فهرست
مرد سال آسیا؛ شانس بیرانوند چقدر است؟
مرد سال آسیا؛ شانس بیرانوند چقدر است؟

مرد سال آسیا؛ شانس بیرانوند چقدر است؟

آی اسپورت - در حالی که کانال‌ها و سایت‌های مختلفی این خبر را منتشر کرده‌اند که علیرضا بیرانوند دروازه‌بان تیم ملی ایران در رقابت‌های جام جهانی و پرسپولیس یکی از نامزدهای دریافت جایزه بهترین بازیکن سال آسیا است اما این خبر کماکان هیچ منبع و شکل رسمی پیدا نکرده است.

در حالی که به زمان مراسم انتخاب بهترین‌های فوتبال آسیا نزدیک می‌شویم خبر حضور علیرضا بیرانوند در بین نامزدهای دریافت این جایزه با واکنش‌های متفاوتی همراه بود و از آنجایی که هیچ منبع رسمی آن را تایید نکرد خیلی‌ها آن را شایعه و برخی دیگر آن را درست ارزیابی کردند و گمانه‌زنی‌ها در این رابطه آغاز شد. انتخاب بهترین‌های سال آسیا و به خصوص در قسمت بهترین بازیکن از سال 1994 توسط بخش تکنیکال کنفدراسیون فوتبال آسیا انتخاب و معیارهایی چون تعداد انتخاب به عنوان «بازیکن برتر مسابقه» و امتیازی که در هر بازی به دست آورده ان در تعیین بهترین بازیکن سال تاثیرگذار است.

این جایزه از سال 1984 به طور رسمی به بهترین بازیکن سال قاره آسیا اهدا می‌شود. در خلال سال‌های 1988 تا 1993 فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار بهترین‌ها را انتخاب می‌کرد اما بعد از آن این به بخش تکنیکال ای‌اف‌سی واگذار شد. تا به حال چهار بازیکن ایرانی به نام‌های خداداد عزیزی، علی دایی، مهدی مهدوی‌کیا و علی کریمی تا امروز موفق به کسب جایزه بهترین بازیکن سال آسیا شده‌اند و امیدواریم امسال یکی دیگر به این تعداد اضافه شود. برای اینکه بفهمیم آیا بیرانوند شانس حضور در بین نامزدهای بهترین بازیکن سال آسیا را دارد نگاهی می‌کنیم به انتخاب‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا در اولین انتخاباتی که بعد از جام جهانی برگزار می‌شود.

1994- سعید العویران-عربستان

این مهاجم سرشناس تیم ملی عربستان در جام جهانی 1994 یکی از جذاب‌ترین لحظات تاریخ جام جهانی را رقم زد. او در بازی مرحله گروهی برابر تیم ملی بلژیک یکی از زیباترین گل‌های جام جهانی را به ثمر رساند.

1998- هیدتوشی ناکاتا(فن زی هی چین-جاسم الهویدی کویت)

درسال 1998 و بعد از جام جهانی فرانسه هیدتوشی ناکاتا به عنوان بهترین بازیکن انتخاب شد. او پدیده فوتبال ژاپن در آن دوران بود و در سال 1998 بعد از بازی‌های خوبش در جام جهانی به تیم پروجیا ایتالیا پیوست. فن زی هی از چین و جاسم الهویدی از کویت در رده‌های بعدی قرار گرفتند. در این سال البته مهدی مهدوی‌کیا و خداداد عزیزی از ایران در جام جهانی 98 عملکرد خیلی خوبی داشتند اما سال 1998 اولین سال حضور ژاپن در جام جهانی بود و ناکاتا سمبل این تیم بود. ژاپن در اولین دوره حضورش در جام جهانی فراتر از انتظار ظاهر شد و در برابر آرژانتین، کرواسی و جامائیکا نمایش خوبی داشت.

2002- شینجی اونو- ژاپن(آن یونگ هوان سوم-جونیچی ایناموتو)

تیم ملی ژاپن در جام جهانی 2002 که به همراه کره جنوبی میزبان بازی‌ها بود در این دوره ازرقابت به عنوان سرگروه از گروهی بلژیک و روسیه هم در آن بودند به عنوان صدرنشین صعود کرد. علاوه بر اونو که بازیکن سال شد جونیچی ایناموتو که برای ژاپن در جام جهانی دو گل زد نفر دوم و هوانگ سان کره‌ای که در جام جهانی برای تیمش گلزنی کرد در این رتبه‌بندی سوم شد.

2006- خلفان ابراهیم-قطر (بدرالمطوی کویت-محمد شلهوب عربستان)

جام جهانی 2006 را می‌توان بدترین جام جهانی آسیایی‌ها در ادوار اخیر دانست. در این دوره هر چهار نماینده آسیا نتوانستند به مرحله بعدی صعود کرده و از دور گروهی کنار رفتند. در انتخاب بهترین بازیکن 2006 خلفان ابراهیم که به او خلفانینهو یا مارادونای قطر می‌گفتند به عنوان مرد سال آسیا انتخاب شد. او در سال 2006 توانست به همراه قطر قهرمان بازی‌های آسیایی شود.

2010- ساسا اوگننوسکی-استرالیا (فرهاد مجیدی ایران- بدرالمطوی کویت)

اولین باری که یک استرالیایی در آسیا به عنوان بازیکن سال انتخاب شد. در سال 2010 بود که ساسا اوگننوسکی استرالیایی مهاجم تیم سونگنام ایلهوای کره جنوبی بازی می‌کرد توانست این تیم را به مقام قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا رسانده، عنوان بهترین بازیکن کی‌لیگ را به دست بیاورد. فرهاد مجیدی از ایران و بدرالمطوی از کویت نفرات دوم و سوم شدند.

2014- ناصر الشمرانی- عربستان (ابراهیم خلفان  قطر-احمد اسماعیل امارات)

در سال 2014 ناصر الشمرانی عربستانی به عنوان بهترین بازیکن سال آسیا رسید در حالی که عربستان اصلا در جام جهانی حضور نداشت. ابراهیم خلفان قطری و احمد اسماعیل اماراتی نفرات بعدی این لیست بودند.

موفقیت‌های ملی و موفقیت‌های باشگاهی

در جام جهانی 2014 برزیل، هیچکدام از تیم‌های آسیایی از نظر نتیجه عملکرد خوبی نداشتند و شاید به همین دلیل موفقیت‍‌های باشگاهی بازیکنان مدنظر قرار گرفته است. اما در سال 2018 و 5 تیم آسیایی در جام جهانی با وجود اینکه فقط تیم ملی ژاپن از گروهش صعود کرد اما عملکرد 4 تیم دیگر هم به نسبت خوب بود. درخشش علیرضا بیرانوند در رقابت‌های جام جهانی 2018 و گرفتن پنالتی کریس رونالدو می‌تواند او را تبدیل به نامزد بهترین بازیکن سال آسیا کند. کار بیرانوند خیلی شباهت به گل سعید العویران در جام جهانی 1994 دارد. پنالتی که بیرانوند گرفت را می‌توان به نوعی یکی از نمادهای جام جهانی 2018 دانست چرا که در این جام تلاش دسته‌جمعی بر استعدادهای فردی به برتری رسید. درواقع شاید همان پنالتی این بار توپ طلای آسیا را باردیگر به یک ایرانی بدهد و بیرانوند پنجمین ایرانی و اولین دروازه‌بان ایرانی باشد که به این افتخار دست پیدا می‌کند.

ورزش 3

 

۸    
آی اسپورت
2018-10-09 13:50:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر