاشته است. به این ترتیب اسپرز با در اختیار داشتنِ هم‌زمانِ دوهرتی و رگیلون در سمت راست و چپ خط دفاعی، قطعا ترکیبی متعادل و قابل اتکا خواهد داشت که در کناره‌ها بسیار خطرناک است.

آقای خاص فصل گذشته در ۶ مسابقه با سه دفاع یا سیستم پنج دفاعه تیمش را به مستطیل سبز فرستاد که تنها در یک جدال موفق به کسب پیروزی شد. حالا با داشتن رگیلون و دوهرتی که دو وینگ‌بک پر از انرژی هستند؛ سرمربی نامدار پرتغالی می‌تواند اکنون با دستِ پر به تاکتیک مورد علاقه‌اش بیاندیشد و امیدوار باشد موفقیت بیشتری نسبت به گذشته درو کند.

با حضور سه مدافع میانی و دو مهره از میان «هری وینکس»، «موسی سیسوکو» و «پیر امیل هویبرگ» در خط میانی، وظیفه بازگشت به زمین خودی به منظور انجام کارهای دفاعی، از روی دوش سه مهاجم تیم برداشته می‌شود. این امر برای گرت بیل نکته‌ای بسیار حائز اهمیت است چرا که با توجه به سن‌وسال و سابقه مصدومیتش، نمی‌توان به او برای حضور در دفاع فشار آورد. اگر چه تمام افراد حاضر در باشگاه از استعداد و مهارتِ ذاتی ستاره ولزی آگاه هستند اما لیست بلند و طولانی مصدومیت‌های مداومش در مادرید، حتی خوشبین‌ترین هوادار او را نیز نگران کرده پس نمی‌توان به مسئولان اسپرز در این خصوص خرده گرفت. البته او باید برای جبران این حسن نیت، بازیکنی در خدمت تیم باشد و احتمالا تا چند هفته تنها به عنوان بازیکن جانشین راه به ترکیب پیدا کند.

آنچه حضور بیل را بسیار جذاب می‌سازد، قرارگیری او در کنار دو ستاره بزرگ و تاثیرگذار تیم یعنی «هری کین» و «سون هیونگ مین» است؛ سه ستاره‌ای که شاید خیلی زود مثلثِ «KBM» را به یکی از ترسناک‌ترین مثلث‌های جهان تبدیل کنند و هر حریفی را همچون مثلث برمودا به درون خود کشیده و از صحنه محو کنند. به این اسامی «دله آلی» و «تانگوی اندومبله» را هم اضافه کنید تا بیشتر به ترکیب قدرتمند اسپرز در فصل جاری پی ببرید.

در این بین فراموش نکنید که «گرت بیل» حتی قابلیت این را دارد که به چشم مهره جانشین کین در نوک پیکان خط حمله به او نگاه شود. در حقیقت ستاره سابق رئال مادرید در تیم ملی کشورش بارها در نوک خط حمله به میدان رفته و نشان داده که قدرت فیزیکی‌اش برای این پست مناسب است. به این ترتیب اگر هری باز در دام مصدومیت گرفتار شود، مورنیو می‌تواند روی توانایی‌های گرت برای حضور در این پست حساب ویژه‌ای باز کند. تاتنهام فصل گذشته تیمی قابل پیش‌بینی بود و تلاش‌های مورینیو برای در هم شکستن این ماجرا راه به جایی نبرد اما اکنون با جذب بیل و رگیلون، این روند به طور قطع دستخوش تغییر و تحول اساسی خواهد شد.

 

سازندگی /ترجمه: نوید صراف 

۴    
آی اسپورت
2020-09-24 10:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر