فهرست
کمی شانس لطفا!
کمی شانس لطفا!

کمی شانس لطفا!

آی اسپورت - هجدهمین دوره مسابقات جام جهانی بسکتبال از روز ۹ شهریور در چین آغاز شده است. تیم ملی ایران که در گروه نسبتا مطلوبی قرار داشت و امید زیادی به صعودش به دور دوم می‌رفت با ۳ شکست متوالی در رده چهارم گروه قرار گرفت و به جمع ۱۶ تیمی رفت که باید برای رتبه‌های هفدهم تا سی و دوم بجنگند. تیم مهران شاهین طبع که در جدول بازنده‌ها با تیم‌های آنگولا، تونس و فیلیپین همگروه شده در ادامه مسابقات فقط می‌تواند برای کسب بهترین رتبه در جدول کلی مبارزه کند. اما گذشته از این مساله یک اتفاق مهم دیگر هم می‌تواند برای تیم ملی رخ بدهد. مسابقات المپیک ۲۰۲۰ توکیو در راه است و طبق قوانین از پیش تعیین شده، از بین تیم‌های آسیایی شرکت کننده در جام جهانی، تیمی که بتواند بالاترین رتبه را از آن خودش کند سهمیه المپیک را هم می‌گیرد. حالا برویم ببینیم با توجه به اتفاقاتی که تا دیروز در جام جهانی برای ایران و بقیه تیم‌های آسیایی رخ داده چقدر شانس صعود به المپیک از طریق جام جهانی را داریم.

باخت‌های دردسرساز مرحله اول

تیم ملی ایران در مرحله مقدماتی در گروهش چهارم شد و این برای علاقمندان به بسکتبال در ایران ناامید کننده بود. اما چیزی که باعث شد امیدواری دوباره‌ای برای بسکتبالیست‌های ایران ایجاد شود این بود که هیچ کدام از تیم‌های آسیایی حاضر در مسابقات نتوانستند به دور بعد صعود کنند و همه مثل ایران راهی جدول و گروه بندی بازنده‌ها شدند. در گروه جدید ایران با تیم‌های تونس، آنگولا و فیلیپین همگروه شد و دیروز موفق شد در اولین بازی‌اش در این دور، با نتیجه ۷۱-۶۲  آنگولا را شکست بدهد و امیدهایش را برای کسب عنوان بهترین تیم آسیا و صعود به المپیک از همین مسابقات را حفظ کند. البته نکته نگران کننده این است که تونس هم با ایران همگروه است. ایران و تونس در دور اول هم با همگروه بودند که ایران در بازی با این تیم با نتیجه ۷۹-۶۷  مغلوب شد. از آنجا که نتیجه آن بازی در جدول این دوره هم لحاظ می‌شود پس ایران در دور جدید هم یک شکست در کارنامه‌اش ثبت شده و دیگر با تونس بازی نخواهد کرد. آخرین بازی تیم ملی ایران فردا در مقابل تیم ملی فیلپین خواهد بود وتیم ملی اگر می‌خواهد شانس اش را برای صعود به المپیک حفظ کند باید فیلی پین را ببرد و منتظر نتیجه بازی چین هم باشد.

چرا شانس چین بیشتر است؟

در حال حاضر رقابت برای کسب عنوان بهترین تیم آسیایی و کسب سهمیه المپیک بین دو تیم چین و ایران در جریان است. اما شانس چین بیشتر است. چرا که تیم ایران با 3 باخت به این مرحله رسید و چین که میزبان بازی‌ها بود با یک برد و دو باخت. چین در مرحله مقدماتی ساحل عاج را شکست داد و به ونزوئلا و لهستان باخت. حالا در جدول بازنده‌ها با نیجریه، ساحل عاج و کره جنوبی همگروه است و پیروزی مقابل ساحل عاج در کارنامه‌اش ثبت شده. دیروز چین با تیم ملی کره جنوبی بازی داشت و تا لحظه تنظیم این گزارش از نتیجه نهایی این بازی خبری نرسید. کره هم مثل ایران با 3 باخت به جدول بازنده‌ها رسید. روی کاغذ شانس چین برای بردن کره جنوبی بیشتر است و اگر چین را برنده این بازی بدانیم بازی روز آخر مقابل نیجریه بازی سرنوشت سازی خواهد بود. هم برای چین هم برای ما. نیجریه تیم قدرتمندی است و در مرحله قبل با اختلاف کمی به تیم‌های روسیه و آرژانتین باخت. در بازی مقابل کره جنوبی هم امتیازاتش 3 رقمی شد و با نتیحه 108 بر 66 پیروز شد. به همین دلیل به نظر می‌رسد نیجریه بتواند چین را شکست بدهد. اگر چین را مقابل کره جنوبی بزنده و مقابل نیجریه بازنده بدانیم به این نتیجه می رسیم که ایران برای حفظ شانس کسب سهمیه باید حتما فیلیپین را در بازی فردا ببرد. تازه در این صورت تعداد امتیازات دو تیم مساوی می‌شود و کار به احتساب تفاضل گل می‌کشد. تفاضل گل چین قبل از بازی دیروز و در 3 بازی مرحله اول منفی یک بود و تفاضل ایران بعد از بازی دیروز منفی ۱۳ شد. این یعنی تفاضل گل چین هم از ما بهتر است. اما بازی سوم چین بسیار سخت‌تر از بازی ایران است. چیزی که باعث بیشتر شدن امید ایران می‌شود این است که حریف چین در بازی فردا یعنی نیجریه هم انگیزه بالایی برای برد دارد. چرا که هیچ کدام از تیم‌های آفریقایی نتوانستند به مرحله بعدی صعود کنند و همه به گروه بازنده‌ها رفتند. در میان آفریقایی‌ها هم تیم نیجریه شانس اصلی صعود است و برای بردن چین و کسب عنوان بهترین تیم آفریقا حسابی انگیزه دارد.

ایران؛ تیم بی‌دفاع

درباره اینکه چرا کار تیم ملی ایران به اینجا کشید دلایل زیادی مطرح شده است. اما مهم‌ترین دلیل صعود نکردن ایران به مرحله بعد شکست باورنکردنی در بازی اول مرحله گروهی مقابل پورتوریکو بود. ایران در بازی مقابل پورتوریکو در حالی که در کوارتر اول با نتیجه  ۳۰-۱۶ برنده شده بود در نهایت بازی را باخت. آن هم در حالی که فقط ۴ ثانیه کم آورد. همه کارشناسان عقیده دارند که مشکل اصلی تیم ما، ضعف در دفاع است. تیم ملی اگر در همان بازی مقابل پورتوریکو فقط در ۴ ثانیه آخر درست دفاع می‌کرد می توانست بازی را ببرد. در این ضورت حتی اگر از گروهش صعود هم نمی‌کرد لااقل با یک برد به جدول و گروه بازنده‌ها می‌رسید و الان وضعیت بهتری نسبت به چین داشت. به زبان خیلی ساده در تیم ایران همه می‌خواهند گل بزنند و امتیاز بگیرند. به همین دلیل در دفاع به مشکل می خوریم و امتیاز از دست می‌دهیم. یکی دیگر از مشکلات تیم ملی، «ترن اوور» یا همان از دست دادن توپ است. این مشکل در بازی دوم تیم ملی مقال تونس هم خیلی به چشم آمد و باعث شکست دوم تیم ملی شد. در حالی که تونس در مقابل پورتوریکو شکست خورد و این نشان می‌دهد تیم ملی ایران هم می توانست تونس را هم ببرد. البته در برآوردهای سایت بین المللی بسکتبال، قبل از این بازی، شانس برد تیم تونس بیشتر تخمین زده شده بود. آن هم به دلیل حضور بازیکنی مثل صلاح مجری بود که در لیگ حرفه‌ای آمریکا بازی می‌کند. او در بازی مقابل ایران بیشترین امتیاز و بیشتری ریباند را داشت و باعث برد تیمش شد. اگر یادتان باشد ما 8 سال پیش هم با تیم تونس بازی کرده بودیم و این تیم را شکست داده بودیم. اما آن روز صلاح مجری جوان بود و کم تجربه. در حالیکه حالا سابقه 8 سال حضور در آمریکا را دارد و در تیم دالاس موریکس بازی می‌کند.

اگر روز خوب‌مان باشد...

همانطور که بالاتر خواندید تیم ملی فردا باید با تیم ملی فیلیپین بازی کند. برای اینکه شامس صعودمان را حفظ کنیم در بازی فردا باید فیلیپین را شکست بدهیم و منتظر بازی آخر چین مقابل نیجریه باشیم. پیش شرط صعود اما همان است که خواندید: «پیروزی بر فیلیپین.» این بازی احتمالا آسان‌ترین بازی تیم ملی در جام جهانی است. چرا که فیلیپین یک تیم آسیایی است و بارها با ما بازی کرده. مربیان تیم ملی شناخت کافی از این تیم دارند و در بازی‌های رودررو بیشتر به ما باخته است. امید تیم ملی در بازی امروز به حامد حدادی و صمد نیکخواه بهرامی است. حامد حدادی در بازی‌های قبلی با اینکه فقط یک بار برده‌ایم عملکردی فوق‌العاده داشته و جزو بهترین ریباندرهای جام جهانی بوده است. البته در بازی دیروز مقابل آنگولا او را خوب آنالیز کرده و تا حد زیادی مهار کرده بودند.  او خودش هم دیروز مرتکب اشتباهات متعددی شد. با این وجود بازی خوب صمد همه چیز را جبران کرد و باعث برتری تیم ملی شد. صمد هم دیروز بهتر از ۳ بازی قبلی ظاهر شد. اگر این دو نفر بتوانند از همه پتانسیل خودشان استفاده کنند ایران قطعا فیلیپین را شکست خواهد داد. در بازی دیروز تعویض طلایی شاهین طبع کسی نبود جز رسول مظفری که در دفاع خوب بود و همه را به داشتن یک مدافع خوب امیدوار کرد. اگر بهنام یخچالی و محمد جمشیدی بازی خوب‌شان در مسابقه سال گذشته مقابل فیلیپین را تکرار کنند خیال‌مان از بابت پیروزی بر فیلیپین کاملا راحت می‌شود.

 

سازندگی

۴    
آی اسپورت
2019-09-07 16:30:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر