فهرست
آنچه در استقلال می‌گذرد
آنچه در استقلال می‌گذرد

آنچه در استقلال می‌گذرد

آی اسپورت – «بی‌دانشی مدیران، فوتبال را به این روز انداخته است» این جمله مصطفی هاشمی‌طبا، همه چیز را درباره ورشکستگی فوتبال ایران با ما در میان می‌گذارد. به بهانه این اشاره هاشمی‌طبا یک پرده از آنچه در باشگاه استقلال می‌گذرد به بحث می‌گذاریم. استقلال یک مصداق است برای این بحث که گستردگی‌اش نظام باشگاهداری را در بر می‌گیرد.

یک بار نوشتیم «استقلال نخستین باشگاه ورشکسته پیش فصل است»، حرف بیراه و مغرضانه‌ای نبود، اگرچه آنها که واقع گرایانه به ماجرا نگاه نمی‌کردند چندان از آن نوشته درک نداشتند ولی آرام آرام صداهایی به گوش می‌رسد که نشان می‌دهد آدرس آن ورشکستگی پیش از موعد، دقیق بود. اسفند ماه سال قبل و اردیبهشت ماه گذشته مدیران استقلال با پروژه تبلیغاتی «پرداخت‌های به موقع و تاریخی» عملکرد خود را توجیه کردند و رنگ و رویی جدید به آن دادند، بدون آنکه به بازیکنان و حتی مدیران بالادستی خود اطلاع دهند که این پرداخت‌ها از کدام منبع و بودجه تامین شده است. با این شعار که «در تاریخ استقلال پرداخت هشتاد درصد از قراردادها بی‌سابقه بوده» مسیر جدیدی را برای خود هموار کردند تا تابستان امسال در ترکیب مدیریت باشگاه تغییری ایجاد نشود و با ستاره‌های ریز و درشت و قراردادهای سنگین و تعهد آور فصل جدید و رویایی را رقم بزنند و بیش از قبل در رسانه‌ها و زیر برق فلاش دوربین‌ها بدرخشند. زیاد دور نیست آن روزهایی که حتی برخی از پیشکسوتان و چهره‌های قدیمی این پرداخت‌ها و این نوع مدیریت را قابل تحسین می‌دانستند و با این موج تبلیغاتی همراه می‌شدند.

 اما حالا که به هفته چهارم فصل جدید نزدیک می‌شویم، بی‌تعهدی باشگاه استقلال به پرداخت‌های سر موعد باعث شده که زمزمه‌های ناراحتی بازیکنان هم شنیده شود و این می‌تواند برای تیمی که فصل قبل در چند مورد اعتصاب را تجربه کرده بود، دوباره همان اعتراض‌ها را عیان کند. این روزها استقلالی‌ها بی‌پول هستند و طبیعی است که برای شانه خالی کردن از تعهداتی که طی دو ماه اخیر قول داده‌اند از مشکلات دیگری صحبت کنند، نظیر اینکه دولت باید هزینه‌های اضافی را تقبل کند.

افتخاری و توفیقی با تکیه بر همان شعار تبلیغاتی ۸۰ درصد پرداخت در فصل قبل و خوش حسابی مدیریتی خودشان، بازیکنان جدید را به استقلال آوردند و قراردادهای گزاف‌تری هم بسته شد اما طی این مدت هنوز نتوانسته‌اند به تعهدات خود برای تمام بازیکنان عمل کنند. دلیل روشن است، آنها ۶-۵ ماه قبل، پیش پرداخت‌هایی را از ۳۰۹۰ و بانک کوثر گرفته بودند و در همان اسفند ماه و اردیبهشت ماه برای اینکه جلوی اعتصاب بازیکنان در فصل قبل را بگیرند به‌عنوان «ادامه پرداخت‌های سال» به بازیکنان دادند. مدیریت تحت کنترل افتخاری به این صورت کار می‌کند: بودجه سال جاری را ۶ ماه قبل گرفته‌اند و خرج کرده‌اند. تمام. چنین رویه‌ای مسلما معنایی جز این ندارد که فصل جاری را بدون بودجه و نقدینگی باید سپری کنند. حامیان مالی‌ باشگاه از مدتها قبل برای همکاری طولانی و ادامه‌دار حاضر شدند زودتر از موعد پول‌هایی را در اختیار افتخاری بگذارند. البته در جریان مذاکرات استقلال و ۳۰۹۰ این موضوع هم به گوش رسید که حامی مالی حاضر نشد بودجه فصل جاری را به طور نقد و در همان اردیبهشت ماه که فوتبال در جریان بود پرداخت کند و در نهایت طرفین توافق کردند که این پیش پرداخت‌ها طبق چک‌های متعدد ولی تا تاریخ بیست خرداد باشد.

فصل تمام شده بود و حامی مالی می‌توانست این توجیه را بیاورد که از قرارداد فصل جدید و به‌عنوان پیش پرداخت مبالغی را در اختیار باشگاه استقلال گذاشته است. استقلالی‌ها تا قبل از این چک‌ها فقط توانسته بودند حدود ۵۰ درصد از قراردادها را طی ۹ ماه پرداخت کنند و با کمک این حامی مالی تعهد هشتاد درصدی را موفقیت جدید برای خود می‌دانستند اما حالا که بحران جدید پدید آمده، همین مدیران مدعی هستند که دولت باید هزینه‌ای بیشتر از درآمد را پرداخت کند. این روش هزینه کردن و نا آشنا بودن به مسائل اقتصادی و مالی در نهایت منجر به این می‌شود که یک تیم پیش از آنکه فصل شروع شود، بحران اقتصادی و مالی را حس کند و بعد از ۴ هفته فقط قول و قرارهای بی‌پشتوانه به بازیکنان بدهند.

اینکه این روزها بدهی‌های گذشته باشگاه استقلال به بازیکنان سالهای قبل بهانه‌ای شود تا مدیران برجسته باشگاه دنبال وام‌های بلاعوض از دولت باشند تا هزینه‌های جاری تیم‌شان را پرداخت کنند، عجیب است و شاید وزارت ورزش و آنها که می‌خواهند به استقلال و پرسپولیس کمک کنند تا از وضعیت فعلی خارج شوند چندان موشکافانه به قضایای مالی این باشگاه‌ها نگاه نکرده‌اند.  حتی اگر فرض کنیم استقلال چند ۱۰ میلیارد بدهی انباشته داشته باشد این دلیلی نیست تا فصل جاری بدون پول باشند. نوع هزینه‌کرد و مدیریت حساب‌های جاری در مسیر اشتباهی قرار گرفته است. ۳۰۹۰ و بانک تحت قرارداد سال قبل مبلغ قابل توجهی را به آنها پرداخت کرده بود، مبلغی که می‌توانست جوابگوی فهرست پرهزینه فصل قبل منصوریان باشد. آنها نه تنها نتوانستند هزینه‌های فصل قبل را مدیریت کنند بلکه ۳۰ درصد بودجه امسال را هم صرف مدیریت پر هزینه و اشتباه خود کردند.

این مدیریت غلط و جوابگو نبودن به بالا دستی باعث شده که آنها ورشکسته پیش از فصل باشند و حالا برای جبران اشتباهات خود دنبال جلسات متوالی در وزارت ورزش و هر کجای دیگری هستند تا بتوانند برای فصل جاری به بهانه پرداخت طلب بازیکنان فصل‌های دور و نزدیک (میراث مدیران پیشین) و تهدیدهای کنفدراسیون فوتبال آسیا هزینه‌های گزاف امسال خود را جبران کنند. باید دید که وزارت ورزش حاضر می‌شود به تیم مدیریتی استقلال بابت قراردادهای پرشمار و خارج از عرف فوتبال حرفه‌ای صرف اینکه تیم ایده‌آل منصوریان رونمایی شود، پول بیشتری را در اختیار آنها بگذارد یا نه؟ شاید هم افتخاری ایده دیگری را پیدا کند، اینکه بودجه فصل ۹۸-۹۷ را از حامیان مالی  بگیرد. او مدعی بود مدیری نیست که بدهی روی دست باشگاه بگذارد اما قابل پیش‌بینی است که استقلال با این سیاق مدیریت فصل به فصل چه بدهی‌های بزرگ‌تری را می‌سازد.

 

ایران ورزشی 

۴ ۹  
آی اسپورت
2017-08-17 10:45:00
نظر دهید

۹ نظر
امیرحسین
پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶، ۱۱:۱۸
افتخاری گناهی نداره
دادن بیست و هشت میلیارد به بازیکنا دو میلیارد به کادرفنی و مک درموت و...

دادن پول حاج ملک و زاهدی و کرمانشاهی و حاج بابایی و...رو هم اضافه کنین
بد جور سوخختی
پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶، ۱۲:۵۱
برو پماد بزن.
۲
خاطرات دسته سه
پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶، ۱۱:۲۸
طفل صغیر حکومت عادت داره قراردادهای نجومی ببنده و حکومت پرداخت کنه... بیخودی شلوغش نکنید این سری هم به پشتوانه حکومت 40 میلیارد هزینه کرده و آب از آب تکون نخواهد خورد... فقط اشک تمساح ریختن های این جماعت متوهم و در اقلیت خنده داره...
سعید از خوزستان
پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶، ۱۲:۰۶
خاطرات دسته سه ، گل اقا ، حرف حساب مثل اینکه همتون از خبرگزاری فارس نقل ومکان کردید به سمت ای اسپورت...

1_طبق اسناد و قراردادی که 3090 منتشر کرده پرسپولیس سال گذشته سی میلیارد تنها از سامانه سی نود دریافتی داشته.
2_علاوه بر این شرکت استیل آذین ایرانیان تا بهمن سال گذشته یازده میلیارد به صورت رسمی و جدا از بذل و بخشش های زیر میزی هدایتی به پرسپولیس پرداخته است.
3_سازمان لیگ هم اعلام کرده نه تنها پرسپولیس طلبی ندارد که چهار میلیارد هم بدهکار است.
4_حالا چطور خارج از ضوابط چنین اتفاقی افتاده احتمالا به حضور تاج(عضو سابق هیئت مدیره پرسپولیس) در فدراسیون بر می گردد.
.5_حالا اگر اضافه رقم را هم در نظر نگیریم و حداقل ده میلیارد برای این ماجرا کنار بگذاریم پرسپولیس پنجاه و یک میلیارد در فصل گذشته درآمد داشته؛
6_البته در آمد بازی های آسیا و کاسه گدایی قرارداد ژوزه هم این رقم را به ۵۲ میلیارد می رساند.
7_اگر هزینه های لوژستیک پرسپولیس را ده میلیارد در نظر بگیریم از این رقم ۴۲ میلیارد باقی می ماند.
8_هزینه کادر فنی پرسپولیس هم با توجه به قرارداد یک میلیون و دویست هزار دلاری برانکو و باقی دستیاران حداقل هفت میلیارد است که این رقم را به سی و پنج میلیارد می رساند.
9_این رقم را بین هیجده نفر اصلی پرسپولیس تقسیم کنید. متوسط قرار داد بازیکنان به فرض تصفیه حساب یک میلیارد و نهصد و چهل و چهار میلیون تومان است. .
.10_در حالی که باشگاه پرسپولیس ادعا می کند سقف نهصد و پنجاه میلیون تومانی داشته و سید جلال حسینی هم هفتصد میلیون قرارداد بسته. طبیعی است که این عدم شفافیت برای فرار مالیاتی بوده تا هزینه بازیکنان افزایش نیابد.
11_آپشن قراردادها هم دروغ بزرگ است چون طبق قوانین سازمان لیگ و کشور بیش از ده درصد برای هیچ قراردادی نمی توان پاداش تعیین کرد.
12_جالب اینکه پرسپولیس با پرداخت سه و نیم میلیارد ادعا می کند سی درصد از قرارداد بازیکنان را پرداخت کرده اما همچنان بازیکنان پرسپولیس شاکی هستند.
13_واقعیت اما این است که میانگین قرارداد بازیکنان با توجه به ادعای آنها چیزی حدود دو و نیم میلیارد بوده است
14_پرسپولیس بیست و هفت میلیارد به همه دروغ گفته؛ خب اولین بار هم نیست. قبلاً رویانیان اختلاف حساب های بیشتر از این را با پورشه پر می کرد.
15_دهه هفتادی ها یادشان نیست که غمخوار و انصاری فرد هم با عدم شفافیت قرارداد ها ریخت و پاش های شان را قایم می کردند.
۸
مهدی
پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶، ۱۶:۱۷
سعیدجان شما خودتو ناراحت نکن.این دوست متوهممون که استقلال رو تیم حکومتی میدونه ساقیش خیلی مرده!یارو فکر میکنه تیمش تمام مردمیه و سهامی عام!البته مشخصه سواد درست و حسابی هم نداره.اگه داشت میرفت مطالب روزنامه دولتی ایران رو میخوند ببینه اون روزنامه سعی میکنه کدوم تیم رو توی بحران فرو ببره و در حمایت از کدوم تیم مطلب بنویسه.نمیشه از کسی ایراد گرفت چون فهم و شعور متاسفانه اکتسابی نیست و کاملا ذاتیه
۳
essi
پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶، ۱۶:۵۴
سعید از خوزستان میخوای ما هم برات سند و عدد ردیف کنیم دلبندم؟؟؟ 40 میلیاردی که خاطرات دسته سه اشاره که تو روزنامه ایران ورزشی بهش اشاره شده
رو باد معده عدد جعل کردن درسته برای شما و مکتبتون عادیه ولی اجازه بحث منطقی نمیده..
گفتی هدایتی و استیل آذین... تا اینجا اوکی؟ خرج تیم تو رو کی میده؟؟؟ تو همون سامانه که نصف پرسپولیسی ها هستید لابد 3 میلیاردی که به شجاعیان ، 2 میلیارد 300 که به امید ابراهیمی و... میدید فقط از سامانه تامین میشه؟!!
ایتجاست که حرف دوستان سندیت پیدا میکنه و مشخص میشه حکومت پشت تیمته...
خاطرات دسته سه
پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶، ۲۰:۳۲
رسول 1359 یا سعید خوزستان یا هزار یک اسم و آیدی دیگه...
خداوکیلی چیزی میزنی این جوری شعر میگی یا درصد خلاصی بالا خونت بالاس؟
پسر جان رو هوا که نمیشه شعر گفت... دوست داری برات لیست کنم تو دوره 8 ساله معجزه هزاره سوم بیشتر از 500 میلیارد خرج کردید؟؟؟ همون دوره که پرسپولیس با آقا زمانی ها و سعید عسگر ها بسته میشد و تیم حکومت (زمان دلار 1000 تومنی) به آندو 2 میلیارد 500 میداد... به امیرمافیا مثلا 1 و ششصد میداد ولی بعدا گندش در می اومد 600 تومنش اصلا تو قرارداد نبوده... یا فدراسیون براتون بازیکن میگرفت حقوق کارمندهای باشگاه رو میداد و...
منبعد برای خزعبلاتی که میبافی یه رفرنس بده تا شعرهات وزن و قافیه پیدا کنه...
به گفته ایران ورزشی ارگان رسمی هواداری تیمت امسال بالغ بر 40 میلیارد خرج کردید... اگر یه زمانی پرسپولیس هدایتی رو داشت سوال اینجاست پشت این تیم صغیر دسته سومی چه کسی هست که تو تمام ادوار لیگ (حداقل) یکی از گرون ترین تیمها بوده...
تیمهایی که تو ایران پول رضایت نامه میدن رو نام ببر...؟
و در آخر مخارج باشگاه حکومتیت رو لیست کن تا بقیه پی به مظلومیت این تیم ببرن...!
۶
الی تاج
پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶، ۱۱:۴۶
سیب زمینی جیره خور اخراج باید گردد
۲
امیرعباس
پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶، ۱۶:۱۲
مقاله خیلی خوبیست درباره بی کفایتی مدیران فوتبال اما مشکل اساسی این مطلب در اینجاست که جناب نویسنده محترم نمی فرمایند که این مدیر محترم از کجا امده و مدیرعامل استقلال شده؟؟؟خوب جوابش انقدر روشن و مشخص هست که نیازی به گفتن نداشته باشد اینکه مدیران فوتبال دولتی ما بی کفایت و فاقد دانش کافی مدیریتی هستند شکی نیست اما اینکه انها را جزایری جدا از وزارت ورزش بدانیم قطعا از نوعی بی مبالاتی در اصل مطلب رنج برده پرسش اصلی اینست این مدیر محترم کنونی را چه کسی به این مقام رساند و چه کسی مجددا ابقایش کرد؟؟؟؟
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر