فهرست
جزای سکوت!
جزای سکوت!

جزای سکوت!

آی‌اسپورت-  آیا مدیران فدراسیون فوتبال قانون را در فوتبال کشور به درستی اجرا می‌‌کنند؟ آیا عدالت حرف اول و آخر را در فوتبال کشور می‌زند و همه در برابر قانون برابرند؟‌! دست‌کم هواداران باشگاه‌های فوتبال در ایران چنین نظری ندارند. به طور طبیعی از فدراسیون فوتبال انتظار می‌رود فوتبال را طوری اداره کنند که هیچ کسی فکر نکند قانون و عدالتی در آن وجود ندارد. منتهی مصلحت‌اندیشی و سیاست‌های کدخدامنشانه باعث شد این آرزو برآورده نشود و به روزهای تلخ کنونی برسیم که همه از فدراسیون فوتبال شاکی هستند. درباره تبعیض‌های این فوتبال می‌توان کتاب نوشت. ولی ما چند نمونه آن را گلچین کرده‌ایم، فقط برای اینکه بگوییم این فوتبال آن چیزی نیست که باید باشد.

داستان‌های دنباله‌دار پرسپولیس و ماشین‌سازی

پرسپولیس و ماشین‌سازی چند هفته قبل در تبریز و در چارچوب مسابقات جام حذفی به مصاف هم رفتند. در این بازی تماشاگران حاضر در ورزشگاه بنیان‌دیزل، ساعت‌ها به علیرضا بیرانوند و خانواده‌اش بی‌احترامی کردند. رسول خطیبی هم بیش از هشت دقیقه به خاطر اعلام پنالتی با اعتراض‌های خود بازی را تعطیل کرد و از سوی داور اخراج شد. سال گذشته هم در بازی با ماشین‌سازی و در همین ورزشگاه به خانواده امید عالیشاه و مادر او شدید‌ترین فحاشی‌ها انجام شد. نکته قابل تأمل اینجاست که کمیته انضباطی و فدراسیون درباره این اتفاقات بیانیه‌ای صادر نکردند. ولی برای بازی اخیر دو تیم در ورزشگاه آزادی بیانیه صادر می‌شود که با خاطیان به خاطر فحاشی به مادر خطیبی که مادر شهید هم هست برخورد قاطعانه خواهند داشت. تمام اعضای جامعه قطعاً هرگونه فحاشی را محکوم می‌کنند و قبول دارند باید با آن برخورد جدی شود. منتهی سؤال مسئولان باشگاه پرسپولیس و هواداران این تیم کاملاً به حق است. چرا برای فحاشی به پرسپولیسی‌ها در تبریز خبری از این اطلاعیه و برخوردهای قاطعانه نبود؟ ضمن اینکه اگر بحث احترام به خانواده شهدا برای فدراسیون مطرح است، باید گفت رسماً اعلام شد مادر امید عالیشاه هم خواهر شهید است. همچنین در بازی اخیر پرسپولیس و ماشین‌سازی خود رسول خطیبی هم با اقداماتی که کنار زمین داشت، نقش زیادی در متشنج شدن جو علیه خودش در سکوها داشت که این نکته نادیده گرفته شده است.

داستان فحاشی به بیرانوند

علیرضا بیرانوند به دلیل رفتار ناشایستی که در مقابل تماشاگران تراکتور در تبریز داشت یک جلسه از همراهی پرسپولیس محروم شد و جالب اینجاست که مهدی تاج در مصاحبه‌ای اعلام کرد این بازیکن عذرخواهی کرده است. محرومیت این گلر ملی‌پوش در شرایطی اجرا شد که تماشاگران تبریزی نود دقیقه شدید‌ترین فحاشی را به بیرانوند داشتند و با حکم کمیته انضباطی یک جلسه و سی میلیون تومان محروم شدند که این رأی اجرا نشد. توضیحات مسئولان کمیته انضباطی و استیناف هم هیچ‌وقت قانع کننده نبود. برخی از هواداران فوتبال ایران می‌گویند وقتی مثلاً مالک تراکتور به تیم ملی برای جام جهانی هواپیمای اختصاصی داد و به فدراسیون کمک کرد، باید هم نزد مدیران فدراسیون مصونیت داشته باشد. وقتی قانون درست اجرا نشود چنین شایعاتی هم به وجود می‌آید.

ماجرای تایپیست و محرومیت شجاع

شجاع خلیل‌زاده به خاطر رفتارهای ناشایست در دربی دو جلسه با حکم کمیته انضباطی محروم می‌شود. او بازی با پدیده را از دست داد و در صبح روز بازی با پیکان در شرایطی که تمرینات بدنسازی شخصی انجام داده و با تیم اصلی تمرین نکرده به صورت رسمی اعلام می‌شود یک جلسه از محرومیتش توسط کمیته استیناف تعلیق شده است. با این وجود شجاع بازی با پیکان را هم از دست می‌دهد و پرسپولیس در این زمینه کاملاً ضرر می‌کند. وقتی هم پرسپولیسی‌ها اعتراض کردند، فدراسیون فوتبال اعلام کرد به خاطر تعطیلی رسمی و نبودن تایپیست، در انتشار رأی تأخیر داشتند. ولی در اتفاقی حیرت‌انگیز فدراسیون برای حاشیه‌های بازی اخیر پرسپولیس و ماشین‌سازی در روز تعطیل جمعه آن بیانیه را صادر کرد و از برخورد قاطع با تماشاگران متخلف پرسپولیس خبر داد! ظاهراً دیگر مشکل تایپیست وجود ندارد.

مصاحبه‌های کالدرون

اخیراً گابریل کالدرون در مصاحبه‌هایی پرسروصدا با اشاره به اتفاقات داوری بازی استقلال و پارس جنوبی اعلام کرد این تصویر فوتبال ایران را دوست ندارد و صحنه‌های مشکوک این بازی، اصلاً اشتباه داوری نبود و نخواستند پنالتی پارس را بگیرند و نخواستند گل کاملاً سالم این تیم را قبول کنند. او تأکید داشت تحت هر شرایطی بازی‌ها باید در زمین مسابقه نتایجش مشخص شود. منتهی جوی وحشتناک علیه او به راه افتاد. باشگاه استقلال سریع از سرمربی پرسپولیس شکایت کرد و کالدرون هم به کمیته انضباطی احضار شد و شاید با محرومیت رو به رو شود. اگر کالدرون درباره مهندسی نتایج لیگ صحبت کرده باید طبق قانون با او برخورد شود. منتهی همه به یاد دارند که امیر قلعه‌نویی چندین مرتبه در سال گذشته و در رقابت با پرسپولیس به صراحت اعلام کرد می‌خواهند پرسپولیس را قهرمان کنند. سرمربی سپاهان بعد از بازی با پرسپولیس گفته بود: «دارند سر تیم شهرستانی او را می‌بُرند تا سرخپوشان پایتخت به سومین قهرمانی متوالی نزدیک شوند.» عوامل باشگاه‌های دیگر هم این اتهام را به تیم موفق برانکو زدند. باشگاه پرسپولیس هم از قلعه‌نویی به صورت رسمی شکایت کرد. منتهی به این شکایت رسیدگی نشد و حکمی درباره‌اش صادر نشد! آیا بین صحبت کالدرون با قلعه‌نویی تفاوتی وجود داشت؟

تهمت به امیر قلعه‌نویی

در تمام مسابقات اخیر پرسپولیس و سپاهان، تماشاگران پرسپولیس به شدید‌ترین شکل ممکن علیه امیر قلعه‌نویی شعار داده‌اند. آنها به سرمربی سپاهان اتهام می‌زنند که او رئیس مافیای فوتبال ایران است و این مربی هم در حاشیه بازی‌هایی که مقابل پرسپولیس قرار گرفته به شعارها واکنش خاصی با زدن دست روی سینه و نشان دادن خودش داشته است. منتهی فدراسیون فوتبال هیچ اقدامی در ارتباط با این مسأله انجام نداده است. قلعه‌نویی نیز در مصاحبه‌های مختلف اعلام کرده چرا هیچ رسیدگی به جریانی که باعث فحاشی به خودش در ورزشگاه‌ها با این اتهامات می‌شود صورت نگرفته؟‌! مدیران فدراسیون هم پاسخ قانع‌کننده‌ای به این سؤال نداده‌اند!

اهانت ژنرال

امیر قلعه‌نویی در کنفرانس خبری بازی سپاهان و سایپا خطاب به افرادی که علیه او شعار می‌دهند تأکید کرد نطفه‌های‌شان ایراد دارد و باید دنبال پدران‌شان بگردند! این اظهارات تکان‌دهنده و تأسفبار باعث شد انتقادهای زیادی به سوی این مربی روانه شود. منتهی تا چند روز بعد از این صحبت‌ها مدیران فدراسیون هیچ واکنشی به آن نشان ندادند. کار به جایی رسید که صدای تمام رسانه‌ها و منتقدین درآمد و جواب قانع‌کننده‌ای برای سکوت فدراسیون در برابر امیر وجود نداشت. در نهایت کمیته اخلاق به خاطر اوج‌گیری فشارها سرمربی سپاهان را برای ارائه توضیحات احضار کرد. همچنین بد نیست بدانید قلعه‌نویی برای اولین‌بار نیست که ماجرای نطفه‌های خراب را مطرح می‌کند و قبلاً هم در چندین نوبت همین صحبت‌ها را مطرح کرده بود.

۱۸ ۶  
آی اسپورت
2019-11-04 14:45:00
نظر دهید

۶ نظر
Ahmadi77
دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸، ۱۵:۰۳
تیمی که سه سال قهزمان ایران شود و تا فینال لیگ قهرمانان اسیا پیش برود ،طبیعی است فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش دوست ندارندذقهرمان بشود سپاهان،استقلال،تراکتور،پدیده دوست ندارند که پرسپولیس چهارمین مرتبه پی درپی قهرمان بشود
اول این پرسپولیس بود که برای جزب دیاباته دست بکار شد حتی مذاکره اولیه هم با ایجنت باشگاه صورت گرفت ولی اسپانسر مشترک گفت پول ندارد که بدهد دیاباته به ایران بیاد در صورتیکه استقلال بودجه امسال لیگ را پارسال پیشخور کزده بود و پرسپولیس میلیاردها تومان در اسیا درامد داشته بود ولی با دستور مستقیم وزیر ورزش و ایرانسل دیاباته استقلالی شد اونهم بیشتر از پیشنهاد پرسپولیس از استقلالی ها پول گرفت
پنالتی دربی اشتباه بود که واسه استقلال گرفت،در بازی با پارس جم استقلال با کمک داوران سه امتیاز گرفته شد،دیاباته در اول بازی با تراکتور باید اخراج میشد که نشد وسه گل زد و استقلال سه امتیاز گرفت
همه اینا اشتباهات عمدی هستند که به نفع بعضی تیما گرفته میشه
اما پرسپولیس همین الان فقط سه امتیازذبا صدر فاصله دارد و امسال بازهم مدعی اصلی قهرمانی است
استقلال،سپاهان،تراکتور،پدیده،کمیته داوران،ایرانسل،وزارت ورزش واسه دومی تلاش کنند
...
دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۲۰
رفتن برای کیسه سرمربی 1/6 میلیون یورویی اوردن نمیتونستن به این زودی بندازنش بیرون از راه دیگه دارن بهش کمک میکنن. افتضاح های داوری رو فقط تو 6 بازی اخیر کیسه بقیه هم نه فقط 6 بازی اخرش ببیند. تیمی که توان بردن گل ریحون و گل گهر رو هم نداشت.
توییت نماینده های مجلس برای شادی برد کیسه جالب بود!
۷
فرزادي
دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸، ۱۵:۱۶
عزيزم هر وقت چند هزار نفر بهت فحش دادند و توانستي خودت را كنترل كني و عكس العمل نشان ندهي بيا ترهات سرهم كن !
۲
رضا
دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸، ۱۵:۴۹
اضافه کنیدتوهین 90دقیقه ای 60هزارنفری درآزادی به ملت ترک ومهندسی نتیجه دیدارتراکتورونفت درسال 94 واعتراف فغانی 4سال بعدو....
۸
حرف حساب
دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸، ۱۵:۵۴
خوب موضع های اخیر رو مقایسه کردید! نتیجه اینکه امیدید به این فدراسیون و کمیته انضباطی که علنا هوای تیمهای استقلال سپاهان و تراکتور رو دارند نمیره! با این اوضع روز به روز وضع خرابتر هم خواهد شد!
۹
kean
دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸، ۱۵:۵۵
قدوسی کلک متنو خودت نوشتی بگو که کار خودته
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر