فهرست
چالش جدید پرسپولیس؛ مقتدرانه‌ترین قهرمانی
چالش جدید پرسپولیس؛ مقتدرانه‌ترین قهرمانی

چالش جدید پرسپولیس؛ مقتدرانه‌ترین قهرمانی

آی اسپورت – پرسپولیس در این فصل لیگ برتر از همان شروع مسابقات، اسب خود را برای قهرمانی زین کرد. برانکو ایوانکوویچ فصل را با سه برد شروع کرد تا نشان دهد این فصل هم می‌خواهد مدعی اصلی قهرمانی باشد. در چند هفته ابتدایی، پارس جنوبی جم هم پابه‌پای پرسپولیس پیش آمد؛ اما هرچه مسابقات به انتهای دور رفتِ لیگ نزدیک شد، پرسپولیس فاصله را با رقبا بیشتر کرد. پرسپولیس هفته سیزدهم با شکست‌دادن پارس‌جنوبی صدر جدول را در اختیار گرفت و از آن به بعد هر هفته فاصله را بیشتر کرد. نتایج هفته نوزدهم لیگ برتر فاصله پرسپولیس را با تیم دوم جدول (فولاد خوزستان) به ١١ امتیاز افزایش داد. فاصله‌ای بی‌سابقه در تاریخ لیگ برتر. هیچ‌گاه دیده نشده صدرنشین لیگ پس از برگزاری دوسوم مسابقات این‌گونه بی‌رقیب شود.

جاماندن رقبای سنتی

در این فصل با توجه به افت مدعیان سنتی فوتبال ایران مشخص بود پرسپولیس اصلی‌ترین گزینه قهرمانی است؛ اما شاید تصور نمی‌شد که این تیم خیلی زود بدون رقیب شود. پرسپولیس از تیم دوم جدول ١١ امتیاز بیشتر دارد. فاصله‌اش هم با رقبای سنتی‌اش به این صورت است؛ ذوب آهن: ١٥ امتیاز، استقلال تهران: ١٦ امتیاز، تراکتورسازی: ٢٣ امتیاز و سپاهان: ٢٤ امتیاز. به نظر می‌رسد در این فصل هم یک قهرمانی زودهنگام در انتظار پرسپولیس خواهد بود و این تیم می‌تواند برای اولین‌بار از عنوان قهرمانی‌اش در لیگ برتر دفاع کند. اما چالش مهم پرسپولیس می‌تواند ثبت مقتدرانه‌ترین قهرمانی باشد.

در تاریخ لیگ برتر مقتدرانه‌ترین قهرمانی تاریخ در فصل قبل به نام پرسپولیس ثبت شد. این تیم با کسب ٢,٢ امتیاز در هر بازی با‌کیفیت‌ترین قهرمان لیگ شد. پرسپولیس همچنین موفق شد با ٩ امتیاز اختلاف نسبت به تیم دوم (استقلال) فصل را به پایان برساند. پیش‌از‌این بیشترین فاصله‌ای که بین تیم‌های قهرمان و نایب‌قهرمان در لیگ ایران ثبت شده بود، هفت امتیازی بود که در لیگ دوم به وسیله سپاهان ثبت شد. پرسپولیس فصل قبل این آمار را بهبود بخشید و با اختلاف امتیاز ٩ به مقام اولی رسید.

اختلاف دورقمی؛ چالش جدید

پرسپولیس حالا می‌تواند رکورد جدیدی به جا بگذارد. در این فصل فاصله پرسپولیس با رقبا بیشتر شده و آنها نسبت به لیگ گذشته ۵ هفته زودتر به اختلاف بیشتر از ۱۰ امتیازی با تیم دوم رسیده‌اند. تا‌به‌حال هیچ تیمی در لیگ برتر ایران نتوانسته با اختلاف دو‌رقمی نسبت به تیم دوم قهرمان شود و پرسپولیس این فصل، جدی‌ترین گزینه برای شکستن این طلسم محسوب می‌شود.

روند نتیجه‌گرفتن پرسپولیس و تیم‌های پایین‌تر نشان می‌دهد که قرمزها توانایی پایان‌بردن فصل با اختلاف دو‌رقمی از تیم دوم را دارند. در‌این‌میان تنها موضوعی که می‌تواند مانع این تاریخ‌سازی شود، قهرمانی زودهنگام این تیم است. پرسپولیس اگر با همین دست‌فرمان پیش برود، چهار، پنج هفته مانده به پایان لیگ از قهرمانی‌اش مطمئن می‌شود. احتمالا پس از قهرمانی به دلیل حضور پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا، کادر فنی تیم به برخی بازیکنان اصلی در لیگ استراحت دهد؛ دقیقا مثل اتفاقی که در هفته سی‌ام لیگ شانزدهم رخ داد؛ پرسپولیس بدون نفرات اصلی به مصاف سیاه‌جامگان رفت و باخت.

در غیر رقابتی‌ترین فصل لیگ برتر برای کسب عنوان قهرمانی ثبت این رکوردهای جدید می‌تواند انگیزه پرسپولیس برای ادامه مسابقات باشد. درست است که کورس قهرمانی یک‌نفره شده؛ اما کمی پایین‌تر یک رقابت نزدیک بین حداقل هفت تیم برای کسب عنوان نایب‌قهرمانی وجود دارد.

فاصله تیم‌های قهرمان و دوم در تاریخ لیگ برتر

دوره اول: ١- پرسپولیس ٤٩ امتیاز، ٢- استقلال ٤٨ امتیاز/ اختلاف: یک امتیاز.

دوره دوم: ١- سپاهان  ٥٢ امتیاز، ٢- پاس تهران ٤٥ امتیاز/ اختلاف: ٧ امتیاز.

دوره سوم: ١- پاس ٥٣ امتیاز، ٢- استقلال٥١ امتیاز/ اختلاف: ٢ امتیاز.

دوره چهارم: ١- فولاد: ٦٤ امتیاز، ٢- ذوب‌آهن ٥٨ امتیاز/ اختلاف: ٦ امتیاز.

دوره پنجم: ١-استقلال تهران ٥٩ امتیاز، ٢- پاس تهران ٥٨ امتیاز/ اختلاف: یک امتیاز.

دوره ششم: ١- سایپا ٥٦ امتیاز، ٢- استقلال اهواز ٥٤ امتیاز/ اختلاف: ٢ امتیاز.

دوره هفتم: ١- پرسپولیس ٥٩ امتیاز، ٢- سپاهان ٥٨ امتیاز/ اختلاف: یک امتیاز.

دوره هشتم: استقلال ٦٦ امتیاز (تفاضل گل ٣٦+) ، ٢- ذوب آهن ٦٦ امتیاز (تفاضل گل ١٦+) / اختلاف: صفر.

دوره نهم:  ١- سپاهان ٦٧ امتیاز، ٢- ذوب آهن ٦١ امتیاز/ اختلاف: ٦ امتیاز.

دوره دهم: ١- سپاهان ٦٦ امتیاز، ٢- استقلال ٦٥ امتیاز/ اختلاف: یک امتیاز.

دوره یازدهم: ١- سپاهان ٦٧ امتیاز، ٢- تراکتورسازی ٦٦ امتیاز/ اختلاف: یک امتیاز.

دوره دوازدهم: ١- استقلال ٦٧ امتیاز، ٢- تراکتورسازی تبریز ٦٥ امتیاز/ اختلاف: ٢ امتیاز.

دوره سیزدهم: فولاد خوزستان ٥٧ امتیاز، ٢-پرسپولیس ٥٥ امتیاز/ اختلاف: ٢ امتیاز.

دوره چهاردهم: ١- سپاهان ٥٩ امتیاز، ٢- تراکتورسازی تبریز ٥٨ امتیاز/ اختلاف: یک امتیاز.

دوره پانزدهم: ١- استقلال خوزستان ٥٧ امتیاز (تفاضل گل: ١٩+) ، ٢- پرسپولیس ٥٧ امتیاز (تفاضل گل: ١٦+) / اختلاف: صفر.

دوره شانزدهم: ١- پرسپولیس ٦٦ امتیاز، ٢- استقلال ٥٧ امتیاز/ اختلاف: ٩ امتیاز.

 

شرق

۶ ۲  
آی اسپورت
2018-01-14 13:05:00
نظر دهید

۲ نظر
عموبابا
يكشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۱۱
ببخشید؛ مگه قبل از لیگ برتر خلیج فارس، ایران لیگ نداشته؟! مگه دهه 40 و 50 و 60 و 70 تو ایران لیگ وجود نداشته؟! چرا میخوایید تاریخ لیگ ایران رو منحصر به لیگ برتر کنید؟ فوتبال ایران 50 ساله لیگ داره فقط به دلایل غیر فوتبالی اسم لیگ عوض شده، سال 1349 یه عده خوششون اومده اسم لیگ رو گذاشتن لیگ منطقه ای، سال 1352 یه عدهٔ دیگه برای اینکه شاه خوشش بیاد اسم لیگ رو گذاشتن تخت جمشید، انقلاب که شد یه عده خوششون نیومد و کلا لیگ رو تعطیل کردن! بعد سال 1369 یه عده برای اینکه فلسطین خوشش بیاد اسم لیگ رو گذاشتن قدس، سال 1370 هم یه عده برای برای اینکه آزادگان به میهن بازگشتند و خوششون بیاد اسم لیگ رو گذاشتن آزادگان، سال 1380 هم برای اینکه یه عده تو انگلیس تحصیل کرده بودند و از لیگ انگلیس خوششون اومده بود اسم لیگ رو گذاشتن برتر، سال 1385 هم یه عده برای اینکه عرب ها خوششون نیاد اسم لیگ رو گذاشتن خلیج فارس، ببینید دوستان، تو این 5، 6 دهه همیشه لیگ بوده ولی فقط به دلایل غیر فوتبالی فقط اسمش عوض شده، خوب توجه کنید فقط اسمش عوض شده. تو انگلیس همه میگن لیورپول 18 قهرمانی لیگ داره ولی هیچکس نمیگه لیورپول قهرمانی لیگ برتر نداره. همه میگن منچستریونایتد با 20 قهرمانی پرافتخار ترین تیم لیگ انگلیسه ولی هیچکس نمیگه منچستریونایتد 13 بار در لیگ برتر جزیره قهرمان شده! امیدوارم به خاطر تعصباتی تاریخ فوتبال ایران و لیگ ایران رو تحریف نکنیم.
انتقاد از ای اسپورت
يكشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۱۹
حق با شماست.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر