فهرست
چرا پرسپولیس افت کرده؟
چرا پرسپولیس افت کرده؟

چرا پرسپولیس افت کرده؟

آی اسپورت - پرسپولیس در چند هفته گذشته، روزهای خوبی را سپری نمی‌کند، با اینکه آنها همواره فاصله‌شان را با دیگر تیم‌ها حفظ کردند و در صدر جدول هستند ولی بازی با کیفیت و مورد پسند هواداران و کارشناسان ارائه نمی‌دهند. فینالیست دوره قبل لیگ قهرمانان آسیا در دو بازی اخیر خود در آسیا هیچ امتیازی کسب نکرده است. در مقابل الاهلی علی‌رغم برتری تاکتیکی، موقعیت‌های خود را به آسانی از دست دادند و دو بر یک مغلوب شدند. در مصاف با پاختاکور که شدیدا به برد نیاز داشتند، بی‌انگیزه به میدان آمدند و  یک گل دریافت کردند تا عدم صعودشان در گروه قطعی شود.

سرخ‌پوشان  در چهار بازی اخیر خود در لیگ فقط ۴ امتیاز کسب کردند که این آماری بی‌سابقه و عجیب برای پرسپولیس برانکو است. آنها در نیم فصل دوم، اگرچه سه امتیاز بازی‌های خانگی خود را اغلب کسب می‌کردند ولی کماکان از روزهای اوج خود فاصله داشتند. با اینکه پنجره نقل و انتقالات پرسپولیس بعد از دو فصل محرومیت، باز شده بود و سرخ‌پوشان بازیکنان جدیدی همچون بودیمیر کروات، سروش رفیعی، مهدی ترابی و شریفی را در اختیار گرفتند، اما هماهنگ شدن این بازیکنان جدید برای پرسپولیس خود به زمان زیادی نیاز داشت تا سرخ‌پوشان را به تیم همیشگی خود نزدیک کند. بعد از برد دربی با تک گل احمد نوراللهی، آنها با گرفتن انگیزه مضاعف توانستند دو بازی بعدی خود مقابل پیکان و سایپا نیز به برد برسند، اما دیری نپایید که روند مساوی‌های پرسپولیس در لیگ شروع شد. پرسپولیسی که آماری درخشان در بازی‌های خانگی دارد، حال در آزادی‌ام نمی‌تواند حریفان خود را شکست دهد! 

پرسپولیس در هفته بیست و ششم در اصفهان مقابل تیم یکدست و آماده ذوب‌آهن به میدان رفت و علی‌رغم چند موقعیتی که ایجاد کرد، نتوانست به گل برسد و به یک امتیاز رضایت داد. اما با تساوی بعدی در یک بازی خانگی مقابل سپاهان، نگرانی‌های هواداران سرخ‌پوش جدی‌تر شد. آنها در مقابل تراکتورسازی در تبریز نیز در شرایطی که نیمه اول با تک‌گل کمال کامیابی‌نیا جلو افتادند اما در نیمه دوم، با برتری نسبی تراکتورسازی در مالکیت توپ و موقعیت گل، به تساوی رضایت دادند. پرسپولیسی ها که در دو سال اخیر به قهرمانی مقتدرانه و چند هفته جلوتر از پایان فصل عادت داشتند، بدموقعی دچار افت شدند. سرخ‌پوشان در هفته یکی مانده به آخر در صورت شکست ماشین سازی تبریز، می‌توانستند سرنوشت قهرمان لیگ را یک هفته زودتر مشخص کنند اما در همان دقایق ابتدایی بازی، با دریافت گل از تیم مهمان عقب افتادند و در نیمه دوم با گل علیپور از روی نقطه پنالتی بازی را مساوی کردند. آنها علی‌رغم موقعیت‌هایی که ایجاد کردند، با نمایش نه چندان دلچسب این بازی را هم به پایان رساندند.

فشردگی بازی‌های پرسپولیس در چند ماه گذشته هم در لیگ برتر و هم در آسیا، مسافرت‌های پیاپی آنها به داخل و خارج ایران و خستگی مفرط بازیکنان در افت این تیم بی‌‌اثر نبوده. آنها بعد از برد دربی و باتوجه به فاصله زیاد امتیازشان با دیگر مدعی‌های لیگ، تمام تمرکز خود را بر بازی‌های آسیایی و صعود گذاشتند که در دو بازی آخر آسیایی خود که شدیدا به برد نیاز داشتند، نمایش خوبی ارایه ندادند و حذف شدند.  همچنین پرسپولیس برعکس استقلال، همواره یک ترکیب ثابت داشته و کمتر به بازیکنان ذخیره خود فرصت بازی داده، این امر از جهاتی خوب است ولی موجب خستگی بیش از اندازه بازیکنان ثابت و پایین آمدن کارایی‌شان می‌شود. برانکو ایوانکووییچ همواره به دو مهاجم‌های خود، علیپور بخاطر سرعتش و بودیمیر بخاطر موقعیت‌سازی‌اش، اعتقاد زیادی دارد، حتی در زمانیکه به‌نظر می‌رسد، آنها افت کردند و آماه نیستند ، در ترکیب اصلی وجود داشتند. سرخ‌پوشان نیز همچون آبی‌پوشان پایتخت فاقد یک مهاجم شش دونگ هستند، علیپور، آقای گل پرسپولیسی‌ها  هفته‌های خوبی را سپری نمی‌کند و از موقعیت‌هایش بهره‌ای نمی‌برد. همین امر انگشت انتقاد به سمت برانکو دراز کرده که چرا به دیگر مهاجم خود، مهدی شریفی بازی نمی‌دهد. دیگر از انگیزه و جنگندگی سابق پرسپولیس برانکو خبری نیست و به نظر می‌رسد بحران و افت این تیم جدی است. با این‌حال فاصله آنها با سومین قهرمانی متوالی در لیگ برتر،  فقط گرفتن یک امتیاز از پارس جنوبی جم است.

۱۳ ۳  
آی اسپورت
2019-05-12 18:12:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
احسان تاجی
يكشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۸:۵۷
قهرمانش که کردند برا سه بار پیاپی! حالا افت کرده باشه یا نکرده باشه.
علی خوشی
يكشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۹:۱۴
ماجرا خیلی ساده است. پرسپولیس از آن اول هم مالی نبود. با کمک یار دوازدهم و سیزدهم، با کمک پنالتی برای این تیم و نگرفتن پنالتی های حریف، با کمک داوران که گل های درست تیم های حریف را مردود اعلام می کنند و هزار ترفند دیگر چند امتیاز جلو است. شما فقط گل های درست استقلال در بازی هایش را که داوران مردود اعلام کرده اند، ملاحظه کنید. آن وقت کار دستتان می آید. فاصله تیم ها در ایران آن قدر زیاد نیست و به همین دلیل یکی دو اشتباه داوری می تواند تیمی مثل پرسپولیس را در جایچاه فعلی اش قرار دهد.
۸
شاهین
يكشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۹:۵۴
سوزش اقلیت تاس رو دوست داریم :)))
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر