فهرست
دو راهی کونته با کاستا: فروختن یا نفروختن؟
دو راهی کونته با کاستا: فروختن یا نفروختن؟

دو راهی کونته با کاستا: فروختن یا نفروختن؟

آی‌اسپورت – چلسی و دیگو کاستا هفته‌ای پر تلاطم را پشت سر می‌گذارند. بعد از اینکه کاستا، به دلیل گزارش شده‌یِ درگیری با کادر پزشکیِ تیم، از فهرست چلسی برای بازی مقابل لستر سیتی کنار گذاشته شد، خبر دیگری مبنی بر پیشنهادی از سوپر لیگ چین برای او منتشر شد.

واکنش اولیه به این خبر حاکی از اطمینان چلسی برای حفظ مهاجم اسپانیایی‌اش بود، شرایطی که دیروز تغییر کرد و روزنامه‌یِ تلگراف مدعی شد باشگاه در تابستان کاستا را می‌فروشد. در حالی که شایعات درباره‌یِ آینده‌یِ کاستا همچنان ادامه دارند، ESPN از دو بلاگ‌نویسِ خودش، فیل لیتل و مارک وُرال، که اخبار چلسی را پوشش می‌دهند می‌پرسد آیا آبی‌های لندن از فروش مهاجمِ اولشان در ژانویه سود خواهند کرد یا نه.

 تا تابستان صبر کنید

فیل لیتل

شکی نیست که درگیریِ کاستا و باشگاه در زمانِ بدی رخ داده، یعنی درست بعد از شکست 0-2 مقابل تاتنهام که نوارِ 13 پیروزیِ پیاپی چلسی را پاره کرد، زمانی که اتفاقا تیم و بازیکنان نیاز داشتند دوباره اتحاد خودشان را باز یابند. با این حال ما داریم درباره‌یِ آقای گل مشترک لیگ برتر تا این مقطع از فصل حرف می‌زنیم، بازیکنی که از همین حالا یکی از کاندیداهایِ اصلی دریافت جایزه‌یِ بهترین بازیکن سال است. برای همین درباره‌یِ فروش و رد کردنِ کاستا نمی‌توان بدونِ تفکر و بررسی کامل تصمیم نهایی گرفت.

درسته که چلسی این فصل درهر دو بازی‌ای که کاستا را نداشته با نتیجه‌یِ 0-3 به پیروزی رسیده و نشان داده قادر به پر کردن جای خالی او هست، اما صرفا نتیجه‌گیری از این دو بازی می‌تواند گمراه کننده باشد. دو پیروزیِ چلسی بدونِ کاستا مقابل بورنموس و لستر به دست آمده، بورنموسی که مشکلات دفاعی بسیار زیادی دارد و لستری که حتی مدافعِ عنوانِ قهرمانی‌ای بدتر از چلسیِ فصل پیش بوده.

کاستا در جدال‌هایِ نزدیک‌تر ارزشِ حیاتی خودش را برای چلسی به اثبات رسانده است، به خصوص پیروزیِ 1-3 در زمین منچستر سیتی در نوامبر. در ضمن او این فصل در پنج بازی گل پیروزیِ تیمش را زده است. بله، مثلثِ پدرو رودریگز، ادن آزاد و ویلیان تواناییِ بالایی دارند، اما چه لزومی دارد آنتونیو کونته دست به چنین ریسک بزرگی بزند؟ به خصوص اینکه مشخصا اعتقاد زیادی به میشی باتشواییِ 33 میلیون پوندی که این فصل به استمفورد بریج آمده ندارد، بازیکنی که غیر از کاستا تنها مهاجم تیمِ اول است.

به علاوه باید به خاطر داشته باشید که این اولین باری نیست که کاستا این فصل ابراز ناراحتی و نارضایتی از شرایطش در تیم کرده. او در جریانِ پیروزیِ 0-3 مقابل لستر در بازیِ رفت درخواست تعویض شدن کرد، اما مشکلات او با کونته تاثیری روی فرمش نگذاشت که نشان از حرفه‌ای بودنش دارد.

برخورد درست با این شرایط این است که چلسی به کاستا قول بدهد در تابستان بهش اجازه‌یِ ترک باشگاه را بدهد، با ذکر این نکته که اگر او در ادامه‌یِ فصل به قهرمان شدنِ تیمش کمک کند قیمتش در بازار نقل و انتقالات بالاتر هم خواهد رفت.

 

 

 آماده‌ی فروش باشید

مارک وُرال

درسته که کاستا از جولای 2014 تا امروز 51 گل در 99 بازی برای چلسی زده، ولی دوران او در باشگاه هیچوقت خالی از جنجال نبوده و همانطور که فیل بهش اشاره کرد زمانبندیِ این جنجال آخرش هم واقعا فاجعه بود. در واقع از این شرایط می‌توان نتیجه‌ای منطقی گرفت و آن بی‌احترامیِ کاستا به باشگاه است.

مشخص است که کاستا با درگیری با کادر پزشکیِ ایتالیاییِ تیم قصد داشته اختیار و تسلط کونته را در تیم زیر سوال ببرد و به چالش بکشد. خودِ کونته البته تلاش کرد این اتفاق را خاموش جلوه دهد و دلیلِ غیبت کاستا را فقط درد کمرش وانمود کند. اما مسئله فرای آمادگیِ فیزیکی کاستا است. مسئله‌یِ اصلی اینجاست که گویا کاستا با پیشنهاد سنگین سوپر لیگ چین هوایی شده، پشنهادی که شامل فقط 5 میلیون پوند به عنوان مبلغ اولیه‌یِ قرارداد و دستمزدِ 30 میلیون پوندی در سال برای خودِ او و مبلغ 80 میلیون پوند برای چلسی است.

کاستا می‌داند این اعداد و ارقام خیالی نیستند، چون همبازیِ سابقش در چلسی که همین ژانویه با 60 میلیون پوند راهی شانگهای شد حتما شرایط لیگ چین را برایش توضیح داده.

اگر داستان لیگ چین نبود این مشکل می‌توانست خیلی راحت حل شود و کاستا با عذرخواهی‌ای آشنا از سوی فوتبالیست‌ها از اتفاقی که افتاده ابراز پشیمانی کند و اعلام کند کاملا به باشگاه و تیم وفادار است. اما با توجه به حضور ایجنت قدرتمندی مثل ژرژ مندس پشت پرده بعید است دیگر چنین اتفاقی بیفتد.

«اصلا برو چین!» اگر این جمله‌ای که گزارش شده کونته هفته‌یِ پیش به کاستا گفته حقیقت داشته باشد نشان می‌دهد صبر و تحمل او از دست مهاجمش به سر آمده و به این نتیجه رسیده که داشتنِ بازیکنی بدون تمرکز، هر چقدر هم که مهم در زمین، هارمونی تیم و رختکن را به هم می‌زند و به شانس چلسی برای قهرمانیِ لیگ برتر ضربه می‌زند. این شرایط بدون شک فشار زیادی روی کونته وارد کرده، اما او به خوبی از پس این فشار در بازی مقابل لستر برآمد. پس با یا بدونِ کاستا هیچ دلیلی وجود ندارد که کونته نتواند به همین روند تا پایان فصل ادامه دهد و تیمش را در تعادل حفظ کند.

اگر کاستا تا پایان همین ماه چلسی را ترک کند آیا آزارد و پدرو و ویلیان می‌توانند هفته به هفته پشت سر هم نمایشی به کیفیت نمایش‌شان مقابل لستر داشته باشند، با این پیش فرض که باتشوایی همچنان جایِ ثابتی در برنامه‌هایِ کونته نداشته باشد و مهاجمی جانشین هم خریده نشود؟ این سوالیست که کونته در حال بررسی جوابش است، کاری که البته به تنهایی هم انجام نمی‌دهد. رومن آبراموویچ، مالک چلسی هم قطعا نظر خودش را در این باره ابراز خواهد کرد، اما با توجه به تاثیر مثبتی که کونته از زمان ورودش به انگلیس بر استمفورد بریج داشته، بعید است آّبراموویچ از تصمیمش حمایت نکند.

دریافت 80 میلیون پوند برای کاستا، به علاوه‌یِ 60 میلیون برای اسکار، مبلغی است وسوسه‌انگیز برای هر مالکی و سرمایه‌ای چشمگیر برای تقویت تیم از منظر هر مربی‌ای. از این جهت در دو هفته‌یِ آینده تصمیم نهایی آّبراموویچ و کونته می‌تواند مبنی فروش مهاجمِ جنجالی‌شان باشد.

۲ ۱  
آی اسپورت
2017-01-17 12:55:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
مسعود
سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵، ۲۳:۵۲
بعیده که با این سطح بازیش دوست داشته باشه به خاطر پول برگرده چین بیشتر دوست داره برگرده اتلتیکو هر چند با حقوق کمتر از چلسی اما مسولین چلسی برای اینکه این گراز وحشی رو ادم کنن باید بفروشنش به چین تا از همه چی دور باشه از هر عنوان و هر چیز دیگه ای که امگان داره در چلسی بهش برسه چون تنها تیمی که شاید بتونه چلسی رو به زیر بکشه منچستر هست که اونم فاصله زیادی با چلسی داره ارسنال لیورپولم مال این حرفا نیستن و سیتی که فقط تیم های ضعیف رو میتونه ببره تاتنهام هم متزلزل هست
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر