فهرست
تجربه بازیگری علیرضا حیدری؛ بله ریسک کردم!
تجربه بازیگری علیرضا حیدری؛ بله ریسک کردم!

تجربه بازیگری علیرضا حیدری؛ بله ریسک کردم!

آی اسپورت- علیرضا حیدری، دارنده 6مدال جهان و المپیك در كشتی آزاد را دیگر باید جزو ورزشكارانی دانست كه به جرگه بازیگری پیوسته‌‌اند. او به تازگی در فیلم سینمایی«من یك ایرانی‌ام» ‌ ایفای نقش كرده است و در گفت‌گو با همشهری‌ورزشی در خصوص شرایطش برای قبول این نقش و آینده زندگی هنری‌اش صحبت كرده.
   
چه اتفاقی افتاد كه علیرضا حیدری وارد عرصه بازیگری شد؟

واقعیت خیلی اتفاقی شد. من اصلا قصد ورود به بازیگری را نداشتم ولی همه‌چیز دست‌به‌دست هم داد كه این اتفاق برایم بیفتد. آقای نجفی تهیه‌كننده فیلم حدود 3سال پیش به من این پیشنهاد را داد كه در فیلم «من یك ایرانی‌ام» بازی كنم. آن زمان ایشان گفت اگر تو این نقش را بازی كنی فیلم را می‌سازم وگرنه از ساختن آن
منصرف می‌شوم.
   
یعنی 3سال پیش به شما پیشنهاد بازیگری دادند؟
آن زمان این را گفتند، من هم فكر كردم شوخی است و دیگر خبری نشد تا چندماه پیش كه به دفتر من آمدند و دوباره این صحبت‌ها را مطرح كردند، من هم فكر كردم مثل همان 3سال پیش است و دوباره یك پیشنهادی می‌دهند و می‌روند تا 3سال دیگر ولی این‌بار این‌طور نشد. (باخنده) بلیت هواپیما گرفتند و به اوكراین رفتیم و تا وقتی كه دوربین را گذاشتند مقابلم من هنوز فكر می‌كردم قضیه جدی نیست؛ تقریبا مقابل عمل انجام شده قرار گرفتم.
   
می‌گویند قصه فیلم خیلی شبیه به زندگی خودتان است.
به نوعی می‌توان گفت شبیه به زندگی تمام ورزشكاران حرفه‌ای است. در ایران كه حداقل این‌طور است. بعد از اینكه دوران قهرمانی‌ات تمام می‌شود برخورد‌های خوبی با شما نمی‌شود یا به عبارتی شما را از ورزش بیرون می‌كنند.
   
برای این فیلم دوباره تمرینات سنگینی را انجام دادید؟
بله؛ نقشی كه بازی می‌كردم ایجاب می‌كرد كارهایی انجام دهم كه نیاز به آمادگی جسمانی بالایی داشت. برای همین دوباره تمرینات دوران قدیم را شروع كردم، البته نه به آن شدت قدیم ولی تمرینات سنگینی را انجام دادم.
   
درست است كه به نوعی نقش خودتان را بازی می‌كردید ولی جلوی دوربین رفتن سخت نبود؟
مثل كشتی گرفتن در تمرین و مسابقه می‌ماند و كاملا متفاوت است. حالا به واسطه قهرمانی‌های كه در كشتی داشتیم در برنامه تلویزیونی حضور داشتم ولی جلوی دوربین تلویزیون رفتن با سینما كاملا متفاوت است.
   
خیلی از ورزشكاران بودند كه به حرفه بازیگری روی آوردند ولی موفق نبودند. از این مساله نترسیدید كه مردم قبولتان نكنند؟
از این قبیل تصمیمات عجیب وغریب در زندگی‌ام قبلا هم گرفته بودم ولی به نظر این كار جسورانه‌ترین كاری بود كه كردم. البته این را هم بگویم در قراردادم یك بند وجود داشت كه اگر من از بازی‌ها راضی نبودم كل هزینه فیلم را پرداخت كنم و نگذارم فیلم منتشر شود.
   
اگر قرار بود هزینه فیلم را بدهید كه پخش نشود، چقدر می‌شد؟
حدود 3 یا 4میلیاردتومان برای فیلم هزینه شد. به هرحال علیرضا حیدری یك سابقه‌ای  دارد كه دوست نداشتم پیش مردم خراب شود. كار بازیگری برایم ریسك بزرگی بود و امكان داشت یك‌شبه تمام چیزهایی را كه ساخته‌ام خراب كنم. حالا پول را نداشته باشیم كار می‌كنیم و باز درمی‌آوریم ولی اینكه اعتبارم پیش مردم خراب شود قابل جبران نیست.
   
اگر مجددا پیشنهاد بازی در یك فیلم را داشته باشید قبول می‌كنید؟
همین یكی را هم نمی‌خواستم بازی كنم ولی اتفاق افتاد. برای همین نمی‌خواهم بگویم نه قبول نمی‌كنم كه فردا زیر حرفم زده باشم ولی خیلی بستگی به بازخوردهایی دارد كه از فیلم می‌گیرم.
   
در اكران خصوصی كه داشتید بازخوردها چطور بود؟
نظرها متفاوت بود ولی ورزشكارانی كه برای دیدن این فیلم آمده بودند خیلی خوششان آمده بود. به‌نظرم یك جورهایی داشتند زندگی خودشان را می‌دیدند. سیاوش قصه یك قهرمان است كه بازنشسته شده و دوست ندارد دستش را جلوی كسی دراز كند؛ از این لحاظ‌ها فیلم خوبی است. در این سال‌ها هرچه در سینمای ایران ساخته شده داستان عشق و عاشقی بوده و همان اول فیلم انتهای داستان مشخص است  ولی این فیلم متفاوت است و شبیه این قصه را حداقل در سینمای ایران نداشته‌ایم.
   
به‌نظرتان فیلم‌تان خوب می‌فروشد؟
فیلم دست من باشد خوب می‌فروشد. حالا شاید دست فرد دیگری هم باشد بهتر از من كار كند ولی باید سلیقه مشتری را بدانید و آن‌طور كه دوست دارند فیلم را عرضه كنید. من این مسائل را بلد هستم واگر فیلم دست من باشد جزو فیلم‌های پرفروش سینمای ایران خواهد شد.
   
بازی كدام یك‌ از بازیگران را بیشتر می‌پسندید؟
خیلی بازیگران خوبی داریم به نظرم شهاب حسینی، حامد بهداد و آقای پرستویی فوق‌العاده هستند.

محسن محمودصفری، همشهری ورزشی

۲    
آی اسپورت
2017-11-11 17:02:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر