فهرست
سپیدرود گیلان، یک تخلف سازمان‌یافته!
سپیدرود گیلان، یک تخلف سازمان‌یافته!

سپیدرود گیلان، یک تخلف سازمان‌یافته!

آی اسپورت - در فاصله یک هفته مانده به آغاز لیگ هجدهم وضعیت فوتبال در مهم‌ترین شهر شمالی ایران وخیم است و هرج و مرج و بی‌قانونی بیداد می‌کند. حالا مضحکه وجود دو تیم همنام و شبیه به هم با داشتن تنها یک سهمیه شرکت در لیگ برتر البته! در شهری که مردمانش مدعی به فرهنگ و تمدنی پیشرو هستند، سوژه نخست فوتبالی‌ها شده است و تصمیمات اشتباه و سریالی مسئولان ورزش و فوتبال هر روز وسعت بیشتری هم می‌گیرد.

آغاز تخلف با فروش مال غیر

داستان از آنجایی آغاز شد که مدیر ورزش و جوانان گیلان در یک تصمیم پراشتباه از لحاظ حقوقی جواد تن‎زاده مالک باشگاه سپیدرود را در حالی که پروانه مالکیت و فروش نامه دایمی برایش صادر کرده بودند به دلیل عدم پرداخت بخشی از بدهی‌های سپیدرود از مالکیت ساقط کرد و مالکیت باشگاه را به میرشهاب مومنی نایب‌رییس هیات فوتبال و مالک پیشین سپیدرود باز گرداند. این اتفاق در حالی به وقوع پیوست که در هیچ یک از بندهای قرارداد تن‌زاده شرط فسخ پیش‌بینی نشده بود و مدیریت ورزش و فوتبال گیلان به جای پاسخگویی بروز چنین فاجعه‌ای در قرارداد سعی کرد با فرافکنی و فرار به جلو توپ را به زمین هوادار و بازیکن و مربی بیندازد تا آنها را در مقابل مالک قرار دهد.

به هر روی خانم بخشی، رای داوری را بدون رعایت اصول، اداب، قوانین و الزامات پیش‌بینی‌شده قوانین دادرسی کشور در ارتباط با داوری صادر می‌کند و در کمترین زمان ممکن امتیاز باشگاهی که مالک دارد را به محمد نوین می‌فروشد و پروانه فعالیت به نام سپیدرود گیلان برای او صادر می‌کند و حتی از حکم صریح و قاطع و غیرقابل اعتراض شعبه ششم دادگاه حقوقی رشت مبنی بر توقف و منع اجرای رای داوری استنکاف می‌کند و باشگاه مجعول سپیدرود گیلان را به عنوان نماینده فوتبال گیلان در لیگ برتر معرفی می‌نماید!

1
1

2
2

مانعی به نام عدم ثبت سپیدرود گیلان

نخستین مشکل از آنجایی آغاز می‌شود که مسئولان سازمان لیگ صراحتا اعلام می‌کنند که تیمی به نام سپیدرود گیلان را به رسمیت نمی‌شناسند و تیمی که حق استفاده از سهمیه لیگ برتری را دارد «سپیدرود رشت» است و حتی فتاحی اشاره‌ای به جریمه 70 هزار دلاری فدراسیون فوتبال ایران توسط ای‌اف‌سی می‌کند که پیشتر به دلیل تغییر نام یک تیم به وقوع پیوسته بود. از طرفی پروانه مالکیت سپیدرود رشت به نام تن‌زاده صادر شده بود و وی با ثبت رسمی «باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود رشت» در اداره ثبت شرکت‌های گیلان شانس ثبت این نام را از مدیریت ورزش می‌گیرد و به همین دلیل دوستان تنها چاره کار را در جعل نام و سند و مهر می بینند. به همین راحتی با ساخت یک مهر و استفاده از نامی که حق بهره‌برداری از آن را نداشتند آقایان شروع به انعقاد قرارداد با بازیکنان می‌کنند و در قراردادی که با بازیکنان منعقد شده، آمده است:

«این قرارداد بین باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود رشت به شماره پروانه ... شماره تلفن ... آدرس ... به نمایندگی اقای محمدرضا توسلی مدیرعامل »...

3
3

مرور تخلفات

الف: پروانه باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود رشت به شماره 17533/17/220 مورخ 7/10/96 به نام جواد تن‌زاده صادر شده است و تاکنون حکم دادگاه بدوی و تجدید نظر مبنی بر تایید رای داوری اداره کل ورزش و جوانان صادر نشده است. بنابراین بدیهی است جواد تن‌زاده مالک و صاحب‌امتیاز قانونی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود رشت است و اداره کل ورزش و هیئت فوتبال در شرایطی نیستند که به نمایندگی از دستگاه قضایی خلع ید او را صادر کنند .

ب: نام باشگاهی که پروانه آن از سوی اداره کل ورزش برای محمد نوین به تاریخ 9 /4/97، صادر شده سپیدرود گیلان است .

پ: قرارداد بازیکنان و کادرفنی که می‌بایست در فدراسیون فوتبال ثبت می‌شد به نام سپیدرود گیلان می بود نه سپیدرود رشت که البته چنین باشگاهی صاحب امتیاز حضور در لیگ برتر نبود.

ت: امضاهایی که از طرف باشگاه زده شده توسط شخصی به نام محمدرضا توسلی انجام شده که حتی بر فرض قبول پروانه مالکیت سپیدرود گیلان حق عقد قرارداد و امضا را نداشته است، چرا که در پروانه مالکیت محمد نوین هم موسس و هم مدیر عنوان شده و مدیرعامل در صورتی می‌تواند زیر برگه‌های رسمی قرارداد را امضا کند که در پروانه مالکیت نامش درج شده و به همین دلیل این قراردادها از اساس فاقد اعتبار است و بازیکنان و کادرفنی همین امروز هم الزامی به پایبندی به آن می‌توانند نداشته باشند!

اگر آقای نوین مدعی شود که امتیاز باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود رشت را از آقای میرشهاب مومنی نایب‌رییس هیئت فوتبال خریداری کرده است باید بداند مال غیر را خریده است و هم خریدار و هم فروشنده به یک اندازه مجرم هستند و همه این موارد در حالی اتفاق افتاد که مدیریت فوتبال گیلان از آنها باخبر بوده و با علم بر همه آنها اجازه می‌دهد که قراردادهای داخلی منعقد شده در دفتر هیات فوتبال ثبت شود تا برای مرحله بعد به سازمان لیگ ارسال گردد.

ثبت غیرقانونی در دفتر هیات فوتبال گیلان

تاریخی که قرارداد بازیکنان در دفتر هیات فوتبال گیلان ثبت شده 11 تیرماه است و یعنی درست 2 روز پس از اعلام رسمی دستور موقت دادگاه شعبه ششم که در تاریخ 9 تیرماه دستور موقت عدم اجرای رای داور ابلاغ شده است و اگر فرض دلیل همکاری الماسخاله با تیم نوین را نامه مریم بخشی در جهت اعلام رسمیت آن تیم بدانیم که در تاریخ 16 تیرماه صادر شده است، باید از رییس هیات فوتبال گیلان سوال شود که این گپ یک هفته‌ای ابلاغ رسمی دستور موقت تا نامه سرپیچی مدیرکل ورزش و جوانان گیلان را چگونه توجیه می‌کند؟ در یک جمله اگر خلاصه کنیم: قاضی 9 تیر مالک را همچنان تن‌زاده اعلام کرده اما هیات فوتبال در روزهای 11 و 14 و 16 و... تیرماه به ثبت قرارداد تیم نوین اقدام کرده، آن هم با نام سپیدرود رشت!

4
4

5
5

ادامه تخلف در سازمان لیگ

فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ که از چند ماه گذشته در جریان اتفاقات باشگاه سپیدرود هستند و مکاتبات و مستندات به آنان منعکس شده است، بدون توجه به جعل نام سپیدرود و عدم امضای مالک قانونی این تیم (تن‌زاده) زیر قراردادها اقدام به ثبت اولیه آنها در سیستم سازمان لیگ کردند و سپس کارت بازی تعدادی از بازیکنان را نیز صادر نمودند.

تخلفی که به جز آنچه که پیشتر گفته شد، یک خطای دیگر هم به آن افزوده شد و آن هم ثبت و صدور بازیکن و مربی جدید‌الورود برای تیمی که به دلیل بدهی و شکایت حق صدور کارت برای تازه واردین را نداشت و تشت رسوایی زمانی به زمین افتاد که سایر تیم‌های بدهکار به این مورد اعتراض کردند.

وقتی پیگر دلیل این اتفاق می‌شویم درمی‌یابیم که از ابتدا قرار نبود صدور این کارت‌ها که توسط یکی دو کارمند و به صورت مخفیانه انجام شد، رسانه‌ای شود و وقتی بازیکنان سپیدرود رشت (تحت مالکیت تن‌زاده) ظهر پنج‌شنبه برای ثبت اولیه قرارداد به هیات فوتبال گیلان می‌‌روند و با عدم همکاری ریاست هیات مواجه می‌شوند، تصویر کارت‌های بازیکنان توسط یک صفحه هواداری و احتمالا به قصد ناامید کردن بازیکنان سپیدرود رشت از ثبت قراردادها منتشر می‌شود و بعد از آن در یک خبرگزاری رسمی هم انتشار می‌یابد.

بعد از آن بود که وثوق احمدی رییس کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال در بخش خبرورزشی پنج‌شنبه شبکه سه سیما اعلام می‌کند که ثبت قرارداد و صدور کارت بازی باشگاه سپیدرود به دلیل دعوای مالکیتی و بدهی مالی غیر قانونی است و هیچ کارتی صادر نشده است!

هرچند که همچنان این پرسش باقی می‎‌ماند که آیا مدیران سازمان لیگ و فدراسیون وظیفه نداشتند که در خصوص آن چه در حال وقوع بود، حساسیت و دقت‌های لازم را اعمال می‌کردند؟ آیا فدراسیون فوتبال آن قدر بی در و پیکر است که قرارداد بازیکنان سپیدرود گیلان که وجود خارجی ندارد را به نام سپیدرود رشت ثبت کنند و برایشان کارت صادر شود؟

6
6

سر ریسمان

عصر روز پنج‌شنبه یکی از خبرنگاران از تهران با خانم بخشی مدیر تازه‌کار ورزش گیلان تماس می‌گیرد و به او می‌گوید که مالک قانونی باشگاه سپیدرود رشت تن‎زاده است، پروانه‌ای که برای نوین صادر شده سپیدرود گیلان است و از طرفی قرارداد بازیکنان به نام سپیدرود رشت ثبت شده است شما این موضوع را چگونه توجیه می‌کنید؟ ایشان می‌گوید: «من اطلاعات حقوقی ندارم و یک تیم حقوقی در این باره تصمیم می‌گیرد! شنبه حکم دادگاه را می‌گیریم و عنوان سپیدرود گیلان را به سپیدرود رشت تغییر می‌دهیم.» (فایل صوتی ایشان موجود است)

این پاسخ مدیرتازه کار ورزش که از کمترین اطلاعات حقوقی برخوردار است نشان می‌دهد که ایشان تا چه حد از وظایف قانونی خود بی‌اطلاع است. چند شنبه‌ای که بارها از رییس و نایب‌رییس هیات فوتبال و مدیران تیم نوین در رسانه‌ها اعلام شده و هنوز نه دستور موقت دادگاه تغییر کرده و نه رای تازه‌ای صادر شده است.

خانوم مدیر نمی‌داند که بر فرض هم حکم دادگاه بدوی علیه و یا به نفع تن‌زاده صادر شود مادامی که در دادگاه تجدید نظر تایید نشود قابلیت اجرا ندارد؟ واقعا چه کسی به این خانم مدیر القا کرده است که حتما حکم دادگاه شنبه صادر می‌شود و حتما حکم صادره به نفع نایب‌رییس هیئت فوتبال است و حتما هم قابلیت اجرا دارد!؟ آیا او متوجه اتهامات خود است که جنبه کیفری دارد؟

پایان همچنان باز است!

پایان ماجرای سپیدرود به مانند فیلم‌های اصغر فرهادی همچنان باز است و در فاصله کمتر از 140 ساعت تا نخستین بازی این تیم در لیگ برتر به دلیل سوءمدیریت‌ها و تخلفات وحشتناک مسئولان ورزش و فوتبال گیلان، سرنوشت قدیمی‌ترین تیم گیلک‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. تیمی دو شقه شده، با منابع مالی نامعلوم، روحیه شکننده بازیکنان در هر دو اردو و استقرار مدیریت ملوک‌الطوایفی و هرج و مرج در باشگاه! این هدیه بیمارترین مدیریت ورزش و فوتبال ایران به مردم گیلان زمین است. مدیریتی که بزرگ‌ترین شاهکار بی بدیلش ثبت رکورد 9 مالک در عرض کمتر از 5 سال برای سپیدرود است!

این کامنت یک هوادار قدیمی و دو آتشه سپیدرود در زیر یک یادداشت، اوج فاجعه را در یک جمله بیان می‌کند: «کاش همچنان در لیگ دسته دوم مانده بودیم و شاهد نابودی و تجزیه و تغییر نام عشق بی‌پایان‌مان نمی‌شدیم!»

 

 

حمیدرضا زیرک دیدار

۲۸ ۹  
آی اسپورت
2018-07-20 15:40:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۹ نظر
تیرداد
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷، ۲۰:۴۱
آقای رادنی مشاور جنابان مدعی مالکیت، یک سوال شما چرا در تمام دعواهای مالکیتی حضور دارید و اصولا همواره ذینفع می باشید؟؟

به راستی عشق مردم، جز اینکه برای شما اسباب تتمه مالی و دلالی های جانبی باشد، چیز دیگریست؟؟؟

آیا صدای هواداران عاشق و خواسته قلبی آنها نشینیده ای؟؟؟


۲ ۱
محمود
يكشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷، ۰۰:۴۸
کودکانه ترین نتیجه و دم دستی ترین تحلیلِ ممکن از آن شما شد جناب "تیرداد"
۴
تیرداد
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷، ۲۰:۴۱
آقای رادنی مشاور جنابان مدعی مالکیت، یک سوال شما چرا در تمام دعواهای مالکیتی حضور دارید و اصولا همواره ذینفع می باشید؟؟

به راستی عشق مردم، جز اینکه برای شما اسباب تتمه مالی و دلالی های جانبی باشد، چیز دیگریست؟؟؟

آیا صدای هواداران عاشق و خواسته قلبی آنها نشینیده ای؟؟؟


۲
فرهنگ
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷، ۲۱:۱۸
امیدوارم دکتر تن زاده از پس این باند فاسد بر بیاد و مقاومت کنه . تنها یک رشتی میتونه دلش به حال سرمایه این شهر رشت بسوزه . ما هم ازش حماین میکنیم .
۸
محمد
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷، ۲۱:۳۹
بنظر میآید با اینهمه شواهد و قراِین، قاضی اگر بخواهد بر اساس قانون حکم کند، باید تن زاده را مالک قانونی اعلام نماید و نمایش پرهزینه و سروصدای نوین و هیات فوتبال و تربیت بدنی را خاتمه دهد. این یعنی خاموشی محض برای سپیدرود و هوادارانی که از سر ناچاری، به پایان این مناقشه به نفع نوین چشم امید بسته اند

با حکم فرضی به نفع تن زاده، سپیدرود به معنای واقعی، متلاشی خواهد شد و در آستانه آغاز مسابقات، امکان بازیابی و آماده سازی مجدد با مالکیت تن زاده را نخواهد داشت و این بزرگترین تنبیه برای مردم عاشقی ست که بزرگترین دلخوشی شان در این وانفسای روزگار، خروش هفتگی تیم محبوب و قدیمی شهرشان است. تنبیه ناروایی که حاصل بی کفایتی و بی لیاقتی مسوولان هیات فوبال گیلان است. همان مسوولانی که در عرض پنج سال، نه مالک برای این تیم ساخته اند و هر بار پنج درصد سهم از انتقال مالکیت منتفع شده اند و جان هوادار را به لب آورده اند تا در پشت صحنه، منافع مالی و سیاسی چهره های مشخصی را تامین کنند..

این حق هواداران سپیدرود نیست آقای قاضی! اگر هم قرار است کسی تنبیهی شود، آنکس نه سپیدرود است، نه هواداری که به پای این تیم، خون دل خورده تا امروز در سطح اول فوتبال ایران باقی بماند. تنبیه باید برای کسانی باشد که دست در دست فلان نماینده شهر، با سرنوشت سپیدرود بازی میکنند تا به موقع از باشگاه، بوقی بسازند برای تبلیغات انتخاباتی. آدمهای ضعیف و مساله داری که برای حفظ "موقعیت" متزلزلشان از قبای آقای نماینده آویزان شده اند. موقعیتی که اگر برای فوتبال گیلان، سودی نداشته، برای ایشان نان و آب بسیار داشته.کافی است نگاهی به اوضاع مالی نانخورهای هیات فوتبال انداخته شود تا از بررسی افزایش چشمگیر میزان املاک و مستقلات ایشان در مقایسه با ویرانی داشته های فوتبال گیلان، همه چیز بر همگان معلومتر گردد

در ماجرای مالکیت سپیدورد و نمایش اعصاب خرد کن و تکراری ای که هر فصل پیرامون آن برگزار میشود، از صدر تا ذیل هیات فوتبال گیلان مقصر هستند. تاسف بارتر ابنکه، همه سندسازیها و جعلها و زد و بندها با آگاهی و نظارت و البته همکاری فدراسیون فوتبال صورت می پذیرد و از این روی بعید است که آقای قاضی، حوصله و شهامت شکافتن این دمل چرکین را داشته باشد. امروز فقط باید نشست و دعا کرد که عشق بی پایان مردم شهر رشت قربانی هوس بازی متجاوزان و سو استفاده گران نشود. شاکله تیمی که با خداداد تمرین کرده، حفظ شود و پرونده مالکیت، بنفع عاقبت سپیدرود و هوادارانش بسته شود. اما برای حفظ ظاهر هم که شده، لااقل موچبات برکناری ریز و درشت این هیات فاسد فوتبال گیلان فراهم شود تا بلکه بعد از سالها فوتبال استان نفسی بکشد از شر این اژدهای هفت سر سودجوی بی خاصیت


علیرضا مویدی فر
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷، ۲۳:۲۵
آقای دیدار عزیز. آنچه مسلم است این است که فوتبال گیلان و مدیریت ناکارآمد آن نیازمند یک پوست اندازی اساسی است و هرچند با رویه پیشین فدراسیون فوتبال در قبال هیاتهای گوناگون زیردست و افرادی که باید در مجمع های ادواری آن فدراسیون، هماهنگ عمل کنند، امید چندانی به این اصلاحات ریشه ای نیست، اما یک نکته ناگزیر است، درمان هر بیماری و نارسایی دررابتدا نیازمند پذیرش "وجود" آن است. سالیان متمادی، مصایب فراوانی بر فوتبال رشت و گیلان رفت و هیچکس به وجود این مشکلات که عموما ریشه مدیریتی داشت، توجهی نکرده و فریادشان نزدند. تل انبار شدن این نابسامانیها، برای گردانندگان فوتبال رشت و گیلان "عادت" و " بی تفاوتی" و "رانت" به همراه داشته و دارد.
شما با این نوشتار، شاید برای اولین بار، مستند و روشن، به این دمل چرکین نیشتر زدید و این کار، با هر انگیزه ای که صورت گرفته باشد، حرکتی رو به جلو و اقدامی شایسته است. شما به مصداق کودک داستان هانس کریستین اندرسن، فریاد کشیدید که "پادشاه لخت است". تاکنون یا تقیه بود، یا ترس و یا تهدید و تطمیع. عمل جراحی خونریزی دارد. آنچه بر سپیدرود میرود و پیش از آن بصورت دیگری بر داماش رفت و تاحتی این روزها مبتلا به ملوان است، نتیجه رها کردن مدیران "هماهنگی" بود و هست که تا امروز، دست کم کسی به آنها نپرداخته بود. همین نپرداختن، این جسارت و جرات را در مدیران محترم! ایجاد کرد که اینچنین فاش و آشکار، قانون را نادیده بگیرند و باقی داستان.
میدانم که این نوشته ممکن است در آینده برایتان دشواری هایی بسازد، اما تعهد شما به جایگاه رسانه ای تان، ماندگار خواهد بود.
سپیدرود میماند. آن هم سپیدرود رشت بدون هیچ پیشوند و پسوندی. چه بهتر که اگر میماند بدون حاشیه و شائبه و نامردی و نامرادی باشد. ایدون باد
علیرضا مویدی فر
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷، ۲۳:۲۵
آقای دیدار عزیز. آنچه مسلم است این است که فوتبال گیلان و مدیریت ناکارآمد آن نیازمند یک پوست اندازی اساسی است و هرچند با رویه پیشین فدراسیون فوتبال در قبال هیاتهای گوناگون زیردست و افرادی که باید در مجمع های ادواری آن فدراسیون، هماهنگ عمل کنند، امید چندانی به این اصلاحات ریشه ای نیست، اما یک نکته ناگزیر است، درمان هر بیماری و نارسایی دررابتدا نیازمند پذیرش "وجود" آن است. سالیان متمادی، مصایب فراوانی بر فوتبال رشت و گیلان رفت و هیچکس به وجود این مشکلات که عموما ریشه مدیریتی داشت، توجهی نکرده و فریادشان نزدند. تل انبار شدن این نابسامانیها، برای گردانندگان فوتبال رشت و گیلان "عادت" و " بی تفاوتی" و "رانت" به همراه داشته و دارد.
شما با این نوشتار، شاید برای اولین بار، مستند و روشن، به این دمل چرکین نیشتر زدید و این کار، با هر انگیزه ای که صورت گرفته باشد، حرکتی رو به جلو و اقدامی شایسته است. شما به مصداق کودک داستان هانس کریستین اندرسن، فریاد کشیدید که "پادشاه لخت است". تاکنون یا تقیه بود، یا ترس و یا تهدید و تطمیع. عمل جراحی خونریزی دارد. آنچه بر سپیدرود میرود و پیش از آن بصورت دیگری بر داماش رفت و تاحتی این روزها مبتلا به ملوان است، نتیجه رها کردن مدیران "هماهنگی" بود و هست که تا امروز، دست کم کسی به آنها نپرداخته بود. همین نپرداختن، این جسارت و جرات را در مدیران محترم! ایجاد کرد که اینچنین فاش و آشکار، قانون را نادیده بگیرند و باقی داستان.
میدانم که این نوشته ممکن است در آینده برایتان دشواری هایی بسازد، اما تعهد شما به جایگاه رسانه ای تان، ماندگار خواهد بود.
سپیدرود میماند. آن هم سپیدرود رشت بدون هیچ پیشوند و پسوندی. چه بهتر که اگر میماند بدون حاشیه و شائبه و نامردی و نامرادی باشد. ایدون باد
کیوان
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷، ۰۰:۳۶
این نوشتار رادنی دیدار شرف قلم ورزشی استان گیلان همانند کشیدن دقیق نقشه انفجاری یک ماشین معیوب بود و این نقشه برای مکانیک تعمیرکار بسیار میتواند راهگشا باشد برای تعمیر ماشین ....

هر قاضی با وجدانی این مستند دقیق را بخواند ، کار چندان سختی نخواهد داشت برای اجرای عدالت ...
محمود
يكشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷، ۰۰:۴۳
اول از هم بسیار ممنونم از این روشنگری و بر قلم و دستان نگارنده بوسه میزنم
و دوم اینکه در این جمله ،دلایل ناکامی و ویرانی ورزش و مشخصاً فوتبال استان به وضوح نمایش داده شده است " این هدیه بیمارترین مدیریت ورزش و فوتبال ایران به مردم گیلان زمین است"
امیدوارم که بزودی با تشکیل دادگاهی صالح و باوجدان به تخلفات و ناکارآمدی ضعیفترین هیئت فوتبال کشور در یکی از فوتبال خیزترین استانهای کشور رسیدگی شود و فوتبال نازنینمان از دستانِ نارفیقان ناکاربلد کوتاه شود
ضمناً پرونده بی عرضگی این هیئت، یکبار در داستان داماش گیلان مفتوح گردید و گویا قصد پایان ندارد
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر