فهرست
چه شکنجه‌ها که ندیدی عادل جان!
چه شکنجه‌ها که ندیدی عادل جان!

چه شکنجه‌ها که ندیدی عادل جان!

آی اسپورت - در شب تاریخی بازی ایران و اسپانیا، انتشار تصویری غم‌انگیز از عادل فردوسی‌پور خیلی‌ها را تحت تاثیر قرار داد. تهیه‌کننده برنامه «2018» مبهوت از اینکه سازمان صداوسیما بعد از حضور کارلوس پویول در تهران اجازه نداده او برای کارشناسی بازی وارد استودیو شود، کز کرده و به حالت قهر مقابل یک صندلی خالی نشسته است. در این تاریخ و جغرافیا، در زمانه دویدن و نرسیدن و جایی که خیلی‌ها خیلی وقت است بریده‌اند و دست از تلاش کشیده‌اند، عادل یکی از معدود کسانی است که هنوز عطش کار کردن و بهتر شدن دارد. با این همه چه تلخ است که دست و پای همین یک نفر را هم زنجیر می‌کنند تا مبادا از دایره تکرار و بیهودگی بیرون بجهد. تلویزیونی که همه بچه‌های خوبش را بلعیده، عطاران‌ها و قاسمخانی‌ها را به سینما کوچ داده و حتی از پخش یک مناجات دلربا طفره می‌رود، حالا آخرین پنجه‌هایش را روی صورت عادل می‌کشد. این انگار تمرین طاقت‌فرسای تاب‌آوری است؛ چقدر دشوار و چقدر زجرآور.

تلویزیون ایران استاد پرداخت هزینه‌های بیخودی است و اگر معیار دقیقی برای بررسی این مساله وجود داشت، احتمالا نام صداوسیما باید در کتاب رکوردها به ثبت می‌رسید. دو شب یلدای متوالی به جای اینکه بحث‌های متداول در مورد گرانی هندوانه و کمبود بارش‌ها در کشور مطرح شود، تلویزیون با سانسور مصاحبه محمد جواد ظریف و ناصر ملک‌مطیعی همه نگاه‌ها را به خودش معطوف کرد. باورکردنی نبود که یک چهره تراز اول سیاسی و یک هنرپیشه حدودا 90 ساله را پای میز مصاحبه‌های طولانی‌مدت بنشانی و آخرش اجازه پخش آنها را ندهی. تلویزیون اما بدون هیچ منطقی این کار را کرد و مقبولیت برندش را بیش از پیش کاهش داد. باز خوب بود که این دو نفر مجانی مصاحبه کردند و پخش نشد؛ وگرنه کارلوس پویول که چندده هزاردلار از اسپانسر برنامه پول گرفت تا در هتل پایتخت، بازی ایران و اسپانیا را تماشا کند و به کشورش برگردد. حاضریم از جیب‌مان همانقدر پول بدهیم تا فقط بفهمیم پویول در لحظه ترک ایران در مورد کشور ما چه فکری می‌کرد! بعد از سانسور مصاحبه ظریف، گفتند فردوسی‌پور تهیه‌کننده برنامه‌های ورزشی است و سیاست به او مربوط نیست؛ لابد این بار هم بازی ایران و اسپانیا به کاپیتان سابق بارسلونا ربطی نداشت و عادل باید از کارشناس تلویزیون برون‌مرزی «هیسپان‌تی‌وی» صداوسیما دعوت می‌کرد تا نبرد ما و ماتادورها را تحلیل کند!  

نگارنده سال‌ها پیش بعد از یکی از توپ طلاهای لیونل مسی به برنامه‌ای زنده در شبکه خبر دعوت شدم تا نیم‌ساعت در مورد نابغه آرژانتینی حرف بزنیم. هنوز پنج دقیقه هم از حرف‌های کاملا عادی‌مان در ستایش از هنرمندی و اخلاق‌مداری لئو نگذشته بود که مجری برنامه با استفاده از فرصت پخش کلیپ به سمتم آمد و گفت: «از بالا زنگ زدند گفتند این مسی را زیاد هم گنده نکنید؛ بالاخره الگوی غربی است!» این تذکر تا پایان برنامه دو بار دیگر هم تکرار شد و من هاج‌وواج مانده بودم که اگر نگاه آقایان به موضوع این است، پس اصلا چرا برای ستاره آرژانتینی ویژه‌برنامه در نظر گرفته‌اند؟ نکند بنا بوده بعد از موفقیت مسی، دور هم جمع شویم و به جد و آباد این «الگوی غربی» فحش بدهیم؟ این یک مثال ساده شخصی است برای روشن کردن این موضوع که وقتی از تلویزیون ایران حرف می‌زنیم، دقیقا از کجا حرف می‌زنیم! از مجموعه‌ای هزار قدرت و غیرشفاف که هر مقام مسئول و غیرمسئولی می‌تواند گوشی تلفن را بردارد و هر دستوری دلش می‌خواهد صادر کند، سیستمی که یک نفر در آن تصمیم گرفت لوگوی باشگاه رم را سانسور کند و آبروی 80میلیون نفر را در دنیا ببرد، اما آخرش هم آن یک نفر را به ملت معرفی نکردند، همان‌طور که مانع ورود پویول به استودیو را هم نمی‌شناسیم و دلیل مخالفتش را نمی‌دانیم. یک منبع معتبر از درون تلویزیون می‌گوید در دوران یکی از روسای قبلی و مشهور سازمان، هنگام پخش مسابقات باشگاهی داخلی از طرف مقامات ارشد سیما تماس می‌گرفتند و می‌گفتند درصد مالکیت توپ تیم مورد علاقه دوستان باید افزایش پیدا کند! حالا شما فکر کنید در سیستمی که بعضا به درصد مالکیت توپ هم رحم نمی‌کند، یکی مثل عادل فردوسی‌پور با آن همه بیننده و حساسیت اجتماعی، چه عذاب‌هایی کشیده، چه تلفن‌های شگفت‌انگیزی را جواب داده و چه هشدارها و خواسته‌های محیرالعقولی را شنیده است. باز خدا پدرش را بیامرزد که با همه کم‌وکاستی‌هایش، هنوز روی ریل است و سعی می‌کند راه درست را برود. منتظریم ببینیم نفس او را کی بند می‌آورید و تلویزیون‌تان را کاملا یکدست می‌کنید!

همشهری ورزشی

۳۵ ۱۷  
آی اسپورت
2018-06-24 19:17:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۷ نظر
amir
يكشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷، ۱۹:۲۷
همچین نوشته انگار این صندلی از اول مال فردوسی پور بوده. بچه جونِ بیسواد! فردوسی پور روی صندلی‌ای نشسته که قبلا به زور از امثال بهمنش و روشن زاده و خدابخشیان و ... گرفته شده. عطاران و قاسم‌خانی جای جولان دادن که قبلا از امثال وثوقی و صیاد و ... دریغ شده. یک کلمه درباره‌ی شکنجه شدن این افراد نوشتی یا شکنجه و ظلم هم فقط در حق کسانی شده که در فضای انحصاری رشد کردند و پروار شدند؟
کیروشی پور
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۰۴:۲۴
یه شومن که خودشو قهرمان و منجی یه ملت معرفی کرده
یه دروغگوی بزرگ
کسی که منافعش حقیقت را برایش تعیین می کند
عادل فردوسی پور برای ماها مُرده ست!
چرا قیمه‌ها را میریزی تو ماستا
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۰۴:۴۹
هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد

مثل اینه که یکی به من بگه فلان درخت‌های جنگلو قطع می‌کنه و من بگم حرف نزن اون موقع که مزارع گندم رو آتیش می‌زد کجا بودی...
۲
آرش
يكشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷، ۲۰:۰۷
همچین در وصف عادل و کیروش این چند وقت نوشتن که ادم یه لحظه فکر میکنه اینا اولیاالله هستن و از عالم غیب و از نواحی قدس بهشون الهام و وحی میشه، چند وقت دیگه برای رستگاری باید تشهد بدیم به عادل (ع) و کیروش (دامت برکاته)
بابا این عادل داره جایی کار میکنه که همه چی در انحصار یه عده معدوده، تا حالا گذاشتن یه نفر مستقل دیگه بیاد شاید ایده بهتر داشته باشه،بیست ساله همین چند نفر رو که (خیلی ببخشید) گوهم بارشون نیست تحمل میکنیم،جالبه همه برنامه های این رابین هودها و بابک خرمدینها که داره بهشون ظلم میشه و نمیذارن درست کار کنن کپیه و یه ایده از خودشون ندارن، خدا پدر بلیچراسپورت رو بیامرزه. یادش بخیر یه مدت برای اینکه بگن عادل بارشه رفتن یه کلیپ آوردن که عادل اسم پله رو بلده، دلامصبا آخه اسم پله هم تعجب داره بلد باشی؟ چون شما کم اطلاعاتین دلیل نمیشه که، طرف خودش ظالمه اینا کردنش مظلوم
serezo
يكشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷، ۲۱:۵۵
هزاردستان رسانه و صداوسیما 18 ساله با هم جور هستن،شما جوش نزن!
serezo
يكشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷، ۲۱:۵۵
هزاردستان رسانه و صداوسیما 18 ساله با هم جور هستن،شما جوش نزن!
۵
pooyan
يكشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷، ۲۲:۲۴
يه دليل خوب دارم براي اينكه اين تلويزيون هر كاري بكنه حقمونه
اين دليل هم چيزي نيست جز كامنت امير و آرش
نويسنده محترم وقتي نگاه خواننده از سر انگشت اشاره شده به ماه فراتر نميره شما از ارمسترانگ و قدم زدن روي ماه صحبت ميكني
شما چي ميگي ملت چي جواب ميدن
حقمونه
و تا ابد هم حقمونه
بدترش هم حقمونه
بازهم ميگم از قول شاملوي بزرگ
مصيبت جانفرساي را چنان تاب آورديم كه باري كلام مقدس از خاطرمان گريخت
ما از اون نسلها هستيم كه وقتي آيندگان تاريخ رو بخونن از اين همه بلاهت ما سر به بيابون خواهند گذاشت
حیف احمد شاملو!
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۰۴:۲۸
واژه ها را حرام ِ این[...]ها نکن لطفا!
عباس
يكشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷، ۲۲:۲۸
چرا اینجوری به قضیه نگاه نمیکنید که عادل کارمند همین صدا سیماست,
از همین سازمان عادل شده واسه خودش, وقتی سازمان بهش گفته حق نداری چنیم هزینه ای رو حتی اگه اسپانسر پولشو بده بکنی, چرا باز کار خودشو کرده؟ ینی خودشو از سازمانش بالاتر میدونه؟
در مجموع با احترام به نظرتون باید منصفانه به قضیه نگاه کرد, وقتی اطلاعات ما در حد حدس وگمانه زنی هست قضاوت خیلی اسونه, بحث من دفاع از صدا سیما نیست اصلا بحث ضخص خود عادله که گاهی خیلی اشتباه میکنه
آرش
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۰۰:۰۴
خطاب به جهانگیرخان عضر حاضر، Pooyan:
یه دلیل خوب دارم که حقته هر بلایی تلویزیون سرت بیاره، اینکه هنوز تلویزیون نگاه می‌کنی.
فدات این نویسنده‌ها و این رسانه‌ها اگه حرف از آرمسترانگ بزنن، این گزارشگر‌ها و امثال عادل اگه راه تعالی رو دارن نشون میدن، والله من می‌تونم ادعا کنم که کل کهکشونا رو گشتم، نشستی واسه خودت یه چی بلغور کردی و عنتلکتوار داری ما رو می‌کوبی؟ الان این داره از آرمسترانگ حرف می‌زنه؟ کجاش رو میگی دقیق که ما نگامون رو از نوک انگشتمون ور داریم ببینیمش؟ یه جوی راه افتاده تو این نسل عنتلکت جدید هرچی می‌بینن میگن لب کلام را نگرفته‌اید و نوک انگشت را می‌بینید، ماه را ببینید، کو ماه؟ کوووو مااااااااه؟ چه خبرتونه؟ چههه خَبَرههه تووونه؟ مثلا اینجا داشته از هزینه‌های الکی می‌گفته و ما نفهمیدیم؟ از یگانه رهرو پرتلاش و آخرین قهرمان ایستاده عرصه تلویزیون میگفته که در حال تلاش برای رفتن به فضا بوده که مهدعلیاها نذاشتن دود آخرش رو بگیره و بره رو ماه با آرمسترانگ به ما انگشت وسط نشون بده؟ شاملو جان، اینجا داره میگه "درست مصرف کنیم، دستشویی رو ماه هست ولی کم است"، این رو داره میگه، ولی زیر‌سیبیلی داره میگه عادل راهش از اینا جداست، اونا بدن عادل خوبه، اگه خوبه چطور اونجاست؟ چطور بیست ساله همه‌چی تو مشتشه؟ ته آرمسترانگ و ماهت شده هزینه‌های جاری و این دری‌وری‌های تو متن؟ یه چی دیگم باهات موافقم، بلاهت، بلاهتتونه که قهرماناتون شدن عادل و شاملو و کوفت و زهرمار، منتظر منجی باش، احتمالا همین شاملوها و عادل‌ها و یکی از همینا باشه، مصیبت جانفرسات روطاقت بیار جانفرساتر میشه بپا زیرش نمونی.
راستی شاملو از پروین غفاری چه خبر؟
pooyan
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۰:۳۰
يبار ديگه بخون كامنت منو
جواب خودتم بخون
متوجه ميشي كه متوجه نشدي
شايدم متوجه نميشي و بازهم شروع ميكني در مورد نوك انگشت حرف زدن
آرش
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۰۵:۵۴
دوست عزیزی به نام حیف احمد شاملو در رابطه با حلال و حرام بودن واژه‌ها سوالی پرمغز پرسیده‌اند، حکم آن به این صورت است:
هجاها را حلال این پرانتز سه ستاره پرانتزها بنمای، البته احوط این است که در صورتی که هجا دلالت بر ماکیان و احشام دارد قبل ذبح آب خنکی به حیوان خورانده شود و بسم‌الله گفته شود، در صورتی‌که هجا دلالت بر حبوبات و فواکه دارد، قبل مصرف حتما خوب شسته شوند، زیرا برای سلامتی مضر است، در صورتیکه هجا دلالت بر اشیا دارد، احوط این است که آنرا بر کله و ترجیحا رستنگاه آنها بکوبید، در صورتی که توانایی بلند کردن شی در فرد نباشد، از دو مرد بالغ استفاده شود و در صورتی که باز هم قوت شی چربید، کله را بر جسم بکوبید. در صورتیکه هجا بر حیوانات حرام گوشت دلالت دارد، افراد مزبور را جلو هجای حرام گوشت پرت کنید تا سگ‌خور شوند والله اعلم.
ومن الله التوفیق
11 شوال سنه 1439 هجری قمری
pooyan
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۰:۲۹
test
amir
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۰:۵۷
در جواب پویا:
سر به بیابان خواهند گذاش اما نه از بلاهتِ فرضی ما از وقاحتِ واقعی شما.
نویسنده مطلب از قضا بیشتر از نوک دماغش رو ندیده. متوجه نیست این "ظلم فرضی"- به کسی که در فضای رسانه‌ای رشد کرده و حیات داره- از زمان دیگه‌ای آغاز شده و سرچشمه و ریشه‌اش جای دیگه‌ای هست. اگر معترض به ظلم هستی باید ریشه‌کن‌اش کنی نه بری اینکه بر شاخ و برگی که روی خاک غصبی رشد کرده، سوگواری کنی.
به قول شاملو: ای یاوه یاوه یاوه خلایق مستید یا منگ؟ یا به تظاهر تزویر می‌کنید؟
امیدوارم متوجه شده باشی و "واژه‌ها" رو حرومت نکرده باشم.
۱ ۱
pooyan
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۲:۲۳
برادر عزيز
مشكل ما ايرانيها يا بهتر بگم يكي از مشكلات بزرگ ما مغلطه كردنه
ما ملت صفر و صد هستيم
همينه كه نميتونيم پيشرفت كنيم
قرار نيست خاكستري رو بخاطر داشتن رنگ سياه رد كنيم
با اضافه كردن سفيدي به خاكستري ميشه طيف بهتري درست كرد
منظور من اينه حتا واسه ريشه كن كردن ظلم هم بايد قدم به قدم رفت جلو
يه صحنه تو فيلم سان شاين هست ساخته دني بويل
تمام گلخانه سفينه ايكاروس سوخته و فقط يه قلم گياه كوچيك باقي مونده
اونجا اميد مجددا تو دل متخصص گلخانه زنده ميشه
اينكه عادل چقدر حقه من تو مقام قضاوت نيستم
ولي اينكه تمام تلاشش روميكنه براي بهتر شدن شكي توش نيست
همه ما تو سيستمهايي كار ميكنيم كه بقدر كافي ظلم توش قابل مشاهده است
ولي اگه تك تك ما قدمي براي بهتر شدن برميداشتيم شايد الان جلوتر بوديم
ميتونست عادل هم نباشه اونوقت بنظرت گزينه هاي باقيمونده كيفيت بهتري داشتن
خودمن بقدر كافي به عادل انتقاد دارم
ولي مطمئنم حذفش نتيجه بهتري ببار نمياره
موفق باشي
و كمي هم باهم مهربونتر باشيم اتفاق بدي نميفته
۱
pooyan
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۲:۲۲
test
آرش
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۴:۵۶
pooyan
راست میگی، نکات ژرفی در صحبتات بود، بنده هم بعد اینکه با تیکوبراهه مشورت کردم تونستم نگاهم رو از نوک انگشتم به جایی که شما اشاره میکنی انتقال بدم، برای تفهیم بهتر مضمون شما هم از نظرات مارک آندره تراشتگن و ابوالمعالی نصرالله منشی بهره گرفتم. در تایید نظرات شما هم اینگمار برگمن در فیلم هندوانه های اهلی به درستی به این موضوع و رشد و تعالی هندوانه در سایه مواظبت بیشتر اشاره داره، دم ایرج میرزا متوسط گرم که میگه تریاک مفت دیدم هی بستم و کشیدم غافل که صبح آندم آید مرا چه برسر
راستی دکتر عادل خان که دنبال پیشرفته، بنده خدا سایمون کوپرم دنبال پیشرفت بود، دیشبم طرفداری داستانی درست کرد برای عادل و برنامه خوبش. دمشون گرم همشون شهره شدن، به قول شهره کمی بزرگ
نامتو دادی به من خوندمش یواشکی
خوندمش هزار دفعه سوزوندمش یواشکی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر