فهرست
کدام پرسپولیس بهتر بوده؛ دهه ۶۰ یا ۹۰؟
کدام پرسپولیس بهتر بوده؛ دهه ۶۰ یا ۹۰؟

کدام پرسپولیس بهتر بوده؛ دهه ۶۰ یا ۹۰؟

آی اسپورت - ترمز پرسپولیس در حالی که ۹ هفته به پایان مسابقات لیگ کشور  باقی مانده بود و با ۱۰ امتیاز اختلاف نسبت به تیم دوم جدول سپاهان در صدر جدول رده بندی بودو خیز بزرگی برای کسب این عنوان که چهارمین قهرمانی پیاپی این تیم بود برداشته بود با نیرویی ناشناخته از بیرون کشیده شد.

بیماری کرونا فارغ از هر رنگ و تصمیم جناحی در سربزنگاه ترمز تیم خوب یحیی را که با غلبه بر تراکتور، نفت آبادان، سپاهان (کمیته انضباطی رای بر برتری این تیم داد) و پدیده چهار نعل به سوی قهرمانی می تاخت کشید تا پوکر قهرمانی قرمزها که آرزوی طرفداران این تیم بود در اردیبهشت ماه شکل نگیرد.بیماری کرونا مسابقات لیگ ایران را مانند سایر مسابقات در اقصی نقاط جهان تعطیل کرد تا رنگ و بوی مسابقات کمی عوض شود. حالا مصدومان تیم ها به بقیه مسابقات رسیده اند، آنالیزهای دقیق تری توسط مربیان بر روی تیم خود و حریفان رودرو انجام شده است و این خودش می تواند جذابیت مسابقات به مراتب بیشتر از قبل کند.

پرسپولیس که محتمل ترین گزینه قهرمانی بر روی کاغذ می باشد و این درصد  با توجه به اختلاف امتیاز ایجاد شده و مسابقات رودروی رقبا رنگ و لعاب بیشتری به خود می گیرد می تواند تاریخ را برای هواداران این تیم مانند اواخر دهه شصت دوباره تکرار کند.

در دهه ۶۰ مسابقات فوتبال به لیگ قدس که منتخبی از استان ها بودند و مسابقات باشگاه های تهران ختم می شد .مسابقات باشگاهی در تهران در آن دهه از کیفیت بسیار بالائی برخوردار بود .تیم های با ریشه ای که پابه پای بزرگان قدم بر می داشتند و گربه سیاه تیم های استقلال و پرسپولیس بودند.اکباتان  وحدت و راه آهن گربه سیاه استقلال و پرسپولیس بودند و تیم های شاهین، هما، دارائی، پاس و بانک ملی از تیم های خوب آن دوره بودند که گرفتن امتیاز از آن ها سخت تر از هر کاری برای پرسپولیس و استقلال بود. درآن دهه در سال ۱۳۶۴ استقلال قهرمان تهران شد، قرمزها که به دلیل استفاده از رضا عابدیان سرباز در ترکیب خود سه بازی را سه بر صفر باخته بودند به مرحله نیمه نهائی نرسیدند تا استقلال در نهایت با غلبه بر شاهین درضربات پنالتی که همراه با درخشش ناصر حجازی بود قهرمان تهران شود. اما استارت تاریخ سازی قرمزها از سال ۱۳۶۵ داشته شد. آن ها از آن سال تا سال ۱۳۶۹ پنج دوره پیاپی قهرمان تهران شدند و یکی از ماندگارترین دهه های پرسپولیس در تاریخ ثبت کردند.

سال ۱۳۶۵؛ رویایی با ناصر محمدخانی 

پرسپولیس در آن سال بدون شکست در دور مقدماتی و با ۶ برد و دو تساوی به نیمه نهائی رسید و با شاهکار ناصر محمدخانی در نیمه نهائی و فینال ابتدا سه بر صفر استقلال را در نیمه نهائی شکست داد و در فینال هم با کاشته ناصر محمدخانی شاهین خوب آن دوره ها را شکست داد و قهرمان شد. فرشاد پیوس در آن دوره با ۷ گل آقای گل مسابقات شد و ناصر محمدخانی هم با شش گل در رده دوم قرار گرفت.

سال ۱۳۶۶؛ بیشترین برد با بیشترین گل زده

مسابقات باشگاه های تهران از آن دوره در یک جدول و با حضور ۱۸ تیم برگزار شد که در پایان پرسپولیس با ۱۳ برد و دو تساوی و دو شکست و کسب ۲۸ امتیاز (برای برد در آن زمان 2امتیاز لحاظ می شد) قهرمان شد و فرشاد پیوس با به ثمر رساندن ۱۳ گل آقای گل مسابقات شد.

سال ۱۳۶۷؛ هت تریک قهرمانی و آقای گلی

مسابقات در آن سال با حضور ۱۶ تیم برگزار شد و پرسپولیس باز هم در آن سال از مقام قهرمانی خود با کسب ۱۱ برد  و ۴ تساوی و  ۲۶ امتیاز دفاع کرد .فرشاد پیوس باز هم با زدن ۱۳ گل آقای گل مسابقات شد.

سال ۱۳۶۸؛ پوکر قهرمانی بدون فرشاد آقای گل

آن ها در آن سال در حالی که فرشاد را به دلیل انتقال به قطر در اختیار نداشتند باز هم قهرمان شدند و این بار با کسب ۱۲برد، دو تساوی و یک شکست و بیشترین گل زده با 28گل و کمترین گل خورده با ۶ گل تمامی رکورده ها را هم به نام خود کردند و پوکر قهرمانی را خلق کردند.

سال ۱۳۶۹؛ بازگشت فرشاد و پنجمین قهرمانی با تفاضل

استقلال که با داشتن مرفاوی و سرخاب قهرمان اولین دوره مسابقات لیگ باشگاه های کشور موسوم به لیگ قدس شده بود درآن دوره  که با حضور ۱۸ تیم برگزار شد با ۱۳ برد و ۴ تساوی و کسب ۳۰ امتیاز و آرواژگل ۲۴نمایش خیره کننده ای خلق کرده بود ولی قرمزها در رقابتی نفس گیر و در حالی که مانند استقلال ۱۳ پیروزی و ۴ تساوی کسب کرده بودند با آرواژ گل ۲۶ دوباره قهرمان شدند. فرشاد که از قطر دوباره به پرسپولیس برگشته بود با ۱۶ گل آقای گلی را نیز برای قرمزها به ارمغان آورد تا نیمه دوم دهه ۶۰ برای قرمزها فراموش نشدنی شود.

دهه ۹۰ و حمله به پوکر قهرمانی

سه دهه از آن روز ها می گذرد و حالا نسل جدیدی از بازیکنان این تیم سه دوره پیاپی قهرمان لیگ برتر ایران شدند و در ماراتن این دوره هم در دورهای پایانی از رقبای خود فاصله زیادی گرفتند. اگر آن سال ها پرسپولیس در دفاع محمدپنجعلی و مرتضی فنونی زاده را داشت در این سال ها سید جلال حسینی و شجاع خلیل زاده این نقش را به عهده دارند.جای فرشاد پیوس و مرتضی کرمانی مقدم با مهدی طارمی و علی علیپور عوض شده است. بیرانوند به تنهائی وظیفه بهروزسلطانی و و حید قلیچ به عهده دارد. وحید امیری جانشین به حق حمید درخشان است. کامیابی نیا و احمد نور همان وظایف ضیا عربشاهی و حسین عبدی به عهده دارند. اینان و سایر بازیکنان  جانشین به حق نسل سه دهه قبل هستند. سال های بعد و نسل جوان این روزها از این بازیکنان و این پرسپولیس حرف های زیادی برای گفتن خواهند داشت.

ورزش ۳

۸ ۱  
آی اسپورت
2020-05-27 20:35:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
افشین
چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹، ۲۱:۳۰
تیم حکومت قهرمانیشم نچسبه با شارلاتان بازی تو زمین رشوه به داوری و پنالتیهای الکی تهدیدهای بیرون زمین بیشتر از همه شبیه تیم‌های عربی.
۶
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر