فهرست
رائفی‌پور، فوتبالیست‌ها و مرگ جامعه مدنی
رائفی‌پور، فوتبالیست‌ها و مرگ جامعه مدنی

رائفی‌پور، فوتبالیست‌ها و مرگ جامعه مدنی

آی اسپورت – هفته گذشته فیلترینگ تلگرام باز هم خیلی از نگاه‌ها را به سمت مفهوم مهم «حقوق شهروندی» چرخاند. مفهومی که شاید چیزی بیش از یک قرن می‌شود که کشور ما درگیر تحقق آن است؛ یک بار در لباس شعار ایجاد عدالتخانه و مجلس و یک بار دیگر داشتن حق انتخاب برای تعیین سبک زندگی. اما در همین هفته رویدادی دیگر هم رخ داد که وجه عمیق‌تری از بحران حقوق شهروندی در کشور ما را به رخ می‌کشید؛ علی اکبر رائفی‌پور، سخنران و نظریه‌پرداز اصولگرا و نزدیک به جریان‌های تندرو این جناح در یک سخنرانی دو فوتبالیست پیشکسوت کشور یعنی مهدی مهدوی‌کیا و کریم باقری را به باد استهزا گرفت و با اشاره به حضور این دو در تبلیغات تولیدات لبنی خطاب به آنها گفت که به جای اظهار نظر درباره مسائل مهمی چون وضعیت منطقه و شرایط کشور و اقتصاد، بهتر است بروند و دوغ و ماست خود را تبلیغ کنند. رائفی‌پور برای این اظهارنظر خود درباره این دو فوتبالیست یک استدلال مشخص داشت؛ اینکه مهدوی‌کیا و باقری «تخصصی» در زمینه مسائل سیاسی و اقتصادی و اجتماعی ندارند و به همین دلیل هم نباید در این رابطه اظهارنظر کنند.

 در نگاه اول شاید به نظر برسد که چنین استدلالی نمی‌تواند بیراه باشد. اما کمی دقت‌نظر ما را به این نتیجه می‌رساند که نه تنها این استدلال در جوامع امروزی نمی‌تواند توجیهی داشته باشد بلکه نقطه آغاز مرگ دو مفهوم بنیادین جامعه مدنی و حقوق شهروندی است که پایه‌های شکل‌گیری دنیای جدید هستند. دو مفهومی که البته پیوستگی بسیار جدی هم با هم دارند. در واقع این استدلال درباره اینکه چون مهدوی‌کیا و باقری تخصص ندارند، پس نباید اظهارنظر کنند مانند این است که بگوییم در انتخابات مجلس یا ریاست جمهوری فقط باید افراد متخصص و دانش‌آموخته رشته‌های علوم سیاسی یا اقتصاد رأی بدهند و بقیه چنین حقی ندارند، چون متخصص نیستند. عبث بودن این استدلال کاملاً مشخص است. یا مثلاً با این استدلال باید تکلیف کرد که نمایندگان مجلس فقط به طرح‌ها و لوایحی که مرتبط با تخصص و مدرک تحصیلی آنها است محدود شوند و حق اظهارنظر و اعلام رأی درباره موارد خارج از حوزه تخصص خود را نداشته باشند.

 مفهوم جامعه مدنی آنجایی شکل می‌گیرد که تک تک افراد جامعه، فارغ از نوع تخصص و جایگاه‌شان اولاً حقوق برابری داشته باشند، ثانیاً امکان تأثیرگذاری در اداره جامعه برای همه آنها فراهم شود و ثالثا حق اظهارنظر آزادانه درباره تمام شئون شرایط عمومی کشور را نیز دارا باشند. بنابراین، این استدلال که افراد به‌عنوان شهروند فقط می‌توانند در حوزه تخصص خودشان اظهارنظر کنند، اصلی‌ترین اسم رمز تعطیل کردن حقوق شهروندی و جامعه مدنی و شروع نوعی از تمامیت خواهی است.

 در واقع مطرح‌کنندگان این استدلال در منطقی که پیش‌ می‌کشند حوزه تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی عمومی را با حوزه اظهارنظر و موضع‌گیری در مقام یک شهروند، آگاهانه یا ناآگاهانه خلط کرده‌اند. تخصص یک شهروند در جایی معنی پیدا می‌کند که او یا در مقام تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز قرار بگیرد یا قرار باشد خدمتی به جامعه ارائه کند. بنابراین در دفاع از دو پیشکسوت فوتبالیست کشورمان در چارچوب مفهوم حقوق شهروندی و جامعه مدنی نه تنها باید مخالفتی سرسخت با قضاوت استهزا گونه رائفی‌پور و امثال او داشت بلکه باید کوشید که او و همفکرانش را متوجه این موضوع کرد که نوع موضع‌گیری به ظاهر موجه آنها چیزی نیست جز بازگشت به موقعیتی در اعماق تاریخ بشر که حق اظهارنظر افراد در عرصه عمومی هیچ معنای عملی نداشت. البته به این شرط که بپذیریم رائفی‌پور و رائفی‌پورها از روی سهو و ندانستن چنین قضاوتی درباره حقوق اولیه شهروندان دارند، نه از روی آگاهی.

 

روزنامه ایران

۶ ۴  
آی اسپورت
2018-05-06 07:16:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
احسان
يكشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۰۹:۳۷
برادر رائفی پور !
میشه لطف نی مدرک تحصیلیتو به ما بگی ؟
تا جایی که بنده می دونم و در کمال تاسف روزگاری مدافع جنابعالی بودم شما مدرک تحصیلیتون حسابداریه !!!
برادر عزیز ! لطفاً به شخصیت های مردمی بی احترامی نکنید ! شاید در جایی و صیحبتی حق با شما باشه ولی تا جایی که من و همه آدم ها عاقل و بالغ می دونن ... معمولا حرف رو به صورت سخن شیرین و با بیانی آکنده از طعنه به طرف مقابل می گویند .! همانطور که فوتبالیست ها در تمامی صحبتهایشان می گویند سیاسیون حق دخالت در ورزش را ندارند !!
ولی آیا سیاسیون از فوتبال درل کندند !؟
جنابعالی با آن پیشینه در نظریه پردازی که به سان استاد عظیم الشانتان جناب دکتر مهندس عباسی می مانید .. ، می شود کمی از دنیای مردم و علایق شخصیشان دل بکنید ؟
شاید شخصیت شما به اینگونه نباشید ولی مطمئناً رگه هایی از تندروی را می شود در نگاه شما دید !
امید دارم که هر انسانی قابل تغییر است ... و امیدوارم که شما هم سمت مردم غش کنید ..!
با آرزوی سلامتی روانی برای همه سیاسیون و نظریه پردازان !
۴
SirNic
يكشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۰:۴۷
جالبه خود رافعی پور حسابداری خونده و تو مسائل سیاسی اظهار نظر میکنه...
۶
ویلی
يكشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۳:۱۲
مرسی از مطلب.....آدم عامی و کمبوددار همه جای دنیا پیدا میشه (حالا فنلاند کمتر پاکستان بیشتر!!) تا تشکیلات و افکار فرقه ای جذبشون کنه برای مغزشویی و تبدیلشون به متعصبین (نئونازیا در اروپا یا انجمن برادری در جنوب امریکا) ولی در دنیای آزاد و متمدن یادگرفتن اندازه کوپنشون حرف بزنن و جدی به حساب نمیان چه برسه حکومت تریبون اختصاصی و انحصاری بهشون بده و پروموتشون کنه!!واضحه اذهان عوام تنبل و ساده اندیش عاشق این حرفاست چون کارشو راحت میکنه و عقب موندگی و مصائبشو توجیه میکنه، کاتولیکای آفریقا و آمریکای جنوبی صدبرابر فرقه نظام مقدس خبره این توهماتن بطور جدی باور دارن تمام این بانکای بزرگ جهانی که توسط یهودیا اداره میشه همه داراییشون از گنجهای سلیمان و داووده!! حکومت امام زمان نوبرشو نیاورده همیشه و همه جا conspiracy theory و مغلطه کاسه و نیمکاسه شیرینه و خریدار داشته (چه برسه به امروز در عصر mediocrity) مثلن اون داستان جذاب نظریه تقلبی بودن فتح کره ماه چهارتا کتاب معروف همون دهه هفتاد در امریکا چاپ شد یا در خود اسراییل (که از لحاظ آزادی در انتشار کتاب نامبروانه) در مورد ایلومیناتی و پشت پرده واتیکان کلی کتاب در دسترسه امثال رائفی پور همینا رو ترجمه میکنن میدن به خورد پاپتیای غربتی (که قرارگاه از پشت کوه استعدادیابی و مغزشویی میکنه) که زمینه ایدئولوژیک برای پذیرش این حرفا رو دارن کف بالا میارن!! هیچ فرد آزادمنش مخالف مطرح شدن اینجور نظریات نیست بلکه معضل ما تقویت انحصاری و تربیت آژیتاتورها برای ترویج سیستماتیک این لاطائلات خطرناکه، هیچ کجای دنیا تریبون بهترین دانشگاه های کشورو نمیرسه به این حرفای پای منقل....
۶
مهرداد
يكشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۵:۴۶
چرا حرف رائفی رو نمیفهمید؟

نمیگه اینا نظر ندند، میگه حرف و خط مشی و رفتار این سبلریتی های بی سواد رو الگو قرار ندید

من موافق این حرفشم ، کاری هم به شخصیت خودش ندارم
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر