فهرست
معمار یا نقشه‌کش؛ به ونگر چه طور نگاه می‌کنید؟
معمار یا نقشه‌کش؛ به ونگر چه طور نگاه می‌کنید؟

معمار یا نقشه‌کش؛ به ونگر چه طور نگاه می‌کنید؟

آی‌اسپورت- بیست و دو سال گذشت. مرد جوانی که از ژاپن آمده بود حالا تبدیل به پیرمردی شده که بحث رفتنش دوقطب ایجاد کرده؛ عده‌ای از این که او این فصل می‌رود و دوره جدیدی شروع می‌شود لذت شمردن ثانیه شمار را با جان و دل می‌خرند و عده‌ای دیگر به دوران پسافرگوسن اشاره می‌کنند؛ جایی که سایه قدمت بر تیم بزرگی می‌کند.

وقتی سهام‌داران آرسنال از دیوید دین نایب‌رئیس باشگاه درباره انتخاب ونگر سوال پرسیدند با جوابی کوبنده رو به رو شدند: «چون ونگر ادعایی ندارد؛ او می‌داند علم به کجای فوتبال گره خورده، درست برعکس ما انگلیسی‌ها.» طعنه آمیز بود برای انگلیسی‌ها که پیش‌تر مربیان خارجی را ولخرج و پرادعا قلم‌داد می‌کردند اما حالا باید به مربی ناگویا‌‌ گرامپوس ژاپن اعتماد کنند.

فرگوسن به محض ورود ونگر به لیگ برتر انگلیس گفت: «مربی‌ای که از ژاپن آمده درباره‌ی انگلستان چه می‌داند؟» جمله فرگوسن پراز حس انحصارطلبی بود که تا مدت‌ها بر لیگ برتر انگلیس سایه انداخته بود. کارشناسان انگلیسی که به مدرن بودن پریمر‌لیگ افتخار می‌کردند فراموش‌شان شده بود که فوتبال با علم به جلو می‌رود نه با ادعا. فیلسوفی که از ژاپن آمده بود به خوبی می‌دانست دلیل ضعف بدنی بازیکنان جزیره پس از ۶۰ دقیقه دویدن چیست. تونی آدامز درباره شیوه تمرینات ونگر گفت: «با‌ ورود ونگر، زمان خواب، تغذیه و فیزیوتراپی ما تغییر کرد.‌ کمترین مصدومیت کشاله را در بین تیم‌های انگلیسی داشتیم و این حیرت آور بود!»

عصر ونگر درحال شکل گرفتن بود؛ باستاره‌هایی که او کشف کرد و به آنها میدان داد. تیری آنری که تنها ۳ گل برای یووه به ثمر رسانده بود عازم لندن شد. دنیس برکمپ مرد یخ زده در سن‌سیرو هم از چشمان ونگر دور نماند. پسران ونگر نام آرسنال را سر زبان‌ها انداختند و به طور متوسط میانگین گل‌ها به ۱.۸۱ در هر بازی رسیده بود و این یعنی فرگوسن درک کرده بود مربیان خارجی هم سررشته‌ای بر فنون کوزه‌گری دارند.

برای ونگر می‌توان چندین سناریو چید و تک‌تک سکانس‌های این ۲۲ سال را از جلوی چشم گذراند. در این بین آنچه که بیشتر نمود پیدا می‌کند قرار گرفتن «تلخ و شیرین» در یک کفه‌ی ترازوست. تلخ مثل از‌دست دادن لیگ قهرمانان اروپا، مثل شکست سنگین سال ۲۰۱۲ در اولدترافورد، مثل از دست دادن فرصت قهرمانی لیگ و تبدیل شدن به تیمی که برای کسب سهمیه می‌جنگد آن هم برای ۱۸ فصل متوالی. با این حال ونگر درصف مربیانی قرار می‌گیرد که اصل و فلسفه‌اش به مرور زمان دچار تغییر و عقب‌نشینی نشده. او بیش از ۸۰ بازیکن مستعد‌ و کم‌نشان را به حرفه‌ای‌ترین سطح فوتبال رساند و بارها از آنها دربرابر نیش‌ها محافظت کرد و این نکته مهم در عصر تجاری شدن فوتبال مزیتی به حساب نمی‌آید.‌ مردم شما را با تعداد جام‌هایی که کسب کرده‌اید مقایسه می‌کنند؛ با تعداد عکس‌های کنار جام. این که ونگر ناکام است یا در صف مربیان بزرگ قرار می‌گیرد، به طرز نگاه شما به داستان «نقشه‌کش و معمار» بستگی دارد. هیچ کس نقشه‌کش برج خلیفه را نمی‌شناسد؛ بنایی که حاصل تفکر آن نقشه‌کش شکل گرفته اما، معمارش آدرین اسمیت به آن جان داده.

ما ونگر را به‌ خاطر تحولی که در دوران درجا زدن پریمر‌لیگ رقم زد ستایش می‌کنیم؛ بابت ستارگانی که به فوتبال معرفی کرد، به خاطر پیاده کردن روش مدرن تجارت که حاصل ذهن اقتصادی‌اش بود ستایشش می‌کنیم.

۱۹    
آی اسپورت
2018-04-21 01:02:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر