فهرست
هیچکس مهم‌تر از تیم ملی نیست
هیچکس مهم‌تر از تیم ملی نیست

هیچکس مهم‌تر از تیم ملی نیست

آی اسپورت – «کلمبیا اکوادور را دست کم گرفته بود. کی‌روش آنها را کوچک فرض کرده بود و می‌گفت نباید جدی‌شان گرفت. اکوادور با بحران کرونا دست و پنجه نرم می‌کرد اما ترکیب کلمبیا کامل بود. باخت نباید به حساب بازیکنان نوشته شود. همه تقصیر‌ها برای کی‌روش است.»

این یکی از صدها توییت کاربران عصبانی کلمبیایی بعد از باخت عجیب ۶-۱ تیم‌شان به اکوادور بود. کلمبیا چند هفته‌ای است که برای رسیدن به جام جهانی ۲۰۲۲ تلاش می‌کند و فعلاً نتایج باب میل هواداران نیستند. بعد از شکست ۳ بر صفر ونزوئلا در ماه گذشته در اولین بازی انتخابی، کلمبیا با کارلوس کی‌روش دیگر رنگ برد را ندید. آنها با شیلی به تساوی ۲-۲ رسیدند و بعد در خانه ۳ گل از اروگوئه دریافت کردند. اروگوئه که خودش بامداد روز گذشته به برزیل باخت. اما نتیجه بامداد چهارشنبه برای فوتبال‌دوستان کلمبیایی باورنکردنی بود. آنها در کیتو، پایتخت اکوادور ۶ بر یک به تیم ملی این کشور باختند. باخت با تفاضل بالا در تاریخ اروگوئه سابقه داشته. آنها در سال ۱۹۵۷ و در جریان رقابت‌های کوپا آمه‌ریکا در پرو، متحمل سنگین‌ترین شکست‌شان در تاریخ شدند؛ ۹ بر صفر مقابل برزیل. اینگونه شکست‌های بالای ۶ گل چند بار دیگر هم جلوی برزیل رخ داده بود. در همان سال‌ها یک بار هم ۹-۱ به آرژانتین بازی را واگذار کردند و چند سال بعد دوباره ۶-۰ به این تیم باختند. قبل‌تر از آن حتی ۷ گل هم از اروگوئه دریافت کرده بودند اما همه اینها مربوط به دهه‌هایی است که فوتبال در کلمبیا رشد چندانی نداشت.

حالا کلمبیا در حالی که ستاره‌هایی در سطح جهانی مثل خامس رودریگز، دوان زاپاتا، کوادرادو، جفرسون لما، داوینسون سانچر، لوییز موریل و...  را در ترکیب داشت ۶ بر یک باخت. آن هم نه مقابل مدعیان سنتی قاره آمریکای جنوبی بلکه جلوی تیم کم نام و نشان اکوادور.

شاید به همین خاطر بود که یک کاربر لاتین دیگر در توییتر نوشته بود: «تا به حال چنین نتیجه عجیبی را با چشمانم ندیده بودم. باید مجسمه آلفارو(مربی اکوادور) در کیتو ساخته شود. کلمبیایی‌ها هم باید کی‌روش را پرت‌ کنند بیرون.»

باخت بد کی‌روش در کلمبیا البته در بین کاربران ایرانی هم بحث‌برانگیز بود. گویی کی‌روش هنوز هم یکی از مناقشه‌برانگیزترین افراد فوتبال ایران به حساب می‌آید. اما نکته جالب توجه نحوه برخورد مردمان کلمبیا با مربی اسم و رسم‌دارشان است. چیزی که در ایران کمتر دیده می‌شد.

داده‌کاوی‌های «ایران ورزشی» در توییت‌های منتشر شده در قاره آمریکای جنوبی بعد از شکست سنگین کلمبیا همگی حاکی از این داشت که اکثر طرفداران فوتبال در کلمبیا از کی‌روش ناامید شده‌اند و آشکارا تقاضای برخورد با او را دارند. منتقدین بدون هیچ لکنتی انتقادات‌شان را به مربی می‌گفتند و کسی یا کسانی آنها را مورد فحاشی قرار نمی‌داد.

همانطور که با یک گل بهار نمی‌شود با یک باخت سنگین هم امیدهای کلمبیا برای رسیدن به جام جهانی ۲۰۲۲ تمام نمی‌شود. حدوداً نصف ۱۰ تیم حاضر در آمریکای جنوبی به جام جهانی می‌روند و کلمبیا هنوز شانس بسیاری دارد. شاید کی‌روش بتواند در بازی‌های بعدی که اواخر سال جاری شمسی برگزار می‌شود، تیمی قدرتمند بسازد اما تا آن موقع باید پذیرای نقدهای فوتبال‌دوستان و فوتبال‌نویسان کلمبیایی باشد.

کلمبیایی‌ها از نتایج تیم‌شان در هفته‌های اخیر عصبانی‌اند و این عصبانیت را بدون ترس در شبکه‌های اجتماعی و جریده‌ها‌ی‌شان فریاد می‌زنند. ظاهراً در کلمبیا فرهنگ نقدکردن بیشتر از ایران رواج دارد و شاید همین باعث شود تا فردی مثل کی‌روش هم نقدپذیر شود. دیگر خبری از بت ساختن نیست. در کلمبیا مربی از تیم ملی مهم‌تر نیست و شاید این بزرگ‌ترین درسی باشد که ما باید از پیامدهای باخت ۶-۱ کلمبیا به اکوادور بگیریم. تیم ملی همیشه مهم تر از افراد است.

 

ایران ورزشی 

 

۱۶ ۲  
آی اسپورت
2020-11-19 22:45:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
امیرعباس
جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹، ۰۰:۰۶
اونجا هم برانکو دارند ایا؟؟بابا مسعود دارند ؟؟رسول مثل همیشه خودشو جیگر فرض کرده جدیش نگیرید!
۱
اقلیت تاس
جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹، ۱۵:۴۱
بابا مسعود ک تا ۵ صبح دنبال کار بانو استرا هست، زنش هم شاکی شده بود...داغی ک برانکو به دلتون گذاشته حالا حالاها میسوزونه کیسه کش
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر