فهرست
شعله آذر پرویز خان جاودانه
شعله آذر پرویز خان جاودانه

شعله آذر پرویز خان جاودانه

آی اسپورت- امشب صنعت نفت آبادان توانست سپاهان اصفهان را ببرد. شهر آبادان و صنعت نفت و سپاهان که روزگاری شعبه ای از شاهین بود نامهایی هستند که مردی را به یاد می آورند که تاریخ فوتبال ایران بدون او خیلی چیزها را نداشت. از پرویز دهداری صحبت می کنم که امشب بیست و پنجمین سال مرگ او است و بی گمان مرگی وجود ندارد که  پرویزخان مصداق آنهایی است که سعدی می گوید:

"مرده آن است که نامش به نکوئی نبرند"

پرویز خان بازیکن و سرمربی تیمهای بزرگی بود اما آن چیزی که او را متمایز در تاریخ ورزش و فوتبال ایران می کند شجاعت و احترام و عشقی است که به ایران دارد. برای دهداری نامی بزرگ تر از ایران وجود ندارد و شاید تمامی بی مهری که به او‌ شد تنها بخاطر اعتقادی بود که به غیرت و تعصب و عشق به میهن دارد و برای حفظ این خاک پرگوهر ایمان به جوانانی داشت که بی هیچ منتی برای ایران جان بدهند. داستانهای او در جم و صنعت نفت و شاهین و پرسپولیس و تیم ملی به یک واژه ختم می شود” عشق ورزیدن بی بهانه”.
روزی که ۱۴ ستاره تیم ملی پس از بازیهای آسیایی ۱۹۸۶ کره جنوبی استعفا کردند او اعلام کرد تیم ملی اداره نیست که کسی بخواهد از ان استعفا دهد و این همان دیدگاهی است که نزدیک به دو دهه بعد یک سرمربی مدرن و با تجربه چون کی روش به ان عمل می کند و‌مورد حمایت قرار می گیرد اما دهداری...

دهداری با جوانانی چون عابدزاده. محرمی و زرینچه و نادرمحمدخانی و مرفاوی و سرخاب و محمد تقوی و ...انقلاب بزرگی در فوتبال کرد او با همان تیم در سال ۱۹۸۸ به مقام سوم جام ملتهای آسیا رسید و دو سال بعد علی پروین با تیمی که پایه هایش همان تیم پرویزخان بود اولین افتخار پس از انقلاب یعنی مدال طلا بازیهای اسیایی ۱۹۹۰ پکن را بدست آورد. پرویز خان بی ادعا و شعار برای خویشتن و پر از رویا و آرزو برای ایران بود. مردی که طلوعش در بهار و غروبش در پاییز بود همیشه به یادماندنی است و امید هیچگاه آذر افکارش خاموش نشود و شاگردان و یاران و دوست دارانش افکار و کردار و گفتار نیکش را چون گنجینه ای حفظ کنند.

۸۲ ۲  
آی اسپورت
2017-11-24 20:03:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
پدرام
جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶، ۲۰:۱۹
آقای عاطف

واسه ما جوونها میتونید بگید رابطه پروین و دهداری و برف زدن به دهداری توسط لیدرهای پرسپولیس رو ؟؟؟

قضیه چی بود ؟؟؟

بعد واقعا چرا 14 تا ملی پوش استعفا دادند ؟؟؟

میتونید اینها رو بشکافید ؟؟؟یا نه این هم مثل قرارداد های فدراسیون و وزارت ورزش اسرار مگو هستش ؟؟
فرشاد4تای95
جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶، ۲۳:۱۹
اخه چی بگم به توادم چقدرمیتونه وقاحت داشته باشه البته فقط تونیستی همه کیسه کشااینجورین بیخودی حرف میزنی مثلاگندتون علی جباری درباره اون8تایی که شوالیه میگفت گفت اره درسته 8تازدیم 3تاشم خودم زدم
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر