فهرست
گزارش ویژه؛ همه تنبیهات آقای پروفسور!
گزارش ویژه؛ همه تنبیهات آقای پروفسور!

گزارش ویژه؛ همه تنبیهات آقای پروفسور!

آی اسپورت – برانکو ایوانکوویچ، سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس، گادوین منشا و فرشاد احمدزاده، دو بازیکن اصلی این تیم را به دلایل انضباطی از این تیم کنار گذاشت. با این تصمیم، پرسپولیس بدون این دو بازیکن به مصاف نفت تهران رفت تا برخوردهای انضباطی برانکو با بازیکنانی که قوانین حاکم بر این تیم را رعایت نمی‌کنند ادامه داشته باشد.

از ابتدای حضور برانکو در تیم پرسپولیس در نیمه فصل لیگ برتر 94 - 93، این سرمربی کروات نشان داد که تحت هیچ شرایطی بی‌انضباطی در تیم تحت هدایت خودش را تحمل نخواهد کرد و به آن واکنش نشان می‌دهد. پیش از حضور برانکو در تیم پرسپولیس، حمید درخشان بر روی نیمکت هدایت این تیم نشسته بود. در طول دوران سرمربیگری درخشان که با نتایج نه‌چندان خوب و نارضایتی هواداران میلیونی سرخپوشان پایتخت همراه بود، پیام صادقیان بارها با رفتارهای غیراخلاقی در تمرینات و زمین بازی با این مربی برخورد کرده بود اما واکنش خاصی به این اتفاقات نشان داده نشده بود. اما با حضور برانکو در تیم پرسپولیس، پیام صادقیان چندان در این تیم دوام نیاورد و مجبور به ترک تیم محبوب خود شد. اتفاقی مشابه برای گابریل، بازیکن برزیلی پرسپولیس هم افتاد تا حساب کار، دست سایر شاگردان مربی کروات بیاید.

با شروع فصل 95 - 94 با وجود بازی قابل‌قبول شاگردان برانکو در مستطیل سبز، شرایط بر وفق مراد آنها طی نمی‌شد. اما تیم پرسپولیس یک‌دست و متحد بود و به نظر می‌آمد عزم خود را برای صعود به صدر جدول جزم کرده است. با درگذشت ناگهانی هادی نوروزی، کاپیتان پرسپولیس، انگیزه تیمی و اتحاد بازیکنان قوی‌تر از قبل شد. بازی با سپاهان اصفهان اولین جریمه برانکو در آن فصل را به‌دنبال داشت. احمد نوراللهی با اعتراض به تعویض خود از ترکیب پرسپولیس کنار گذاشته شد و همین اتفاق مقدمه جدایی او از پرسپولیس و پیوستن به تیم تراکتور برای گذراندن دوران خدمت مقدس سربازی شد که تا امروز هم این داستان و کشمکش بین پرسپولیس و سازمان نظام وظیفه ادامه دارد.

اما اصلی‌ترین برخورد انضباطی برانکو در پرسپولیس به انتهای فصل 95 - 94 برمی‌گردد. بازیکنان پرسپولیس که با فوت نوروزی برای به دست آوردن قهرمانی هم‌پیمان شده بودند، در روزی تلخ و دراماتیک به دلیل تفاضل گل، بعد از استقلال خوزستان در رده دوم قرار گرفتند و نایب‌قهرمان شدند. بعد از تمام اشک‌ها و اتفاقات، رامین رضاییان به بهانه بیماری پدرش در تمرینات پیش‌فصل حاضر نشد و جواب تماس‌های کادر فنی و مدیریت باشگاه را هم نداد. طارمی هم با وجود برگزاری چندین جلسه با مدیریت باشگاه و قول تمدید قرارداد ناگهان سر از ترکیه در آورد. عکس ثبت قرارداد این دو بازیکن با باشگاه ریزه اسپور ترکیه که منتشر شد باشگاه و هواداران پرسپولیس در شوک عجیبی فرو رفتند. با اتفاقات سیاسی و کودتای نافرجام ترکیه، مهدی طارمی تصمیم گرفت به پرسپولیس بازگردد. در اولین تمرین او با تیم، بازیکنان پرسپولیس برای او تونل افتخار زدند تا بازگشتی شکوهمند داشته باشد. اما این بازگشت بدون فسخ قرارداد رخ داد و علی‌رغم هشدار کارشناسان حقوقی مبنی‌بر شکایت احتمالی تیم ترکیه‌ای، مسئولان باشگاه تصمیم به ثبت قرارداد با او گرفتند. اتفاقی که تبعاتش بعد از یک سال و نیم گریبان این تیم را گرفت و طارمی و باشگاه را محروم کرد. برخورد برانکو با این بازیکن بسیار ملایم‌تر ازحد انتظار بود. طارمی تنها چند هفته در ترکیب اصلی جا نداشت و بعد دوباره تبدیل به مهاجم ثابت پرسپولیس شد.

چندی بعد رامین رضاییان هم با فسخ قرارداد با ریزه‌اسپور به پرسپولیس پیوست. این بار اما برانکو چندان راضی به این اتفاق نبود. رضاییان بسیار بیشتر مورد غضب برانکو قرار گرفت و در فرصت‌های کوتاهی که برای بازی به‌دست می‌آورد تمام تلاش خود را می‌کرد تا نظر برانکو را برگرداند. اما از شانس بد رضاییان، حسین ماهینی بعد از گذراندن دوران سربازی خود به پرسپولیس برگشت و با عملکردی فوق‌العاده جای خالی رضاییان را پر کرد. اما در اسفند 95، درگیری علیپور و رضاییان در شب بازی الوحده در چارچوب رقابت‌های آسیایی باعث شد تا رضاییان برای همیشه از این تیم کنار گذاشته شود. برانکو از باشگاه خواست که هر دوی این بازیکنان را به تهران برگرداند اما رضاییان از بازگشت به تهران خودداری کرد. این برخورد آتش خشم برانکو از این بازیکن را شعله‌ور کرد. علیپور بعد از پنج روز بخشیده شد تا به تمرینات تیم بازگردد اما رضاییان دیگر فرصتی برای حضور در تیم پیدا نکرد. پیش از این، امید عالیشاه نیز با اعتراض به تعویض خود باعث شد تا برانکو رفتار دیگری با او در پیش بگیرد و با خروج از ترکیب ثابت، او هم مانند نوراللهی برای گذراندن دوران سربازی به تیم تراکتورسازی بپیوندد. اتفاقی که با محرومیت تراکتورسازی از به‌خدمت‌گرفتن بازیکنان جدید، یک سال از عمر فوتبالی عالیشاه به هدر برود.

بسیاری معتقدند با‌توجه به برآیند این اتفاقات، برخوردهای برانکو در مسائل انضباطی پیش آمده با توجه به نوع نیاز تیم است. بعد از مهدی طارمی، پرسپولیس موفق به جذب یک مهاجم شش‌دانگ نشد و به‌همین‌دلیل برانکو از بازگشت طارمی استقبال کرد اما با وجود ماهینی و درخشش او در تیم، جای خالی رضاییان چندان احساس نمی‌شد پس برخوردی مشابه با او صورت نگرفت. هرچند برانکو، اطرافیان و هوادارانش معتقد هستند این رفتار به این دلیل است که طارمی پیش از آغاز بازی‌ها پشیمان شد و بازگشت؛ البته بازگشتی که ممکن است سرنوشت پرسپولیس را در فصل بعد به مخاطره جدی بیندازد.

در طول فصل جاری لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا2017 هم، برانکو به اتفاقات انضباطی تیمش واکنش نشان داد. محسن مسلمان، بازیکن مورد علاقه این مربی بعد از اعتراض به تعویض برابر الهلال از ترکیب ثابت تیم کنار گذاشته شد تا بشار رسن، بازیکن سوری این تیم جایگرین او شود. چندی بعد درگیری بین هواداران پرسپولیس و علیرضا بیرانوند صورت گرفت. هواداران در اعتراض به گفته‌های بیرانوند در طول بازی نام عابدزاده را فریاد می‌زدند. این رفتار باعث شد تا بیرانوند با گذاشتن انگشت بر روی بینی خود از هواداران پرسپولیس بخواهد ساکت باشند و بعد از آن هم با حضور در رختکن پرسپولیس به فریاد زدن ادامه بدهد که با برخورد قاطع کریم باقری، مربی پرسپولیس روبه‌رو شد. بسیاری انتظار داشتند که برانکو نسبت‌به این اتفاقات واکنش نشان دهد و حداقل برای یک بازی او را از ترکیب ثابت تیم کنار بگذارد اما این اتفاق نیفتاد. این بار هم پاسخ هواداران این مربی این بود که دلیلی ندارد برانکو به اتفاق غیر‌فنی ورود کند.

حالا گفته می‌شود در حاشیه تمرین روز پنجشنبه، منشا و احمدزاده با هم درگیر شده و منشا به گوش احمدزاده سیلی زده است. اتفاقی که منجر‌به اخراج این دو بازیکن از تمرین و کنار گذاشته شدن آنها از لیست بازی برابر نفت تهران شد. با توجه به اینکه هر دوی این بازیکنان از نفرات اصلی ترکیب پرسپولیس هستند، باید دید رفتار برانکو این‌بار در مواجهه با این قضیه چه خواهد بود.

 

وقایع اتفاقیه

۲۷ ۲  
آی اسپورت
2018-01-06 11:31:00
نظر دهید

۲ نظر
محسن قنبرزاده
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶، ۱۲:۰۴
درستش همینه.
بقیه یاد بگیرند...............
یونس
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۰۹
نباید بیشتر از یک بازی منشا و احمدزاده رو بیرون گذاشت
۶
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر