فهرست
مسی؛ خدای فوتبال/ آنچه در بازی با ویارئال گذشت
مسی؛ خدای فوتبال/ آنچه در بازی با ویارئال گذشت

مسی؛ خدای فوتبال/ آنچه در بازی با ویارئال گذشت

آی اسپورت- در روزهایی که از این سو و آن سو اخباری در مورد سیاهه ای از مربیان برای جایگزینی لوییز انریکه به گوش می رسد نتایج ضعیف بارسا در ژانویه 2017 این گمانه زنی ها را بیش از پیش می کند. حال انریکه باید بیشتر از گذشته به آب و آتش بزند اگر میخواهد بعنوان مربی، سربلند نیوکمپ را ترک نماید و خاطره ای خوب از خودش بر جای بگذارد.
با نگاهی به بازی دیشب بارسا - ویائال می توان تا حدودی به نقاط ضعف بارسای انریکه پی برد. بارسایی که با انریکه دو فصل گذشته یکی از درخشان ترین بازیهای خود را بعد از باخت به سوسیداد از همین ژانویه آغاز و با قهرمانی در چمپیونز لیگ به اتمام رساند. شاید تاریخ برای پسران آبی اناری تکرار شود. شب گذشته ویارئال آماده بود تا پس از 16 بازی رودررو مقابل بارسا این بار در ال مادریگا و در روزهایی که شاگردان انریکه خیلی سرحال و قبراق به نظر نمی رسند به اولین پیروزی خود دست پیدا کند.
در ابتدای مسابقه ویارئال با سیستم 4-4-2 و بارسا نیز با همان 4-3-3 همیشگی پا به زمین گذاشتند.این در حالی بود که ویارئال حتی در زمانی که به سمت دروازه بارسا حمله میکرد فقط 2 مهاجم و 2 هافبک خود را در قسمت دفاعی بارسا می دید که عملا نمی توانست تهدیدی جدی را در مقابل دروازه تراشتگن ایجاد کند.
در 15 دقیقه ابتدایی مسابقه ضعف سرخی روبرتو بدلیل کندی سرعت و ضعف دفاع انفرادی باعث چند نفوذ از این سمت توسط مهاجم ویارئال شد.در ادامه نیز بدلیل عدم شرکت سرخی روبرتو در حمله و حضور لیونل مسی در مرکز خط حمله عملا سمت راست بارسا فاقد هیچ زهری بود و تمرکز دفاعی ویارئال هم روی مرکز و سمت چپ بارسا بود.از طرفی بارسا هم با تعداد نفرات زیادی در حمله شرکت نمی کرد که بتواند با استفاده از برتری عددی در منطقه دفاعی ویارئال و با استفاده از اشتباهات احتمالی مدافعین راهی به سمت دروازه آنان پیدا کند.بار هجومی بارسا روی دوش اینیستا،مسی ، نیمار بود و فقط در هنگام تصاحب توپ توسط این سه بازیکن بود که ایجاد خطر روی دروازه حریف را ممکن می ساخت که همانطور که اشاره شد با تعدد نفرات در هنگام دفاع همه روزنه های نفوذ بسته شده بود.البته گاه گاهی اضافه شدن دینله از سمت چپ و ارسال پاسهای تند و تیز در محوطه جریمه تنها بازیکنی بود که به کمک این 3بازیکن بارسا می آمد که آن هم فقط به چند مورد در طول نیمه اول خلاصه شد. با این شکل از بازی هواداران بارسا نمی توانستند هیچ امیدی برای بازکردن دروازه بارسا داشته باشند و تنها امیدشان توکل بر خدا بود.توکل برخدای فوتبال . پادشاه مسی.
با آغاز بازی در نیمه دوم و در پی یکی از حرکتهای هجومی دینله از سمت چپ و پس از لو رفتن توپ و خالی شدن جای وی،در یک ضد حمله سریع که فقط 2 بازیکن خط حمله ویارئال شرکت داشتند و با توجه به اشتباه بوسکتس و مخصوصا ماسکرانو در پوشش فضای بوجود آمده پشت سر دینله ، نیکولا سنسونه روی پاس استادانه پاتو دروازه بارسا را گشود تا انریکه بیش از پیش خود را جلو درب خروجی باشگاه ببیند. حال بارسا باید به گل می رسید تا دومین شکست از آغاز سال جدید میلادی را متحمل نگردد.اما همچنان با اصرار بر هجوم از سمت چپ و سپردن توپه به نیمار و البته با تکرویهای ناموفق وی و تجمع دفاعی ویارئال در این منطقه هیچ خطری روی دروازه سرخیو آسنخو نمی توانستند ایجاد کنند.از طرفی مسی هم که کاملا در مرکز خط حمله حضور داشت عملا استفاده از تمام عرض زمین را برای پی ریزی حملات غیرممکن و امکان دفاع را برای زیردریایی های زرد راحت تر می کرد.
بارسا حتی در هنگام پرس از جلو مدافعان ویارئال هم نصفه و نیمه عمل می کرد و در کاری که سالهای نه چندان دور به آن شهره بود نیز نمی توانست موفق عمل کند تا بلکه با استفاده از توپ ربایی حریف بتواند به نتیجه برسد. در این هنگام انریکه به فکر تغییر در سبک بازی تیمش افتاد .اتفاقی که می توانست و می تواند در صورت تمرکز و تفکر روی آن گره از بازی منفعلانه بارسا در این روزها باز کند. استفاده از 2 مهاجم مرکزی.
با ورود آردا توران در دقیقه 70 و حضور او در کنار سوارز تعداد نفرات بارسا در خط حمله افزایش یافت ولی باز هم اساس حرکات بارسا سپردن توپ به نیمار و حرکت در عرض این بازیکن و پاس به مسی بود که ازاین پس چشم به خلاقیت او داشتند که هرچند در بعضی صحنه ها پاسهایی طلایی را برای بازیکنان آماده نمود و حتی در یک صحنه هم ضربه وی را مدافع حریف با دست بلوکه کرد باز بارسا سردرگم به نظر می رسید. اما درست آنجایی که همه هواداران بارسا هیچ امیدی به بازکردن دروزاه ویارئال نداشتند باز هم بارسا با استفاده از معجزه خدای نیوکمپ به گل رسید.در لحظاتی که حریف هیچ روزنه ای برای نزدیک شدن به دروازه خود را نمی داد مسی توانست با حرکت انفرادی خود برای اولین بار در این بازی پشت محوطه جریمه از آنان خطا بگیرد تا خود بعنوان منجی پشت توپ بایستد.در این هنگام قبل از نواختن این ضربه ، دروازه بان ویارئال ، سمت چپ دروازه را به دیوار دفاعی سپرده و خودش به سمت راست دروازه نزدیک شده بود تا راهی برای مسی باقی نگذارد.اما مسی توپ را به جایی فرستاد که معمولا دوربین های تلویزیونی را با ظرافت خاصی در آنجا قرار می دهند تا در روزی که بارسا با اینکه نمی توانست فشار زیادی روی دروازه ویارئال ایجاد کند با یک تساوی از ال مادریگا خارج شود.
به نظر می رسد با ادامه این روش بازی تکراری همه حریفان می توانند لقمه گلوگیری برای این تیم شوند و ادامه کار را برای لوییز انریکه سخت نمایند .در صورتی که انریکه از مسی بیشتر در سمت راست و نیمار در سمت چپ و 2 مهاجم در خط حمله و اینیستا در مرکز میدان استفاده نماید می تواند با فشار وارد کردن از همه جناحین و استفاده از تمام نقاط زمین تمرکز دفاعی حریفان را بهم بریزد.اما در این روزها انریکه هم اقتدار دوران بازیگری خود را ندارد و این در نمایش بازیکنان تیم کاملا مشهود است که خیلی هم با تفکرات مربی خود به بازی نمی پردازند و بیشتر با میل به حرکات خلاقانه خود حرکات بارسا را طراحی می کنند و اینچنین است که شاید انریکه هم همانند هواداران بارسا فقط به خدای تیمش چشم امید دارد.

۹ ۳  
آی اسپورت
2017-01-09 22:45:00
نظر دهید

۳ نظر
برزو
سه شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۵، ۰۴:۲۰
بارسلونا امسال برنده ي هيچ جامي نميشه و رئال مث سال گذشته جام ها رو درو ميكنه و توپ طلاي 2017 هم به رونالدو ميرسه.
۲
مجتبی
سه شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۵، ۰۹:۲۵
بیدار شو داداش بیدار شو خواب خوبی بود نه؟شایدم توهم خرزو خانیه
۱
جاهد
سه شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۵، ۱۳:۵۶
همه جام ها رو رئال برده؟داداش چی میزنی؟!جنست ناخالصی داره.در مورد 100 سال قبل که حرف نمیزنیم!!!همین سال قبل بوده.رئال و بارسا هر دو 3تا جام بردن!!!
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر