فهرست
گواردیولا و مورینیو: بازی در زمین منگنه‌ها
گواردیولا و مورینیو: بازی در زمین منگنه‌ها

گواردیولا و مورینیو: بازی در زمین منگنه‌ها

آی‌اسپورت- فصل شروع نشده در منگنه قرار گرفته‌اند، فصل شروع نشده انتظارات بزرگ را به رخ‌شان کشیده‌اند: قهرمانی در لیگ و نه چیزی کمتر را. وقتی چلسی در فصل سپری شده جشن قهرمانی لیگ را گرفت منچسترسیتی در رتبه سوم قرار داشت و منچستر یونایتد در رده ششم. همان دو باشگاهی که خیلی‌ها از آنها برای قدرت ریخت و پاش‌هایشان نفرت داشتند. همان دو تیمی که در دو فصل بیش از همه دست به جیب بردند، ولی برابر چلسی و تاتنهام عقب‌نشینی کردند.

فصل ۱۷-۲۰۱۶: سیتی / ۱۷۰ میلیون پوند – یونایتد ۱۴۳ میلیون پوند

فصل ۱۶-۲۰۱۵: سیتی / ۱۴۷ میلیون پوند – یونایتد ۱۳۲ میلیون پوند

تابستان ۲۰۱۷ به پایان نرسیده و سیتی و یونایتد رقبایشان در بازار لیگ را پشت سر گذاشته‌اند. کارشناسان بریتانیایی یکی از آنها را نامزد قهرمانی لیگ خوانده‌اند، یا سیتی و یا یونایتد را، یا آبی و یا قرمز را… ولی آیا خریدهای گران همه حفره‌ها را پر کرده‌اند؟

 منچسترسیتی

سیتی در فصل سپری‌شده در یک میدان دو چهره به کلی متفاوت داشت. چهره روشن و خندان در خط حمله و چهره سیاه و اخمو در خط دفاع. مهاجمان سیتی فصل پیش را با زدن ۸۰ گل در لیگ به پایان بردند، ولی با چند شکست به باتلاق بازگشت‌ناپذیری پرتاب شدند. دو شکست پیاپی ۱-۳ برابر چلسی و ۲-۴ مقابل لسترسیتی در نیم فصل اول، دریافت چهار گل در یک دیدار از بارسلونای بزرگ در لیگ قهرمانان و همین‌طور چهار گل از سلتیک کوچک طی دو دیدار موجب شد تا شرایط برای آنان پیچیده شود. شکست آنها در نبردهای میلیمتری هم برتافته از نزول مدافعان بود، مثل سقوط در جام اتحادیه برابر یک گل یونایتد و حذف در نیمه‌نهایی جام حذفی، این‌بار ۱-۲ مقابل آرسنال.

خانه تکانی تابستانی سیتی بزرگ بود. زابالتا، کابایرو، نولیتو، کلیشی، کولارف، سانیا و ناواس رفته‌اند و پپ تابستان را با تلاش برای ترمیم دفاع سپری کرده است. ادرسون سنگربان بیست و سه ساله برزیلی از بنفیکا با رکورد ۳۵ میلیون پوند ـ برای انتقال یک سنگربان ـ آمده، کایل واکر مدافع راست تاتنهام با ۴۵ میلیون وارد شده و بنجامین مندی مدافع چپ موناکو با ۵۲ میلیون و همین‌طور دنیلو که هم می‌تواند به عنوان مدافع کناری و هم هافبک دفاعی بازی کند با ۲۷ میلیون از رئال. از مدافعان سال پیش فقط جان استونز / نیکلاس اوتامندی و وینسنت کمپانی بر جای مانده‌اند و از آن‌جا که کمپانی طی دو فصل اخیر همیشه مصدوم بوده، سیتی تلاش کرده ویرجیل فن دیک را از سوتهامپتون یا اینیگو مارتینز را از سوسیداد بدست آورد.

سیتی نزدیک به ۱۳۰ میلیون فقط صرف خرید مدافعان کناری کرده، ولی آیا پپ حاضر است از فوتبال تهاجمی‌اش صرف نظر کند؟ آیا رویکردش را تغییر خواهد داد؟ وقتی آبی آسمانی‌پوش‌ها در یک‌هشتم لیگ قهرمانان راهی موناکو شدند،در خانه پیروز شده بودند، ولی در زمین موناکو کمتر از نیم ساعت دو گل خوردند و سرانجام ۱-۳ زانو زدند. پپ آن روز جمله “می‌دانیم اگر گل نزنیم کشته خواهیم شد” را بر زبان آورد، در حالی که مهاجمانش طی دو دیدار شش گل به موناکو زده بودند!

در حقیقت فلسفه “حمله به هر قیمتی” گواردیولا قیمتی سنگین داشت. یادمان نرفته قلب خط میانی سیتی شکننده باقی مانده. یحیی توره ۳۴ ساله شده و فرناندینیو ۳۲ ساله که یعنی رهایی گوندوگان از بند مصدومیت تعیین کننده است و دنیلو باید در نبردهای سرنوشت‌ساز نشان دهد چرا پپ او را به منچستر آورده است.

منچستر یونایتد

یونایتد در نخستین فصلش با مورینیو طی یک دوره طولانی بی‌شکست ماند، هم جام اتحادیه را بالا برد و هم لیگ اروپا را فتح کرد، ولی طرفداران یونایتد نمی‌توانند این فصل را به “جام‌های میکی موس” – به قول خودشان در اشاره به جام‌های فصل سه‌گانه لیورپول با هولیه – قناعت کنند. آنها هم مثل طرفداران سیتی به قهرمانی لیگ می‌نگرند. با این وصف فصل را با شکست ۱-۲ برابر رئال در سوپر کاپ اروپا آغاز کرده‌اند. فاصله یک گل، این موضوع را پنهان کرده که آنها در اکثر اوقات مقهور مادریدی‌هایی که هنوز به آمادگی نرسیده‌اند، شدند و از آن مهم‌تر کیفیت بازی‌شان یادآور تیم‌های میانه جدولی برابر بزرگان بود.

مورینیو در تابستان ۱۴۶ میلیون پوند برای ویکتور لیاندلف در قلب دفاع، نمانیا ماتیچ در خط میانی و روملو لوکاکو در خط حمله پرداخته است. او تابستان پارسال هم ۸۹ میلیون برای پل پوگبا پرداخت. ۳۰ میلیون برای مخیتاریان و ۳۰ میلیون برای اریک بیلی. با این وصف یونایتد هنوز تیم کاملی نشده. کریس اسمالینگ نتوانسته دوباره اوج بگیرد و راشفورد هنوز یک تمام‌کننده نیست. از همه مهم‌تر پوگبا در نبردهای بزرگ مثل دیدار با رئال، نزول می‌کند. او برابر رئال تلاش کرد با فریادها و نق زدن‌هایش سایر بازیکنان را با خود همساز کند اما آنها با آهنگ او بازی نکردند و اعتنایی به فرمان‌های صادر شده‌اش نداشتند. حالا خیلی‌ها متقاعد شده‌اند پوگبا در یونایتد نه یک روی کین خواهد شد، نه پاتریک ویرا، نه یحیی توره و نه فرانک لمپارد.

آنتونیو والنسیا به دفاع راست فوق العاده‌ای بدل شده، ولی معمای دفاع چپ یونایتد لاینحل مانده است. یونایتد به یک هافبک دفاعی نیاز دارد و محرومیت و مصدومیت لوکاکو هم هوای خط حمله را دوباره تیره خواهد کرد. یونایتد فصل پیش به‌رغم درخشش زلاتان فقط ۵۴ بار دروازه‌ها را گشود و این فصل اجازه تکرار آن رکورد بی‌تناسب با فوتبال از نوع منچستر یونایتدی را نخواهد داشت. نخستین دیدار لیگ با وستهام آزمون مناسبی برای یونایتدی است که فصل پیش رکورد پانزده تساوی در لیگ را بر جای گذاشت.

طعنه‌آمیز است که هنوز به نظر می‌رسد یونایتد چهار سال پس از رفتن فرگوسن در حال عبور از مرحله گذار است. این دوره انتقالی کی تمام خواهد شد؟

فرهنگستان فوتبال

۵    
آی اسپورت
2017-08-13 18:49:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر