فهرست
کسی حواسش به وضعیت داوران هست؟
کسی حواسش به وضعیت داوران هست؟

کسی حواسش به وضعیت داوران هست؟

آی اسپورت - دیروز یک روز خاص برای داوری کشور بود، که البته از لحاظ خبرهای منفی و تکان‌دهنده به روزی خاص برای داوران تبدیل شده بود. تصور کنید خبر به کما رفتن دو داور را در کانال مخصوص داوران گذاشته‌اند! در چنین شرایطی داوران دیگر چه احساسی دارند و چه واکنشی به این اخبار خواهند داشت؟ طبیعی است که در چنین شرایطی چشمان آنها از شدت تعجب از حدقه بیرون می‌زند و تعدادی هم می‌گویند: «ولش کن، از این اخبار کذب زیاد منتشر می‌شود.» اما وقتی این اخبار توسط نزدیکان این داوران تأیید می‌شود، همه با خود می‌گویند: «کاش این خبر هم مثل خیلی از اخبار فضای مجازی کذب بود.»

بدتر از اخبار ابتدایی که به دست داوران می‌رسد این است که یکی از این داوران دست به خودکشی زده است! اتفاقی که اصلاً خوشایند نیست. درست مثل چند سال پیش که یکی از داوران ایرانی در لیگ آلمان دست به خودکشی زد اما با تلاش نزدیکانش جان سالم به در برد. بعد از این اتفاق تلخ وقتی از آن داور پرسیدند دلیل کارش چه بود، در پاسخ گفت: «در داوری فشار زیادی روی من بود، دیگر نمی‌توانستم دوام بیاورم.»

این داور ایرانی بعد از آن حادثه هم دچار افسردگی شده بود و نمی‌توانست داوری کند. حالا اما داوری که در لیگ ایران فعال است (البته چند وقتی است که کمیته داوران به او داوری نمی‌دهد) به همان دلیل دست به خودکشی زده و حال مساعدی ندارد و این روزها داوران دیگر دست به دعا شده‌اند که این داور جوان به زندگی عادی‌اش برگردد و جامعه داوری را در غمی بزرگ فرو نبرد. نزدیکان این داور اینطور می‌گویند که دلیل اقدام او به خودکشی این است که مسئولان داوری در فصل جاری او را از فضای داوری حذف کرده‌اند و این داور به دلیل شدت علاقه‌اش به داوری نتوانسته دوام بیاورد! اما داور دیگری که این روزها به کما رفته و جامعه داوری را دچار اندوه کرده علی دودانگه است. دودانگه در فصل نوزدهم بازنشسته شد و دیگر داوری نمی‌کند. این کمک‌داور بازنشسته گویا چند روز پیش از عرض خیابان رد می‌شده که با یک موتور تصادف می‌کند و به کما می‌رود.

این داور که یک دختر دارد این روزها در بیمارستان بستری است و حال جسمی‌اش چندان مساعد نیست! در روزهایی که جامعه داوری به شدت مورد حمله منتقدان قرار گرفته ‌است شاید بد نباشد که جامعه فوتبال که فکر می‌کنند مقصر اول و آخر تمام نتیجه نگرفتن‌های‌شان داوران لیگ هستند بدانند که داوران لیگ هیچ نیروی مافوق نیروی انسان‌های دیگر ندارند و این امکان وجود دارد که آنها تحت شرایط خاص و به دلیل فشارهایی که به ایشان وارد می‌شود دست به اقدامی بزنند که تمام جامعه را در اندوه فرو ببرند. این روزها خبرهای تکان‌دهنده جامعه داوری که دست به دست می‌چرخد آنقدر نگران‌کننده است که هر کسی آرزو می‌کند ‌ای کاش این اخبار هم مثل اکثر خبرهای فضای مجازی کذب باشد.

ایران ورزشی

۲    
آی اسپورت
2019-12-14 23:47:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر