فهرست
اریکسن، مردِ کلیدیِ تاتنهام
اریکسن، مردِ کلیدیِ تاتنهام

اریکسن، مردِ کلیدیِ تاتنهام

آی اسپورت – اصولا قبل از هر مسابقه مهمی، این عبارت را از کارشناس ها و ژورنالیست ها زیاد می شنوید: بازیکن کلیدی. بازیکنی که قرار است در آن مسابقه مهم تفاوت را رقم بزند. اما این که عبارت بازیکن کلیدی دقیقا چه معنایی می دهد کاملا روشن نیست.

احتمالا دو نوع برداشت اصلی وجود دارد. یکی بسیار ساده و مشخص است: این که بازیکن کلیدی همان ستاره تیم یا بهترین بازیکن تیم است. برای تاتنهام این بازیکن هری کین است.

رویکرد دیگر پیدا کردنِ بازیکنیست که فلسفه فوتبالی باشگاه را به خوبی نمایان می کند. برای تاتنهام شاید بخواید موسا دمبله را انتخاب کنید. بازیکنی که بهترین مهره پوچتینو برای پرس کردن حریف از بالاست و با توجه به غیبت کازورلا احتمالا بهترین بازیکن حاضر در جزیره در هافبک در دریبل زنی هم به شمار می رود.

اما شاید بهترین رویکرد در انتخاب بازیکن کلیدی، انتخاب کسی است که کیفیت متفاوتی را به تیم ارائه می کند. برای تاتنهام این مرد کریستین اریکسن است و نقش ستاره ای او در پیروزی 0-2 برابر چلسی به خوبی اهمیت او را در تیم نشان داد.

در یک مسابقه سریع و پر فشار، هیچ کسی فضایی پیدا نمی کرد. این بیشتر به خاطر سیستم 3-4-3 پوچتینو بود که طراحی شده بود برای یک مقابله بی نقص با سیستم چلسی. دو سیستم یکسان باعث شد در بسیاری از نقاط زمین نبرد های فردی ایجاد شود. بازیکنانی که بیشترین زمان را با توپ پیدا می کردند دفاع وسط های تاتنهام بودند، آن هم به این دلیل که مهاجمان چلسی بعضا به عقب می رفتند تا به خط هافبک در پرس کمک کنند. هافبک و مهاجمین تاتنهام اما خیلی سریع پرس می شدند.

اریکسن این وسط استثنا بود. او با حرکت در بین خطوط، در هنگام مالکیت توپ یک تخیل خاصی به بازی تیمش اضافه می کرد. در ابتدای بازی او خاموش بود و چلسی توانست مهارش کند. اما بعد از اینکه کیهیل یارگیر مستقیم او کارت زرد گرفت، اریکسن کمی آزاد تر شد.  او پاس گل بسیار مهم داد، پاس هایی که هر دو یک سانتر به تیر دوم بودند. دو گلی که دله علی به ثمر رساند تیتر تمام رسانه ها شد، اما این در وافع اریکسن بود که بازی را برای تاتنهام برد.

اریکسن به نوعی در یک محیط پرفکت برای نقشش در تاتنهام رشد کرد. او در آژاکس درس های فوتبالی اش را گذراند، جایی که تاکید ویژه ای روی توانایی های تکنیکی بازیکنان و پرسینگ می شود. اریکسن همیشه دوست دارد جریان بازی را کنترل کند و می توان گفت اون اینطوری بار آمده. شاید در بعضی بازی هایی که نبرد فیزیکی شدیدی در خط هافبک وجود دارد گم شود. شاید بعضی اوقات نتوان به او اعتماد کرد، اما اریکسن این توانایی را دارد تا در بازی ها حکمرانی کند چون او معمولا از 21 بازیکن دیگر حاضر در زمین متفاوت است.

اریکسن خودش هم متوجه نقش کمی عجیب و متفاوتش شده. جدا از این که می دانست باید شکل بدنش را برای حضور در لیگ جزیره و سازگاری با سیستم سنگین پوچتینو کمی وقف دهد، او این را هم می داند که اهمیت بازی اش به خاطر خلاقیت است تا دریبل زنی مستقیم: من هیچ وقت کسی نبودم که کنار زمین 20 نفر رو دریبل بده. من همیشه کسی می مونم که توپو میگیره و سعی داره یه موقعیتی بسازه.

بدونِ اریکسن، هیچ بازیکنی در تاتنهام موقعیت نمی سازد.

در این فصل آمار او جالب توجه بوده. اریکسن به ازای هر بازی 2.9 موقعیت می سازد، فقط پایت و ده بروینه در لیگ جزیره عملکردی مشابه او داشته اند. بازیکنانی مانند سانچز، اوزیل و کوتینیو هم پایین تر از او قرار دارند. واضح است که اریکسن بین بهترین بازیساز های جزیره است.

آمار او از هم تیمی هایش نیز بسیار بهتر است. لاملا و سون رکورد خوبی در خلق موقعیت دارند، اما هیچ کدام مانند اریکسن قفل دفاع حریف را باز نمی کنند. لاملا خوب پاس می دهد و سون در ضد حملات، تصمیمات آنی خوبی می گیرد اما هیچ کدام باز کننده دفاع حریف نیستند. عجیب نیست که اریکسن بیشتر از تمام بازیکنان تهاجمی تاتنهام بازی کرده. در کل تیم فقط ورتونگن و وانیاما از او بیشتر بازی کرده اند. این به سادگی نشان می دهد پوچتینو بدونِ او نمی تواند کار را انجام دهد.

شکی نیست که تاتنهام بدونِ اریکسن در سبک تهاجمی اش مشکل خواهد داشت. آن ها در این فصل، از طریق پاس های عمقی فقط 4 بار موقعیت خلق کرده اند. و این خیلی کمتر از دیگر رقبای بالای جدول است، مثل منچستر 16، آرسنال 15 و چلسی 13. تاتنهام در کنار تیمی مانند سوانزی و حتی پایین تر از استوک قرار دارد. البته تاتنهام بیشترین شوت های لیگ را زده اما هواداران همیشه دوست دارند زیبایی های فوتبال را در خط هافبک تیم ببینند.

با تمام پرسینگ و دوندگی های بی امان فول بک ها، تاتنهام به یک مهره باهوش هم نیاز دارد، و سبک اریکسن به نظر به خوبی جواب می دهد، مخصوصا وقتی تیم حریف با فشار اولیه تاتنهام کمی خسته می شود. برای همین است که اریکسن اهمیت خیلی زیادی دارد. او بهترین بازیکن تیم یا بازتاب سبک بازی تیم نیست، اما مطمئنا یک بعد جدیدی به تاتنهام اضافه می کند. برای همین می توان گفت او بازیکن کلیدی تیمش است.

  

۳    
آی اسپورت
2017-01-07 17:40:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر