فهرست
گپ بلگه و هانتر/ چرا بارسا تمدید با مسی را اینقدر طول داده؟
گپ بلگه و هانتر/ چرا بارسا تمدید با مسی را اینقدر طول داده؟

گپ بلگه و هانتر/ چرا بارسا تمدید با مسی را اینقدر طول داده؟

آی اسپورت – در این قسمت از برنامه مجله لالیگا، گیوم بلگه و گراهام هانتر در مورد پیچیده شدن تمدید قرارداد مسی با بارسلونا حرف می زنند. چرا این پروسه طول کشیده؟ چه موانعی سر راه تمدید قرارداد وجود دارند؟

بلگه/ مسی جلوی ایبار فوق العاده بازی می کنه، اما بارسلونا داره بیشتر در مورد تمدید قراردادش فکر می کنه؟ این اتفاقیه که داره میفته؟ یه ذره همه چی گیج کننده شده. پس باید با دوستمون گراهام هانتر تماس بگیریم. گراهام، مسلمه که ما شنیدیم بارسلونا می خواد با مسی تمدید کنه، و اونا تا پایان ماه بهش پیشنهاد یه قرارداد جدید رو می دن، اما می دونی چیه؟ مسی چیزی در مورد قرارداد نمیدونه، و اونا این مساله رو به خبرنگاران فقط اعلام کردن. قضیه چیه؟

هانتر/ چیزی که الان گفتی چقدر شرم آوره. باشگاهی که در طول تاریخش بارها رابطش رو با ستاره ها خراب کرده، اونا با رونالدوی اصلی بهم زدن، با روماریو بهم زدن، با فیگو، با لادروپ، این لیست همینطوری ادامه پیدا می کنه و به رونالدینیو میرسه، هر چند تو اون قضیه خودشم مقصر بود. اما اون فهمیدن چجوری با مسی رفتار کنن، چجوری با افراد نزدیکش رفتار کنن، چجوری باعث بشن حس کنه ارزشمنده. چجوری مطمئن بشن از نظر من بهترین بازیکن تاریخ، هر سال از تمام وجودش برای تیم بذاره. پس این که بیان تمدید قرارداد رو اینقدر عقب بندازن ... می دونی گیوم این فصل وقتی جلوی سویا مسی رکورد شکنی کرد، زوبی زارتا و بقیه هو شدن چون این شک وجود داشت که شاید مدیرای بارسا دنبال یه بازار برای فروش مسی هستن. این شک هیچ وقت از بین نرفت. پس این که بیان تازه بعد از فینال کوپای امسال که آرژانتین یه فینال دیگه رو باخت به مسی بگن ما الان دوست داریم صحبت در مورد قرارداد جدید رو شروع کنیم، عجیب نبود که کمپ مسی ردش کردن. این واقعا شگفت انگیزه تمدید قراردادش رو اینقدر عقب انداختن ...

بلگه/ قبل از این که وارد جزییات خود قرارداد احتمالی بشیم، بیاید یه نگاه کلی به وضعیت داشته باشیم. لاپورتا تقریبا هر سال می خواست قرارداد مسی رو تمدید کنه، او خوشحال بود و مسی رو آینده باشگاه می دونست. اما این رو با ساندرو روسل و بارتمئو ندیدیم. راسل اومد گفت اسکولاری و نیمار هم به اندازه مسی مهم هستن. به نظرت این شک هنوز در دوره بارتمئو وجود داره؟

هانتر/  فکر می کنم آره، و با دلایل متفاوتی نسبت به گذشته. قبلا با این ایده بازی کردن که آیا می تونیم مسی رو بفروشیم و تیم رو حول محور نیمار بسازیم؟ حتی تا اونجا جلو رفتن که از بعضی از اعضای باشگاه تو یکی از سوالای آخر نظر خواهی پرسیدن اگه ما مسی رو بفروشیم، شما ... این واقعا مسخره اس. اما الان باید اینو در نظر بگیری که اونا 350 میلیون یورو بدهی دارن. می خوان حدود 400 میلیون یورو برای بازسازی ورزشگاه هزینه کنن. قرارداد نیمار، بوسکتس، سوارز و خیلی های دیگه رو تمدید کردن. چطوری قرارداد مسی و اینیستا رو گذاشتن آخر سر؟ من نمی دونم. اما بدون هیچ شکی الان وضعیت مالی متفاوتی در نیوکمپ برقرار هست. تو این حالت مطمئنم من و تو میگیم: خب پس مسیو از دست نده! تو باید یه ورزشگاه رو هر بازی پر کنی. مطمئن شو مسی از همیشه خوشحال تره و می مونه. من می ترسم اونا از نظر استراتژیک الان اینطوری فکر نمی کنن گیوم.

بلگه/ ترسناکه که مسی سال دیگه می تونه در وضعیت فعلی به هر باشگاهی که می خواد به عنوان یه بازیکن آزاد بره. اما خب استراتژی بارسلونا این بود که با قضیه کول برخورد کنه. اونا می خواستن آرامش رو تا پایان پروسه تمدید حفظ کنن اما از یه طرف مثلا لوییز سوارز رو داشتیم که اومد گفت: این مسیه. برید قراردادش رو تمدید کنید. بارسلونا می خواست تو میز مذاکره یه موقعیت محکم داشته باشه. اما اونا شکست خوردن و چیزی که الان داریم اینه که اونا تو مذاکره کاملا یه موضع ضعیف خواهند داشت.

هانتر/ کاملا باهات موافقم. بزار بگیم بدترین سناریو اینه که مسی باشگاه رو ترک کنه. حالا یه قدم بیایم عقب و بگیم رئال با فلورنتینو پرز همیشه سعی کرده دنبال راه های احتمالی واسه آوردن مسی به رئال باشه. من فکر می کنم این اتفاق هیچ وقت نمیفته. اما بیا در نظر بگیریم پرز بیاد به پدر مسی بگه قرارداد پسرت داره تموم میشه، ما حاضریم دو برابر، سه برابر بارسلونا بهش دستمزد بدیم. حداقل اتفاقی که میفته اینه که این انفاق به موضع بارسلونا در مذاکرات ضربه بدی میزنه و اونو ضعیف می کنه. تو میگی اونا موقعیت خودشون رو ضعیف کردن و من کاملا باهات موافقم. اونا مث بامبی دارن مذاکره می کنن! و در هفته های اخیر هم بارسلونا رو مسی و پیکه به جلو بردن. و این عجیب و غیر قابل درکه که اونا در رفتارا و حرفاشون نشون نمیدن که برای بهترین بازیکنی که در کل تاریخشون داشتن، تا اون حد ارزش قائلن.

بلگه/ مسی هیچ وقت تا این اندازه به ترک بارسلونا نزدیک نبوده. منظورم اینه که مسی در واقع هیچ وقت حتی به ترک بارسلونا فکر هم نکرده. اما بارسلونا مجبورش کرده گزینه هاش رو بررسی کنه. همونطور که گفتی رئال مادرید سعی می کنه جلو بیاد، هر چند می دونیم این مسی اونجا نمیره. سیتی سعی می کنه وضعیت مسی رو بررسی کنه. اما فقط در یه صورت مسی بارسلونا رو ترک خواهدکرد. اگه اونا مسی رو ناراحت نکنن، همه چی خوب باقی خواهد موند. پس فکر می کنی این پروسه باز هم طول خواهد کشید؟

هانتر/ اولین چیزی که می خوام بگم گیوم اینه که فکر نمی کنم این مساله روی بازیش تاثیری بذاره. او رقابتی ترین حیوونیه که میشناسیم. او بازی می کنه تا ببره، نه برای این که پول دربیاره. برای همین انتظار دارم تا پایان فصل همون مسی همیشگی رو ببینم. آیا تضمینی هست که مسی تو بارسلونا بمونه؟ می تونم مثل خودت بگم هیچ وقت تا این اندازه به در خروجی نزدیک نشده. قدرت الان دسته مسیه. فکر می کنم در نهایت بارسلونا شرمنده میشه، پول بیشتری نسبت به اون چیزی که اول می خواستن بهش بدن پرداخت می کنن، و یه کم نامتعادل میشن. ولی خب می دونن مسی اینجا دوستان زیادی داره و تا زمانی که تیم رقابتی باقی میمونه مسی هم می خواد بمونه. یه جورایی آینده انریکه هم وارد این معادله میشه. اما در کل 70 – 30 فکر می کنم بمونه.

بلگه/ فقط این نیست، مسئول مذاکرات از طرف بارسلونا هم گفته نگران نباشید، من مسئول هستم و هر اتفاق بدی بیفته ... فکر می کنم این یعنی نمی خوان بارتمئو متوجه هیچ تقصیری باشه. اما خب در کل باهات موافقم که این یه کم طول خواهد کشید اما در نهایت مسی قراردادش رو تمدید می کنه. بزار با یه سوال آخر تموم کنم که هر موقع خودش بهش فکر می کنم، حس های متناقضی نسبت بهش دارم. من جلوی ایبار دیدمش. مسی فوق العاده بود. کاری که واسه بقیه بازیکنا می کنه... تمام بازیکنای تیم می دونن فقط کافیه یه ذره از مدافع حریف جلو بیفتن و مسی اونارو پیدا می کنه. همچنین گل می زنه. و یه جورایی همه کار می کنه. روزی که مسی از فوتبال میره، آیا روزی هست که ما می فهمیم چی داریم؟ آیا دنیا می فهمه مسی چی بود؟

هانتر/ فکر می کنم بستگی به موقعیتت داره. مثلا کسایی که هوادار رونالدو و رئال هستن، همیشه حاضرن بحث کنن. چون یه جورایی گفتنِ این که مسی بهترین بازیکن تاریخ بوده، عنوانی که حقشه، به صورت خودکار موقعیت رونالدو رو میاره پایین. پس باهات موافقم. تمام بازیکنان بارسلونا که ما باهاشون حرف زدیم بدون استثنا گفتن مسی بهترین بازیکن تاریخه. ولی فکر نمی کنم هنوز در کل دنیا این تاج روی سرش رفته باشه. چیزی که می خوام اضافه کنم خطاب به اونایی هست که میگن پله سه بار جام جهانی برد و یا مارادونا آرژانتین رو قهرمان جهان کرد، آیا باید اینم لحاظ کرد؟ کاری که مسی کرد، این که یه تیم ملی خیلی ضعیف رو به سه فینال پیاپی رسوند، بزرگیش رو نشون میده. پس از نظر من اونایی که قدر مسی رو الان به طور کامل نمی دونن و ارزشش رو درک نمی کنن، در واقع خوب نگاش نمی کنن ...

بلگه/ باهات کاملا موافقم گراهام. خیلی ازت ممنونم و هفته بعد دوباره میبینمت. شما هم چیزیو از دست ندید، هر هفته مسیو تماشا کنید چون ما هم اینجا تمام بازیاش رو در اسکای پوشش می دیم. تا هفته بعد.

۱۱    
آی اسپورت
2017-01-26 19:18:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر